Ухвала
від 22.12.2015 по справі 687/1071/15-ц
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

КОПІЯ

УКРАЇНА

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ


Справа № 687/1071/15-ц

Провадження № 22-ц/792/2326/15

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 грудня 2015 року м. Хмельницький

колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Хмельницької області в складі :

головуючого судді Баса О.Г.,

суддів: Матковської Л.О.

ОСОБА_1

при секретарі Бондарі О.В.

з участю: представника ОСОБА_2 ОСОБА_3, прокурора Олійник О.В., розглянула у відкритому судовому засіданні цивільну справу № 22ц-/792/2326/15 за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Чемеровецького районного суду від 02 листопада 2015 року по справі за позовом прокурора Чемеровецького району в інтересах держави в особі: Андріївської сільської ради Чемеровецького району до Чемеровецької районної державної адміністрації, ОСОБА_2, реєстраційної служби Чемеровецького районного управління юстиції про скасування розпоряджень, визнання недійсними державних актів на право власності на земельну ділянку, скасування реєстрації права власності на земельні ділянки та повернення земельних ділянок.

Заслухавши доповідача, пояснення учасників судового розгляду, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів, -

в с т а н о в и л а :

В липні 2015 року прокурор Чемеровецького району в інтересах держави в особі Андріївської сільської ради Чемеровецького району звернувся до суду з позовом і просив визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Чемеровецької районної державної адміністрації №388/2012-р від 26.07.2012 Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства на території Андріївської сільської ради Чемеровецького району Хмельницької області в частині надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_2, на території Андріївської сільської ради Чемеровецького району.

Визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Чемеровецької районної державної адміністрації №650/2012-р від 10.12.2012 Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу їх у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Андріївської сільської ради в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_2

Визнати недійсними державний акт на право власності на земельну ділянку виданий на ім'я ОСОБА_2 серії ЯН №507454 від 26.12.2012.

Скасувати рішення державного реєстратора про реєстрацію права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 6825280200:03:002:0082 ОСОБА_2, та повернути дану ділянку у власність держави.

В обґрунтування заявлених вимог вказував, що передача зазначеної земельної ділянки у власність ОСОБА_2 відбулася з порушенням вимог Земельного кодексу України та Указу Президента України Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям . Крім того зазначив, що на території сільської ради проживають понад 100 громадян, які мають право на отримання земельних ділянок з резервного фонду, та які ще не отримували земельні ділянки у власність, та те, що до Андріївської сільської ради неодноразово із усними зверненнями звертались місцеві жителі з метою отримання земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства, проте їм було відмовлено у зв'язку із відсутністю на території сільської ради вільних земель вказаної категорії.

Рішенням Чемеровецького районного суду від 02 листопада 2015 року позов задоволено.

Визнано незаконним та скасовано розпорядження голови Чемеровецької районної Державної адміністрації №388/2012-р від 26.07.2012 Про надання дозволу на виготовлення Проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистогоселянського господарства на території Андріївської сільської ради Чемеровецького району Хмельницької області в частині надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_2 на території Андріївської сільської ради Чемеровецького району.

Визнано незаконним та скасовано розпорядження голови Чемеровецької районної державної адміністрації №650/2012-р від 10.12.2012 Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу їх у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Андріївської сільської ради в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_2

Визнано недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку виданий на ім'я ОСОБА_2 серії ЯН №507454 від 26.12.2012 року.

Скасовано рішення державного реєстратора про реєстрацію права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 6825280200:03:002:0082 що належить ОСОБА_2

Повернуто земельну ділянку з кадастровим номером: 6825280200:03:002:0082 у державну власність.

Стягнуто з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір в сумі 487.20 грн. судового збору.

В апеляційній скарзі ОСОБА_2 просить скасувати рішення суду першої інстанції та постановити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

Вказує, що рішення постановлене з порушенням норм матеріального та процесуального права, а саме постановлено з порушенням ст. 22,33,81,116,118,121,122 Земельного кодексу України. Судом взято до уваги лист Андріївської сільської ради, що на території сільської ради проживають понад 100 громадян які мають право на отримання земель з резервного фонду, та які ще не отримували земельні ділянки у власність, проте, даний лист не підтверджений списком громадян та не є доречним.

Представник ОСОБА_2 апеляційну скаргу підтримала і просить її задоволити.

Прокурор вважає апеляційні скарги безпідставними і просить її відхилити.

Інші учасники судового розгляду правом на участь у розгляді справи апеляційним судом не скористались, про день і час розгляду справи повідомлені належним чином.

Відповідно до ст. 308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасоване правильне по суті і справедливе рішення суду з одних лише формальних міркувань.

Судом встановлено, що розпорядженням голови Чемеровецької РДА №388/2012-р від 26.07.2012 року надано дозвіл ОСОБА_2 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки категорія земель: землі сільськогосподарського призначення, вид угідь: рілля, для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель резервного фонду Андріївської сільської ради Чемеровецького району з послідуючою передачею у приватну власність, яка розташована за межами с. Андріївка Чемеровецького району.

Розпорядженням голови Чемеровецької районної державної адміністрації №650/2012-р від 10.12.2012 Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу їх у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Андріївської сільської ради затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2.0000 га. та передачу її у власність ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства із земель резервного фонду Андріївської сільської ради Чемеровецького району.

ОСОБА_2 26 грудня 2012 року видано державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯН №507454 площею 2.0000 га. для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту Андріївської сільської ради Чемеровецького району.

Згідно записів державної реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди землі 26 грудня 2012 року проведено реєстрацію права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 6825280200:03:002:0082 що належить ОСОБА_2

Як слідує з інформації Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, 06 січня 2015 року проведена державна реєстрація договору оренди земельної ділянки від 03 січня 2013 року що належить ОСОБА_2 з Приватним підприємством Кочубіївське .

Вказані обставини, у тому числі належність спірної земельної ділянки до земель резервного фонду Андріївської сільської ради Чемеровецького району,встановлені на підставі належним чином дослідженими доказами, не оспорювались сторонами.

Задовольняючи позовні вимоги місцевий суд, виходив з того, що земельна ділянка з резервного фонду Андріївської сільської ради Чемеровецького районунадана ОСОБА_2 в порушення вимог закону так як ОСОБА_2 не був і не є членом колективного сільськогосподарського підприємства, не був і не є зайнятий у соціальній сфері с. Андріївна Чемеровецького районута не проживав і не проживає на території Андріївської сільської ради Чемеровецького районутому він не мав права на отримання у власність земельної ділянки із земель резервного фонду Андріївської сільської ради Чемеровецького району.

Такий висновок місцевого суду є вірним.

Згідно зі ст. 14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до ст. 78 Земельного кодексу України (далі - ЗК України ) право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України , цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.

Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону (ст. 116 ЗК України ).

Згідно ч. 1 ст. 25 Земельного кодексу України, при приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій земельні ділянки передаються працівникам цих підприємств, установ та організацій, працівникам державних та комунальних закладів освіти, культури, охорони здоров'я, розташованих на території відповідної ради, а також пенсіонерам з їх числа з визначенням кожному з них земельної частки (паю).

Відповідно до ч. 4 ст. 25 Земельного кодексу України, площа земель, що передаються у приватну власність, становить різницю між загальною площею земель, що перебували у постійному користуванні сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, і площею земель, які залишаються у державній чи комунальній власності (лісогосподарське призначення, водний фонд, резервний фонд.

Частинами 9, 10 ст. 25 Земельного кодексу України визначено, що органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування у процесі приватизації створюють резервний фонд земель за погодженням його місця розташування з особами, зазначеними в частині першій цієї статті у розмірі до 15 відсотків площі усіх сільськогосподарських угідь, які були у постійному користуванні відповідних підприємств, установ та організацій. Резервний фонд земель перебуває у державній або комунальній власності і призначається для подальшого перерозподілу та використання за цільовим призначенням.

Пунктом 7 Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям зазначено, що створюваний під час передачі земель у колективну власність резервний фонд використовується для передачі у приватну власність або надання у користування земельних ділянок переважно громадянам, зайнятим у соціальній сфері на селі, а також іншим особам, яких приймають у члени сільськогосподарських підприємств або які переселяються у сільську місцевість для постійного проживання.

Згідно ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та висновки конкурсної комісії (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Зазначені норми законодавства вказують на те, що створений у процесі приватизації резервний фонд земель призначається для подальшого перерозподілу та використання за цільовим призначенням переважно громадянами, зайнятими у соціальній сфері на селі, а також іншими особами, яких приймають у члени сільськогосподарських підприємств або які переселяються у сільську місцевість для постійного проживання. ОСОБА_2 не був і не є членом колективного сільськогосподарського підприємства с. Андріївна Чемеровецького району. Не був і не є зайнятий у соціальній сфері с. Андріївна Чемеровецького району,Не проживав і не проживає на території Андріївської сільської ради Чемеровецького району. Після отримання земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства передав її в оренду іведенням особистого селянського господарства не займався і не займається. Тому колегія суддів рахує доведеними ті обставини, що ОСОБА_2 не відноситься до тих осіб яким надано право отримати у власність земельну ділянку із земель резервного фонду Андріївської сільської ради Чемеровецького району.

Доводи апеляційної скарги про те, що земельне законодавство не містить обмежень щодо місця реєстрації громадянина при безоплатній приватизації ними земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, а обмеження кола осіб, що мають право на приватизацію є не конституційним не можуть бути підставою для задоволення апеляційної скарги, оскільки ст. 14 Конституції України встановлено, що право власності на землю набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону. Статті 22,33,81,116,118,121,122 Земельного кодексу України, на які посилається ОСОБА_2, регулюють загальний порядок надання у власність громадян земельних ділянок і не регулюють перерозподілу та використання створеного у процесі приватизації резервного фонду земель сільської ради.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України Про місцеві державні адміністрації , на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники управлінь, відділів та інших структурних підрозділів - накази.

Оскільки резервний фонд земель підлягає перерозподілу в першу чергу між працівниками державних та комунальних закладів, підприємств та організацій культури, освіти та охорони здоров'я та пенсіонерам з їх числа, які проживають у сільській місцевості то лише вони і мають право на виділ землі з резервного фонду, тому рішення органу місцевого самоврядування про надання земельних ділянок з резервного фонду особам, які до такого переліку не відносяться, не відповідає вимогам Закону.

Заявлення прокурором позову в інтересах держави в особі Андріївської сільської ради Чемеровецького району відповідає вимогам ч.1 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" якою встановлено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Керуючись ст.ст. 218, 307, 308, 313-315, 317,319 ЦПК України колегія суддів,-

у х в а л и л а:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 відхилити.

Рішення Чемеровецького районного суду від 02 листопада 2015 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, проте може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.

Головуючий:/підпис/

Судді:/підписи/

Копія вірна

Суддя апеляційного суду Бас О.Г.


Головуючий у першій інстанції -ОСОБА_4 Справа № 22ц-/792/2326/15

Доповідач - Бас О.Г. Категорія №47

СудАпеляційний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення22.12.2015
Оприлюднено16.01.2016
Номер документу54920236
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —687/1071/15-ц

Ухвала від 22.12.2015

Цивільне

Апеляційний суд Хмельницької області

Бас О. Г.

Ухвала від 22.12.2015

Цивільне

Апеляційний суд Хмельницької області

Бас О. Г.

Ухвала від 20.11.2015

Цивільне

Апеляційний суд Хмельницької області

Бас О. Г.

Ухвала від 20.11.2015

Цивільне

Апеляційний суд Хмельницької області

Бас О. Г.

Ухвала від 06.11.2015

Цивільне

Чемеровецький районний суд Хмельницької області

Борсук В. О.

Рішення від 02.11.2015

Цивільне

Чемеровецький районний суд Хмельницької області

Борсук В. О.

Рішення від 02.11.2015

Цивільне

Чемеровецький районний суд Хмельницької області

Борсук В. О.

Ухвала від 15.09.2015

Цивільне

Чемеровецький районний суд Хмельницької області

Борсук В. О.

Ухвала від 20.07.2015

Цивільне

Чемеровецький районний суд Хмельницької області

Борсук В. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні