ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.01.2016 р. Справа №917/2555/15
про стягнення 33 352,56 грн.
Суддя Киричук О.А.
Представники:
від позивача: ОСОБА_1, дов. № 304 від 23.11.2015р.
від відповідача: не з'явився
Розглядається позов про дострокове стягнення заборгованості за договором овердрафту № 1882Ю від 12.09.2014р., в тому числі 19381,43 грн. заборгованості по кредиту, 4340,89 грн. заборгованості по сплаті відсотків, 4590,99 грн. пені за прострочення сплати кредиту та 7698,74 грн. пені за прострочення сплати відсотків за користування кредитом.
Позивач в обгрунтування позову вказує, що відповідач не виконав належним чином свої договірні зобов'язання, внаслідок чого утворилась заборгованість, яка до цього часу не погашена.
В судове засідання 12.01.2016 року позивачем через канцелярію суду надано письмові пояснення до позовної заяви (вх. № 242 від 12.01.2016р.).
Представник позивача наполягає на задоволенні позовних вимог за обґрунтуванням наведеним у позовній заяві.
Відповідач представництво у судове засідання не забезпечив. Останній відповідно до пп. 2.6.15 Інструкції з діловодства в господарських судах України та пп. 3.9.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" був належним чином та завчасно повідомлений про дату, час і місце проведення судових засідань, про що свідчать матеріали справи.
Згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відповідач зареєстрований за адресою, що вказана позивачем у позові.
Відповідно до пп. 3.9.2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Враховуючи достатність у матеріалах справи доказів для розгляду спору по суті, приписи ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (ратифікована Законом України від 17.07.1997 р. № 475/97-ВР) щодо права кожного на розгляд його справи упродовж розумного строку, суд не оцінює вказану обставину як підставу для подальшого відкладення розгляду справи. ОСОБА_1 розглядається за наявними матеріалами відповідно до ст. 75 ГПК України.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника позивача, суд встановив:
Як зазначає позивач та підтверджується матеріалами справи, 12 вересня 2014 року між Публічним акціонерним товариством Фідобанк (надалі за текстом позивач, Банк, ПуАТ Фідобанк ) та Товариством з обмеженою Іцювідальністю Амір Аль (надалі за текстом - відповідач, позичальник) укладено Договір про надання овердрафту № 1882Ю (надалі за текстом - договір).
Умовами договору визначено, зокрема, наступне:
розділ 1:
- поточний рахунок Позичальника №26005000385956 відкритий в ПУАТ ФІДОБАНК , Код Банку 300175. та за яким Позичальнику встановлено Ліміт Овердрафту.
- Ліміт Овердрафту за цим Договором встановлюється в розмірі 20000,00 грн.
- Строк безперервного користування Овердрафтом - максимальний строк, протягом якого на Поточному рахунку Позичальника дозволена наявність Дебетового сальдо на кінець операційного дня. ОСОБА_2 сальдо не може перевищувати встановленого Ліміту Овердрафту. Строк безперервного користування Овердрафтом за цим Договором становить 30 календарних днів.
- термін погашення овердрафту - до 11 вересня 2015 року включно; якщо інша дата (День) не випливатиме з цього Договору.
- Проценти за користування Овердрафтом встановлюються в розмірі 25,0 (двадцять п'ять процентів) річних;
- комісії - винагорода Банку за/пов'язана з наданням Позичальнику Банком фінансової послуги за цим Договором: Комісія 1 - за встановлення ліміту по Овердрафту (разово) - 1,5% від розмір Ліміту Овердрафту (без ПДВ) мінімум 500,00 (п'ятсот) гривень. Комісія 2 - за користування Овердрафтом (отримання та погашення Овердрафту) протягом одного банківського (операційного) дня - 0,03% в різниці між сумою всіх платежів, здійснених впродовж операційного дня Поточного рахунку за рахунок Ліміту Овердрафту, та дебетовим сальдо на Поточному рахунку на кінець такого операційного дня (без ПДВ).
- задекларована сума - обсяг чистих надходжень, врахованих Банком при встановленні Позичальник Ліміту Овердрафту на дату укладання цього Договору, що підлягають зарахуванню Позичальником на його Поточний рахунок в Банку протятом поступних періодів: починаючи з жовтня 2014 року та протягом строку дії цього Договору - в сумі 100000,00 грн.
- штраф - вид неустойки за порушення позичальником зобов"язань за цим договором. Розмір штрафу становить 1000,00 грн.
- пеня - за порушення Позичальником зобов'язань за цим Договором Пеня встановлюється в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла на дату прострочення відповідного платежу.
- п.2.1. Банк зобов"язується надати позичальнику за поточним рахунком останнього овердрафт в межах Ліміту Овердрафту на умовах цього Договору, а Позичальник зоб'язується сплачувати заборгованість за Овердрафтом, з врахуванням визначеного цим Договором строку безперервного користування Овердрафтом та Терміну погашення Овердрафту, сплачувати Проценти за користування Овердрафтом, Комісії та інші платежі в розмірі та на умовах, обумовлених цим Договором.
- п.3.3.3. У разі непогашення Позичальником фактичної заборгованості за Овердрафтом, нести Процентів за фактичний строк користування Овердрафтом, та всіх належних до сплати Комісій в Те погашення Овердрафту, обумовлений п. 3.3.2 цього Договору, фактична сума заборгованості за так платежами вважається простроченою та наступного робочого дня переноситься на відповідні pax Банку щодо обліку простроченої заборгованості.
- п.4.1.1.Позичальник зобов'язаний здійснювати погашення заборгованості за Овердрафтом не пізніше останнього дня Строку безперервного користування Овердрафтом, але в будь-якому випади пізніше Терміну погашення Овердрафту.
- п.4.2.1. Проценти за користування Овердрафтом нараховуються в валюті Овердрафту; процентною ставкою, обумовленою цим Договором, щоденно на фактичну заборгованість Позичальника за Овердрафтом на кінець відповідного дня, виходячи із умови, що до розрахунку приймається календарна кількість днів у місяці та календарна кількість днів у році.
- п.4.3.1. Проценти за користування Овердрафтом мають сплачуватися Позичальником в валюті Овердрафту щоденно, наступного операційного дня після дня їх нарахування, в тому числі, за рахунок кредитних коштів в межах доступного залишку Ліміту Овердрафту.
- п.4.5.1. Пеня розраховується щоденно, за кожний день прострочення сплати відповідного платежу (включаючи день виникнення простроченої заборгованості та день фактичного погашення простри заборгованості), в національній валюті України (по курсу НБУ на день розрахунку, якщо валютою заборгованості є іноземна валюта), та має бути сплачена Позичальником на відповідний рахунок Банку. Пеня розраховується, виходячи з умовитривалості року, що складається з Фактичної кількості календарних днів у відповідному році,а також виходячи з фактичної кількості днів у місяці.
- п.п. 4.8.2, 4.8.3 п. 4.8 Якщо по закінченню строку безперервного користування овердрафтом позичальник не здійснив погашення фактичної заборгованості перед Банком, позичальник має право здійснити погашення існуючої заборгованості протягом 15 календарних днів після спливу строку безперервного користування овердрафтом. Якщо позичальник не здійснить погашення заборгованості перед Банком, протягом вище вказаного строку, і останній день такого строку встановлено сторонами, як термін погашення овердрафту.
- п.12.2. Договір вступає в силу з моменту його підписання уповноваженими представниками Сторін та скріплення їх підписів печатками Сторін. Цей Договір діє до повного виконання Сторонами своїх зобов'язань за цим Договором.
- п.12.9 Сторони домовились, що строк позовної давності за будь-якими вимогами Банку, що випливають з цього договору, встановлюється тривалістю три роки.
Позивач вказує, що на виконання умов вищезазначеного Договору встановив овердрафт на поточний рахунок відповідача. Дана обставина підтверджується наявною у матеріалах справи банківською випискою по рахунку відповідача та свідчить про повне виконання позивачем умов вищезазначеного Договору.
За даними позивача, 20.11.2014р. відповідач скористався встановленим йому овердрафтом та отримав 19 381,43 грн. кредитних коштів, свої зобов'язання за Договором щодо своєчасної сплати кредиту не виконав.
Відповідно до наданого ст.1050 ЦК України права Банк 31 серпня 2015 року на адресу відповідача реєстровим поштовим відправленням направив Лист - вимогу від 31.08.2015 року з вимогою про дострокове вшконання зобов"язання по Договору овердрафту та попередженням про те, що в разі невиконання листа - вимоги від 31.08.2015 року, Позивач розпочне процедуру примусового стягнення заборгованості у передбаченому законом порядку.
Лист вимога від 31.08.2015 року була отримана представником відповідача, проте вимоги Банку залишились без задоволення.
Вважаючи свої права порушеними позивач звернувся до суду з вимогами щодо дострокового стягнення заборгованості за договором овердрафту № 1882Ю від 12.09.2014р., в тому числі 19381,43 грн. заборгованості по кредиту, 4340,89 грн. заборгованості по сплаті відсотків, 4590,99 грн. пені за прострочення сплати кредиту та 7698,74 грн. пені за прострочення сплати відсотків за користування кредитом.
При вирішенні спору, суд приймає до уваги наступне.
Згідно із ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини. Статтями 202, 205 Цивільного кодексу України закріплено загальне поняття правочину, яким є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Правочин може вчинятися усно або в письмовій формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом. Правочин, для якого не встановлена обов'язкова письмова форма, вважається вчиненим, якщо поведінка сторін засвідчує їхню волю до настання відповідних правових наслідків. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним, останній за приписами ст. 204 Цивільного кодексу України є правомірним. При цьому відповідно до ст. 207 Цивільного Кодексу України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах, у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо воля сторін виражена за допомогою телетайпного, електронного або іншого технічного засобу зв'язку. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами). Правочин, який вчиняє юридична особа, підписується особами, уповноваженими на це її установчими документами, довіреністю, законом або іншими актами цивільного законодавства, та скріплюється печаткою (редакція, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин).
Положеннями статей 627, 628 Цивільного кодексу України визначено, що відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Як визначено ч. 1 ст. 181 Господарського кодексу України, господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. У відповідності з ч. 2 ст. 639 Цивільного кодексу України якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася.
За своєю правовою природою договір овердрафту № 1882Ю від 12.09.2014р. є кредитним договором, згідно якого банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 глави 71 Цивільного кодексу України, якщо інше не встановлено параграфом 2 і не випливає із суті кредитного договору (ст. 1054 Цивільного кодексу України).
Кредит - це позичковий капітал банку у грошовій формі, що передається у тимчасове користування на умовах забезпеченості, повернення, строковості, платності та цільового характеру використання.
Овердрафт - короткостроковий кредит, що надається банком надійному клієнту понад його залишок на поточному рахунку в цьому банку в межах заздалегідь обумовленої суми шляхом дебетування його рахунку.
Факт овердрафтового кредитування рахунку відповідача підтверджується матеріалами справи та не оскаржено відповідачем.
Позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики (ст. 1048 Цивільного кодексу України).
Отже, укладений кредитний договір є підставою для виникнення у відповідача грошових зобов'язань з повернення суми кредиту, сплати відсотків за користування ним.
У відповідності до вимог ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватися належним чином та в установлений строк, одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається. Статтею 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом.
Статтею 629 Цивільного кодексу України, встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами. Частиною першою ст. 530 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк. Відповідно до ст. 599 Цивільного кодексу України та ст. 202 Господарського кодексу України господарське зобов'язання припиняється, зокрема, виконанням, проведеним належним чином.
З матеріалів справи вбачається, що позивач, надавши відповідачу кредитні кошти у розмірі 19381,43 грн., належним чином виконав зобов'язання за вищезазначеним Договором. Дана обставина відповідачем не спростована.
За приписами ст. 1050 Цивільного кодексу України якщо позичальник своєчасно не повернув суму позики, він зобов'язаний сплатити грошову суму відповідно до статті 625 цього Кодексу.
Якщо договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.
В порушення прийнятих на себе зобов'язань за вказаним Договором та приписів ст. 1049 Цивільного кодексу України відповідач кредит не повернув, проценти та комісію за користування кредитом не сплатив. Дана обставина відповідачем не спростована. Отже, строк повернення кредитних коштів, сплати відсотків за користування кредитом, є таким, що настав.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги щодо стягнення з відповідача 19 381,43 грн. основного боргу та 4 340,89 грн. процентів за користування кредитом за період з20.11.2014р. по 13.10.2015р. підтверджені документально та нормами матеріального права, відповідачем не спростовані, а тому в цій частині підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 610, ст. 611 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання), а у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом. Згідно з частиною першою ст. 612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом. Відповідно до ст. 610, ст. 611 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання), а у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом. Згідно з ч. 1 ст. 548 Цивільного кодексу України виконання зобов'язання (основного зобов'язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом. Одним із видів забезпечення виконання зобов'язань відповідно ст. 546, ст. 549 Цивільного кодексу України та ст. 199 Господарського кодексу України, є неустойка (штраф, пеня), розмір якої визначається відповідно до умов договору, що не суперечать чинному законодавству України. Відповідно до ст. 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання. Пунктом 4 ст. 231 Господарського кодексу України визначено, що у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов'язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг). Штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою НБУ, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором (п. 6 ст. 231 Господарського кодексу України). Нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано (п. 6 ст. 232 Господарського кодексу України).
Сторони узгодили, що за порушення Позичальником зобов'язань за цим Договором Пеня встановлюється в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла на дату прострочення відповідного платежу. Пеня розраховується щоденно, за кожний день прострочення сплати відповідного платежу (включаючи день виникнення простроченої заборгованості та день фактичного погашення простри заборгованості), в національній валюті України (по курсу НБУ на день розрахунку, якщо валютою заборгованості є іноземна валюта), та має бути сплачена Позичальником на відповідний рахунок Банку. Пеня розраховується, виходячи з умовитривалості року, що складається з Фактичної кількості календарних днів у відповідному році,а також виходячи з фактичної кількості днів у місяці (п.4.5.1).
Здійснивши перевірку наданого позивачем розрахунку в частині позовних вимог щодо стягнення з відповідача 4 590,99 грн. пені за прострочення сплати кредиту за період з 21.11.2014 р. по 13.10.2015 р. та 7 698,74 грн. пені за прострочення сплати відсотків за користування кредитом за період з 21.11.2014 р. по 13.10.2015 р. (з урахуванням моменту виникнення у відповідача зобов'язань з оплати кредиту та відсотків по ньому та з огляду на передбачений п.4.5.1 договору порядок та періоди нарахування пені), суд прийшов до висновку, що заявлений розмір пені відповідає вимогам Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України та Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань", а тому вимоги в цій частині підлягають задоволенню (розрахунок суми пені здійснено за допомогою калькулятору підрахунку заборгованості та штрафних санкцій "Ліга:Еліт 9.1.3").
Відповідно до ст. 4-3 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.
Згідно з пунктом 4 частини третьої ст. 129 Конституції України та ст. 33, ст. 34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Судовий збір згідно ст.49 ГПК України, покладається на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 43, 49, 75, 82-85 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ :
1. Позов задовольнити повністю.
2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Амір Аль", вул. Київська, 5, м.Кременчук, Полтавської області, 39631, код ЄДРПОУ 38252373) на користь Публічного акціонерного товариства "Фідобанк", юрид. адреса: вул.Велика Василівська, 10, Київ,0 2600, Код ЄДРПОУ 1 4351016 ; пошт. адреса: вул.Леніна,36, м.Кременчук, Полтавської області, 39600) 19381,43 грн. заборгованості по кредиту, 4340,89 грн. заборгованості по сплаті відсотків, 4590,99 грн. пені за прострочення сплати кредиту, 7698,74 грн. пені за прострочення сплати відсотків за користування кредитом та 1218 ,00 грн. - витрат по сплаті судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено
Суддя О.А.Киричук
Суд | Господарський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 12.01.2016 |
Оприлюднено | 20.01.2016 |
Номер документу | 55012614 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Полтавської області
Киричук О.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні