Справа № 2-9408/09
Провадження № 6/638/476/15
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 грудня 2015 року Дзержинський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді - Лазюк С.В.,
при секретарі -Гребінник А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкова подання Дзержинського Відділу державної виконавчої служби Харківського міського управління юстиції про тимчасове обмеження ОСОБА_1 у праві виїзду за межі України,-
В С Т А Н О В И В :
На виконанні у Дзержинському ВДВС ХМУЮ перебуває виконавче провадження № 49345498 щодо стягнення боргу з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 у розмірі 343 129,78 грн.
Державний виконавець Дзержинського ВДВС ХМУЮ ОСОБА_3 звернувся до суду із поданням про тимчасове обмеження боржника ОСОБА_1, що зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, у праві виїзду за межі України, у зв'язку з тим, що боржник ухиляється від виконання рішення суду, на виклики державного виконавця не з'являється, заборгованість не сплачує.
Відповідно до ст. 33 Конституції України , кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Закон України від 21.01.1994 року Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України (з подальшими змінами) регулює порядок здійснення права громадян України на виїзд з України і в'їзд в Україну, порядок оформлення документів для зарубіжних поїздок, визначає випадки тимчасового обмеження права громадян на виїзд з України і встановлює порядок розв'язання спорів у цій сфері.
Зазначеним Законом не передбачено за ухвалою суду тимчасове обмеження виїзду за кордон боржника до виконання рішення суду.
Так, відповідно до п.2 ч.1 ст.6 цього Закону , громадянинові України у випадку, якщо діють неврегульовані договірні зобов'язання, то до виконання зобов'язань або розв'язання спору може бути відмовлено у видачі паспорта для виїзду за кордон.
Згідно з ч.ч.2,4 ст.6 Закону Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України , громадянинові України, який має паспорт, у випадках, передбачених п.п.1-9 ч.1 цієї статті, може бути тимчасово відмовлено у виїзді за кордон або у вказаних випадках паспорт може бути тимчасово затримано чи вилучено.
Таким чином, за наявності підстав для тимчасових обмежень у праві виїзду громадян України за кордон, до громадянина в залежності від наявності чи відсутності паспорта для виїзду за кордон застосовується: відмова у видачі паспорта; відмова у виїзді за кордон; тимчасове затримання чи вилучення паспорта для виїзду за кордон.
Статтею 6 цього Закону передбачено, що громадянинові України може бути тимчасово відмовлено у видачі паспорта, а громадянинові України, який має паспорт, може бути тимчасово відмовлено у виїзді за кордон. Зазначеною статтею не передбачено здійснення таких дій як встановлення тимчасового обмеження судом права виїзду громадянина за межі України.
Подані до суду документи на підтвердження того, що боржник ухиляється від виконання зобов'язань за виконавчими листами не може свідчити про те, що боржник саме ухиляється від виконання рішення суду.
Відповідно до узагальнення судової практики щодо вирішення питання про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України від 01.02.2013 року, проведеного Верховним Судом України роз'яснено, що з погляду значення словосполучення "ухилення від виконання зобов'язань, покладених судовим рішенням, рішенням іншого органу (посадової особи)", вжите у п. 5 ч.1 ст. 6 Закону N 3857-XII та у п.18 ч.3 ст. 11 Закону N 606-XIV , позначає з об'єктивної сторони такі діяння (дії чи бездіяльність) особи боржника, які полягають у навмисному чи іншому свідомому невиконанні нею зазначених обов'язків. У зв'язку з цим і здійснюється примусове виконання. Це також є підставою для звернення з поданням до суду щодо вирішення питання про застосування до такої особи тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України. На думку ВСУ, особа, яка має невиконані зобов'язання, не може вважатися винною в ухиленні, поки не буде доведено протилежне. Відповідно до положення ч.2 ст.10 ЦПК наявність умислу та обставини, які є предметом посилання суб'єкта подання про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України як на підставу його вимог, підлягають доведенню. Зокрема, задоволення такого подання можливе лише за умови "доведення факту ухилення боржника від виконання зобов'язання".
За результатами розгляду подання державного виконавця про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України, яке розглядається в порядку ст.377-1 ЦПК України , судом виноситься ухвала. При цьому, порядок тимчасового обмеження у праві виїзду, за межі України регулюється Законом України Про порядок виїзду з України та в'їзду в Україну громадян України , відповідно до якого не передбачено обмеження в праві виїзду за межі України за ухвалою суду.
За таких обставин, враховуючи вимоги Закону України Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України , яким регулюється порядок та випадки тимчасового обмеження права громадян на виїзд з України, суд не знаходить підстав для задоволення подання.
Керуючись ст.33 Конституції України , ст.377-1 ЦПК України , Законом України Про порядок виїзду з України та в'їзду в Україну громадян України , суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні подання Дзержинського Відділу державної виконавчої служби Харківського міського управління юстиції про тимчасове обмеження ОСОБА_1 у праві виїзду за межі України - відмовити.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга протягом 5-ті днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали .
Головуючий: суддя С.В. Лазюк
Суд | Дзержинський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 21.12.2015 |
Оприлюднено | 19.01.2016 |
Номер документу | 54974405 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Дзержинський районний суд м.Харкова
Лазюк С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні