30/16-07-374
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"16" квітня 2007 р.Справа № 30/16-07-374
За позовом: Закрите акціонерне товариство „Одеська будівельна фірма „Будпресмаш”
До відповідача: Комунальне підприємство „Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості ”
Про зобов'язання вчинити певні
Суддя РОГА Н.В.
Представники:
Від позивача: Рахманов Є.В.- довіреність від 05.12.2006р.
Від відповідача: Найда Д.І.- довіреність №579 від 03.07.2006р.
СУТЬ СПОРУ: Позивач, Закрите акціонерне товариство „Одеська будівельна фірма „Будпресмаш” (далі ЗАТ ОБФ „Будперсмаш”), звернувся до господарського суду Одеської області з позовом до Комунального підприємства „Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості ” (далі - ОМБТІ та РОН ) про зобов'язання відповідача провести технічну інвентаризацію зовнішніх кабельних мереж, розташованих за адресою: м. Одеса, 4-й Аеропортовський пров, №3 від ПС –Застава ІІ до РП з ТП 4227 загальною довжиною 4737 метрів (протягнутих у дві нитки), зобов'язання відповідача скласти та видати ЗАТ ОБФ „Будпресмаш” технічний паспорт на зовнішні кабельні мережі, розташовані за адресою: м. Одеса, 4-й Аеропортовський пров, №3 від ПС –Застава ІІ до РП з ТП 4227 загальною довжиною 4737 метрів (протягнутих у дві нитки), зобов'язання відповідача зареєструвати за ЗАТ ОБФ „Будпресмаш” право власності на зовнішні кабельні мережі, розташовані за адресою: м. Одеса, 4-й Аеропортовський пров, №3 від ПС –Застава ІІ до РП з ТП 4227 загальною довжиною 4737 метрів (протягнутих у дві нитки ) та зобов'язання відповідача видати ЗАТ ОБФ „Будпресмаш” свідоцтво про право власності на зовнішні кабельні мережі, розташовані за адресою: м. Одеса, 4-й Аеропортовський пров, №3 від ПС –Застава ІІ до РП з ТП 4227 загальною довжиною 4737 метрів (протягнутих у дві нитки ).
Представник позивача позовну заяву підтримує, наполягає на її задоволенні .
Відповідач письмових заперечень проти позову до суду не надав. В судових засіданнях представник відповідача проти позову заперечує посилаючись на його необґрунтованість та безпідставність.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив:
Наказом Міністерства станко будівельної та інструментальної промисловості СРСР №55 від 12.03.1991р. „Об организации в г.Одессе строительной фирмы «Стройпресмаш», було створено з 01.04.1991р. у м. Одесі будівельну фірму „Будпресмаш”, до складу якої увійшли Одеське ремонтно-будівельне управління Одеського ВО „Пресмаш”, відділ капітального будівництва Одеського заводу пресів-автоматів, проектно-конструкторське бюро Одеського заводу пресів-автоматів.
Відповідно до Протоколу технічної наради по частковій участі у будівництві інженерних мереж на 6 км Овідіопольскої дороги від 18.03.1993р., ТУ №13\1-1311 від 19.03.1991р. та ТУ №П-156\102 від 25.02.1993р., виданих Одеським підприємством електричних мереж, Одеська будівельна фірма „Будпресмаш” з кабелю, наданого ВО ім. Січневого повстання, протягом 1991-1994років здійснила роботи з прокладення кабельних мереж від ПС –Застава ІІ до власної бази на вул..6-км Овідіопольської дороги (нині -4-й Аеропортовський пров.). Кабельні мережі були прокладені до виробничої бази Одеської будівельної фірми „Будпресмаш” загальною довжиною 4737 метрів ( у дві нитки) і взяті на баланс цього підприємства .
Згідно Указу Президента України №827\94 від 30.12.1994р. „Про заходи щодо прискорення процесу малої приватизації в Україні” та Наказу регіонального відділення Фонду державного майна України від 27.10.1995р., Одеська будівельна фірма „Будпресмаш” реорганізована у закрите акціонерне товариство (ЗАТ) „Одеська будівельна фірма „Будпресмаш” та є її правонаступником.
27 жовтня 1995р. між Регіональним відділення Фонду державного майна України (Продавець) та товариством покупців Одеської будівельної фірми „Будпресмаш” (Покупець) був укладений Договір купівлі-продажу державного майна за конкурсом, згідно якого Продавець зобов'язався передати у власність Покупця державне майно цілісного майнового комплексу Одеської будівельної фірми „Будпресмаш”, яке розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Стовбова, 17, а Покупець зобов'язується прийняти майно і сплатити за нього ціну відповідно до умов договору. Згідно акту приймання-передачі проданого майна від 22.11.1995р. державне майно цілісного майнового комплексу Одеської будівельної фірми „Будпресмаш” передано покупцю після повної оплати його вартості. 22 листопада 1995р. Регіональним відділенням Фонду державного майна України в Одеській області видано Свідоцтво про право власності.
Згідно переліку нерухомого майна, яке приватизоване у складі цілісного майнового комплексу Одеської будівельної фірми „Будпресмаш”, який є Додатком до листа №1\3565 від 06.08.2004р., до складу нерухомого майна входять зовнішні кабельні мережі за адресою: м. Одеса, 4-й Аеропортовський провулок, №3 від ПС –Застава ІІ до власної бази на вул..6-км Овідіопольської дороги.
Відповідно до ч.1 ст.3 , ч.1 ст.4 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень”, право власності на нерухоме майно юридичних осіб, що знаходяться на території України, підлягає обов'язковій державній реєстрації. З метою реєстрації права власності на нерухоме майно - зовнішні кабельні мережі за адресою: м. Одеса, 4-й Аеропортовський провулок, №3 від ПС –Застава ІІ до власної бази на вул..6-км Овідіопольської дороги позивач звернувся до ОМБТІ та РОН, але отримав відмову. Відмовляючи ОМБИТІ та РОН повідомило, що згідно з Тимчасовим положенням про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно (п.1.6.) реєстрації підлягають права власності тільки на об'єкти нерухомості, будівництво яких закінчено та які прийняті в експлуатацію у встановленому порядку, за наявності матеріалів технічної інвентаризації, підготовлених БТІ, яке проводить реєстрацію права власності. Не підлягають реєстрації тимчасові споруди, а також споруди, не пов'язані фундаментом з землею.
Позивач вважає таку відмову ОМБТІ та РОН у реєстрації права власності необґрунтованою та безпідставною, такою що порушує права та охоронювані законом інтереси позивача, посилаючись на те, що зовнішні кабельні мережі не є тимчасовими спорудами не пов'язаними із землею. Позивач зазначив, що згідно Наказу Держнаглядохоронпраці від 06.10.1997р. №257 „Про затвердження Правил безпечної експлуатації електроустановок” кабельні мережі є лініями електропередавання, виконаними одним чи декількома кабелями, прокладеними безпосередньо у землі, кабельних каналах, трубах, на кабельних конструкціях, а також у воді чи відкрито. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.10.2004р. №1442 „Про затвердження Національного стандарту №2 „Оцінка нерухомого майна” лінії електропередачі відносяться до передавальних пристроїв –земельних поліпшень, створених для виконання спеціальних функцій з передачі енергії, речовини, сигналу, інформації тощо будь-якого походження та виду на відстань . Згідно положенням ст.8.2.2. закону України „Про оподаткування прибутку підприємств” передавальні пристрої відносяться до основних фондів групи 1.
На підставі зазначеного позивач просить суд зобов'язати відповідача провести технічну інвентаризацію зовнішніх кабельних мереж, розташованих за адресою: м. Одеса, 4-й Аеропортовський пров, №3 від ПС –Застава ІІ до РП з ТП 4227 загальною довжиною 4737 метрів (протягнутих у дві нитки), зобов'язання відповідача скласти та видати ЗАТ ОБФ „Будпресмаш” технічний паспорт на зовнішні кабельні мережі , розташовані за адресою: м. Одеса, 4-й Аеропортовський пров, №3 від ПС –Застава ІІ до РП з ТП 4227 загальною довжиною 4737 метрів (протягнутих у дві нитки), зобов'язання відповідача зареєструвати за ЗАТ ОБФ „Будпресмаш” право власності на зовнішні кабельні мережі, розташовані за адресою: м. Одеса, 4-й Аеропортовський пров, №3 від ПС –Застава ІІ до РП з ТП 4227 загальною довжиною 4737 метрів (протягнутих у дві нитки ) та зобов'язання відповідача видати ЗАТ ОБФ „Будпресмаш” свідоцтво про право власності на зовнішні кабельні мережі, розташовані за адресою: м. Одеса, 4-й Аеропортовський пров, №3 від ПС –Застава ІІ до РП з ТП 4227 загальною довжиною 4737 метрів (протягнутих у дві нитки ).
Відповідач - ОМБТІ та РОН письмового відзиву на позов до суду не надав. В судових засіданнях представник відповідача проти позову заперечує, посилаючись на помилкове віднесення Фондом державного майна України зовнішніх кабельних мереж до нерухомого майна.
Розглянув матеріали справи суд доходить до висновку про задоволення позовних вимог за таких підстав:
Згідно ст..ст.15,16 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
За умовами ст. 48 Закону України „Про власність” власник може вимагати усунення будь-яких порушень його права, хоч би ці порушення і не були поєднані з позбавленням володіння, і відшкодування завданих цим збитків. Захист права власності здійснюється судом.
Відповідно до ст.49 цього ж Закону володіння майном вважається правомірним , якщо інше не буде встановлено судом. Як вбачається з матеріалів справи, відповідач по справі не оскаржує право власності позивача - ЗАТ ОБФ „Будпресмаш” на зовнішні кабельні мережі , розташовані за адресою: м. Одеса, 4-й Аеропортовський пров, №3 від ПС –Застава ІІ до РП з ТП 4227 загальною довжиною 4737 метрів (протягнутих у дві нитки), що виникло на підставі Договору купівлі-продажу державного майна за конкурсом від 27 жовтня 1995р., укладеного між Регіональним відділення Фонду державного майна України та товариством покупців Одеської будівельної фірми „Будпресмаш”.
Згідно переліку нерухомого майна, яке приватизоване у складі цілісного майнового комплексу Одеської будівельної фірми „Будпресмаш”, який є Додатком до листа №1\3565 від 06.08.2004р. , до складу нерухомого майна входять зовнішні кабельні мережі за адресою: м. Одеса, 4-й Аеропортовський провулок, №3 від ПС –Застава ІІ до власної бази на вул..6-км Овідіопольської дороги.
Листом від 22.03.2007р. №г\1771 Регіональне відділення Фонду державного майна України по Одеській області повідомило, що при визначенні переліку об'єктів нерухомого майна, до яких увійшли і зовнішні кабельні мережі, регіональне відділення керувалося наказом ФДМУ від 24.05.2002р. №906 „Про затвердження Порядку підтвердження права власності на нерухоме майно, Порядком „Про визначення вартості відтворення чи заміщення земельних поліпшень –будинків, будівель та споруд малоповерхового житлового будівництва”, затвердженим наказом Фонду державного майна України та Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 23.12.2004р. №2929\227 та зареєстрованого в Мінюсті України 18.01.2005р. за №54\10334 і Додатком до цього Порядку, яким є Збірник укрупнених показників вартості відтворення функціональних об'єктів-аналогів для оцінки малоповерхових будинків, будівель та споруд. Відповідно до цього Порядку та Збірника зовнішні кабельні мережі, що пов'язані з землею, які створені з будівельних матеріалів, напівфабрикатів, устаткування та обладнання в результаті виконання різних будівельно-монтажних робіт, вважаються спорудами (інженерним обладнанням електропостачання для забезпечення діяльності основного нерухомого майна –мережами кабельно - проводовими) та підлягають реєстрації як об'єкти нерухомого майна –споруди.
Крім того, згідно Наказу Держнаглядохоронпраці від 06.10.1997р. №257 „Про затвердження Правил безпечної експлуатації електроустановок” кабельні мережі є лініями електропередавання, виконаними одним чи декількома кабелями, прокладеними безпосередньо у землі, кабельних каналах, трубах, на кабельних конструкціях, а також у воді чи відкрито. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.10.2004р. №1442 „Про затвердження Національного стандарту №2 „Оцінка нерухомого майна” лінії електропередачі відносяться до передавальних пристроїв –земельних поліпшень, створених для виконання спеціальних функцій з передачі енергії, речовини, сигналу, інформації тощо будь-якого походження та виду на відстань.
Згідно положенням ст.8.2.2. Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств” передавальні пристрої відносяться до основних фондів групи 1.
Ще одним підтвердженням того, що лінії електропередачі , якими є кабельні мережі, відносяться до числа споруд, можна вважати наявність у постанові Укоопспілки від 22.03.2004р. „Положення про громадське майно (основні засоби) споживчої кооперації України” посилання на те, що споруди –це інженерно-будівельні об'єкти, призначенням яких є створення умов, необхідних для здійснення процесу виробництва шляхом виконання тих чи інших технічних функцій, не пов'язаних із зміною предмета праці (мости, цистерни та резервуари та фундаментах, естакади, під'їзні шляхи, навіси, басейни тощо), а також зовнішні комунікації (водоканалізаційні системи, лінії електропередач і тепломережі, мережі радіотелефонного зв'язку тощо).
Крім того, згідно п.1.10.1 ст.1 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб” нерухомість відмінна від землі, поділяється на будівлі, а саме: приміщення, пристосовані для постійного або тимчасового перебування в них людей, а також об'єкти власності, функціонально пов'язані з такими приміщеннями, та споруди, а саме: об'єкти нерухомості, відмінні від будівель.
На підставі всього зазначеного вище можна зробити висновок, що споруди, у тому числі і зовнішні кабельні мережі є нерухомим майном.
Відповідно до п.1.3. Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Мінюсту України №7\5 від 07.02.2002р.(із змінами та доповненнями) державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно здійснюють підприємства бюро технічної інвентаризації у межах визначених адміністративно-територіальних одиниць.
Державна реєстрація прав власності на нерухоме майно - це внесення запису до Реєстру прав власності на нерухоме майно у зв'язку з виникненням , існуванням або припиненням права власності на нерухоме майно, що здійснюється БТІ за місцезнаходженням об'єктів нерухомого майна на підставі право встановлювальних документів коштом особи, що звернулась до БТІ (п.1.4. Тимчасового положення). Відповідно до ст.2 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” державний реєстр прав на нерухоме майно та їх обмежень –єдина державна інформаційна система , яка містить відомості про речові права на нерухоме майно, їх обмеження, суб'єктів речових прав, технічні характеристики об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд тощо), кадастровий план земельної ділянки, а також відомості про правочини, вчинені щодо таких об'єктів нерухомого майна. Відповідно до п.4 ст.5 цього ж Закону державна реєстрація прав проводиться місцевими органами державної реєстрації прав виключно за місцем знаходження нерухомого майна.
За таких обставин, позивач правомірно звернувся з позовом до ОМБТІ та РОН, адже саме це підприємство має здійснювати реєстрацію права власності на об'єкти нерухомості, у тому числі споруди, розташовані у межах м. Одеси.
Згідно п.3.1 Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24.05.2001р. №127, зареєстрованої в Мінюсті України 10.07.2001р. за №582\5773 (із змінами та доповненнями) технічній інвентаризації підлягають об'єкти всіх форм власності, розташовані на земельних ділянках, незалежно від того, побудовані вони за відповідно оформленими документами чи самовільно: будинки, включаючи прибудови та надбудови, громадські чи виробничі будинки, господарські будівлі та споруди.
За результатами технічної інвентаризації складається технічний паспорт об'єкту.
Відповідно до розпорядження Одеського міського голови від 21.01.2003р. за №059-01р „Про оформлення свідоцтв про право власності на об'єкти нерухомого майна” оформлення та видачу свідоцтв про право власності на об'єкти нерухомого майна , що перебувають у власності юридичних та фізичних осіб в м. Одесі покладено у тому числі і на ОМБТІ та РОН.
Відповідно до ст.391 Цивільного кодексу України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном. Згідно ч.2 ст. 386 Цивільного кодексу України, власник, який має підстави передбачати можливість порушення свого права власності іншою особою, може звернутися до суду з вимогою про вчинення певних дій для запобігання такому порушенню.
За таких обставин вимоги позивача є обґрунтованими, підтверджені матеріалами справи тому підлягають задоволенню.
Судові витрати по сплаті держмита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покласти на відповідача відповідно до ст..ст.44, 49 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд, –
ВИРІШИВ:
1. Позовну заяву Закритого акціонерного товариства „Одеська будівельна фірма „Будпресмаш” –задовольнити.
2. Зобов'язати Комунальне підприємство „Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості” (м. Одеса, вул. Троїцька , 25, код 03350290) провести технічну інвентаризацію зовнішніх кабельних мереж , розташованих за адресою: м. Одеса, 4-й Аеропортовський пров, №3 від ПС –Застава ІІ до РП з ТП 4227 загальною довжиною 4737 метрів (протягнутих у дві нитки).
3. Зобов'язати Комунальне підприємство „Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості ” (м. Одеса, вул. Троїцька , 25, код 03350290) скласти та видати Закритому акціонерному товариству „Одеська будівельна фірма „Будпресмаш” (код 00689071) технічний паспорт на зовнішні кабельні мережі , розташовані за адресою: м. Одеса, 4-й Аеропортовський пров, №3 від ПС –Застава ІІ до РП з ТП 4227 загальною довжиною 4737 метрів (протягнутих у дві нитки).
4. Зобов'язати Комунальне підприємство „Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості ” (м. Одеса, вул. Троїцька , 25, код 03350290) зареєструвати за Закритим акціонерним товариством „Одеська будівельна фірма „Будпресмаш” (код 00689071) право власності на зовнішні кабельні мережі , розташовані за адресою: м. Одеса, 4-й Аеропортовський пров, №3 від ПС –Застава ІІ до РП з ТП 4227 загальною довжиною 4737 метрів (протягнутих у дві нитки ).
5. Зобов'язати Комунальне підприємство „Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості” (м. Одеса, вул. Троїцька, 25, код 03350290) видати Закритому акціонерному товариству „Одеська будівельна фірма „Будпресмаш” (код 00689071) свідоцтво про право власності на зовнішні кабельні мережі, розташовані за адресою: м. Одеса, 4-й Аеропортовський пров, №3 від ПС –Застава ІІ до РП з ТП 4227 загальною довжиною 4737 метрів (протягнутих у дві нитки).
6. Стягнути з Комунальне підприємство „Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості ” (м. Одеса, вул. Троїцька , 25, код 03350290) на користь Закритого акціонерного товариства „Одеська будівельна фірма „Будпресмаш” (код 00689071, м. Одеса, вул..Брестська,16) витрати по сплаті державного мита у сумі 85 грн. та витрати на ІТЗ судового процесу у сумі 118 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписання.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення підписане 19 квітня 2007р.
Суддя Рога Н. В.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 16.04.2007 |
Оприлюднено | 28.08.2007 |
Номер документу | 574047 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Рога Н.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні