Ухвала
від 30.12.2015 по справі 700/4194/15-ц
ЛИСЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

Справа № 700/4194/15-ц

Провадження № 2/700/982/15

30 грудня 2015 року Лисянський районний суд Черкаської області в складі: головуючого судді: Пічкур С.Д., при секретарі: Сіденко Н.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Лисянка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, третя особа без самостійних вимог, Шубиноставська сільська рада, про визнання договору дійсним,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідачів про визнання дійсним договору купівлі-продажу будинку. В обґрунтування позовних вимог вказує, що в грудні 2013 року між ним та відповідачами досягнуто домовленості щодо купівлі-продажу будинку з надвірними спорудами в с. Шубині Стави по вул. Молодіжній, 3 та присадибну земельну ділянку. Відповідачі отримали всі кошти за будинок та звільнили його, а позивач користується будинком. Проте, відповідачі не з'являються для нотаріального укладення договору та не надали всіх необхідних документів, так-як правопідтверджуючі документи на будинок відсутні. Оскільки між сторонами укладено договір купівлі-продажу, але відповідачі ухиляються від його нотаріального посвідчення, просить визнати договір купівлі - продажу дійсним.

Позивач в судове засідання не з'явився, направив суду заяву про підтримання позову та розгляд справи без його участі, проти винесення заочного рішення не заперечує.

Відповідачі в судове засідання не з'явилися, хоча про час і місце слухання справи були повідомлені належним чином, що дає підстави суду розглянути справу без їх участі.

Приймаючи до уваги, що позивач не заперечує проти заочного розгляду справи, суд ухвалив розглянути справу відповідно до ст. 224 ЦПК України у відсутності відповідачів з ухваленням заочного рішення.

Вивчивши матеріали справи, проаналізувавши в сукупності зібрані по справі докази суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно договору купівлі-продажу, укладеного 07.09.1992 року між Покупцем, ОСОБА_2 та Продавцем, Радгоспом ім. 50-річчя Жовтня, ОСОБА_2 купив житловий будинок з надвірними спорудами в с. Шубині Стави Лисянського району Черкаської області.

Письмовою розпискою від 15 грудня 2013 року, посвідченою сільською радою, підтверджується, що ОСОБА_2 отримав від ОСОБА_1 25 000 грн. за будинок та присадибну земельну ділянку в с. Шубині Стави вул. Молодіжна 3, Лисянського району.

Відповідно до державного акту серії ЯГ №639070 відповідач є власником земельної ділянки для особистого селянського господарства площею 0,3608 га. в с. Шубині Стави Лисянського району Черкаської області. Проте, даним державним актом не передбачено окремо площі земельної ділянки для обслуговування будинку та для ведення особистого селянського господарства, що унеможливлює за таких умов посвідчення договору купівлі-продажу нотаріально.

Згідно ч. 1 ст.655 ЦК України , за договором купівлі - продажу одна сторона /продавець/ передає або зобов'язується передати майно у власність другій стороні /покупцеві/, а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно і сплатити за нього певну грошову суму.

Відповідно до ч. 2 ст. 220 ЦК України , якщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним. У цьому разі наступне нотаріальне посвідчення договору не вимагається.

Відповідно до п. 13 постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними № 9 від 06.11.2009 року, у зв'язку з недодержанням вимог закону про нотаріальне посвідчення правочину договір може бути визнано дійсним лише з підстав, встановлених статтями 218 та 220 Цивільного кодексу України.

При цьому, суд відмічає, що на час виникнення спірних правовідносин та винесення рішення, стаття 657 ЦК України не передбачає обов'язкової державної реєстрації договору купівлі-продажу нерухомого майна, та не пов'язує з цим його дійсність, а даною нормою передбачено лише обов'язкове нотаріальне посвідчення договору купівлі-продажу земельної ділянки, житлового будинку, іншого нерухомого майна. За таких обставин, з урахуванням вимог вказаної постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними" № 9 від 06.11.2009 року, до даних правовідносин можливо застосувати ст. 220 ЦК України.

Виконання даного договору підтверджується отриманням відповідачами оплати за договором у розмірі 25 000 грн., що підтверджується письмовою розпискою ОСОБА_2, посвідченою сільською радою. На підставі викладено та враховуючи, що сторони обумовили всі істотні умови договору і це підтверджується письмовими доказами, але відповідачі ухиляються від його нотаріального посвідчення, суд приходить до висновку про необхідність визнання договору дійсним. Ухилення відповідачів від нотаріального посвідчення договору полягає в тому, що вони так і не виготовили всіх необхідних правопідтверджуючих документів на будинок та земельну ділянку, в зв'язку з чим не можливо сторонам посвідчити договір в нотаріальній конторі, а тому позивач обґрунтовано звернувся до суду з відповідним позовом.

Відповідно до ч. 1 ст. 41 Конституції України , кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.

Частиною 1 ст. 47 Конституції України визначено, що кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду.

Згідно ч. 1 ст. 328 ЦК України , право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Відповідно до ч. 3 ст. 334 ЦК України , право власності на майно за договором, який підлягає нотаріальному посвідченню, виникає у набувача з моменту такого посвідчення або з моменту набрання законної сили рішенням суду про визнання договору, не посвідченого нотаріально, дійсним.

За ч.1 ст. 638 ЦК України , договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягнули згоди з усіх істотних умов.

При таких обставинах, суд вважає договір купівлі - продажу дійсним, та з позивача необхідно стягнути збір до Пенсійного Фонду України.

Виходячи з викладеного та керуючись ст.ст. 220 , 328 , 334 , 655 , 657 , 658 ЦК України , ст.ст. 3 , 10 , 11 , 14 , 15 , 57 , 60 , 88 , 212 , 215 , 223, 224 ЦПК України , суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Визнати дійсним договір купівлі-продажу житлового будинку з надвірними спорудами в с. Шубині Стави вул. Молодіжна, 3, Лисянського району Черкаської області, та земельної ділянки під даним будинковолодінням площею 0,3608 згідно державного акту ЯГ №639070 виданого на ім'я ОСОБА_2, кадастрові номери 7122888400:01:000:0306; 7122888400:01:000:0307, укладеного між покупцем ОСОБА_1 та продавцями, ОСОБА_2, ОСОБА_3, 15 грудня 2013 року.

Рішення може бути переглянуто судом що його ухвалив протягом десяти днів з дня його отримання за заявою відповідача.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана позивачем до Апеляційного суду Черкаської області через районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя С. Д. Пічкур

СудЛисянський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення30.12.2015
Оприлюднено12.01.2016
Номер документу54815364
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —700/4194/15-ц

Ухвала від 30.12.2015

Цивільне

Лисянський районний суд Черкаської області

Пічкур С. Д.

Ухвала від 18.12.2015

Цивільне

Лисянський районний суд Черкаської області

Пічкур С. Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні