Справа № 438/744/15-ц
Номер провадження 2/438/329/2015
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 грудня 2015 року Бориславський міський суд
Львівської області
в складі головуючого-судді: Посисень Л.М.,
при секретарі: Гадубяк О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Бориславі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю ОРІОН І К , Товариства з обмеженою відповідальністю ТКС МОЛЛ МАРКЕТ про стягнення боргу,
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1, збільшивши розмір позовних вимог, просить стягнути солідарно з відповідачів Товариства з обмеженою відповідальністю ОРІОН І К ідентифікаційний код 30293035, та Товариства з обмеженою відповідальністю ТКС МОЛЛ МАРКЕТ ідентифікаційний код 30613360, в її, позивача ОСОБА_1, користь 66 582 грн. боргу за договором №40 фінансової допомоги на зворотній основі від 30.03.2004 року;
Стягнути з відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю ОРІОН І К ідентифікаційний код 30293035 в її, позивача ОСОБА_1, користь борг у сумі 1997 грн. 46 коп. , що становить 3% річних від простроченої суми боргу, згідно договору №40 фінансової допомоги на зворотній основі від 30.03.2004 року та 34 556 грн. 05 коп., що становить суму інфляційних втрат за весь час прострочення, а всього стягнути - 36 553 грн. 51 коп.;
Стягнути солідарно з відповідачів Товариства з обмеженою відповідальністю ОРІОН І К ідентифікаційний код 30293035, та Товариства з обмеженою відповідальністю ТКС МОЛЛ МАРКЕТ ідентифікаційний код 30613360, в її, позивача ОСОБА_1, користь всі понесені нею судові витрати у справі.
В обґрунтування позовних вимог, позивач ОСОБА_1 посилається на те, що 30 березня 2004 року між нею, позивачем ОСОБА_1 (кредитор) та ПП ОРІОН (позичальник) (тепер ТЗОВ ОРІОН І К тобто відповідач 1) укладено договір №40 фінансової допомоги на зворотній основі, відповідно до умов якого кредитор (позивач) зобов'язувався надати позичальнику (відповідачу 1) грошові кошти у вигляді фінансової допомоги у сумі 68776 грн. на умовах строковості та зворотності, а позичальник (відповідач 1) зобов'язувався повернути грошову фінансову допомогу.
Згідно п.4.1 договору сторони погодили, що кредитор надає фінансову допомогу шляхом перерахування коштів з поточного рахунку кредитора на поточний рахунок позичальника, або іншим незабороненим законодавством України способом.
Відповідно до п.4.2 договору кредитор надає фінансову допомогу на загальну суму 68 776 грн. трьома траншами: до 31 березня 2004р. - 34 388 грн., до 30 квітня 2004 р. - 17194 грн., до 16 травня 2004р. - 17194 грн.
Відповідно до п.5.1 договору позичальник (ТЗОВ ОРІОН І К ) зобов'язується протягом трьох років з моменту внесення повної суми фінансової допомоги кредитором повернути її в повному розмірі.
А відповідно до п.5.2 даного договору позичальник також зобов'язується повернути фінансову допомогу в будь-який час за вимогою кредитора протягом місяця з моменту отримання такої вимоги.
Відповідно до п.6.1 договору, даний договір набуває чинності з моменту підписання його сторонами і є дійсним до моменту його остаточного виконання.
Кредитор (тобто позивач ОСОБА_1) свої обов'язки за договором виконала, перерахувавши позичальнику (ТЗОВ ОРІОН І К ) на його розрахунковий рахунок трьома траншами 66 582 грн. грошових коштів. Факт надання грошових коштів ТЗОВ ОРІОН І К за договором фінансової допомоги на зворотній основі підтверджується квитанціями від 30.03.2004р., від 05.05.2004р., та від 30.08.2004р.
Натомість ТЗОВ ОРІОН І К , в порушення вимог п.5.2 даного договору, свої зобов'язання за договором не виконує, суму наданої йому фінансової допомоги не повертає, незважаючи на те, що на його адресу 19.09.2014року та 30.03.2015року мною, як кредитором скеровано заяви з вимогою повернення всієї суми наданої мною позики, які залишені відповідачем 1 без задоволення.
Оскільки, ТЗОВ ОРІОН І К своїх зобов'язань, передбачених п. 5.2 Договору №40 фінансової допомоги на зворотній основі від 30.03.2004 року, про повернення суми боргу за вимогою кредитора протягом місяця не виконав, а також враховуючи положення п.1.6 даного договору про те, що договір є дійсним до моменту його остаточного виконання, вважає, правовідносини між позивачем ОСОБА_1 та відповідачами ще тривають та не припинені.
Статтею 11 Цивільного кодексу України визначено, що підставою виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.
Статтею 1046 Цивільного кодексу України встановлено, що за договором позики одна сторона передає у власність другій стороні грошові кошти, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики).
Статтею 509 Цивільного кодексу України визначено, що зобов'язання є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст.525 Цивільного кодексу України).
Статтею 526 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
В порушення норм чинного законодавства України, умов укладеного Договору №40 фінансової допомоги на зворотній основі від 30.03.2004 року, моїх письмових вимог про повернення суми боргу, ТЗОВ ОРІОН І К безпідставно не повертає отриману позику, в зв'язку з чим порушуються її права, які підлягають захисту у судовому порядку.
Згідно із ч.1 ст. 1049 ЦК України позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем у строк та в порядку, що встановлені договором.
В забезпечення виконання зобов'язань ПП ОРІОН (позичальник) (тепер ТЗОВ ОРІОН І К ), 30 березня 2004 року між позивачем ОСОБА_1 та ОПА Трускавець-курортосервіс (поручитель) (тепер ТЗОВ ТКС МОЛЛ МАРКЕТ , тобто відповідач 2) укладено договір поруки №40, відповідно до умов якого поручитель (ТЗОВ ТКС МОЛЛ МАРКЕТ ) зобов'язується відповідати перед кредитором за виконання боржником зобов'язань згідно договору фінансової допомоги на зворотній основі №40 від 30.03.2004 року.
Згідно з п.2 Договору поруки поручитель і боржник відповідають перед кредитором як солідарні боржники.
Відповідно до п.3 Договору поруки у випадку невиконання боржником своїх зобов'язань за договором фінансової допомоги поручитель зобов'язується відповідати перед кредитором в межах суми боргу 68776 грн. своїми коштами та майном.
З урахуванням наведеного, основна сума боргу за договором №40 фінансової допомоги на зворотній основі від 30.03.2004 року, що становить 66 582 грн. підлягає солідарному стягненню з обох відповідачів у справі в користь позивача.
Згідно з п.5 Договору поруки зобов'язання поручителя за цим договором вважається виконаним після документального підтвердження, зарахування банківських коштів та підписання акту виконання договору поруки.
П.7 Договору поруки передбачено, що у випадку невиконання або неналежного виконання зобов'язань за договором боржник та поручитель несуть відповідальність відповідно до ст.554 ЦК України перед кредитором.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є договори.
Відповідно до ст.629 ЦК України договір є обов'язковим до виконання сторонами. Оскільки сторони уклали договір, вони набули взаємних прав та обов'язків.
Ст.546 ЦК України визначено, що виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.
Відповідно до ст.ст.553, 554 ЦК України поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним своїх зобов'язань і відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків.
Відповідно до ст.554 ЦК України у разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
Згідно з п.7.1 Договору фінансової допомоги на зворотній основі від 30.03.2004року за порушення умов договору винна сторона відшкодовує завдані збитки, у тому числі втрачену вигоду, у порядку, передбаченому чинним законодавством.
Ст. 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч.1 ст.612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором.
Згідно ч.1 ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Згідно із ч.2 ст.625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Вимога про повернення фінансової допомоги, перерахованої позивачем ОСОБА_1 на підставі договору №40 про надання фінансової допомоги на зворотній основі від 30.03.2004 року , була пред явлена позивачем відповідачу 1 ще 19 вересня 2014 року. Однак, і вимогу про повернення наданої нею фінансової допомоги від 19.09.2014 року і повторну вимогу від 30.03.2015року відповідачем 1 було повністю проігноровано та залишено без розгляду.
Пунктом 5.2 Договору фінансової допомоги на зворотній основі від 30.03.2004року передбачено, що позичальник зобов'язується повернути фінансову допомогу за вимогою кредитора протягом місяця з моменту отримання такої вимоги.
Таким чином, до 19.10.2014року ПП ОРІОН (позичальник) (тепер ТЗОВ ОРІОН І К , тобто відповідач 1) було зобов'язане повернути грошові кошти на рахунок позивача ОСОБА_1 в розмірі 66 582грн. , як надану нею, шляхом перерахування грошових коштів відповідачу 1, фінансову допомогу.
У зв'язку із невиконанням зобов'язання у вказаний термін, ПП ОРІОН (позичальник) (тепер ТЗОВ ОРІОН І К , тобто відповідач 1) зобов'язано сплатити основну суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за період з 19.10.2014 року по 19.10.2015 року - час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми за вказаний період.
З врахуванням правових позицій Верховного суду України щодо застосування статті 625 Цивільного кодексу України в цивільному судочинстві, сума боргу з урахуванням індексу інфляції має розраховуватися на підставі індексу інфляції за кожний місяць (рік) прострочення, незалежно від того, чи був у певний період індекс інфляції менший одиниці (тобто мала місце не інфляція, а дефляція). Індекси інфляції розраховуються на підставі інформації, опублікованої центральним органом виконавчої влади з питань статистики в газеті Урядовий кур'єр .
При застосуванні індексу інфляції слід мати на увазі, що він розраховується не на кожну дату місяця, а в середньому на місяць шляхом множення суми заборгованості на момент її виникнення на сукупний індекс інфляції за період прострочення платежу.
На відміну від інфляційних збитків, розрахунок трьох процентів річних здійснюється за кожен день прострочення за формулою:
сума боргу х 3 % / 365 (кількість днів у році) х кількість днів прострочення.
З урахуванням наведеного, розрахунок суми боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення становить:
Сукупний індекс інфляції розраховується за формулою:
І Іс = (І І 1:100) х (І І 2:100) х (І І 3:100) х…(І І Z:100), де
І І 1 - індекс інфляції за перший місяць прострочення,
І І 2 - індекс інфляції за другий місяць прострочення,
І І Z - індекс інфляції за останній місяць прострочення
В даному випадку сума боргу складає 66 582 грн.
Період прострочення: жовтень 2014 р. - жовтень 2015 р.
Індекс інфляції за цей період складав:
Жовтень 2014 р. - 102,4
Листопад 2014 р. - 101,9
Грудень 2014 р. - 103,0
Січень 2015 р. -103,1
Лютий 2015 р. - 105,3
Березень 2015 р. - 110,8
Квітень 2015 р. -114,0
Травень 2015 р. 102,2
Червень 2015 р. - 100,4
Липень 2015 р. - 99,0
Серпень 2015 р. - 99,2
Вересень 2015 р. - 102,3
ІІ с = (102,4:100) х (101,9:100) х (103,0:100) х (103,1:100) х (105,3:100) х (110,8:100) х (114,0:100) х (102,2:100) х (100,4:100) х (99,0:100) х (99,2:100) х (102,3:100) = 1,519
Сума заборгованості із врахуванням індексу інфляції складає:
66 582 грн. х 1,519 = 101 138 грн. 05 коп.
Сума інфляційних втрат за весь час прострочення становить 34 556 грн. 05коп. (101 138грн. 05коп. - 66 582 = 34 556грн. 05коп.)
Також, з урахуванням наведеного наводжу розрахунок 3 % річних від простроченої суми боргу:
Розрахунок 3 % річних розраховується за формулою:
С х 3 х Д : 365 : 100, де
С - сума заборгованості,
Д - кількість днів прострочення
В нашому випадку сума боргу складає 66 582грн.
Кількість днів прострочення складає: з 19.10.2014р. по 19.10.2015 р. - 365 днів.
Отже 3% річних від простроченої суми боргу становить 1997 грн. 46 коп. (66 582грн. х 3 х 365 : 365 : 100 = 1997 грн. 46коп.).
Позов просить задоволити.
Позивач ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_4 в судове засідання не з явились, однак подали заяву, в якій просять справу розглядати без їх участі, позов підтримують в повному обсязі і просять його задоволити.
Представник відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю ОРІОН І К Федевич Л.М. в судове засідання повторно не з явився.
Від відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю ОРІОН І К в суд поступила заява про застосування наслідків спливу строку позовної давності, за підписом директора товариства ОСОБА_6, в якій вона просить застосувати до спірних правовідносин позовну давність та у зв'язку з цим відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю ОРІОН І К про стягнення боргу
Представник відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю ТКС МОЛЛ МАРКЕТ ОСОБА_7 в судове засідання повторно не з явився.
Від відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю ТКС МОЛЛ МАРКЕТ в суд поступила заява про застосування наслідків спливу строку позовної давності, в якій він просить застосувати до спірних правовідносин позовну давність та у зв язку з цим відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю ТКС МОЛЛ МАРКЕТ про стягнення боргу.
З ясувавши обставини справи та оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення.
С У Д О М В С Т А Н О В Л Е Н О, що згідно договору №40 фінансової допомоги на зворотній основі від 30 березня 2004 року, укладеного між позивачем ОСОБА_1 (кредитор) та ПП ОРІОН (позичальник) (тепер відповідач 1- ТЗОВ ОРІОН І К ), відповідно до умов якого кредитор (позивач) зобов'язувався надати позичальнику (відповідачу 1) грошові кошти у вигляді фінансової допомоги у сумі 68776 грн. на умовах строковості та зворотності, а позичальник (відповідач 1) зобов'язувався повернути грошову фінансову допомогу.
Згідно п.4.1 договору сторони погодили, що кредитор надає фінансову допомогу шляхом перерахування коштів з поточного рахунку кредитора на поточний рахунок позичальника, або іншим незабороненим законодавством України способом.
Відповідно до п.4.2 договору кредитор надає фінансову допомогу на загальну суму 68 776 грн. трьома траншами: до 31 березня 2004 р. - 34 388 грн., до 30 квітня 2004 р. - 17194 грн., до 16 травня 2004 р. - 17194 грн.
Відповідно до п.5.1 договору позичальник (відповідач 1) зобов'язується протягом трьох років з моменту внесення повної суми фінансової допомоги кредитором повернути її в повному розмірі.
А відповідно до п.5.2 даного договору позичальник також зобов'язується повернути фінансову допомогу в будь-який час за вимогою кредитора протягом місяця з моменту отримання такої вимоги.
Відповідно до п.6.1 договору, даний договір набуває чинності з моменту підписання його сторонами і є дійсним до моменту його остаточного виконання.
Згідно договору поруки №40 від 30 березня 2004 року, укладеного між позивачем ОСОБА_1 та поручителем ОПА Трускавець-курортосервіс (тепер ТЗОВ ТКС МОЛЛ МАРКЕТ , тобто відповідач 2), відповідно до умов якого поручитель (ТЗОВ ТКС МОЛЛ МАРКЕТ ) зобов'язується відповідати перед кредитором за виконання боржником зобов'язань згідно Договору фінансової допомоги на зворотній основі №40 від 30.03.2004 року.
Згідно з п.2 Договору поруки поручитель і боржник відповідають перед кредитором як солідарні боржники.
Відповідно до п.3 Договору поруки у випадку невиконання боржником своїх зобов'язань за договором фінансової допомоги поручитель зобов'язується відповідати перед кредитором в межах суми боргу 68776 грн. своїми коштами та майном.
Згідно з п.5 Договору поруки зобов'язання поручителя за цим договором вважається виконаним після документального підтвердження, зарахування банківських коштів та підписання акту виконання договору поруки.
П.7 Договору поруки передбачено, що у випадку невиконання або неналежного виконання зобов'язань за договором боржник та поручитель несуть відповідальність відповідно до ст.554 ЦК України перед кредитором.
П.8 Договору поруки передбачено, що договір набуває чинності з моменту підписання його сторонами та діє до повного його виконання.
Згідно квитанції №8358/021 від 30.03.2004 року, квитанції №8358/021 від 05.05.2004 року та квитанції №8358/021 від 30.08.2004 року позивач ОСОБА_1 (як кредитор) на виконання договору №40 фінансової допомоги на зворотній основі від 30 березня 2004 року, перерахувала позичальнику ПП ОРІОН (тепер відповідач 1- ТЗОВ ОРІОН І К ), на його розрахунковий рахунок трьома траншами грошові кошти на загальну суму 66 582 грн.
19.09.2014 року позивачем ОСОБА_1 на ім я відповідача ПП ОРІОН (тепер відповідач 1- ТЗОВ ОРІОН І К ) скеровано заяву з вимогою повернення всієї суми наданої нею позики, а 30.03.2015 року нею повторно на ім я відповідача ПП ОРІОН (тепер відповідач 1- ТЗОВ ОРІОН І К ) подано заяву з аналогічною вимогою про повернення грошових коштів, наданих нею згідно договору №40 фінансової допомоги на зворотній основі від 30 березня 2004 року, які залишені ТЗОВ ОРІОН І К без задоволення.
Згідно ст. 11 Цивільного кодексу України підставою виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.
Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим до виконання сторонами. Оскільки сторони уклали договір, вони набули взаємних прав та обов'язків.
Статтею 509 Цивільного кодексу України визначено, що зобов'язання є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст.525 Цивільного кодексу України).
Статтею 526 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Ст.546 ЦК України визначено, що виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.
Відповідно до ст.ст. 553, 554 ЦК України поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним своїх зобов'язань і відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків.
Відповідно до ст.554 ЦК України у разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
Статтею 1046 Цивільного кодексу України встановлено, що за договором позики одна сторона передає у власність другій стороні грошові кошти, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики).
Згідно із ч.1 ст.1049 ЦК України позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем у строк та в порядку, що встановлені договором.
Таким чином, суд приходить до висновку, що основна сума боргу за договором №40 фінансової допомоги на зворотній основі від 30.03.2004 року, що становить 66 582 грн. підлягає солідарному стягненню з обох відповідачів у справі на користь позивача.
Згідно з п.7.1 Договору фінансової допомоги на зворотній основі від 30.03.2004 року за порушення умов договору винна сторона відшкодовує завдані збитки, у тому числі втрачену вигоду, у порядку, передбаченому чинним законодавством.
Ст. 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч.1 ст.612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором.
Згідно ч.1 ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Згідно із ч.2 ст.625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Враховуючи те, що вимога кредитора - позивача ОСОБА_1 про повернення фінансової допомоги, перерахованої нею на підставі договору №40 про надання фінансової допомоги на зворотній основі, яка була пред явлена позичальнику - ПП ОРІОН (тепер відповідач 1 - ТЗОВ ОРІОН І К ) 19 вересня 2014 року не виконана в строк до 19.10.2014 року, то враховуючи положення п. 5.2 Договору фінансової допомоги на зворотній основі від 30.03.2004 року, суд приходить до висновку, що з позичальника ПП ОРІОН (тепер відповідач 1 ТЗОВ ОРІОН І К ), слід стягнути основну суму з урахуванням встановленого індексу інфляції за період з 19.10.2014 року по 19.10.2015 року - час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми за вказаний період.
З врахуванням правових позицій Верховного суду України щодо застосування статті 625 Цивільного кодексу України в цивільному судочинстві, сума боргу з урахуванням індексу інфляції має розраховуватися на підставі індексу інфляції за кожний місяць (рік) прострочення, незалежно від того, чи був у певний період індекс інфляції менший одиниці (тобто мала місце не інфляція, а дефляція). Індекси інфляції розраховуються на підставі інформації, опублікованої центральним органом виконавчої влади з питань статистики в газеті Урядовий кур'єр .
При застосуванні індексу інфляції слід мати на увазі, що він розраховується не на кожну дату місяця, а в середньому на місяць шляхом множення суми заборгованості на момент її виникнення на сукупний індекс інфляції за період прострочення платежу.
На відміну від інфляційних збитків, розрахунок трьох процентів річних здійснюється за кожен день прострочення за формулою:
сума боргу х 3 % / 365 (кількість днів у році) х кількість днів прострочення.
З урахуванням наведеного суд бере до уваги наведений позивачем ОСОБА_1 у позовній заяві про збільшення позовних вимог від 09.11.2015 року розрахунок суми боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а саме:
Сукупний індекс інфляції розраховується за формулою:
І Іс = (І І 1:100) х (І І 2:100) х (І І 3:100) х…(І І Z:100), де
І І 1 - індекс інфляції за перший місяць прострочення,
І І 2 - індекс інфляції за другий місяць прострочення,
І І Z - індекс інфляції за останній місяць прострочення
В нашому випадку сума боргу складає 66 582грн.
Період прострочення: жовтень 2014 р. - жовтень 2015 р.
Індекс інфляції за цей період складав:
Жовтень 2014 р. - 102,4
Листопад 2014 р. - 101,9
Грудень 2014 р. - 103,0
Січень 2015 р. -103,1
Лютий 2015 р. - 105,3
Березень 2015 р. - 110,8
Квітень 2015 р. -114,0
Травень 2015 р. 102,2
Червень 2015 р. - 100,4
Липень 2015 р. - 99,0
Серпень 2015 р. - 99,2
Вересень 2015 р. - 102,3
ІІ с = (102,4:100) х (101,9:100) х (103,0:100) х (103,1:100) х (105,3:100) х (110,8:100) х (114,0:100) х (102,2:100) х (100,4:100) х (99,0:100) х (99,2:100) х (102,3:100) = 1,519
Сума заборгованості із врахуванням індексу інфляції складає:
66 582 грн. х 1,519 = 101 138 грн. 05коп.
Сума інфляційних втрат за весь час прострочення становить 34 556 грн. 05коп. (101 138 грн. 05 коп. - 66 582 = 34 556 грн. 05 коп.)
Також, суд бере до уваги наведений позивачем ОСОБА_1 у позовній заяві про збільшення позовних вимог від 09.11.2015 року розрахунок суми 3 % річних від простроченої суми боргу, а саме:
Розрахунок 3 % річних розраховується за формулою:
С х 3 х Д : 365 : 100, де
С - сума заборгованості,
Д - кількість днів прострочення
В нашому випадку сума боргу складає 66 582 грн.
Кількість днів прострочення складає: з 19.10.2014 р. по 19.10.2015 р. - 365 днів.
Отже 3% річних від простроченої суми боргу становить 1997 грн. 46 коп. (66 582 грн. х 3 х 365 : 365 : 100 = 1997 грн. 46 коп.)
Заяву відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю ОРІОН І К про застосування наслідків спливу строку позовної давності, за підписом директора товариства ОСОБА_6, в якій вона просить застосувати до спірних правовідносин позовну давність та у зв'язку з цим відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю ОРІОН І К про стягнення боргу, так як згідно п.5.1 Договору №40 фінансової допомоги на зворотній основі від 30.03.2004 року право позивача на пред явлення вимоги до кредитора чи поручителя щодо повернення коштів виникло 16.05.2007 року, суд не бере до уваги, оскільки судом встановлено, що кредитор - позивач ОСОБА_1 не внесла повної суми фінансової допомоги в розмірі 68 776 грн., а лише - 66 582 грн., відтак положення п.5.1 Договору №40 фінансової допомоги на зворотній основі від 30.03.2004 року не підлягає застосуванню до спірних правовідносин.
Судом також встановлено, що позичальник - ПП ОРІОН (тепер відповідач 1- ТЗОВ ОРІОН І К ) своїх зобов'язань, передбачених п. 5.2 Договору №40 фінансової допомоги на зворотній основі від 30.03.2004 року, про повернення суми боргу за вимогою кредитора - позивача ОСОБА_1 протягом місяця не виконав, а тому враховуючи положення п.1.6 даного договору про те, що договір є дійсним до моменту його остаточного виконання, суд приходить до висновку, що правовідносини, які виникли між сторонами на підставі Договору №40 фінансової допомоги на зворотній основі від 30.03.2004 року ще тривають та не припинені, відтак підстав для застосування строку позовної давності у даних спірних правовідносинах суд не вбачає.
Суд також не бере до уваги аналогічну заяву відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю ТКС МОЛЛ МАРКЕТ про застосування наслідків спливу строку позовної давності, в якій він просить застосувати до спірних правовідносин позовну давність та у зв'язку з цим відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю ТКС МОЛЛ МАРКЕТ про стягнення боргу, так як згідно п.5.1 Договору №40 фінансової допомоги на зворотній основі від 30.03.2004 року передбачено повернення отриманої фінансової допомоги протягом 3-х років, тому право позивача на пред явлення вимоги до кредитора чи поручителя щодо повернення коштів виникло 16.05.2007 року, оскільки судом встановлено, що кредитор - позивач ОСОБА_1 не внесла повної суми фінансової допомоги в розмірі 68 776 грн., а лише - 66 582 грн., відтак положення п.5.1 Договору №40 фінансової допомоги на зворотній основі від 30.03.2004 року не підлягає застосуванню до спірних правовідносин.
Згідно п.5.2 Договору №40 фінансової допомоги на зворотній основі від 30.03.2004 року встановлено строк виконання основного зобов язання позичальником - ПП ОРІОН (тепер відповідач 1 - ТЗОВ ОРІОН І К ) протягом місяця з моменту отримання вимоги кредитора - позивача ОСОБА_1
Враховуючи те, що вимога кредитора - позивача ОСОБА_1 про повернення фінансової допомоги, перерахованої нею на підставі договору №40 про надання фінансової допомоги на зворотній основі, яка була пред явлена позичальнику - ПП ОРІОН (тепер відповідач 1 ТЗОВ ОРІОН І К ) 19 вересня 2014 року не виконана в строк до 19.10.2014 року, відтак правовідносини між сторонами не припинено.
Згідно ч.1 ст.559 ЦК України порука припиняється з припиненням забезпеченого нею зобов язання.
Враховуючи те, що Договір №40 фінансової допомоги на зворотній основі від 30.03.2004 року, виконання якого забезпечено договором поруки №40 від 30.03.2004 року, ще не припинений, а згідно п.8 договору поруки договір набуває чинності з моменту підписання його сторонами та діє до повного його виконання, відтак договір поруки не припинений, а тому відповідач Товариство з обмеженою відповідальністю ТКС МОЛЛ МАРКЕТ несе солідарну відповідальність разом з відповідачем Товариством з обмеженою відповідальністю ОРІОН І К щодо сплати основної суми боргу за договором №40 фінансової допомоги на зворотній основі від 30.03.2004 року, що становить 66 582 грн.
При встановлених у судовому засіданні обставинах, позов позивача ОСОБА_1 підлягає до задоволення в повному обсязі.
З врахуванням наведеного та
Керуючись ст.ст.10, 60, 212 ЦПК України, ст.ст. 10, 11, 57, 60, 88, 109, 113, 179, 208, 209, 212-215, 218, 223, 232, 294 ЦПК України, ст.ст.525, 526, ч.1 ст. 559, 610, 612, 625, 1046, 1049 ЦК України,
суд,-
В И Р І Ш И В:
Позов задоволити.
Стягнути солідарно з відповідачів Товариства з обмеженою відповідальністю ОРІОН І К ідентифікаційний код 30293035, та Товариства з обмеженою відповідальністю ТКС МОЛЛ МАРКЕТ ідентифікаційний код 30613360, на користь позивача ОСОБА_1 66 582 грн. боргу за договором №40 фінансової допомоги на зворотній основі від 30.03.2004 року.
Стягнути з відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю ОРІОН І К ідентифікаційний код 30293035 на користь позивача ОСОБА_1, борг у сумі 1 997 грн. 46 коп. , що становить 3% річних від простроченої суми боргу, згідно договору №40 фінансової допомоги на зворотній основі від 30.03.2004року та 34 556 грн. 05 коп., що становить суму інфляційних втрат за весь час прострочення, а всього стягнути - 36 553 грн. 51коп.
Стягнути з відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю ОРІОН І К ідентифікаційний код 30293035 на користь позивача ОСОБА_1 698 грн. 45 коп. судового збору.
Стягнути з відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю ТКС МОЛЛ МАРКЕТ ідентифікаційний код 30613360, на користь позивача ОСОБА_1 332 грн. 91 коп. судового збору .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не було скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається апеляційному суду Львівської області через Бориславський міський суд Львівської області протягом десяти днів з дня його проголошення.
СУДДЯ:
Суд | Бориславський міський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 25.12.2015 |
Оприлюднено | 12.01.2016 |
Номер документу | 54832311 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Бориславський міський суд Львівської області
Посисень Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні