Рішення
від 26.03.2007 по справі 10/15-269
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

10/15-269

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" березня 2007 р.Справа № 10/15-269

Господарський суд Тернопільської області у складі :

Судді : Півторака М.Є.

Розглянув справу

За позовом: Дочірнього підприємства "Стимул" сільськогосподарського відкритого акціонерного товариства "Мшанецьке буряконасінницьке господарство", м. Тернопіль, вул. Микулинецька, 114.

До відповідача 1 : Тернопільської міської ради, м. Тернопіль, вул. Листопадова, 5;   

До відповідача 2 : Тернопільського міського бюро технічної інвентаризації, м. Тернопіль, вул. Шевченка, 1.

За участю представників :

Позивача: Палюх М.П. –юрисконсульта, довіреність № 18 від 23.01.07р.

Відповідача 1: Мелішкевич М.С. - головного юрисконсульта юридичного управління Тернопільської міської ради м. Тернопіль , довіреність № 266/01 від 12.02.2007 року ;

Відповідача 2: не прибув.

В розпочатому судовому засіданні  представникам сторін роз'яснено процесуальні права та обов'язки передбачені ст.ст.20,22,81-1 ГПК України.

Суть справи: В господарський суд Тернопільської області звернулося з позовом Дочірнє підприємство "Стимул" сільськогосподарського відкритого акціонерного товариства "Мшанецьке буряконасінницьке господарство", м. Тернопіль, вул. Микулинецька, 114 до відповідача 1 - Тернопільської міської ради, м. Тернопіль, вул. Листопадова, 5, відповідача 2 - Тернопільського міського бюро технічної інвентаризації, м. Тернопіль, вул. Шевченка, 1 про визнання права власності на майно : будівлю адміністративно-побутового корпусу , майстерні по виготовленню металоконструкцій , майстерні по ремонту механізмів , обладнання , автомашин ; автогаражів на 9 автомашин ; складського приміщення під літерою” Д” ; складського приміщення під літерою “ Е “ ; майстерні по ремонту великогабаритної техніки , що розміщені по вул. Микулинецька, 114 "а", м. Тернопіль згідно інвентаризаційної справи , виготовленої Тернопільським міським бюро технічної інвентаризації , загальною площею 2718 м. кв.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на наказ Міністерства агропромислового комплексу України № 38 від 15.06.1999 року , на підставі якого пересувна механізована колона асоціації    “ Тернопільцукор “ , що розміщувалася за адресою м. Тернопіль вул. Микулинецька 114 припинила свою діяльність та її було приєднано до бурякорадгоспу “ Мшанецький “  як структурний підрозділ із передачею всього майна ПМК на баланс бурякорадгоспу ;  рішення  загальних зборів акціонерів СВАТ “ Мшанецьке буряконасіннецьке господарство “ від 30 березня 2001 року , на підставі якого позивачу було передано майно на загальну суму 129166 грн.

      Ухвалою Господарського суду від 29.01.07 року  розгляд справи призначено на 11 годин 30 хвилин  13 лютого 2007 року. У  зв'язку з неприбуттям у судове засідання представників відповідачів , розгляд справи відкладено до 12 годин 30 хвилин 27 лютого  2007 року в порядку 77 Господарського процесуального кодексу України ; В судовому засіданні оголошувалася перерва до 16 годин 26 березня 2007 року в порядку статті 77 ГПК України .

У відзиві на позов  від 13.02.2007 р. ( вх. № 11640 від 13.02.2007 року ) відповідач –Тернопільська міська рада м. Тернопіль зазначає , що у серпні 2006 року ДП звернулося до Тернопільської міської ради з клопотанням оформити право власності на будівлі загальною площею 2718 кв. м. , що знаходяться за адресою вул. Микулинецька 114 а.

           Вказує , що оформлення права власності на нерухоме майно проводиться відповідно до рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради № 862 від 13.09.2000 року та Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно , яке затверджене наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 року № 7/6 . Для оформлення права власності необхідно представити документи , перелік яких визначений вказаними рішенням міськвиконкому та Тимчасовим положенням .

     Позивач був проінформований листом від 04.08.2006 року ( вих. № 969/02 ) .

     Однак , зазначає , ДП необхідних документів до Тернопільської міської ради не представило , а тому його звернення про оформлення права власності було знято з розгляду . Просить прийняти рішення , яким відмовити Дочірньому підприємству “ Стимул “ у задоволенні позовних вимог повністю .

    У поданому до суду листі за № 734/072 від 20.02.2007 року ТзОВ “ Міське бюро технічної інвентаризації “ м. Тернопіль зазначає , що реєстрація об'єктів  нерухомого майна проводиться згідно Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно , затвердженого наказом Міністерства юстиції України 28.01.2003 року за № 6/5 , п. 6.1. “ Оформлення права власності на об'єкти нерухомого  майна проводиться з видачею свідоцтва про право власності місцевими органами виконавчої влади , органами місцевого самоврядування “ .

    У зв'язку з тим , що рішенням виконкому Тернопільської міської ради від 22.02.2006 року за № 174 доручено відділу квартирного обліку проводити підготовку матеріалів та проектів рішень виконавчого комітету про оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна у відповідності до чинного законодавства , ТзОВ “ Міське бюро технічної інвентаризації “ просить слухати справу без участі його представника і покладається на рішення суду .

     Оскільки , участь представника відповідача 2 у судове засідання не визнавалася обов'язковою , а тому справа розглядається в порядку статті 75 ГПК України , за наявними в ній документами .

      23 березня 2007 року Дочірнє підприємство “ Стимул “ звернулося до господарського суду з заявою про уточнення позовних вимог і просить визнати право власності на будівлі , що знаходяться по вул. Микулинецька 114 в м. Тернополі та зобов'язати міське бюро технічної інвентаризації видати свідоцтво на право власності. В обґрунтування зазначеного посилається на Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії АОО № 840228 , виданого виконавчим комітетом Тернопільської міської ради 31.05.2001 року  і в якому місцезнаходження юридичної особи вказано як м. Тернопіль вул. Микулинецька 114 , без букви “ А “ .

      Статтею 22 Господарського процесуального Кодексу України сторонам надано право заявляти суду клопотання , в тому числі і про уточнення позовних вимог , а також збільшувати розмір позовних вимог .

      Судом розглядається спір з врахуванням вимог , викладених Дочірнім підприємством “ Стимул “ у заяві № 46 від 22.03.2007 року .

      Розглянувши матеріали справи , заслухавши пояснення представників позивача та відповідача суд встановив наступне :

Статтею 1 Господарського процесуального Кодексу України встановлено , що підприємства , установи , організації мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних законом інтересів .

   Пунктом 2 статті 20 Господарського кодексу України визначено , що кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів . Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються, зокрема, шляхом визнання наявності або відсутності прав .

      Із досліджених у судовому засіданні документів вбачається  , що 15.06.1999 року Міністерством агропромислового комплексу України було видано Наказ № 38 “ Про реорганізацію ПМК асоціації “ Тернопільцукор “ , пунктом 1 якого встановлено реорганізувати ПМК асоціації “ Тернопільцукор “ шляхом приєднання її , як структурного підрозділу , до бурякорадгоспу “ Мшанецький “ , припинивши діяльність державного підприємства як юридичної особи . Державне майно , що було в господарському віданні ПМК асоціації “ Тернопільцукор “ , передати на баланс бурякорадгоспу “ Мшанецький “ ( пункт 2 наказу ) .

      На виконання наказу № 38 від 15.06.1999 року  було скадено Акт прийому-передачі майна ПМК асоціації “ Тернопільцукор “ на баланс бурякорадгоспу “ Мшанецький “ Тернопільської області , затвердженого першим заступником міністра агропромислового комплексу України Л. Сватков ( копія знаходиться в матеріалах справи ) .

      02 листопада 1999 року Теребовлянською районною державною адміністрацією зареєстровано Додаток № 1 до Статуту Мшанецького бурякорадгоспу , яким  доповнено абзац перший сторінки № 1 наступним реченням : “  Мшанецький бурякорадгосп є правонаступником майнових прав та обов'язків реорганізованого ( шляхом приєднання за наказом Держхарчопрому України № 38 від 15.06.1999 року ) державного підприємства пересувної механізованої колони асоціації “ Тернопільцукор “ .

     Окрім того суд зазначає , що Рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради народних депутатів № 316 від 11 червня 1991 року “ Про проведення інвентаризації міських земель та встановлення у натурі межі міста “ було вирішено провести інвентаризацію земель та встановлення межі міста , а також зобов'язано керівників підприємств укласти договір з міськвиконкомом на проведення інвентаризації земель та видачу державних актів на право користування або володіння землею .

     На виконання рішення Тернопільського міськвиконкому № 316 від 11.06.1991 року , 20 квітня 1995 року було підписано Акт про встановлення на місцевості зовнішньої межі земельної ділянки  ПМК асоціації “ Тернопільцукор “ , згідно якого фактична загальна площа земельної ділянки , розташованої по вул. Микулинецька 114 в м. Тернополі становить 15078,78 кв. м.

     З метою визначення повноважень органів управління  у судовому засіданні досліджено Статут сільськогосподарського відкритого акціонерного товариства “ Мшанецьке буряконасінницьке господарство “ , затвердженого Начальником регіонального відділення Фонду державного майна України по Тернопільській області 05 вересня 2000 року та зареєстрованого Управлінням з питань економіки та власності Теребовлянської районної державної адміністрації , реєстраційний № 0116 від 11 вересня 2000 року .

    Як зазначено у Розділі 1 “ Загальні положення “ Статуту -  Сільськогосподарське відкрите акціонерне товариство “ Мшанецьке буряконасінницьке господарство “ засноване відповідно до наказу Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Тернопільській області від 05 вересня 2000 року № 480 шляхом перетворення державного підприємства Мшанецького насіннєвого бурякорадгоспу у СВАТ відповідно до “ Порядку перетворення в процесі приватизації державних , орендних підприємств і підприємств із змішаною формою власності у відкриті акціонерні товариства “ , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 вересня 1996 року № 1099  .

   Пунктом 3.4. Статуту визначено , що майно Товариства складається з основних засобів та оборотних коштів , а також цінностей , вартість яких відображена в балансі Товариства .

    Статтею 9 Закону України “ Про господарські товариства “ визначено , що Товариство має право створювати на території України та за її межами філії , представництва , а також дочірні підприємства відповідно до чинного законодавства України  .

    Пунктом 3.9 Статуту СВАТ “ Мшанецьке буряконасінницьке господарство “ також визначило  , що Товариство має право створювати на території України та за її межами свої філії , представництва та дочірні підприємства .

У відповідності до вимог ст. 9 Закону України “ Про господарські товариства “ та п. 3.9 Статуту 30 березня 2001 року загальні збори акціонерів СВАТ “ Мшанецьке буряконасінницьке господарство “ прийняли рішення про створення дочірнього підприємства “Стимул “ ( виписка з протоколу № 1 від 30.03.2001 року знаходиться в матеріалах справи ) .

Дочірнє підприємство “ Стимул “ діє на підставі Статуту , затвердженого загальними зборами акціонерів СВАТ “ Мшанецьке буряконасінницьке господарство “ , протокол № 1 від 30 березня 2001 року та зареєстрованого Торгово-реєстраційною палатою Тернопільської міської ради , реєстраційний № 25349301100010858 в реєстрі суб'єктів підприємницької діяльності від 31.05.2001 року .

   Для забезпечення нормального функціонування дочірнього підприємства СВАТ “ Мшанецьке буряконасінницьке господарство “ передало Дочірньому підприємству “ Стимул “ майно , згідно Додатку № 1 , який є невід'ємною частиною Статуту ДП “ Стимул “ в кількості 35 одиниць балансовою вартістю 377476 грн. , залишковою вартістю 129166 грн. , в тому числі Гараж з усіма пристройками ( пункт 17. Додатку № 1 ) .

Таким чином  , Позивач по справі – Дочірнє підприємство “ Стимул “ сільськогосподарського Відкритого акціонерного товариства “ Мшанецьке буряконасінницьке господарство “, місцезнаходження органів управління якого м. Тернопіль вул. Микулинецька 114, є юридичною особою, яка зареєстрована у встановленому законом порядку і включена до ЄДРО України , ідентифікаційний код 31490829, що підтверджується Довідкою № 07-8 Головного управління статистики у тернопільській області від 02.03.2006 року  , а тому  наділене повноваженнями на судовий захист своїх прав та інтересів .

Статтею 316 Цивільного Кодексу України встановлено, що  право власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від  волі інших осіб.

Власникові  належить  право володіння, користування та розпорядження своїм майном. На зміст  права власності не впливають місце  проживання  власника  та місце знаходження майна (ст.317 ЦК України).

Право власності  набувається  на підставах, що не заборонені законом, зокрема  із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом ( ст.328 ЦК України).    

Статтею 49 Закону України “ Про власність “ визначено, що володіння майном вважається правомірним, якщо інше не буде встановлено судом, господарським судом, третейським судом.

    01 серпня 2006 року Дочірнє підприємство “ Стимул “ звернулося з листом № 26 до Тернопільської міської ради про оформлення права власності на будівлі згідно інвентарної справи , загальною площею2718 кв. м. по адресу м. Тернопіль вул. Микулинецька 114 . У листі ДП д зазначало , що будівництво проводилося у 1965-70 роках і документів , що стосується будівництва не збереглося , зокрема : рішення виконкому про відведення земельної ділянки та надання дозволу на будівництво ; Акту державної технічної комісії про прийняття в експлуатацію ; рішення виконкому про затвердження акту здачі в експлуатацію .

     Листом за № 969/02 від 04.08. виконкому Тернопільської міської ради повідомив ДП , що для розгляду клопотання йому необхідно представити у відділ квартирного обліку документи і зазначив перелік таких документів . У листі посилається також на п. 6 Тимчасового положення про реєстрацію прав власності на нерухоме майно , згідно якого оформлення права власності з видачею свідоцтва про право власності проводиться міською радою при пред'явлення акта про право власності на землю , рішення про відведення земельної ділянки для цієї мети та за наявності акта комісії про прийняття об'єкта і введення його в експлуатацію .

          Суд бере до уваги пояснення представника позивача про відсутність у підприємства акта комісії про прийняття об'єкта і введення його в експлуатацію, оскільки  прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом ( реконструкцією , реставрацією ) об'єктів державними приймальними комісіями врегульовано лише з  часу прийняття Постанови Кабінету Міністрів України від 05 серпня 1992 року № 449 “ Про порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів , яка не має зворотної сили , а будівництво проводилося у 1965-1970 роках .

Таким чином , представлені позивачем документи свідчать, що Дочірнє підприємство “ Стимул “ СВАТ “Мшанецьке буряконасінницьке господарство “, м. Тернопіль володіє майном , як належний власник, і інше судом не встановлено.

           Також суд відзначає , що відповідач - Тернопільська міська рада , яка відповідно до п. 6 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно , затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 6/5 від 28.01.2003 року здійснює оформлення права власності  на об'єкти нерухомого майна з видачею свідоцтва про право власності , прав  позивача щодо оформлення права Власності на об'єкти нерухомості не порушувала з тих підстав , що будівлі не є новозбудованими .

             У відповідності з пунктом 4 частини третьої статті 129 Конституції України та статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини , на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

             Оцінивши представлені документальні докази, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги про визнання за  Дочірнім підприємством “ Стимул “ СВАТ “ Мшанецьке буряконасінницьке  господарство “ м. Тернопіль  на будівлі , що знаходяться по вул. Микулинецькій 114 в м. Тернополі документально обґрунтовані та такі, що  підлягають задоволенню.

Державне мито , згідно статті 44,49 ГПК України , покладається на позивача .

    На підставі наведеного , керуючись статтею 129 Конституції України, статтями 1,2,33,43,44,49,82,84 Господарського процесуального кодексу  України , Законом України “  Про власність “ , Законом України „Про місцеве самоврядування”, статтею 20 Господарського Кодексу України , статтею 9 Закону України “ Про господарські товариства “ , статтями 316,317,328  Цивільного Кодексу України  господарський суд ,-

В И Р І Ш И В :

1.Позов задовольнити.

2. Визнати  за Дочірнім підприємство “ Стимул “ Сільськогосподарського  Відкритого акціонерного товариства “ Мшанецьке буряконасінницьке господарство “ м. Тернопіль вул. Микулинецька 114  , ідентифікаційний код 31490829  право  власності на будівлю адміністративно-побутового корпусу , майстерні по виготовленню металоконструкцій , майстерні по ремонту механізмів , обладнання , автомашин ; автогаражів на 9 автомашин ; складського приміщення під літерою” Д” ; складського приміщення під літерою “ Е “ ; майстерні по ремонту великогабаритної техніки , що розміщені по вул. Микулинецька, 114 , м. Тернопіль  загальною площею 2718 м. кв.

3.Рішення господарського суду набирає законної сили в десятиденний строк з дня його підписання.

    На рішення суду , яке не набрало законної сили сторонами може бути подано апеляційну скаргу, а прокурором внесено подання протягом десяти днів з дня його підписання через господарський суд Тернопільської області .

4.Рішення підписане 16 квітня 2007 року .

 

Суддя                                                                                          

СудГосподарський суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення26.03.2007
Оприлюднено28.08.2007
Номер документу578206
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —10/15-269

Постанова від 31.07.2007

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Слука М.Г.

Ухвала від 10.07.2007

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Слука М.Г.

Ухвала від 17.05.2007

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Слука М.Г.

Ухвала від 15.06.2007

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Слука М.Г.

Ухвала від 17.05.2007

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Слука М.Г.

Рішення від 26.03.2007

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Півторак М.Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні