Справа № 387/1329/15-ц
Номер провадження по справі 2/387/487/15
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 травня 2016 року смт. Добровеличківка
Добровеличківський районний суд Кіровоградської області, в складі :
головуючого судді Майстера І. П.
при секретарі Горбенко А.О.
з участю позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань Добровеличківського районного суду Кіровоградської області цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до селянського ( фермерського ) господарства " Надія" про визнання недійсним договору оренди землі,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання договору оренди землі недійсним, в якому зазначив, що йому на праві приватної власності належить земельна ділянка площею 10,10 га, яка розташована на території Олексіївської сільської ради Добровеличківського району Кіровоградської області, що підтверджується державним актом на право приватної власності на землю. Зі змісту інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 29.10.2015 року він дізнався, що на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 6795686 від 15.10.2013 року зареєстровано договір оренди землі, серія на номер: б/н, виданий 15.10.2013 року, видавник орендар СФГ "Надія", орендодавець ОСОБА_3, щодо земельної ділянки, кадастровий номер НОМЕР_2, що розташована на території Олексіївської сільської ради Добровеличківського району Кіровоградської області. ОСОБА_3 вказаний договір не підписував, тобто договір оренди землі не відповідає вимогам ч. 3 ст. 203 ЦК України, оскільки на момент вчинення правочину не було волевиявлення ОСОБА_4, а підпис від його імені йому не належить. Вказані обставини на думку позивача є підставою для визнання зазначеного договору недійсним. В судовому засіданні позивач уточнив позовні вимоги мотивуючи тим, що на запит суду Реєстраційна служба Добровеличківського РУЮ надала договір оренди землі №б/н виданий 15.09.2013, укладеного між селянським господарством "Надія" та ОСОБА_3 щодо земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_2, що розташована на території Олексіївської сільської ради Добровеличківського району Кіровоградської області. Відповідно просив визнати недійсним договір оренди землі №б/н виданий 15.09.2013, укладеного між селянським господарством "Надія" та ОСОБА_3 щодо земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_2, що розташована на території Олексіївської сільської ради Добровеличківського району Кіровоградської області.
Позивач в судовому засіданні заявлені вимоги підтримав повністю та обґрунтував їх обставинами, викладеними в позовній заяві. Також пояснив, що договір оренди земельної ділянки з СФГ"Надія" не підписував та не укладав. Крім того дізнався про існування спірного договору оренди землі приблизно восени 2015 року, коли хотів забрати свою земельну ділянку у зв'язку із чим йому було і повідомлено про існування цього договору.
Представник позивача в судовому засіданні заявлені вимоги підтримав повністю та обґрунтував їх обставинами, викладеними в позовній заяві. Стверджував, що спірний договір ОСОБА_3 не підписував. Викладені в договорі умови не відповідають волевиявленню позивача. Повноважень на укладення та підписання оспорюваного договору іншим особам позивач не надавав. Крім того пояснив, що СФГ"Надія" дійсно сплачувало позивачу орендну плату однак виключно на підставі договору оренди землі від 10.09.2010 року, який зареєстрований за НОМЕР_4 та укладеного між гр. ОСОБА_3 та СФГ "Надія" на 5 років. Зазначене підтверджується листом Головного управління Держгеокадастру в Кіровоградській області від 28.03.2016 року.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився про день час та місце розгляду справи повідомлений вчасно належним чином. Від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності. В судове засідання надійшло заперечення, що позивач отримував регулярно орендну плату і погодилася з умовами договору оренди землі, з запереченнями до СФГ "Надія" не звертався. Просить в задоволенні позовних вимог відмовити.
Суд, заслухавши пояснення позивача, представника позивача, представника відповідача СФГ "Надія" ОСОБА_5, дослідивши письмові докази, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Статтею 1 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно приписів ст. 13 , 20 Закону України "Про оренду землі"договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Договір оренди землі укладається у письмовій формі, підлягає державній реєстрації і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.
Укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. При цьому право оренди земельної ділянки виникає з дня державної реєстрації цього права відповідно до закону, що регулює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
В ч.1 ст.16 Закону України "Про оренду землі" зазначено, що укладення договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності здійснюється за згодою орендодавця та особи, яка згідно із законом вправі набувати право оренди на таку земельну ділянку.
За змістом ч. 1 ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі", та порушення вимог ст. ст. 4-6, 11, 17, 19 Закону України "Про оренду землі" є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.
Згідно із ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені ч.ч. 1-3, 5 та 6 ст. 203 ЦК України.
Частиною 1 ст. 203 ЦК України передбачено , що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.
В правових позиціях Верховного Суду України, викладених у Постанові від 18.07.2012 року по справі № 6-77цс12, також зазначено , що відсутність у договорах оренди землі хоча б однієї з істотних умов, передбачених у ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі", є підставою для визнання недійсними таких договорів оренди відповідно до ч. 2 ст. 15 Закону України "Про оренду землі".
Підписання договору особою, яка не має на це повноважень та відсутність волевиявлення власника, є підставою для визнання договору недійсним (ст.ст. 203,215 ЦК України).
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_3, є власником земельної ділянки площею10,1011 га, яка належить йому відповідно до Державного акту на право приватної власності на землю НОМЕР_3, розташованої на території Олексіївської сільської ради Добровеличківського району Кіровоградської області(а.с. 7).
ОСОБА_3 10.09.2010 уклав з орендарем СФГ "Надія" договір оренди земельної ділянки строком на 5 років, який зареєстрований за НОМЕР_4, на підставі Державного акту на право приватної власності на землю НОМЕР_3. Зазначене підтверджується листом Головного управління Держгеокадастру в Кіровоградській області від 28.03.2016 ДС31-1110-99-3-416/15-16 (а.с.91) .
Згідно з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер витягу 46528096 від 29.10.2015 року зазначено, що договір оренди землі, виданий 15.10.2013, орендар СФГ "Надія", орендодавець ОСОБА_3, орендар СФГ "Надія", строк дії 15.10.2028 року. Об'єкт нерухомого майна земельна ділянка Олексіївська сільська рада, розміром 10,1011 га., кадастровий номер НОМЕР_2.
Не маючи наміру продовжувати строк дії договору оренди земельної ділянки позивач у восени 2015 р. звернувся до СФГ "Надія" про повернення земельної ділянки, після чого йому стало відомо про те, що з ним укладено договір оренди землі, який він не підписував.
Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно НОМЕР_5 від 12.05.2016 року, договір оренди землі виданий 15.10.2013, орендар СФГ "Надія", орендодавець ОСОБА_3, строк дії договору до 15.10.2028 року. Об'єкт нерухомого майна земельна ділянка Олексіївська сільська рада, розміром 10,1011 га., кадастровий номер НОМЕР_2.
Відповідно до висновку експерта № 117 судово - почеркознавчої експертизи від 29.03.2016, встановлено, що підпис в графі "Орендодавець" розділу " Реквізити сторін" договору оренди землі № б/н від 15.09.2013 року; підпис у графі "Орендодавець" додатку до договору оренди землі №б/н від 15.09.2013 року; підпис у графі "Земельну ділянку передав" акту про передачу та прийом земельної ділянки, яка передана в оренду б/н та б/д виконаний не самим ОСОБА_3, а іншою особою ( а.с. 80-83).
Посилання представника відповідача ОСОБА_5 на те, що позивач отримував орендну плату кожного року і йому відомо було, що земля знаходиться в оренді саме у СФГ "Надія" не заслуговують на увагу і повністю спростовуються наведеними вище доказами. Отримання орендної плати не є доказом волевиявлення позивача на укладання договору №б/н від 15.09.2013 року, укладеного між ОСОБА_3 та селянським (фермерським) господарством "Надія", щодо земельної ділянки, кадастровий номер НОМЕР_2, що розташована на території Олексіївської сільської ради Добровеличківського району Кіровоградської області, зареєстрований 15.10.2013 року в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно у Реєстраційній службі Добровеличківського районного управління юстиції Кіровоградської області за № 180481235217.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Законом України "Про ратифікацію Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції" №475/97-ВР від 17 липня 1997 року ратифіковано Конвенцію про захист прав і основоположних свобод людини 1950 року (далі - Конвенція), Перший протокол та протоколи № 2, 4, 7, 11 до Конвенції.
Відповідно до ст. 1 Першого протоколу Конвенції кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Згідно ст.ст. 319, 321 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд, має право вчиняти будь-які дії щодо свого майна. Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Статтею 387 Цивільного кодексу України передбачено, що власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним. Зазначені положення Цивільного кодексу України повністю відповідають захисту права власності, яке гарантується ст. 1 Першого Протоколу до Європейської Конвенції з прав людини та основних свобод, що у відповідності до ст. 9 Конституції України є частиною національного законодавства.
Таким чином, суд вважає доведеним, що договір оренди землі №б/н від 15.09.2013 року, укладений між ОСОБА_3 та селянським (фермерським) господарством "Надія", щодо земельної ділянки, кадастровий номер НОМЕР_2, що розташована на території Олексіївської сільської ради Добровеличківського району Кіровоградської області, зареєстрований 15.10.2013 року в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно у Реєстраційній службі Добровеличківського районного управління юстиції Кіровоградської області за № 2881233, позивач ОСОБА_3 особисто не підписував, повноваження на це іншій особі не надавав, що свідчить про відсутність волевиявлення орендодавця на його укладення і є підставою для визнання правочину недійсним у зв'язку з відсутністю волевиявлення сторони правочину. Факт підписання іншою особою зазначеного договору оренди землі №б/н від 15.09.2013 року повністю підтверджений експертним висновком № 117 від 29.03.2016 року, який суд визнає належним та допустимим доказом .
Будь-яких доказів на спростування експертного висновку, а також на підтвердження доводів, на які посилається представник відповідача в своїх запереченнях, суду не надано.
Виходячи з наведеного суд вважає, що є всі підстави для задоволення позову в повному обсязі.
Відповідно до вимог ст. 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення , суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати, тому судові витрати по справі необхідно покласти на відповідача стягнувши з СФГ "Надія" на користь ОСОБА_3, витрати на оплату судового збору в розмірі 487 грн. 20 коп. та витрати за проведення судово-почеркознавчої експертизи в розмірі 2211 грн. 84 коп., а всього в загальній сумі 2699 гривень 04 копійки .
На підставі викладеного, відповідно до ст.ст. 13,14,16 Закону України " Про оренду землі " від 06.10.1998 року № 161-ХІV із змінами та доповненнями, ст.ст. 203, 207, 215 ЦК України, керуючись ст.ст.10,11,60,88,212-215 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Визнати недійсним договір оренди землі від 15 вересня 2013 року, укладений між ОСОБА_3 та селянським ( фермерським ) господарством "Надія", який 15 жовтня 2013 року зареєстрований у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно у Реєстраційній службі Добровеличківського районного управління юстиції Кіровоградської області, про що у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно вчинено запис № 2881233.
Стягнути з СФГ "Надія" ( село Олексіївка Добровеличківського району Кіровоградської області, код ЄДРПОУ 20647719, р/р 26009000059521, ПАТ "Укрсоцбанк" м. Київ, МФО 300023 ) на користь ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця села Олексіївка, Добровеличківського району, Кіровоградської області, жителя АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, судові витрати в сумі - 2699 (дві тисячі шістсот дев'яносто дев'ять) гривень 04 копійки .
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Кіровоградської області на протязі 10 діб з моменту отримання його копії, шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції.
Суддя Добровеличківського районного суду
Кіровоградської області Майстер І. П.
Суд | Добровеличківський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 12.05.2016 |
Оприлюднено | 19.05.2016 |
Номер документу | 57716878 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Добровеличківський районний суд Кіровоградської області
Майстер І. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні