ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м.Харків, пр.Науки, 5
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
27.04.2016 Справа № 905/1223/16
Господарський суд Донецької області у складі судді Уханьової О.О., при секретарі судового засідання Конько В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи:
за позовом – Публічного акціонерного товариства «ЕНЕРГОБАНК» м. Київ
до відповідача 1 – Товариства з обмеженою відповідальністю «Чистая Планета» м.Донецьк
до відповідача 2 – Товариства з обмеженою відповідальністю «ІННКО» м. Донецьк
про стягнення солідарно 673434,95грн.
за участю представників сторін :
від позивача – не явився,
від відповідача 1 – не явився,
від відповідача 2 – не явився.
СУТЬ СПРАВИ:
23.03.2016р. до господарського суду Донецької області надійшла позовна заява ПАТ «ЕНЕРГОБАНК» м. Київ про стягнення солідарно з ТОВ «Чистая Планета» м. Донецьк та ТОВ «ІННКО» м. Донецьк 673434,95грн., з яких: 450000,00грн. – прострочена заборгованість за кредитом, 177511,59грн. –заборгованість за процентами за користування кредитом, 20450,75грн. – заборгованість за комісією за обслуговування кредитної заборгованості, 25472,61грн. – заборгованість за пенею.
В підтвердження позовних вимог ПАТ «ЕНЕРГОБАНК» м. Київ (далі - позивач) надав копії договору про надання кредитної лінії №4 від 23.09.2013р. з додатками до нього, додаткових договорів №1 від 04.12.2013р., №3 від 24.07.2014р., договору поруки від 23.09.2013р., додаткового договору до договору поруки №1 від 04.12.2013р., клопотань про надання траншів, листа №1/1 від 22.10.2013р. щодо обґрунтування збільшення ліміту кредитної лінії, виписки з особового рахунку позичальника, та розрахунки вимог банку.
04.04.2016р. позивачем супровідним листом надані додаткові документи, які залучені до матеріалів справи.
Предстаники сторін жодного разу не скористалися своїм законним правом на участь в судовому засіданні, про причину неявки не повідомили, про день, час та місце розгляду справи повідомленні належним чином, що підтверджується, зокрема, рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу, з якого вбачається, що ухвала суду отримана повноважною особою ПАТ «ЕНЕРГОБАНК» м. Київ.
Згідно з інформації з офіційного сайту Українського Державного підприємства поштового зв'язку “Укрпошта” (www.ukrposhta.com) та згідно листа Харківської дирекції Українського державного підприємства поштового зв'язку “Укрпошта” № 7-14-197 від 06.05.2015р. та №7-14-556 від 17.11.2015р. припинено приймання поштових відправлень на /з територію (ї) Донецької та Луганської областей, у т.ч. м. Донецьк.
Приймаючи до уваги, що відповідно до п. 6 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 12.09.2014р. №01-06/1290/14 ухвали господарського суду розміщені в мережі Інтернет за адресою http://www.reyestr.court.gov.ua та на офіційному веб-порталі Судова влада України, відповідачі вважаються належним чином повідомленими про час і місце розгляду судом справи.
Все вказане вище свідчить про те, що господарським судом було вжито всіх можливих та залежних від суду заходів для повідомлення відповідачів про день, місце та час судового засідання.
Господарський суд вирішує спір по суті без явки представників відповідачів на підставі ст.75 ГПК України за наявними в матеріалах справи документами, оскільки вони є достатніми для вирішення спору.
Дослідивши матеріали справи, господарський суд,
ВСТАНОВИВ:
Предметом позову є стягнення солідарно з ТОВ «Чистая Планета» м. Донецьк та ТОВ «ІННКО» м. Донецьк заборгованості у розмірі 673434,95грн., з яких: 450000,00грн. – прострочена заборгованість за кредитом, 177511,59грн. –заборгованість за процентами за користування кредитом, 20450,75грн. – заборгованість за комісією за обслуговування кредитної заборгованості, 25472,61грн. – заборгованість за пенею.
Підставою звернення є неналежне виконання позичальником умов кредитного договору №4 від 23.09.2013р., в забезпечення виконання якого з поручителем підписаний договір поруки від 23.09.2013р.
Відповідно до ч. 1 ст. 67 Господарського кодексу України відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності, виконуються на підставі договорів.
З матеріалів справи вбачається, що 23.09.2013р. ПАТ «ЕНЕРГОБАНК» м. Київ (далі - банк, кредитор) та ТОВ «Чистая Планета» м. Донецьк (відповідач 1) підписали договір №4, який за своєю правовою природою є кредитним договором, правовідносини за яким регулюються розділом 2 глави 71 Цивільного кодексу України "Позика. Кредит. Банківський вклад", параграфом 1 глави 35 Господарського кодексу України, Законами України "Про банки і банківську діяльність", “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" та іншими нормативно-правовими актами.
Істотними умовами у кредитному договорі є мета, сума і строк кредиту, умови і порядок його видачі та погашення, види забезпечення зобов'язань позичальника, відсоткові ставки, порядок плати за кредит, обов'язки, права і відповідальність сторін щодо видачі та погашення кредиту (ч.2 ст.345 ГК України).
Відповідно до умов цього договору банк надає позичальнику у тимчасове користування на умовах повернення, строковості, платності та цільового характеру використання грошові кошти, на умовах визначених договором. В тексті цього договору під терміном «Кредит» мається на увазі «Кредитна лінія». Кредит надається у вигляді відкличної відновлювальної кредитної лінії з лімітом заборгованості у розмірі 400000,00грн., термін користування кредитом до 22.09.2014р. включно. Процентна ставка за користування кредитом – 25% річних. Окрім процентів за користування кредитом, позичальник сплачує банку комісії, розмір та порядок сплати яких наведено в Додатку 2 до цього договору. Кредит надається позичальнику для наступних цілей: поповнення обігових коштів. Після надходження письмових заяв від позичальника про надання коштів в межах відкритої кредитної лінії , відповідно до Графіку зменшення ліміту кредитування, який наведено в Додатку 1 до цього договору, банк протягом 3 банківських днів перераховує позичальнику кошти за реквізитами, вказаними в його письмовій заяві, з урахуванням вимог пункиів 3.1. та 3.2. (п.п.1.1.-1.7. договору).
Видача кредиту на цілі, визначені п. 1.6. цього договору, здійснюється у безготівковій формі на підставі заяви позичальника, шляхом перерахування на поточний рахунок позичальника в ПАТ «ЕНЕРГОБАНК». Видача кредиту здійснюється виключно після підписання договорів, вказаних в п. 2.1., які забезпечують виконання зобов'язань позичальника за цим договором та сплати комісій, вказаних в Додатку 2 до цього договору (п.п.3.1., 3.2. договору). Днем надання кредиту вважається день перерахування грошових коштів на відповідні рахунки, визначені в заяві позичальника з урахуванням вимог п. 3.1. цього договору. Банк нараховує проценти, виходячи із розрахунку встановленої у цьому договорі процентної ставки і фактично залишку заборгованості не рідше одного разу, а позичальник сплачує проценти щомісячно до 5 числа (включно) наступного за звітним місяця, при цьому датою сплати процентів вважається дата зарахування сплаченої суми на рахунок банку. При нарахуванні процентів банк використовує метод «факт/факт», тобто приймається фактична кількість днів у місяці та фактичні кількість днів у році. Позичальник має право достроково повністю або частково погасити заборгованість за кредитом, при цьому проценти за користування кредитом сплачуються в повній сумі одночасно з поверненням кредитних коштів, виходячи із фактичної суми заборгованості за кредитом на дату дострокового погашення кредиту (п.3.3., 3.4. договору).
Відповідно п.п. 3.5., 3.6. договору, погашення кредиту позичальник здійснює на рахунок №37397911 в ПАТ «ЕНЕРГОБАНК» відповідно до графіку зменшення ліміту кредитування, який наведено в Додатку 1 до цього договору. При цьому датою погашення заборгованості вважається дата фактичного зарахування коштів на вказаний рахунок Банку. Якщо цей день не є банківським днем, то платіж повинен бути здійснений не пізніше наступного банківського дня. При цьому проценти за кредитом нараховуються та сплачуються також і за період від дня, що не є банківським, до наступного банківського дня. Погашення заборгованості позичальника за цим договором, в т.ч. при погашення заборгованості за поточний місяць, здійснюється у наступній черговості витрати, пов'язані з одержанням виконання; неустойка, пені, штрафи; прострочені комісійні винагороди; прострочена заборгованість за нарахованими процентами за користування кредитом; прострочена заборгованість по поверненню кредиту; строкові комісії; строкова заборгованість за нарахованими процентами за користування кредитом; строкова заборгованість по поверненню кредиту; дострокове погашення заборгованості за кредитом. Банк може змінити порядок погашення заборгованості на власний розсуд.
За умовами п. 9.1. договору, за порушення строків погашення заборгованості за кредитом та/або строків сплати процентів за користування кредитом та/або комісій банк має право нараховувати позичальнику пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України за кожний день прострочення від суми простроченої заборгованості за кожний день прострочення. Пеня нараховується за весь термін дії кредитного договору та до повного виконання позичальником зобов'язань по погашенню простроченої заборгованості. При нарахуванні пені банк використовує метод «факт/факт», тобто приймається фактична кількість днів у місяці та фактична кількість днів у році.
Згідно п.п 10.1., 10.2. договору, цей договір набуває чинності з дати його підписання та скріплення печатками сторін та діє до повного виконання позичальником своїх зобов'язань за цим договором. Продовження терміну користування кредитом за цим договором можливе за умови взаємної згоди сторін та за умови продовження строку дії договору, який укладено в забезпечення виконання зобов'язань за цим договором.
В додатку №1 до кредитного договору визначений графік зменшення ліміту кредитування:
Період дії лімітуГраничний ліміт, грн.
зпо
23.09.201330.04.2014400000,00
01.05.201431.05.2014350000,00
01.06.201430.06.2014300000,00
01.07.201431.07.2014250000,00
01.08.201431.08.2014200000,00
01.09.201422.09.2014100000,00
23.09.2014
0,00
Додатком №2 передбачена комісія за встановлення ліміту кредитування в розмірі 0,99% від ліміту кредитної лінії, яка сплачується одноразово в день підписання цього договору на рахунок №37397911, код банку 300272.
04.12.2013р. сторонами був підписаний додатковий договір №1, в якому сторони домовились, зокрема, викласти п. 1.2. кредитного договору в наступній редакції: «кредит надається у вигляді відкличної відновлювальної кредитної лінії з лімітом заборгованості у розмірі 600000,00грн.» та внести зміни у графік зменшення ліміту кредитування, викладеного в додатку №1 до кредитного договору, виклавши його в наступній редакції:
Період дії лімітуГраничний ліміт, грн.
зпо
23.09.201303.12.2013400000,00
04.12.201330.04.2014600000,00
01.05.201431.05.2014550000,00
01.06.201430.06.2014500000,00
01.07.201431.07.2014450000,00
01.08.201431.08.2014300000,00
01.09.201422.09.2014200000,00
23.09.2014
0,00
24.07.2014р. сторонами був підписаний додатковий договір №3, в якому сторони домовились внести зміни у Графік зменшення ліміту кредитування викладеного в додатку №1 до кредитного договору, виклавши його в наступній редакції:
Період дії лімітуГраничний ліміт, грн.
зпо
23.09.201303.12.2013400000,00
04.12.201330.04.2014600000,00
01.05.201431.05.2014550000,00
01.06.201430.06.2014500000,00
01.07.201422.09.2014450000,00
23.09.2014
0,00
а також внести зміни у Додаток 2 до кредитного договору, встановивши комісію за обслуговування кредитної заборгованості у розмірі 3% річних, що сплачується щомісячно до 5 числа включно у наступному за звітним місяці на рахунок №37397911, код банку 300272 та комісію за встановлення ліміту кредитування в розмірі 0,99% від ліміту кредитної лінії, яка сплачується одноразово в день підписання цього договору на рахунок №37397911, код банку 300272.
Господарський суд прийшов до висновку, що сторонами в даному кредитному договорі погоджені всі істотні умови, відсутні докази його припинення або визнання недійсним, тому зазначений договір є укладеним та обов'язковим для виконання сторонами.
За умовами ст.193 Господарського кодексу України (далі - ГК України) суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до ст.ст.525-526 Цивільного Кодексу України (далі- ЦК України) зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Статтею 629 ЦК Українивстановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Матеріалами справи доведено, що банком на підставі клопотань від відповідача 1 про надання траншів та листа №1/1 від 22.10.2013р. щодо обґрунтування збільшення ліміту кредитної лінії, які наявні в матеріалах справи, належним чином виконані умови договору щодо надання кредитних коштів, після часткової сплати яких залишилось 450000,00грн., що підтверджено виписками по особовим рахункам, які наявні в матеріалах справи.
Відповідно до ч.3 ст. 1049 ЦК України позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок.
Згідно з ч.2 ст.1050 ЦК України, якщо договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.
Всупереч приписам закону та умовам договору, позичальник (відповідач 1) взяті на себе зобов'язання належним чином не виконував, графік сплати порушував, отримані кошти у встановлені строки не повертав, плату за кредит своєчасно та в повному обсязі не сплачував, та до теперішнього часу так і не сплатив, у зв`язку з чим позивач звернувся до суду з вимогою про стягнення з заборгованості.
З наданої позивачем банківської виписки вбачається, що заборгованість відповідача1 за основною сумою кредиту на час винесення рішення по справі дійсно (фактично) становить 450000,00грн.
Крім того, позивач нарахував 177511,59грн. – заборгованості за процентами нарахованої за період з 01.07.2014р. по 27.01.2016р., 20450,75грн. - заборгованості за комісією нарахованої за період з 24.07.2014р. по 27.01.2016р.
Позивач під час розгляду справи по суті надав документи (виписки з відповідних рахунків), з яких вбачається, що заборгованість з урахуванням часткової оплати за нарахованими процентами фактично (дійсно) становить 177511,59грн.
Також позивач заявив до стягнення 25472,61грн., з яких 22743,40грн. - пеня по процентам за період з 30.01.2015р. по 27.01.2016р., 2729,24грн. – пеня по комісії за період з 30.01.2015р. по 27.01.2016р., господарський суд виходить з наступного:
Відповідно до ст. 546 ЦК України виконання зобов'язання може забезпечуватись, в тому числі неустойкою. Відповідно до ст. 549 ЦК України пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно з ч.ч.1-3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
За приписами ч.6 ст.232 Господарського кодексу України, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Указом Президента України від 14 квітня 2014року №405/2014 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України” запроваджено антитерористичну операцію на території України. Законом України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції” визначений період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності зазначеним Указом Президента України та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України. На час розгляду справи антитерористична операція триває.
На виконання рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України", приписів Закону України “Про боротьбу з тероризмом”, керівником Антитерористичного центру при СБУ виданий Наказ від 07.10.2014р. №33/6/а “Про визначення районів проведення антитерористичної операції та термінів її проведення”, відповідно до якого районами проведення АТО визначені Донецька та Луганська області з терміном дії з 07.04.2014року.
Розпорядженням КМУ України від 7 листопада 2014року №1085-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення. До переліку пунктів, увійшло місто Донецьк.
Постановою Правління Національного Банку України від 06.08.2014р. №466 “Про призупинення здійснення фінансових операцій” банкам України заборонено здійснювати усі види фінансових операцій у населених пунктах, які не контролюються українською владою. Згідно Тимчасового порядку здійснення контролю за переміщенням осіб, транспортних засобів та вантажів вздовж лінії зіткнення у межах Донецької та Луганської областей, затвердженого наказом першого заступника керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) від 22 січня 2015року №27, встановлено особливий порядок переміщення в районі проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей, а також вздовж лінії зіткнення у межах Донецької та Луганської областей, осіб, транспортних засобів та вантажів. До зазначених територій включені території, на якіх органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не у повному обсязі повноваження, передбачені законодавством України.
30.10.2014року розпорядженням №1053-р Кабінет Міністрів України на виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" затвердив перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, до якого увійшло місто Донецьк.
Розпорядженням від 05.11.2014року №1079-р Кабінет Міністрів України зупинив дію зазначеного вище розпорядження.
02.12.2015року розпорядженням №1053-р Кабінет Міністрів України на виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" затвердив перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, до якого увійшло місто Донецьк.
Враховуючи викладене, приписи ст.4 ГПК України, Наказ керівника Антитерористичного центру при СБУ від 07.10.2014 № 33/6/а “Про визначення районів проведення антитерористичної операції та термінів її проведення”, Розпорядження КМУ України від 7 листопада 2014року №1085-р “Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, Закон України “Про боротьбу з тероризмом”, суд застосовує до правовідносин між позивачем та відповідачем ст. 2 Закону України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції” та зазначає, що позивачем без достатніх правових підстав здійснено нарахування пені за процентами за період з 30.01.2015р. по 27.01.2016р.
Крім того, позивач нарахував пеню за комісією у розмірі 2729,21грн. за період з 30.01.2015р. по 27.01.2016р.
Господарський суд перевіривши наданий розрахунок, за допомогою інформаційно пошукової системи ЛІГА, приходить до висновку, що розрахунок здійснений арифметично невірно та без дотримання вимог законодавства. Крім того, позивачем невірно визначені періоди її нарахування. У зв'язку з чим належним розміром пені є сума 2591,51грн.
В забезпечення виконання кредитного договору №4 від 23.09.2013р., між ПАТ «ЕНЕРГОБАНК (далі-банк) та ТОВ «ІННКО» (далі - поручитель) підписаний договір поруки від 03.09.2013р.
Відповідно до п.1 договору поручитель (відповідач 2) зобов'язується перед кредитором відповідати по зобов'язаннях ТОВ «Чистая планета» (боржник, відповідач 1), що випливають з договору про надання кредитної лінії №4 від 23.09.2013р. зі всіма змінами та доповненнями до нього (далі – основне зобов'язання), що укладений між кредитором та боржником, відповідно до якого кредитор надає боржнику кредит у формі відновлювальної кредитної лінії у сумі 400000,00грн. на строк з 23.09.2013р. по 22.09.2014р. під 25% річних, а боржник зобов'язаний повернути надані кредитором кредитні кошти в строк, передбачений основним зобов'язанням, своєчасно сплачувати комісії, проценти за користування кредитними коштами, штрафні санкції, здійснювати інші платежі, передбачені основним зобов'язанням.
23.09.2013р. сторони підписали додатковий договір №1 до договору поруки, в якому домовились викласти п. 1. договору поруки від 23.09.2013р. в наступній редакції: (поручитель зобов'язується перед кредитором відповідати по зобов'язаннях ТОВ «Чистая планета» (далі - боржник), що випливають з договору про надання кредитної лінії №4 від 23.09.2013р. зі всіма змінами та доповненнями до нього (далі – основне зобов'язання), що укладений між кредитором та боржником, відповідно до якого кредитор надає боржнику кредит у формі відновлювальної кредитної лінії у сумі 600000,00грн. на строк з 23.09.2013р. по 22.09.2014р. під 25% річних, а боржник зобов'язаний повернути надані кредитором кредитні кошти в строк, передбачений основним зобов'язанням, своєчасно сплачувати комісії, проценти за користування кредитними коштами, штрафні санкції, здійснювати інші платежі, передбачені основним зобов'язанням».
Поручитель і боржник несуть солідарну відповідальність перед кредитором. Поручитель відповідає по зобов'язаннях боржника в повному обсязі, а саме за повернення кредитних коштів за основним зобов'язанням, виплату відсотків, виконання інших умов основного зобов'язання та відшкодування збитків, завданих кредитору, у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням боржником умов основного зобов'язання (п. 2 договору).
Згідно п. 2.1. договору, підписанням цього договору поручитель надає згоду на:
- будь-яке збільшення розміру процентів за основним зобов'язанням у т.ч. на підставі додаткових угод до нього, укладених після набуття чинності цим договором;
- на зміну будь-яким чином методу (способу) нарахування процентів за користування кредитом;
- на доповнення комісій та/або неустойок, що підлягають сплаті кредитору, та/або збільшення іх видів та розмірів.
Поручитель підтверджує, що порука за цим договором забезпечує збільшені внаслідок таких змін зобов'язання боржника без отримання додаткової згоди поручителя.
За умовами п. 3 договору, відповідальність поручителя настає, якщо основне зобов'язання не буде виконано в строк, передбачений його умовами, в тому числі проценти, пеня, штрафні санкції, інші платежі, що забезпечені порукою, не будуть повернути/сплачені у строки, встановлені основним зобов'язанням або достроково у випадку порушення умов основного зобов'язання.
З моменту настання строку виконання умов основного зобов'язання, в тому числі по сплаті процентів, пені, штрафних санкцій, інших платежів, або достроково у випадку порушення умов основного зобов'язання, кредитор надсилає поручителю вимогу виконання умов основного зобов'язання та має право пред'явити позов до поручителя про всієї суми заборгованості по основному зобов'язанню. Поручитель зобов'язується здійснити виконання порушених зобов'язань боржника протягом 30 банківських днів з дати отримання вимоги від кредитора та в обсязі, зазначеному в такій вимозі (п.п. 4, 4.1. договору).
Цей договір вступає в силу з дати його підписання сторонами і діє до повного виконання основного зобов'язання. Зміни та доповнення до цього договору оформлюються додатковими угодами, які є невід'ємною частиною цього договору (п. 11 договору).
Частиною 1 статті 546 ЦК України передбачено, що виконання зобов'язання може забезпечуватися, зокрема, порукою і заставою. Відповідно до ч.1 ст.553 ЦК України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов'язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником.
Відповідно до ч.1, 2 ст.554 ЦК України у разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
Договір №1 від 23.09.2013р. відноситься до договорів поруки як виду забезпечення виконання зобов'язання, і правовідносини сторін, що виникають під час виконання цього договору, регулюються загальними нормами цивільного законодавства.
Забезпечувальна функція поруки полягає в тому, що поручитель несе перед кредитором солідарну відповідальність з боржником за основним зобов'язанням.
Згідно п. 4 ст. 559 Цивільного кодексу України, порука припиняється після закінчення строку, встановленого в договорі поруки. У разі, якщо такий строк не встановлено, порука припиняється, якщо кредитор протягом шести місяців від дня настання строку виконання основного зобов'язання не пред'явить вимоги до поручителя. Якщо строк основного зобов'язання не встановлений або встановлений моментом пред'явлення вимоги, порука припиняється, якщо кредитор не пред'явить позову до поручителя протягом одного року від дня укладення договору поруки.
Приймаючи до уваги, що позивач просить солідарно стягнути з відповідачів грошові кошти в розмірі 673434,95грн., господарський суд з урахуванням положень п. 4 ст. 559 Цивільного кодексу України (шестимісячного терміну) задовольняє частково дані вимоги та стягує: заборгованість за кредитом в розмірі 450000,00грн. з позичальника; заборгованість за відсотками в розмірі 45901,93грн. солідарно з позичальника та поручителя, заборгованість за відсотками в розмірі 131609,66грн. з позичальника; заборгованість за комісією в розмірі 5508,24грн. солідарно з позичальника та поручителя, заборгованість за комісією в розмірі 14942,51грн. з позичальника; пеню за комісією в розмірі 362,99грн. солідарно з позичальника та поручителя, пеню за комісією в розмірі 2228,52грн. з позичальника.
Враховуючи, що спір виник з вини відповідачів, на останніх покладається судовий збір відповідно до ст.49 ГПК України пропорційно задоволеної суми.
На підставі гл. 48,49,71 Цивільного кодексу України, гл. 35,ст.67,193 Господарського кодексу України, ст.ст.33,43,49, 75, 82,82-1,84,85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «ЕНЕРГОБАНК» м. Київ до Товариства з обмеженою відповідальністю «Чистая Планета» м.Донецьк, Товариства з обмеженою відповідальністю «ІННКО» м. Донецьк про стягнення солідарно 673434,95грн. задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Чистая Планета» (83018, м. Донецьк, вул. Артемівська, буд. 103-А, ЄДРПОУ 37135067) на користь Публічного акціонерного товариства «ЕНЕРГОБАНК» (04071, м. Київ, вул. Воздвиженська, буд. 56; поштова адреса: 01001, м. Київ, вул. Лютеранська, 9/9, ЄДРПОУ 19357762) 450000,00грн. – прострочена заборгованість за кредитом, 131609,66грн. - заборгованість за процентами, 14942,51грн. – заборгованість за комісією, 2228,52грн. – сума пені за комісією, 9370.01грн. судового збору.
Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю «Чистая Планета» (83018, м. Донецьк, вул. Артемівська, буд. 103-А, ЄДРПОУ 37135067) та Товариства з обмеженою відповідальністю «ІННКО» (83023, м. Донецьк, вул. Лабутенка, буд. 16-А, ЄДРПОУ 02046512) на користь Публічного акціонерного товариства «ЕНЕРГОБАНК» (04071, м. Київ, вул. Воздвиженська, буд. 56, поштова адреса: 01001, м. Київ, вул. Лютеранська, 9/9, ЄДРПОУ 19357762) 45901,93грн. - заборгованість за процентами, 5508,24грн. –заборгованість за комісією, 362,99грн. – сума пені за комісією.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ІННКО» (83023, м. Донецьк, вул. Лабутенка, буд. 16-А, ЄДРПОУ 02046512) на користь Публічного акціонерного товариства «ЕНЕРГОБАНК» (04071, м. Київ, вул. Воздвиженська, буд. 56, поштова адреса: 01001, м. Київ, вул. Лютеранська, 9/9, ЄДРПОУ 19357762) 388,30грн. судового збору.
В решті вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано, а у разі подання апеляційної скарги - після розгляду справи апеляційним господарським судом, якщо рішення не буде скасовано.
Повний текст рішення підписаний 28.04.2016р.
Суддя О.О. Уханьова
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 27.04.2016 |
Оприлюднено | 05.05.2016 |
Номер документу | 57464354 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
О.О. Уханьова
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні