21/14пн
донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
10.04.2007 р. справа №21/14пн
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого:
суддів
За участю представників сторін:
від позивача –Кров'якова Т.Є. –довіреність № 01-34-161 від 06.04.2007р.
від прокуратури –Вартанова О.М. –посвідчення № 2970
від відповідача –Лубенський О.І. –директор, паспорт серії ВЕ № 493092 від 16.03.2002р., Мельникова І.В. –бухгалтер, паспорт серії ВВ № 555572 від 10.12.1998р.
Розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу вугледобувного підприємства товариства з обмеженою відповідальністю “Алмаз” м. Шахтарськ Донецької області
на рішення
господарського суду Донецької області
від 15.02.2007р.
по справі № 21/14пн (суддя Матюхін В.І.)
за позовом Донецького міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Шахтарської райдержадміністрації Донецької області
до відповідача –вугледобувного підприємства товариства з обмеженою відповідальністю “Алмаз” м. Шахтарськ Донецької області
про звільнення земельної ділянки
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Донецької області від 15.02.2007р. у справі № 21/14пн (суддя Матюхін В.І.) позовні вимоги задоволено в повному обсязі –зобов'язано вугледобувне підприємство ТОВ “Алмаз” протягом місяця з дня набуття судовим рішенням законної сили звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 1,0299га із земель Розівської сільради Шахтарського району Донецької області та привести її у придатний для подальшого використання стан.
Рішення суду мотивоване тим, що згідно акту перевірки відповідачем самовільно зайнята із земель сільськогосподарського призначення (резервний фонд) Розівської сільради Шахтарського району земельна ділянка загальною площею 1,0299га під будівництво промислового майданчика і під'їзної колії до нього без оформлення правовстановлюючих документів на користування землею та визначення меж в натурі.
Оскаржуючи рішення суду, відповідач просить його скасувати та відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки судом не взято до уваги, що ВП ТОВ “Алмаз” 22.02.2006р. погодило місце розташування об'єкту в Донецькій обласній державній адміністрації на землях ділянки сільськогосподарського призначення площею 1,0229 га пасовищ на території Розівської сільської ради Шахтарського району за межами населених пунктів в довгострокову оренду строком на 50 років.
Відповідачем 21.08.2006р. подано всі необхідні документи для отримання правовстановлюючих документів на земельні ділянки до Шахтарської райдержадміністрації, однак на даний момент жодної відповіді не отримано, що свідчить про корупційні діяння з боку посадових осіб Ради, однак це прокуратурою в ході перевірки не враховано.
Управлінням з контролю за використанням та охороною земель 15.02.2007р. проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства відповідачем, грубих зауважень та порушень норм діючого законодавства не виявлено.
Позовна заява не отримана ВП ТОВ “Алмаз”, місячний строк, встановлений для звільнення земельної ділянки не є достатнім для виконання таких робіт.
Ухвали про порушення та відкладення розгляду справи отримані відповідачем лише 22.02.2007р., тому твердження суду про належним чином його повідомлення є невірним.
Донецька міжрайонна природоохоронна прокуратура просить відмовити у задоволенні апеляційної скарги, оскільки наведені в скарзі документи, а саме розпорядження голови Донецької обласної райдержадміністрації не є державним актом або договором оренди, що є документом, який посвідчує право власності, постійного користування або право оренди земельної ділянки. У відповідності з ч. 3 ст. 125 Земельного кодексу України приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж в натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації, забороняється.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, судова колегія встановила.
Шахтарським міжрайонним відділом з контролю за використанням та охороною земель м. Шахтарськ 15.09.2006р. проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства ТОВ “Алмаз”, за наслідками якої складено акт.
Перевіркою виявлено, що підприємство самовільно займає земельну ділянку площею 1,0229га пасовищ із земель Розівської сільської ради для розміщення вугледобувного підприємства. Дозвіл на користування надрами № 3468 від 18.10.2004р. На час перевірки земельна ділянка використовується без правовстановлюючих документів, без державної реєстрації та встановлення меж в натурі, в порушення ст. 125 Земельного кодексу України. Документи по відведенню земельної ділянки знаходяться в стадії розробки в ПП “Лотос”.
З метою усунення вищевказаних порушень Управлінням з контролю за використанням та охороною земель в Донецькій області 15.09.2006р. винесено припис № 004083, яким встановлено строк для оформлення необхідних документів до 14.10.2006р.
У зв'язку з виявленим порушенням на ТОВ “Алмаз” в особі керівника Лубенського О.І. накладено адміністративне стягнення –постанова № 19 від 15.09.2006р.
Згідно ч. 1 ст. 123 ЗК України надання земельних ділянок юридичним особам у постійне користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок, а передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності (ч. 1 ст. 124 ЗК України) - на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Пунктом 1 статті 125 Земельного Кодексу України встановлено, що право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи постійного користування земельною ділянкою та його державної реєстрації. Разом з тим, відповідно до п.3 ст.125 ЗК України приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж в натурі (на місцевості) та одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
Крім того, відповідно до ст. 126 ЗК України право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем документи, які б посвідчували право користування або оренди земельної ділянки суду не надані, факт використання земельної ділянки площею 1,0229га ним без правовстановлюючих документів (без встановлення її меж в натурі (на місцевості), та документа, що посвідчує право на неї та його державної реєстрації підтверджений актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 15.09.2006р. підписаним представником відповідача без заперечень.
Частиною 1 статті 212 ЗК України встановлено, що самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. При цьому приведення земельних ділянок у придатний для використання стан здійснюється за рахунок юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки.
Оскільки матеріалами справи підтверджений факт самовільного користування земельною ділянкою без одержання відповідних документів, господарський суд обґрунтовано на підставі ст.ст. 125,126, 212 ЗК України задовольнив позовні вимоги в повному обсязі.
Посилання скаржника на факт погодження місця розташування об'єкту в Донецькій облдержадміністрації та подання всіх необхідних документів для отримання правовстановлюючих документів на земельні ділянки до Шахтарської райдержадміністрації не може бути прийнято до уваги, оскільки факт відсутності цього документа не оспорюється ним, а відповідно до п. 3 ст.125 Земельного Кодексу приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж в натурі (на місцевості) та одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
З огляду на наведене, судова колегія вважає, що рішення суду відповідає матеріалам справи, вимогам чинного законодавства та не підлягає скасуванню.
Керуючись ч. 1 п. 1 ст. 103, ст. 104. ст. 105 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Рішення господарського суду Донецької області від 15.02.2007р. по справі № 21/14пн залишити без змін, апеляційну скаргу без задоволення.
Головуючий
Судді:
Надруковано:
1. позивачу
2. відповідачу
3. прокуратурі
4. господарському суду Донецької області
5. у справу
6. ДАГС
Суд | Донецький апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 12.04.2007 |
Оприлюднено | 29.08.2007 |
Номер документу | 558463 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Донецький апеляційний господарський суд
М'ясищев А.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні