Рішення
від 18.11.2015 по справі 405/6904/15-ц
ЛЕНІНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КІРОВОГРАДА

Справа № 405/6904/15-ц

Провадження №2/405/1733/15

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 листопада 2015 року Ленінський районний суд м. Кіровограда у складі:

головуючого-судді Іванової Л.А.,

при секретарі - Береді Я.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Кіровограді цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до приватного підприємства Агрооптсервіс про стягнення компенсації втрати частини заробітної плати (грошових доходів), -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з даним позовом до відповідача ПП Агрооптсервіс , в якому, з посиланням на ст.34 Закону України Про оплату праці , Закону України Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати , Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року №159, просить стягнути з відповідача на свою користь компенсацію втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням термінів її виплати в розмірі 18 413 грн. 98 коп.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що в період з 28 липня 2004 року вона перебувала у трудових відносинах з ПП Агрооптсервіс , працюючи на посаді головного бухгалтера. 31 травня 2013 року була звільнена з займаної посади за згодою сторін на підставі п.1 ст.36 КЗпП України. На день звільнення відповідач не виплатив належну їй заробітну плату за період з 01 січня 2012 року по 31 травня 2013 року в розмірі 26 686 грн. 93 коп. 12 листопада 2014 року Ленінським районним судом м.Кіровограда було видано судовий наказ №405/9711/14-ц, 2-н/405/517/14 про стягнення з ПП Агрооптсервіс на її користь нараховану, але не виплачену заробітну плату в розмірі 26 686 грн. 93 коп., яка відповідачем виплачена не була, в подальшому вона пред'явила зазначений наказ в Ленінський ВДВС Кіровоградського МУЮ для примусового виконання, за яким було відкрито виконавче провадження, здійснюються виконавчі дії з примусового виконання виконавчого документа, однак, рішення суду не виконано, відповідач не провів з нею повний розрахунок, заборгованість по заробітній платі не виплатив. В свою чергу, відповідно до ст.34 Закону України Про оплату праці компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням строків її виплати провадиться відповідно до індексу зростання цін на споживчі товари і тарифів на послуги в порядку, встановленому чинним законодавством. Відповідно до ст.ст.1, 2 Закону України Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у т.ч. з вини власника або уповноваженого ним органу; компенсація громадянам втрат частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами в цьому Законі слід розуміти, зокрема, і заробітну плату.

З огляду на викладене вище, приймаючи до уваги, що відповідач не виплатив заробітну плату в день її (позивача) звільнення 31 травня 2013 року і до теперішнього часу, враховуючи положення закону України Про компенсацію громадянами втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати , загальна сума компенсації, яка належить до виплати складає 18 413 грн. 98 коп., та яку позивач просила стягнути з відповідача.

Позивач ОСОБА_1 під час судового розгляду справи позовні вимоги підтримала з підстав, зазначених в позові, просила їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду справи, причини неявки суду не відомі, заяви, заперечення, клопотання відсутні.

Заслухавши позивача, дослідивши докази по справі в їх сукупності, з'ясувавши підстави та предмет позову, характер спірних правовідносин, прав та інтересів, за захистом яких звернулася позивач, виходячи з положень ст.10 та ст.11 ЦПК України, за якими цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, які мають рівні права щодо подання доказів та доведення перед судом їх переконливості, при цьому суд розглядає цивільні справи в межах заявлених позовних вимог та на підставі доказів сторін, суд вважає, що вимоги позивача обґрунтовані та такі, що підлягаютьзадоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, зокрема, записами в трудовій книжці, що ОСОБА_1 з 28.07.2004 року перебувала у трудових відносинах з ПП Агрооптсервіс , працюючи на посаді головного бухгалтера (наказ №8/1 від 28.07.2004 року). 31.05.2013 року звільнена з займаної посади за згодою сторін ст.36 п.1 КЗпП України (наказ №1 від 29.05.2013 року).

Судовим наказом№405/9711/14-ц, 2-н/405/517/14, виданим 12.11.2014 року Ленінський районний суд м.Кіровограда, який набрав законної сили 02.12.2014 року, та в порядку ст.124 Конституції України та ст.14 ЦПК України є обов'язковим для виконання на всій території України всіма суб'єктами права, стягнуто з ПП Агрооптсервіс на користь ОСОБА_1 нараховану, але не виплачену заробітну плату в розмірі 26 686 грн. 93 коп.

При цьому, судом відзначається, що відповідачем не надано суду доказів виконання зазначеного рішення суду. Крім того, 04.06.2015 року ОСОБА_1 пред'явила виконавчий документ до виконання в Ленінський ВДВС Кіровоградського МУЮ для примусового виконання.

Відповідно до ч.3 ст.61 ЦПК України обставини встановлені судовим рішенням у цивільній справі, що набрало законної сили не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Відповідно до ст.34 Закону України Про оплату праці компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у зв'язку із порушенням строків її виплати провадиться відповідно до індексу зростання цін на споживчі товари і тарифів на послуги у порядку, встановленому чинним законодавством.

Статтями 1, 2 Закону України Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати визначено, що підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи). Компенсація громадянам втратт частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим законом. Під доходами у цьому законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру, зокрема, і заробітну плату.

Відповідно до зазначених нормативних актів підставою для здійснення компенсації громадянам втрати частини доходів є дотримання таких умов:1) нарахування громадянину належних йому доходів (заробітної плати, пенсії, соціальних виплат, стипендії); 2) порушення встановлених строків їх виплати (як з вини так і без вини підприємств всіх форм власності і господарювання); 3) затримка виплати доходів один і більше календарних місяців; 4) зростання цін на споживчі товари і тарифи на послуги і 5) доходи не повинні носити разового характеру (пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата).

Системний аналіз ст. 34 Закону України Про оплату праці , положень Закону України від 19 жовтня 2000 року № 2050 - III, ст. 115 КЗпП України, ст. 40 Закону 23 вересня 1999 року № 1105 - XIV та Порядку № 159 дає підстави для висновку, що основною умовою для виплати громадянину компенсації є порушення власником встановлених строків виплати нарахованих доходів (зокрема, заробітної плати, пенсії, соціальної виплати, страхових виплат). При цьому, компенсація за порушення строків виплати нарахованого доходу проводиться незалежно від вини органу, що здійснює відповідні виплати та незалежно від порядку і підстав нарахування цього доходу чи його частини: самим підприємством добровільно чи на виконання судового рішення, оскільки ці нормативні акти не містять будь-якого виключення.

Відповідно до п.п.2, 3, 4 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 р. N 159, компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 1 січня 2001 року. Компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру, зокрема, заробітна плата (грошове забезпечення). Сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.

Приймаючи до уваги, що відповідач при звільненні позивача 31 травня 2013 року не виплатив їй заробітну плату, яка залишається невиплаченою і на час судового розгляду справи, враховуючи положення Закону України Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати , загальна сума компенсації втрати частини грошових доходів (заробітної плати) у зв'язку з порушенням термінів їх виплати (порушення розрахунку при звільненні) складає 18 413 грн. 98 коп., виходячи при цьому з наступних розрахунків, наданих позивачем ОСОБА_1, станом на 23 вересня 2015 року, які приймаються судом до уваги.

Зокрема, сума грошових доходів - нарахованої, але не виплаченої при звільненні заробітної плати (розрахунку) становить 26 686 грн. 93 коп.

Компенсація втрати частини грошових доходів (заробітної плати) розраховується за формулою: К = (СД х ПрІнд) :100 , де

К - компенсація втрати частини грошових доходів (заробітної плати), у зв'язку з порушенням термінів їх виплати (порушення розрахунку при звільненні);

СД - сума грошових доходів - нарахованої, але не виплаченої при звільненні заробітної плати (розрахунку);

ПрІнд - величина приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції).

Індекси споживчих цін (індекс інфляції) у відсотках: за період 2013 року складають: травень-100, 0, червень - 100,1, липень-100,0, серпень-99,9, вересень -99,3, жовтень-100,0, листопад-100,4, грудень-100,2.

За період 2014 року складають: січень-100,2, лютий-100,6, березень-102,2, квітень-103,3, травень-103,8, червень-101,0, липень-100,4, серпень-100,8, вересень-102,9, жовтень-102,4, листопад-101,9, грудень-103,0.

За період 2015 року складають: січень-103,1, лютий-105,3, березень-110,8, квітень-114,0, травень-102,2, червень -100,4, липень-99,0, серпень-99,2

Сума грошового доходу, нарахованого до виплати за травень, 2013 року становить 26 686 грн. 93 коп.

Індекс споживчих цін за період невиплати грошового доходу: за травень, 2013 року визначається шляхом множення місячних індексів за період з травня, 2013 року по серпень, 2015 року включно і становить 169,3% (1,000х1,001х1,000х0,999х0,993х1,000х1,004х1,002х1,005х1,002х1,006х1,022х1,033х1,038х1,010х1,004х1,008х1,029х1,024х1,019х1,030х1,031х1,053х1,108х1,140х1,022х1,004х0,990х0,992х100).

Величина приросту індексу споживчих цін за період з травня, 2013 року по серпень, 2015 року становить 69,0% (169% -100% = 69,0%).

Загальна сума компенсації, нарахованої у вересні, 2015 року за травень 2013 року становить 18 413 грн. 98 коп. (26 686 грн. 93 коп. х 69,0% ) / 100 = 18 413 грн. 98 коп.

Суд приймає до уваги зазначений розрахунок компенсації, проведений позивачем, вважає, що він проведений відповідно до Порядку №159, відповідачем зазначений розрахунок не оспорений та не спростований.

Таким чином, загальна сума компенсації втрати частини грошових доходів (заробітної плати), у зв'язку з порушенням термінів їх виплати складає 18 413 грн. 98 коп., яка підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.

Відповідно до ст.ст.79, 88 ЦПК України підлягає стягненню з відповідача судовий збір на користь держави у розмірі 487 грн. 20 коп.

Керуючись ст.ст. 3, 4, 10, 11, 59, 60, 88, 212, 213- 215, 218 ЦПК України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до приватного підприємства Агрооптсервіс про компенсацію втрати частини заробітної плати, - задовольнити.

Стягнути з приватного підприємства Агрооптсервіс (код ЄДРПОУ 30226959), що знаходиться за адресою: м. Кіровоград, вул. В.Перспективна, 21 на користь ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, компенсацію втрати частини заробітної плати в розмірі 18 413 (вісімнадцять тисяч чотириста тринадцять) гривень 98 копійок.

Стягнути з приватного підприємства Агрооптсервіс (код ЄДРПОУ 30226959), що знаходиться за адресою: м. Кіровоград, вул. В.Перспективна, 21, на користь держави судовий збір в розмірі 487 грн. 20 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Апеляційна скарга подається до апеляційного суду Кіровоградської області через Ленінський районний суд м. Кіровограда.

Суддя Ленінського районного суду

м. Кіровограда Л.А. Іванова

СудЛенінський районний суд м.Кіровограда
Дата ухвалення рішення18.11.2015
Оприлюднено16.01.2016
Номер документу54909831
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —405/6904/15-ц

Рішення від 18.11.2015

Цивільне

Ленінський районний суд м.Кіровограда

Іванова Л. А.

Рішення від 18.11.2015

Цивільне

Ленінський районний суд м.Кіровограда

Іванова Л. А.

Ухвала від 28.09.2015

Цивільне

Ленінський районний суд м.Кіровограда

Іванова Л. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні