ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"23" травня 2016 р.Справа № 916/934/16
За позовом : Публічного акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго»;
До відповідача: Приватного підприємства «АВІЦЕННА»
про стягнення
Суддя Оборотова О.Ю.
Представники:
Від позивача: ОСОБА_1 - довіреність від 10.09.2015р.
Від відповідача : - не з'явився.
СУТЬ СПОРУ: Публічне акціонерне товариство «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго» звернулось до господарського суду Одеської області з позовом до Приватного підприємства «АВІЦЕННА» про стягнення 37 405,56грн.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 13.04.2016р. порушено провадження по справі № 916/934/16.
Відповідач у судові засідання не з'явився, про причини відсутності не повідомив, відзиву на позовну заяву до суду не надав, право на захист не використав, хоч і повідомлявся про час та місце проведення судових засідань належним чином шляхом надсилання ухвал суду на юридичну адресу, яка зазначена у спеціальному витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 11.05.2016р. про що свідчать наявні в матеріалах справи поштові повідомлення.
Враховуючи зазначене, справа розглядається за наявними в ній матеріалами відповідно до ст. 75 ГПК України.
У судовому засіданні 23.05.2016р. після виходу судді з нарадчої кімнати було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, та оцінивши надані докази, суд встановив:
Між Публічним акціонерним товариством «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго» (ПАТ «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго») та Приватним підприємством «АВІЦЕННА» (ПП «АВІЦЕННА») договір про постачання електричної енергії на об'єкт відповідача розташований за адресою пр.-т ОСОБА_2, 8 не укладався.
08.09.2011р. при проведені уповноваженими представниками ПАТ «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго» перевірки об'єкту медичного центру «Прана» (ПП «АВІЦЕННА») щодо дотримання останнім правил користування електричною енергією, було виявлено факт порушення Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ № 28 від 31.07.1996 р. (із змінами та доповненнями), а саме: «Самовільне, без дозволу електропостачальної організації та без договору підключення до мережі ВАТ «Одесаобленерго», на підставі чого у відповідності до вимог п. 6.41 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ № 28 від 31.07.1996 р. (із змінами та доповненнями) був складений ОСОБА_2 про порушення № 012901 від 08.09.2011 р.
Як зазначає представник Публічного акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго» уповноважений представник Приватного підприємства «АВІЦЕННА», в присутності якого проводилась перевірка, відмовився від підписання даного акту № 012901 від 08.09.2011р., тому акт було підписано трьома представниками енергопостачальної компанії.
12.04.2013 р. при здійсненні повторної перевірки об'єкту - медичного центру, розташованого за адресою: м. Одеса, пр.-т ОСОБА_2, 8, уповноваженими представниками ПАТ «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго» у присутності співробітниці медичного центру було повторно виявлено факт порушення Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ № 28 від 31.07.1996 р. (із змінами та доповненнями), а саме: «Користування електричною енергією без договору з електропостачальною організацією, ППЭЭ 5.1» , на підставі чого у відповідності до вимог п.6.41 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ № 28 від 31.07.1996 р. (із змінами та доповненнями) був складений ОСОБА_2 про порушення № 025932 від 12.04.2013 р.
Акт № 025932 від 12.04.2013 р. та додану до нього схему підписано трьома представниками ПАТ «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго» та співробітником медичного центру.
01.08.2014р. ПАТ «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго» було направлено ПП „АВІЦЕННАВ» запрошення на комісію по розгляду акту про порушення ПКЕЕ. Даний лист було отримано представником відповідача 4 серпня 2014р. про що свідчить підпис останнього в повідомлені про вручення рекомендованого листа.
19.08.2014р. комісія по розгляду актів про порушення ПКЕЕ розглянула акт № 012901 від 08.09.2011р. та № 025932 від 12.04.2013 р. та вирішила провести розрахунок відповідно до п.п. 5 п. 2.1. Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 р. № 562 за пропускною здатністю кабелю.
Як зазначає позивач, не зважаючи на отримання запрошення на комісію, ПП «АВІЦЕННА» не скористалось своїм правом бути присутнім при розгляді актів про порушення Правил користування електричною енергією.
Рішення Публічного акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго» було оформлене протоколом № 701 та № 215 від 19.08.2014р., який разом із супровідним листом та розрахунками був направлений відповідачу рекомендованим листом з повідомленням 21.08.2014р. Даний лист з протоколом та рахунками отриманий ПП «АВІЦЕННА» 28.08.2014р.
Враховуючи те, що рахунки за недораховану електричну енергію по актам про порушення ПКЕЕ № 012901 та № 025932 у загальному розмірі 37 405,56 грн. до теперішнього часу відповідачем не оплачені, позивач був змушений звернутися до господарського суду Одеської області за захистом своїх порушених прав та охоронюваних законом інтересів.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, проаналізувавши наявні у справі докази у сукупності та надавши їм відповідну правову оцінку, суд дійшов наступних висновків:
Згідно з приписами ст.11 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені актами цивільного законодавства, але за аналогією породжують цивільні права і обов'язки; підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є, зокрема, договори та інші правочини, інші юридичні факти, акти цивільного законодавства. Цивільні обов'язки виконуються в межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства; особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов'язковим для неї (ст.14 ЦК України).
За договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.
Згідно із частинами другою, четвертою статті 26 Закону України «Про електроенергетику» споживач енергії зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії. Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.
Згідно із частинами першою, другою статті 27 Закону України «Про електроенергетику» правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушеннями в електроенергетиці, зокрема, є крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку.
Відповідно до п. 6.41. Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ № 28 від 31.07.1996 р. (із змінами та доповненнями), у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від. якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень. В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.
Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.
Акт підписується представником постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) та представником споживача. У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації).
Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, які зазначаються в акті, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання.
Акт підписують тільки особи, які брали участь в контрольному огляді або технічній перевірці.
Положеннями п. 6.42. Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ № 28 від 31.07.1996 р. (із змінами та доповненнями) передбачено, що на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків.
Згідно із п. 6.43 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ № 28 від 31.07.1996 р. (із змінами та доповненнями), споживач має оплатити розрахункові документи за недовраховану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка.
Положеннями п. 1.1. Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 р. № 562 передбачено, що ця Методика встановлює порядок визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 р. № 28. Методика застосовується постачальником електричної енергії за регульованим тарифом (електропередавальною організацією) (далі - енергопостачальник) при визначенні обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення правил користування електричною енергією та/або виявлення фактів крадіжки електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без приладів обліку (п. 1.2. Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 р. № 562).
Згідно із п.п. 5 п. 2.1. Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 р. № 562, остання застосовується на підставі акта порушень, складеного в порядку, установленому цією Методикою, з урахуванням вимог ПКЕЕ та в разі виявлення порушень ПКЕЕ, зокрема, самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі енергопостачальника.
Відповідно до п. 2.6. Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 р. № 562, у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпункті 5 пункту 2.1 цієї Методики, та за умови відсутності Договору або в разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 3 пункту 2.1 цієї Методики, у разі виявлення випадків фіксації індикаторами впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (W доб.с.п., кВт uод), розраховується за формулою (2.7):
W доб.с.п. = Р с.п. t вик.с.п.,
де Рс.п. - потужність самовільного підключення (кВт), що визначається за формулами: у разі підключення до однієї фази: Р с.п. - І U ном.фаз. cosj (2.8); у разі підключення до трьох фаз: Р с.п. = 3 І U ном.фаз. cosj (2.9),
де І - сила струму, визначена виходячи з найменшої поперечної площі перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до мережі, та допустимого тривалого струму, який може ними
U ном.фаз. - номінальна фазна напруга, кВ;
cos j - косинус кута між фазною напругою U фаз та струмом навантаження, який протікає тією самою фазою, визначений на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології. У разі відсутності у представників постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) відповідних засобів вимірювальної техніки cosj приймається рівним 0,9;
t вик.с.п. - час використання самовільного підключення протягом доби (приймається - 12 год./добу).
Для розрахунку загального обсягу самовільно спожитої електричної енергії за Д пер. береться сумарна кількість днів у періоді від дня набуття споживачем права власності на електроустановку (але не більше сумарної кількості днів у дванадцяти календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення) до дня усунення порушення.
Акт № 012901 було розраховано за період з 27.10.2010р. (дата складання попереднього акту) по 08.09.2011р. (дата складання акту № 012901) на суму 12 573,89, а акт № 025932 за 12 місяців, що передували дню виявлення порушення, а саме з 12.04.2012 р. по 12.04.2013р., на суму 24 831,67 грн.
Отже, судом встановлено, що акт № 012901 від 08.09.2011р. та акт № 025932 від 12.04.2013 р. складено у відповідності до вимог Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ № 28 від 31.07.1996 р. (із змінами та доповненнями). Крім того, по змісту даних актів з боку Приватного підприємства «АВІЦЕННА» не було надано жодних аргументованих зауважень чи заперечень, в установленому законом порядку ані вищезазначені акти, ані рішення комісії по розгляду атів про порушення оформлені протоколами № 701 та № 215 від 19.08.2014р. в установленому законом порядку не були скасовані. Суд зазначає, що позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго» підтверджені належними та допустими доказами а тому стягнення заборгованості в розмірі 37 405,56 по актах порушення правил користування електричною енергією є правомірним.
Відповідно до ст. 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до вимог ст.ст. 32, 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. При цьому, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
За при приписами ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Враховуючи вищевикладене, оцінюючи докази у справі в їх сукупності, законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, як обґрунтовані, підтверджені належними доказами та наявними матеріалами справи.
Враховуючи приписи постанови пленуму Вищого господарського суду України від 21.02.2013 № 7 та ст. ст. 44, 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 33,34,43,44-49,50,75,82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов - задовольнити.
2. Стягнути з Приватного підприємства "АВІЦЕННА" (65009, м. Одеса, площа 10 квітня, 1, код ЄДРПОУ: 31579546) на користь Публічного акціонерного товариств «Енергопостачальна компанія Одесаобленерго» (65031, м. Одеса, вул. Миколи Боровського, 28Б, код ЄДРПОУ: 00131713) заборгованість за недовраховану електричну енергію у розмірі 37 405,56 грн. та витрати по сплаті судового збору в розмірі 1378,00 грн.
Рішення господарського суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного господарського суду, яка подається через місцевий господарський суд протягом 10-денного строку з моменту складення та підписання повного тексту рішення.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо не буде подано апеляційну скаргу. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 30.05.2016р .
Суддя О.Ю. Оборотова
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 23.05.2016 |
Оприлюднено | 06.06.2016 |
Номер документу | 58043117 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Оборотова О.Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні