Ухвала
від 14.01.2016 по справі 696/29/16-ц
КАМ'ЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

14.01.2016

Справа № 696/29/16-ц

2/696/121/16

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" січня 2016 р. м. Кам'янка

Суддя Кам'янського районного суду Черкаської області Шкреба В.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1, ОСОБА_2 до голови фермерського господарства Долина Чмижини ОСОБА_3 (ЄДРПОУ 21355173, вул. Селищна, б. 14 м. Кам'янка Черкаська область) про визнання наказів про виключення із членів фермерського господарства нечинними та зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив :

ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулись в Кам'янський районний суд Черкаської області із вказаним позовом.

Законом України від 10.10.2013 №642-VII, який набрав чинності з 28.03.2014, внесено зміни до Господарського процесуального кодексу України та пункт 4 частини першої статті 12 Справи, підвідомчі господарським судам викладено в такій редакції: "4) справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між юридичною особою та її учасниками (засновниками, акціонерами, членами), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи, пов'язаними із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності такої особи, крім трудових спорів.

Таким чином, зазначеним Законом визначено, що господарським судам підвідомчі не лише спори між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером), а й спори, що виникають з корпоративних відносин у спорах між будь-якою юридичною особою та її учасниками (засновниками, акціонерами, членами).

Згідно з положеннями частин 1 та 3 статті 167 Господарського кодексу України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами. Під корпоративними відносинами маються на увазі відносини, що виникають, змінюються та припиняються щодо корпоративних прав.

Відповідно до статті 1 Закону України Про фермерське господарство фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону.

В силу норм Закону України "Про фермерське господарство", який визначає правові, економічні та соціальні засади створення та діяльності фермерських господарств, фермерське господарство характеризується наявністю складеного капіталу, який формується за рахунок внесків (майно, права) членів фермерського господарства (ст. 19 Закону); члени господарства мають право на отримання частки майна фермерського господарства при його ліквідації або у разі припинення членства у фермерському господарстві (ч. 6 ст. 20 Закону).

З долученої до позовної заяви копії Статуту вбачається, що позивачі являлись членами фермерського господарства Долина Чмижини (п. 1.5 Статуту).

У відповідності до п. 1.3, 1.6, 2.4, 2.5, 3.1 Статуту господарство засноване на базі спільного володіння майном та взаємною домовленістю всіх його членів; голова фермерського господарства може письмово доручати виконання своїх обов'язків одному із членів господарства; господарство може виплачувати членами заробітну плату в натуральному вигляді продукцією, яка виробляється у господарстві або продукцією, яка одержана в результаті бартерних угод; господарство належить його власникам (членам) на праві спільної сумісної власності або порядку, передбаченою угодою між ними; володіння, користування та розпорядження майном здійснюється членами господарства за їх спільною домовленістю; метою діяльності господарства є здійснення торгівельної, виробничої, інвестиційної та іншого роду господарської діяльності з метою одержання прибутку в інтересах членів господарства.

Наведене дає підстави для висновку, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2, як члени Селянського (фермерського) господарства Долина Чмижини , наділялись корпоративними правами, отже спір щодо рішення про виключення таких осіб зі складу учасників фермерського господарства є корпоративним та підвідомчий господарському суду на підставі п. 4 ч. 1 ст. 12 Господарського процесуального кодексу України.

Відповідно до ч.2 п. 1 статті 122 ЦПК України суд відмовляє у відкритті провадження, якщо заява не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства.

У зв'язку з вказаним, та перевіривши матеріали позовної заяви вважаю, що у відкритті провадження по позову слід відмовити, оскільки його не належить розглядати судом в порядку цивільного судочинства, і даний позов підсудний Господарському суду Черкаської області, а не Кам'янському районному суду Черкаської області.

Водночас, відповідно до статті 7 Закону України Про судовий збір сплачена сума судового збору повертається в разі відмови у відкриті провадження по справі.

Квитанціями № 23 від 13.01.2016 р. та № 22 від 13.01.2016 року кожний позивач окремо сплатив судовий збір на суму у розмірі 551 грн. 20 коп.

За таких обставин суд також вважає, що необхідно повернути позивачам сплачений ними судовий збір.

На підставі наведеного та керуючись п.1 ч.2 ст. 122 ЦПК України, -

ухвалив:

У відкритті провадження за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до голови фермерського господарства Долина Чмижини ОСОБА_3 (ЄДРПОУ 21355173, вул. Селищна, б. 14 м. Кам'янка Черкаська область) про визнання наказів про виключення із членів фермерського господарства нечинними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити, у зв'язку з тим, що він не підлягає розгляду у судах у порядку цивільного судочинства.

Зобов'язати ГУ ДКСУ в Черкаській області повернути ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 551 грн. 20 коп., сплачений на розрахунковий рахунок 31211206700164, банк отримувача: ГУ ДКСУ у Черкаській області, МФО 854018, код платежу 22030001, за квитанцією № 23 від 13.01.2016 р.

Зобов'язати ГУ ДКСУ в Черкаській області повернути ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551 грн. 20 коп., сплачений на розрахунковий рахунок 31211206700164, банк отримувача: ГУ ДКСУ у Черкаській області, МФО 854018, код платежу 22030001, за квитанцією № 22 від 13.01.2016 р.

Копію ухвали невідкладно надіслати сторонам.

Роз'яснити позивачам, що відмова у відкритті провадження по скарзі перешкоджає повторному зверненню до Кам'янського районного суду Черкаської області з таким самим позовом.

Апеляційну скаргу на ухвалу суду може бути подано до апеляційного суду Черкаської області через Кам'янський районний суд Черкаської області протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя:

СудКам'янський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення14.01.2016
Оприлюднено18.01.2016
Номер документу54957031
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —696/29/16-ц

Ухвала від 14.01.2016

Цивільне

Кам'янський районний суд Черкаської області

Шкреба В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні