ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 березня 2016 року Чернігів Справа № 825/3133/15-а
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Житняк Л.О.,
за участі секретаря Стасюк Т.В.,
представника відповідача Рой В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Управління пенсійного фонду України в Борзнянському районі до Борзнянської районної спілки споживчих товариств про стягнення фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій,
В С Т А Н О В И В:
01.09.2015 позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Борзнянської районної спілки споживчих товариств про стягнення фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у сумі 9 058,62 грн.
В обґрунтування свої позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач в порушення вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не відшкодував витрати на виплату і доставку пільгових пенсій за травень-серпень 2015 року громадянину ОСОБА_2, який отримує пенсію відповідно до п. "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". У зв'язку з цим, за відповідачем утворилась заборгованість в сумі 9 058,62 грн, яку позивач просить стягнути в судовому порядку.
Позивач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином. Від представника позивача надійшла заява, в якій позовні вимоги підтримує в повному обсязі, а розгляд справи просить провести без його участі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив та просив відмовити у задоволенні позовних вимог, обґрунтовуючи це тим, що між довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах, що надавалась Управлінню Пенсійного фонду України в Ніжинському районі, та довідкою наданою позивачем разом з позовом, існують суттєві розбіжності, що свідчить про їх можливу підробку. В зв'язку з цим, відповідачем було відкликано довідку та подано заяву Прокурору Ніжинського району Чернігівської області про відкриття кримінального провадження за ознаками злочину передбаченого ст.358 Кримінального кодексу України. В зв'язку з відкриттям кримінального провадження № 12015270180001230 щодо внесення неправдивих відомостей до довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, виданій на ім'я ОСОБА_2 Зазначене кримінальне провадження було закрито, проте відповідачем на адресу Ніжинської місцевої прокуратури подано скаргу про правильність нарахування позивачем пільгової пенсії гр. ОСОБА_2, що може вплинути на розгляд вказаної справи. Також представник відповідача в своїх обґрунтуваннях, просив суд звернути увагу на той факт, що до переліку посад і професій за Списком № 1 і № 2, згідно яких органи Пенсійного фонду України призначають пенсії на пільгових умовах не включено посаду "прораб", а у наявних довідках така професія значиться як "виконроб".
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Борзнянську районну спілку споживчих товариств (ід. код 01775878), як юридичну особу зареєстровано 12.05.1995 і взято на облік в Управлінні Пенсійного фонду України в Борзнянському районі як страхувальника, який сплачує страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
За травень-серпень 2015 року Управлінням Пенсійного фонду в Борзнянському районі витрачено 9 058,62 грн, на доставку пільгових пенсій громадянину ОСОБА_2, що підтверджується розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (а.с.8-9).
Досліджуючи правильність нарахування Борзнянській районній спілці споживчих товариств фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, необхідно врахувати норми ст.5 Закону України від 09.07.2003 №1058 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058), яка регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці правовідносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що йому не суперечить.
Відповідно до п. 2 розділу XV Прикінцевих положень вказаного Закону пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
Відповідно до ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", органи Пенсійного фонду України призначають пенсії на пільгових умовах за списком №1 та списком №2.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди вищезазначеним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України від 05.11.1991 № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення". При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Згідно з абз. 4 п. 1 ст. 2 та ст. 4 Закону України від 26.06.1997 № 400/97-ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" для платників збору, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за ставкою у розмірі 100 відсотків від об'єкта оподаткування.
Порядок відшкодування підприємствами витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначається п. 6. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за № 64/8663.
Підпунктом 6.1 п. 6 цієї Інструкції передбачено, що відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зокрема, 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій працівникам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Як визначено пп.6.4 Інструкції, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч.2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" які надсилаються підприємством до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій.
Згідно з пп. 6.7 п. 6 Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунках місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.
Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Виходячи із аналізу правових норм, що регулюють обов'язки відповідача, під час дослідження позовних вимог судом встановлено, що за травень-серпень 2015 року заборгованість Борзнянської районної спілки споживчих товариств по фактичних витратах на виплату і доставку пенсій, призначених громадянину ОСОБА_2, відповідно до пунктів "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", становить 9 058,62 грн.
Відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.
Надані представником відповідача пояснення стосовно того, що між довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах, що надавалась Управлінню Пенсійного фонду України в Ніжинському районі, та довідкою, наданою позивачем разом з позовом, існують суттєві розбіжності, що свідчить про їх можливу підробку, суд не може прийняти до уваги, оскільки зазначене повністю спростовується постановою про закриття кримінального провадження у зв'язку з відсутністю складу кримінального правопорушення (а.с.40-41).
Щодо пояснень відповідача про не включення посади "прораб" до переліку посад і професій за списками № 1 і № 2, згідно яких органи Пенсійного фонду України призначають пенсії на пільгових умовах, а у наявних довідках така професія значиться як "виконроб", суд зазначає про правомірне не включення посади "прораб" (рос.) до переліку посад і професій за списками № 1 і № 2, оскільки на виконання вимог ст.6 Закону України від 03.07.2012 № 5029-VI Про засади державної мовної політики , у наявних довідках така професія значиться як "виконроб" (укр.). Також посилання представника відповідача на вказані недоліки суд не визнає належними, оскільки відповідач сам не заперечував факт того, що ОСОБА_2 дійсно працював прорабом, не беручи до уваги умови праці та обсяги виконуваної роботи, оскільки жодного значення для вирішення справи по суті, це не має, та враховуючи, що саме відповідачем було видано ОСОБА_2 довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії. Суд також не приймає до уваги посилання представника відповідача на оскарження до Ніжинської місцевої прокуратури дій позивача по нарахуванню пільгової пенсії гр. ОСОБА_2, оскільки в порядку адміністративного судочинства мають преюдиціальне значення тільки факти, встановлені судовим рішенням.
З огляду на встановлене, керуючись ч. 1 ст. 9, ст.ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, враховуючи, що обставини та докази, на які посилаються позивач, не спростовані, и суд визнає, що вимоги позивача про стягнення фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у сумі 9 058,62 грн є обґрунтованими та підтверджуються матеріалами справи, а відтак підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Стягнути з Борзнянської районної спілки споживчих товариств (вул. Пантелеймона Куліша, 95, м.Борзна, Борзнянський район, Чернігівська область, 16400, код 01775878) заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за травень-серпень 2015 року в сумі 9 058,62 грн. (дев'ять тисяч п'ятдесят вісім гривень 62 коп.) та перерахувати на р/р Управління Пенсійного фонду України в Борзнянському районі (вул.. Незалежності, 2, м.Борзна, Чернігівська область, 16400, код ЄДРПОУ 24841460, р/р 25601303202258, код 24841460, МФО 353553 в ЧОУ АТ ''Ощадбанк'').
Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя підпис Л.О. Житняк
Постанова суду
Суд | Чернігівський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 16.03.2016 |
Оприлюднено | 23.03.2016 |
Номер документу | 56553990 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Чернігівський окружний адміністративний суд
Житняк Л.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні