ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
16.02.16 р. Справа № 904/11229/15
За позовом Публічного акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк", м. Дніпропетровськ
до ОСОБА_1 підприємства "Янекс", смт. Дніпровське, Верхньодніпровський район, Дніпропетровська обл.
про визнання майнових вимог в сумі 12 062, 56 грн. та зобов`язання включення їх до ліквідаційного балансу
Суддя Мельниченко І.Ф.
Представники:
Від позивача: ОСОБА_2; дов. № 2309-К-Н-О від 04.06.2015 р., юрисконсульт відділу правового забезпечення;
Від відповідача: не з'явився.
СУТЬ СПОРУ:
Публічне акціонерне товариство Комерційний банк "Приватбанк" звернулось до господарського суду Дніпропетровської області із позовом про визнання майнових вимог до боржника та зобов'язання ліквідаційної комісії при складанні та затвердженні проміжного ліквідаційного балансу включити до нього відомості про майнові вимоги.
Відповідач відзив на позовну заяву не надав, його повноважний представник в судове засідання не з'явився.
Останній був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, з огляду на наступне.
Згідно з Інформаційним листом Вищого господарського суду України від 13.08.2008р. № 01-8/482 "Про деякі питання застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у першому півріччі 2008 року" відповідно до пункту 3.5.11 Інструкції з діловодства в господарських судах України, затвердженою наказом Вищого господарського суду України від 10.12.2002р. № 75 (з подальшими змінами), перший, належним чином підписаний, примірник процесуального документа (ухвали, рішення, постанови) залишається у справі; на звороті у лівому нижньому куті цього примірника проставляється відповідний штамп суду з відміткою про відправку документа, що містить: вихідний реєстраційний номер, загальну кількість відправлених примірників документа, дату відправки, підпис працівника, яким вона здійснена.
Дана відмітка, за умови, що її оформлено відповідно до наведених вимог названої Інструкції, є підтвердженням належного надсилання копій процесуального документа сторонам та іншим учасникам судового процесу.
Водночас до повноважень господарських судів не віднесено з'ясування фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи, примірники повідомлення про вручення рекомендованої кореспонденції, повернуті органами зв'язку з позначками „адресат вибув", „адресат відсутній", зокрема, "за зазначеною адресою не проживає" і т. п., з урахуванням конкретних обставин справи можуть вважатися належними доказами виконання господарським судом обов'язку щодо повідомлення учасників процесу про вчинення судом певних процесуальних дій.
Крім того, особи, які беруть участь у розгляді справи, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення. Доказом такого повідомлення в разі неповернення ухвали підприємством зв'язку може бути й долучений до матеріалів справи та засвідчений самим судом витяг з офіційного сайту Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" щодо відстеження пересилання поштових відправлень, який містить інформацію про отримання адресатом відповідного поштового відправлення, або засвідчена копія реєстру поштових відправлень суду. (див. Постанову Пленуму ВГСУ № 18 від 26.12.11р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України).
Згідно спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 25.01.16 р. місцезнаходження ПП Янекс відповідає даним, які зазначені у позовній заяві.
Поштове відправлення, в якому містилась ухвала господарського суду про порушення провадження у справі та призначення розгляду справи до 26.01.16 р. повернуто підприємством звязку з поміткою за зазначеною адресою не проживає (а.с. 34-35).
Таким чином, господарський суд вважає, що відповідач не скористався своїм правом на участь представника у судовому засіданні.
16.02.16 року в судовому засіданні оголошені вступна та резолютивна частини рішення (ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.).
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, господарський суд,-
ВСТАНОВИВ:
01.10.2007 року Публічним акціонерним товариством Комерційним банком «Приватбанк» (Позивач, Банк) та ОСОБА_1 підприємством «Янекс» (Відповідач, Клієнт) укладено Кредитний договір №161890 (далі - Кредитний договір).
Відповідно до п.1.1 вище зазначеного договору Банк відкриває Клієнту поточний (поточні) рахунок (рахунки) та інші рахунки у національній та іноземній валюті (у тому числі картковий (карткові) та інші рахунки зі спеціальним режимом використання) та здійснює його (їх) розрахункове та касове обслуговування відповідно до чинного законодавства України, нормативних актів Національного банку України (далі - НБУ) та умов цього Договору.
За Договором банківського рахунка Банк зобов'язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий Клієнту, грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження Клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунку та здійснювати інші операції за рахунком (рахунками) у порядку та на умовах, передбачених цим Договором (п. 1.2. Кредитного договору).
У п. 1.1 додатка № 7 до Договору передбачено, що банк за наявності вільних грошових ресурсів зобов'язується здійснювати овердрафтове обслуговування Клієнта на підставі Анкети-заяви на встановлення овердрафтового кредиту на картковий рахунок, що полягає в проведенні платежів, здійснених довіреними особами Клаєнта з використанням корпоративних платіжник карток, понад залишок коштів на картковому рахунку Клієнта № 26050051801387, відкритому в Банкі (далі - картрахунок), за рахунок кредитних коштів у межах ліміту, встановленого до п.1.3 цього додатка, шляхом дебетування картрахунку. При цьому утворюється дебетове сальдо.
Ліміт овердрафтового кредитування Клієнта - сума коштів, у межах якої Банк зобов'язується здійснювати оплату платежів довірених осіб Клієнта, проведених з використанням корпоративних платіжних карток, понад залишок коштів на його картковому рахунку. Ліміт розраховується відповідно до затвердженої внутрішньобанківської методики на підставі даних про рух коштів за поточним рахунком, балансу підприємства і звіту про фінансові результати на останню звітну дату, показника ліквідності діяльності, співвідношення власних і позикових коштів, платоспроможності, кредитної історії та інших показників відповідно до внутрішньобанківських нормативів і нормативних актів Національного банку України. Надається для використання довіреними особами Клієнта за допомогою корпоративних платіжних карток на цілі, зазначені в п. 4.2 додатка 6 до цього Договору.
Кредитне обслуговування Клієнта здійснюється з дати підписання цього Договору та додатків 6, 7, 8 до нього.
Операції на території України власниками карток здійснюється тільки в національній валюті. Виключення складає одержання клієнтами готівкової іноземної валюти зі своїх карткових рахунків в іноземній валюті через каси уповноважених банків-емітентів.
Відповідно до частини 1 статті 1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Згідно п. 1.3 додатка № 7 від 03.10.16 р. до Договору ліміт являє собою суму коштів, у межах якої Банк зобов'язується здійснювати оплату платежів довірених осіб Клієнта, проведених із використанням корпоративних платіжних карток, понад залишок коштів на його картковому рахунку. Ліміт установлюється Банком залежно від кількості корпоративних карток, оформлених на довірених осіб Клієнта, і сумарного розміру бланкових лімітів овердрафтового кредитування, що Банк встановлює згідно з Анкетою-заявою. На момент підписання цього додатку до Договору ліміт складає 2 500 грн. 00 коп.
Відповідно п. 1.4 додатка № 7 до Договору овердрафтове кредитування Клієнта здійснюється Банком у межах ліміту і терміну, встановлених згідно п. 1.3 цього додатку до Договору, з періодом безперервного користування кредитом не більше 30 днів. Періодом безперервного користування кредитом є період часу, протягом якого безперервно існуало дебетове сальдо на картковому рахунку. Початком періоду безперервного користування кредитом вважається перший день, починаючи з якого безперервно існувало дебетове сальдо на картковому рахунку Клієнта після закриття банківського дня. Зменшення чи зростання заборгованості за кредитом у цей період не впливають на зміну дати початку періоду користування кредитом. Датою закінчення періоду безперервного користування кредитом вважається день, після закінчення якого на картковому рахунку зафіксоване нульове дебетове сальдо.
За даними позивача, 03.10.2007 р. ПП Янекс отримало кредит у розмірі 2 500 грн.
Клієнт здійснює погашення кредиту, отриманого в межах установленого ліміту, не пізніше терміну закінчення періоду безперервного користування кредитом, установленого в п. 1.4 цього додатка до Договору, що зазначено в п. 1.6 додатка № 7 до Договору.
Крім того, пунктом 3.1 додатка № 7 до Договору встановлено, що за користування кредитом у період з дати виникнення дебетового сальдо на картковому рахунку Клієнта після закриття банківського дня Клієнт сплачує відсотки, виходячи з диференційованої процентної ставки, розмір якої залежить від терміну користування кредитом і встановлений у Розділі 4 цього додатка до Договору.
Позивачем нараховано за період прострочення процентів в сумі 3 735, 77 грн.
Пунктом 3.3 додатка № 7 до Договору встановлено, що сплата відсотків за користування кредитом, розрахованих згідно з пунктами 3.1, 3.2 цього додатка до Договору, здійснюється в порядку, визначеному в пунктах 1.11, 2.3 цього додатка до Договору. Відсотки, несплачені після закінчення періоду безперервного користування кредитом, вважаються простроченими. Сплата відсотків може бути здійснена Клієнтом також з інших належних йому рахунків у встановленому законом порядку.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватися належним чином, відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту, або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідач неналежним чином виконав зобов'язання щодо повернення кредитних коштів та сплати відсотків, здійснивши розрахунок частково.
Доказів погашення зобов'язань з кредиту в сумі 2 496, 18 грн. та нарахованими відсотками в сумі 3 735, 77 грн. відповідач, на момент розгляду спору не надав.
Згідно ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Статтею 611 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
В п. 5.1 додатка № 7 до Договору сторони встановили, що у разі порушення Клієнтом будь-якого із зобов'язань: зі сплати відсотків за користування кредитом, передбачених пп. 1.5, 1.9, 1.12.1, 3.1, 3.2, 3.3 цього додатка до Договору, термінів повернення кредиту й інших витрат, передбачених пп. 1.3, 1.4, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9, 1.12.2, 1.12.4 цього додатка до Договору, винагороди, передбаченої пп. 1.10, 3.4, 3.5, 3.6 цього додатка до Договору Клієнт сплачує Банку за кожен випадок порушення пеню в розмірі 0,2% від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу, але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який виплачується пеня.
Позивачем нараховано пеню за період прострочення в сумі 5 830, 61 грн.
Враховуючи вище викладене, суд вважає, що у позивача наявні підтверджені документами вимоги щодо грошових зобов'язань відповідача на зазначену вище суму, які до теперішнього часу не задоволені останнім.
26.10.2015 року Приватбанку стало відомо, з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (далі - Реєстр), що Приватне підприємство Янекс знаходиться в стані припинення.
Ліквідатором призначено ОСОБА_3.
Відповідно до відомостей з Реєстру, для пред'явлення вимог кредиторами, строк не встановлено.
Статтею 61 Господарського кодексу України встановлений порядок розрахунків з кредиторами у разі ліквідації суб'єкта господарювання, так, претензії кредиторів до суб'єкта господарювання, що ліквідується, задовольняються з майна цього суб'єкта, якщо інше не передбачено цим Кодексом та іншими законами; претензії, що не задоволені через відсутність майна суб'єкта господарювання, претензії, які не визнані ліквідаційною комісією, якщо їх заявники у місячний строк після одержання повідомлення про повне або часткове відхилення претензії не звернуться до суду з відповідним позовом, а також претензії, у задоволенні яких за рішенням суду кредиторові відмовлено, вважаються погашеними.
Відповідно до ч. 5 ст. 105 Цивільного кодексу України, строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.
Згідно ч. 3 ст. 112 Цивільного кодексу України у разі відмови ліквідаційної комісії у задоволенні вимог кредитора або ухилення від їх розгляду кредитор має право протягом місяця з дати, коли він дізнався або мав дізнатися про таку відмову звернутися до суду із позовом до ліквідаційної комісії.
23.11.2015 року позивач звернувся до відповідача із вимогою про визнання суми заборгованості за спірним Договором (а.с. 22-23), проте зазначена вимога залишилась без відповіді.
Зважаючи на те, що дії відповідача свідчать про ухилення останнього від розгляду претензії позивача та задоволення вказаних грошових вимог останнього як кредитора, вимоги позивача слід визнати обґрунтованими та таким, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 105, 112, 526, 610, 611, 1054 Цивільного кодексу України, ст. 61 Господарського кодексу України, ст. ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Визнати Публічне акціонерне товариство комерційний банк Приватбанк (49094, м. Дніпропетровськ, вул. Набережна Перемоги, 50; ідентифікаційний код 14360570) кредитором ОСОБА_1 підприємства Янекс (51650, Дніпропетровська область, Верхньодніпровський район, смт. Дніпровське, пров. Шкільний, 8/18; ідентифікаційний код 32128301) на суму 12 062 (дванадцять тисяч шістдесят дві гривні) 56 коп., що складається з 2 496 (дві тисячі чотириста дев'яносто шість гривень) 18 коп. - заборгованість за кредитом, 3 735 (три тисячі сімсот тридцять п'ять гривень) 77 коп. - заборгованість за відсотками, 5 830 (п'ять тисяч вісімсот тридцять гривень) 61 коп. - заборгованість з пені.
Зобов'язати ліквідаційну комісію ОСОБА_1 підприємства Янекс (51650, Дніпропетровська область, Верхньодніпровський район, смт. Дніпровське, пров. Шкільний, 8/18; ідентифікаційний код 32128301) при складанні та затвердженні проміжного ліквідаційного балансу включити до нього відомості про майнові вимоги Публічного акціонерного товариства комерційного банку Приватбанк (49094, м. Дніпропетровськ, вул. Набережна Перемоги, 50; ідентифікаційний код 14360570) у розмірі 12 062 (дванадцять тисяч шістдесят дві гривні) 56 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 підприємства Янекс (51650, Дніпропетровська область, Верхньодніпровський район, смт. Дніпровське, пров. Шкільний, 8/18; ідентифікаційний код 32128301) на користь Публічного акціонерного товариства комерційного банку "ПРИВАТБАНК" (49094, м. Дніпропетровськ, вул. Набережна Перемоги, 50; ідентифікаційний код 14360570) 1 218 (одна тисяча двісті вісімнадцять гривень) судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання і може бути оскарженим протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено: 22.02.2016 р.
Суддя ОСОБА_4
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 16.02.2016 |
Оприлюднено | 26.02.2016 |
Номер документу | 56024906 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні