Рішення
від 25.05.2016 по справі 241/117/16-ц
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ (М. МАРІУПОЛЬ)

22-ц/775/459/2016(м)

241/117/16-ц

Головуючий у 1 інстанції Скудін В.Є.

Категорія 39 Доповідач Песоцька Л.І.

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

25 травня 2016 року колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Донецької області в складі:

головуючого Песоцької Л.І.

ОСОБА_1, ОСОБА_2

секретар Зливка І.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Маріуполі справу за позовом ОСОБА_3 до Урзуфської сільської ради Першотравневого району Донецької області, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 про визнання права власності на майно в порядку спадкування за апеляційною скаргою ОСОБА_3 на рішення Першотравневого районного суду Донецької області від 13 квітня 2016 року,

в с т а н о в и л а:

У січні 2016 року ОСОБА_3 звернулася до суду з указаним позовом, посилаючись на те, що 8 серпня 2014 року померла її мати, ОСОБА_7, після смерті якої залишилося спадкове майно у вигляді 1/3 частини земельної ділянки, площею 1,00 га, для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Урзуфської сільської ради Першотравневого району Донецької області.

Право власності на цю земельну ділянку ОСОБА_8 зі своїми братами ОСОБА_4 і ОСОБА_5 отримали в порядку спадкування після смерті їх матері ОСОБА_9 кожний на 1/3 частину на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого 20 квітня 2010 року.

Після смерті ОСОБА_7 і вона прийняла спадщину, звернувшись до нотаріальної контори з відповідною заявою. Проте у видачі свідоцтва про право на спадщину їй відмовлено у зв'язку з відсутністю державної реєстрації права власності ОСОБА_8 на спірну земельну ділянку.

Крім неї, спадкоємцем за законом є її сестра, ОСОБА_6, яка не прийняла спадщину.

Просила визнати за нею право власності на1/3 частину спірної земельної ділянки в порядку спадкування після смерті ОСОБА_7

Рішенням Першотравневого районного суду Донецької області від 13 квітня 2016 року в задоволені позову відмовлено.

В апеляційній скарзі ОСОБА_3 просить скасувати рішення суду і ухвалити нове рішення, яким задовольнити позов, посилаючись на невідповідність висновків суду обставинам справи, неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права.

У судове засідання не з'явились представник Урзуфської сільської ради Першотравневого району Донецької області, ОСОБА_5 і ОСОБА_6, про розгляд справи повідомлені ( а.с. 118-119).

Від представника Урзуфської сільської ради і ОСОБА_6 надійшли заяви про розгляд справи за їх відсутністю (а.с. 131, 151-152).

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 305 ЦПК України справа розглянута за відсутності осіб, що не з'явилися.

Заслухавши доповідь судді, пояснення позивача ОСОБА_3 і відповідача ОСОБА_4, які просили задовольнити апеляційну скаргу, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 309 ЦПК підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення або зміни рішення є порушення або неправильне застосування норм матеріального або процесуального права.

Відповідно до ст. 213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Таким вимогам закону рішення суду не відповідає.

Судом встановлено і підтверджується матеріалами справи, що 8 лютого 2008 року померла ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_1, мати ОСОБА_7, ОСОБА_5 і ОСОБА_4, якій на праві власності на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку ІУ-ДН № 004001, виданого 8 квітня 2003 року, належала земельна ділянка № 119, площею 1,00 га, для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Урзуфської сільської ради Першотравневого району Донецької області (а.с. 16).

20 квітня 2010 року державним нотаріусом Першотравневої державної нотаріальної контори Донецької області ОСОБА_7, як спадкоємцю ОСОБА_9, видано свідоцтво про право на спадщину за законом на 1/3 частку земельної ділянки № 119 площею 1,00 га, для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Урзуфської сільської ради Першотравневого району Донецької області (а.с. 7), в якому вказано, що спадкоємцями після смерті ОСОБА_9 кожний на 1/3 частину вказаної земельної ділянки є ОСОБА_7, ОСОБА_4 і ОСОБА_5 (а.с. 7).

У державному акті на право власності на земельну ділянку № 119 ІУ-ДН № 004001 зроблена відмітка про перехід права власності на цю земельну ділянку від ОСОБА_9 до ОСОБА_4, ОСОБА_5 і ОСОБА_7 на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом (а.с. 16 зв.).

8 серпня 2014 року ОСОБА_7 померла (а.с. 15).

Позивач ОСОБА_3 і відповідач ОСОБА_10 є доньками ОСОБА_7 (а.с. 18).

Відповідно до спадкової справи спадщину після смерті ОСОБА_7 прийняла лише позивач ОСОБА_3, звернувшись 20 лютого 2015 року до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини (а.с. 135).

Відповідач ОСОБА_11, яка проживає в м. Кіровограді, в письмовій заяві на адресу суду повідомила, що вона не заперечує проти позову ОСОБА_3 (а.с. 152).

Постановою державного нотаріуса Третьої маріупольської державної нотаріальної контори Донецької області від 18 січня 2016 року за № 43/02-31 відмовлено у видачі ОСОБА_3 свідоцтва про право на спадщину за законом з тих підстав, що на свідоцтві про право на спадщину за законом на 1/3 частину земельної ділянки, яке видано ОСОБА_7 20 квітня 2010 року, відсутня відмітка про державну реєстрацію переходу права власності на земельну ділянку із зазначенням документа, на підставі якого відбувся такий перехід. Крім того, згідно з витягом з Державного земельного кадастру спірна земельна ділянка зареєстрована за ОСОБА_9 (а.с. 17).

Відмовляючи в задоволенні позову, суд виходив із того, що, оскільки ОСОБА_7 не зареєструвала право власності на спірну земельну ділянку, то відсутні підстави для визнання права на спадщину на земельну ділянку за її спадкоємцем.

Погодитись з такими висновками суду не можна.

За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч. 3 ст. 1222, ч. 1 ст. 1220, ч. 1 ст. 1270 ЦК України).

До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст.1218 ЦК України).

Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її (ч. 1 ст. 1268 ЦК України).

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч. 1 ст. 1269 ЦК України).

Згідно зі ст. 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається кожному з них із визначенням імені та часток у спадщині інших спадкоємців. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Тобто, свідоцтво про право на спадщину не створює ніяких нових прав у спадкоємців на майно, а тільки підтверджує вже існуюче право на нього, бо право на спадкове майно у них виникає з моменту відкриття спадщини.

Згідно з ч. 1 ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Проте нормами цієї статті, так само як й іншими нормами цивільного права, не визначено правових наслідків недотримання такого обов'язку у вигляді втрати права на спадщину.

Виникнення у спадкоємця права на спадщину, яке пов'язується з її прийняттям, як майнового права зумовлює входження права на неї до складу спадщини після смерті спадкоємця, який не одержав свідоцтва про право на спадщину (статті 1296, 1297 ЦК) та не здійснив його державної реєстрації.

Частиною першою статті 182 ЦК України передбачено, що право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 27 зазначеного Закону державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі, зокрема, свідоцтва про право на спадщину, виданого нотаріусом або консульською установою України, чи його дубліката.

З урахуванням встановленого колегія суддів вважає, що ОСОБА_7 прийняла спадщину після смерті ОСОБА_9 і відсутність реєстрації її права власності на спадщину - 1/3 частину спірної земельної ділянки не є підставою для відмови у визнанні права власності ОСОБА_3 на спадщину на цю земельну ділянку.

Тому рішення суду підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про задоволення позову ОСОБА_3 про визнання права власності на спадщину на 1/3 частину земельної ділянки № 119, площею 1,00 га, яка розташована на території Урзуфської сільської ради Першотравневого району Донецької області.

Керуючись ст.ст. 307, 309 ЦПК України, колегія суддів

В и р і ш и л а:

апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити.

Рішення Першотравневого районного суду Донецької області від 13 квітня 2016 року скасувати.

Позов ОСОБА_3 про визнання права власності задовольнити. Визнати за ОСОБА_3 право власності в порядку спадкування після смерті 8 серпня 2014 року ОСОБА_7 на 1/3 частину земельної ділянки № 119 для ведення особистого селянського господарства, площею 1,00 га, кадастровий номер 1423985500:03:000:2515, яка розташована на території Урзуфської сільської ради Першотравневого району Донецької області.

Рішення набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржено протягом двадцяти днів з дня набрання чинності безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Судді Л.І.Песоцька

ОСОБА_1

ОСОБА_2

СудАпеляційний суд Донецької області (м. Маріуполь)
Дата ухвалення рішення25.05.2016
Оприлюднено06.06.2016
Номер документу58024482
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —241/117/16-ц

Рішення від 25.05.2016

Цивільне

Апеляційний суд Донецької області (м. Маріуполь)

Песоцька Л. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні