ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"26" травня 2016 р.Справа № 916/544/16
Господарський суд Одеської області
У складі судді Желєзної С.П.
Секретаря судових засідань ОСОБА_1
За участю представників сторін:
Від позивача: ОСОБА_2 за довіреністю від 02.10.2014р.;
Від відповідача: не з'явився;
Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом будівельно-виробничої фірми „ДністерВ» до Затоківської селищної ради Білгород-Дністровської міської ради про визнання договору оренди землі укладеним , -
ВСТАНОВИВ:
Будівельно-виробнича фірма „ДністерВ» (далі по тексту - БВФ „ДністерВ» ) звернулась до господарського суду Одеської області із позовом до Затоківської селищної ради Білгород-Дністровської міської ради про визнання укладеним з дня набрання законної сили рішенням договору оренди земельної ділянки площею 0,983 га, кадастровий номер 5110300000:02:028:0076 для експлуатації та обслуговування ринку „ЦентральнийВ» по вул. Приморській в Центральному районі смт Затока, м. Білгород-Дністровського Одеської області терміном на 25 років між БВФ „ДністерВ» та Затоківською селищною радою Білгород-Дністровської міської ради. Позовні вимоги обґрунтовані наявністю у позивача права на отримання в оренду вказаної земельної ділянки та відмови відповідача від вчинення дій, направлених на укладення відповідної угоди.
Під час розгляду даної справи позивач уточнив заявлені позовні вимоги. Так, згідно із заявою (вх. № 12808/16 від 23.05.2016р.) БВФ „ДністерВ» просить суд визнати укладеним з дня набрання цим рішенням законної сили договір оренди земельної ділянки площею 0,983 га, кадастровий номер 5110300000:02:028:0076, для експлуатації та обслуговування ринку „ЦентральнийВ» по вул. Приморській в Центральному районі смт Затока м. Білгород-Дністровського Одеської області терміном на 25 років між БВФ „ДністерВ» та Затоківською селищною радою Білгород-Дністровської міської ради у наступній редакції:
ДОГОВІР ОРЕНДИ
смт Затока міста Білгород-Дністровського
Одеської області
Ми, Затоківська селищна рада Білгород-Дністровської міськради (далі - Орендодавець), місцезнаходження якої: смт Затока місто Білгород-Дністровський Одеська область, вул. Приморська, 21, податковий номер 04527052, від імені якої на підставі Закону України „Про місцеве самоврядуванняВ» діє Затоківський селищний голова ОСОБА_3, що проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, з однієї сторони, та Будівельно-виробнича фірма „ДністерВ» (далі - Орендар), податковий номер 20934101, місцезнаходження: 67700, Одеська область, м. Білгород-Дністровський, пров. Орджонікідзе, 10, що діє на підставі статуту в новій редакції, державну реєстрацію якого проведено ОСОБА_4, державним реєстратором Реєстраційної служби Білгород-Дністровського міськрайонного управління юстиції Одеської області, 15 вересня 2015 року, номер запису 1552 105003 0001389, з усіма змінами та доповненнями до нього, від імені якого діє директор БВФ „ДністерВ» ОСОБА_5, що проживає та зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків за даними Державного реєстру фізичних осіб-платників податків НОМЕР_1, та діє на підставі вищезазначеного статуту в новій редакції, з усіма змінами до нього, протоколу № 16 від 26.07.2015р., з другої сторони, маючи повну цивільну дієздатність, попередньо ознайомлені з вимогами чинного законодавства щодо недійсності правочинів. Стверджуємо, що перебуваємо при здоровому розумі та ясній пам'яті, діємо добровільно без будь-якого примусу як фізичного так і морального, розуміємо значення своїх дій та їх правові наслідки, маємо дійні наміри укласти цей правочин, однаково розуміємо значення, умови цього правочину та його правові наслідки для кожної із сторін цього договору, склали цей договір про таке:
ПРЕДМЕТ ДОГОВОРУ
1. Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування на підставі рішення ХХХХIV сесії V скликання Затоківською селищною радою прийнятого рішення від 13.10.2010р. № 1660 в довгострокову оренду терміном на 25 років земельної ділянки для обслуговування та експлуатації ринку „ЦентральнийВ» в Центральному районі смт Затока м. Білгород-Дністровський Одеської області, кадастровий номер земельної ділянки 5110300000:02:028:0076.
ОБ'ЄКТ ОРЕНДИ
2. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,983 га, розташована по вул. Приморській у Центральному районі смт Затока, м. Білгород-Дністровський Одеської області.
3. На земельній ділянці розташований ринок „ЦентральнийВ» .
4. Вищезазначена земельна ділянка передається в оренду для обслуговування та експлуатації ринку „ЦентральнийВ» .
5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка є предметом цього договору, становить 6 176 877,10 (шість мільйонів сто сімдесят шість тисяч вісімсот сімдесят сім) грн.. 00 копійок.
6. Земельна ділянка, яка передається в оренду, не має недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню.
7. Інших особливостей об'єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини немає.
СТРОК ДІЇ ДОГОВОРУ
8. Договір укладено на 25 (двадцять п'ять років). Після закінчення строку договору Орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше, ніж за тридцять днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію.
ОРЕНДНА ПЛАТА
9. Орендна плата вноситься орендарем щорічно у грошовій формі та розмірі - 185 306 (сто вісімдесят п'ять тисяч триста шість гривень) 31 (тридцять одна) копійок на підставі розрахунку орендної плати, розробленого згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 22.04.2016р., на розрахунковий рахунок, вказаний Орендодавцем.
10. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством України, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.
11. Орендна плата вноситься щомісячно протягом тридцяти календарних днів, наступним за останнім календарним днем звітного місяця шляхом сплати 1/15 від орендної плати, визначеної в п. 9 даного договору.
12. Розмір орендної плати переглядається щорічно у разі:
зміни умов господарювання, передбачених договором;
зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством України;
погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами;
в інших випадках, передбачених законодавством України.
13. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у встановленому законодавством України порядку.
УМОВИ ВИКОРИСТВАННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ
14. Земельна ділянка передається в оренду для будівництва, обслуговування та експлуатації ринку „ЦентральнийВ» .
15. Цільове призначення земельної ділянки для загального користування, будівництва, обслуговування та експлуатації ринку „ЦентральнийВ» .
16. Умови збереження стану об'єкта оренди: Орендар зобов'язується забезпечити зберігання стану орендованої земельної ділянки відповідно до вимог чинного земельного законодавства, екологічного, природоохоронного законодавства України, відповідно до цільового призначення та умов її надання, передбачених договором оренди.
УМОВИ І СТРОКИ ПЕРЕДАІ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ
17. Передача земельної ділянки в оренду здійснюється на підставі рішення ХХХХIV сесії V скликання Затоківською селищною радою прийнятого рішення від 13.10.2010р. № 1660.
18. Інші умови передачі земельної ділянки в оренду зазначені в пункті 30 цього договору оренди.
19. Передача земельної ділянки орендарю здійснюється у триденний термін після державної реєстрації цього договору за актом її прийому-передачі.
УМОВИ ПОВЕРНЕННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ
20. Після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку.
21. Здійснені орендарем без згоди орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.
22. Поліпшення стану земельної ділянки, проведені орендарем за письмовою згодою з орендодавцем землі, підлягають відшкодуванню.
23. Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання орендодавцем зобов'язань, передбачених цим договором.
Збитками вважаються:
фактичні втрати, яких орендар зазнав у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору орендодавцем, а також витрати, які орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права;
доходи, які орендар міг би реально отримати в разі належного виконання орендодавцем умов договору.
24. Розмір фактичних витрат орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних.
ОБМЕЖЕННЯ (ОБТЯЖЕННЯ) ЩОДО ВИКОРИСТАННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ
25. Сторони свідчать, що будь-які обмеження, обтяження, сервітути та права третіх осіб на земельну ділянку, яка є предметом цього договору, відсутні, та визначена вище земельна ділянка внеском до статутного фонду не являється.
ПРАВА ТА ОБОВ'ЯЗКИ СТОРІН
26. Кожна сторона зобов'язується виконувати обов'язки, покладені на неї цим договором, та сприяти другій стороні у виконанні її обов'язків.
Сторони несуть майнову відповідальність за невиконання або неналежне виконання умов цього договору та чинного законодавства України.
Сторона, яка порушила передбачені законодавством або цим договором обво'язки повинна усунути ці порушення та відшкодувати заподіяну шкоду.
Права, обов'язки і відповідальність сторін, що не передбачені в цьому договорі. Визначаються відповідно до законодавства України.
27. Права орендодавця:
вимагати від орендаря використання земельної ділянки за цільовим призначенням, згідно з договором оренди;
дотримання екологічної безпеки землекористування, додержання державних стандартів, норм і правил, у тому числі місцевих правил забудови населених пунктів;
дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються;
своєчасного внесення орендної плати.
28. Обов'язки орендодавця:
у встановлений цим договором термін передати орендарям в користування земельну ділянку в стані, що відповідає умовам договору, на підставі акту прийому-передачі;
не вчиняти дій, які б перешкоджали орендарю користуватись орендованою земельною ділянкою.
29. Права орендаря:
самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди;
за письмовою згодою орендодавця зводити у встановленому законодавством порядку будівлі і споруди та заклади, багаторічні насадження;
отримувати доходи;
передавати земельну ділянку або її частку у суборенду, згідно з вимогами ст. 10 Закону України „Про оренду земліВ» , за узгодженням з Затоківською селищною радою Білгород-Дністровської міськради;
передавати право оренди земельної ділянки в заставу та/або вносити його до статутного (складеного, пайового) фонду (капіталу), за письмовою згодою Орендодавця;
придбати зазначену земельну ділянку у власність, згідно чинного законодавства України.
30. Обов'язки орендаря:
не приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та його державної реєстрації;
забезпечити використання орендованої земельної ділянки тільки відповідно до її цільового призначення та умов її надання, передбачених цим договором оренди;
виконувати обов'язки землекористувача відповідно до вимог ст.ст. 96, 103, 104 Земельного кодексу України;
додержувати вимог чинного земельного, екологічного, природоохоронного законодавства, державних і місцевих стандартів, норм і правил, проектних рішень щодо використання землі, не допускати погіршення екологічної обстановки на території в результаті своєї господарської діяльності;
відшкодовувати орендодавцеві збитки внаслідок зміни стану орендованої земельної ділянки;
сплачувати вартість орендної плати земельної ділянки в розмірах та в термін, що обумовлені цим договором;
на вимогу Орендодавця, Орендар зобов'язується надавати Орендодавцю необхідні матеріали, відомості, документи тощо про виконання цього договору;
забезпечувати безкоштовне і безперешкодне використання об'єктів загального користування (об'єкти інженерної інфраструктури, проходи, проїзди та інші землі загального користування та інше, що передбачене чинним законодавством), які знаходяться на земельній ділянці на момент державної реєстрації цього договору, а також забезпечувати можливість доступу на земельних ділянках відповідних спеціальних служб для обслуговування і ремонту об'єктів загального користування та інженерної інфраструктури;
забезпечувати функціонування об'єктів інженерної об'єктів інженерної інфраструктури, які знаходяться на орендованій земельній ділянці; забезпечувати можливість розміщення та збереження на земельній ділянці межових і геодезичних знаків та під'їздів до них;
в триденний строк інформувати Затоківську селищну раду про виконання розрахунків з оплати усієї суми, з негайним наданням копій платіжних документів;
протягом 5 робочий днів з моменту нотаріального посвідчення зареєструвати цей договір в відповідному органі, що проводиться його державну реєстрацію та в Затоківській селищній раді Білгород-Дністровської міськради;
по закінченню строку оренди повернути об'єкт оренди орендодавцю, за актом прийому-передачі.
ОСОБА_6 ЗНИЩЕННЯ ОСОБА_7 ОБ'ЄКТА ОРЕНДИ ЧИ ЙОГО ЧАСТИНИ
31. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини несе Орендар.
СТРАХУВАННЯ ОБ'ЄКТУ ОРЕНДИ
32. Згідно з цим договором об'єкт оренди не підлягає страхуванню не весь період дії договору.
ЗМІНА УМОВ ДОГОВОРУ І ПРИПИНЕННЯ ЙОГО ДІЇ
33. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін, шляхом його нотаріального посвідчення.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
34. Дія договору припиняється у разі:
закінчення строку, на який його було укладено;
придбання орендарем земельної ділянки у власність;
викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;
35. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:
взаємною згодою сторін;
рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
36. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається.
37. У разі розірвання договору оренди землі з ініціативи Орендаря, Орендодавець має право на отримання орендної плати за рік, якщо протягом зазначеного періоду не надійшло пропозиції від інших осіб на укладення договору оренди цієї ж земельної ділянки на тих самих умовах, за винятком випадків, коли розірвання договору було обумовлено невиконанням або неналежним виконанням орендодавцем договірних зобов'язань.
38. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи - орендодавця не є підставою для зміни умов або розірвання договору.
ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ СТОРІН ЗА НЕВИКОНАННЯ ОСОБА_8 ВИКОНАННЯ ДОГОВОРУ
39. За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.
40. Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.
ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ
41. Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.
42. Зміст ст. 18, 20 Закону України „Про оренду земліВ» , ст. 210 ЦК України, ст.ст. 120, 125 Земельного кодексу України сторонам зрозумілий. Цей договір укладено у двох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один для Орендодавця, другий для Орендаря.
43. Всі витрати, пов'язані з укладанням цього договору, його реєстрацією та виконанням бере за себе Орендар. Невід'ємними частинами договору є:
план або схема земельної ділянки (надається орендодавцем);
кадастровий план земельної ділянки (надається орендодавцем);
акт визначення меж земельної ділянки в натурі (надається орендодавцем);
акт прийому-передачі об'єкта оренди.
44. Ми, Затоківський селищний голова ОСОБА_3, діючий від імені Затоківської селищної ради Білгород-Дністровської міськради, та директор БВФ „ДністерВ» ОСОБА_5, свідчимо, що однаково розуміємо значення, умов цього правочину та його правові наслідки, про що свідчать наші особисті підписи на цьому право чині.
ПОВНІ ОСОБА_9 ОСОБА_10 СТОРІН
ОРЕНДОДАВЕЦ ОРЕНДАР
Затоківська селищна рада Білгород- Будівельно-виробнича фірма
Дністровської міськради „ДністерВ»
смт Затока, місто Білгород-Дністровський код ЕДРЮОтаФОП 20934101
Одеської області, вул. Приморська р/р 26009010004067в АБ „ПівденнийВ»
податковий номер 04527052 МФО 328209, 67700, м. Білгород-
Дністровський, пров. Орджонікідзе, 10
Вказана редакція позовних вимог була прийнята судом до розгляду як остаточна.
Відповідач повністю заперечує проти позову, посилаючись на його безпідставність та необґрунтованість.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи та пояснення учасників судового процесу, суд встановив наступне.
На підставі рішення Затоківської селищної ради від 13.10.2010р. № 1659 „Про розірвання договору оренди земельної ділянки з МПП „БудівельникВ» , укладеного для експлуатації та обслуговування ринку „ЦентральнийВ» було розірвано укладений із МПП „БудівельникВ» договір оренди земельної ділянки площею 0,983 га, наданої для експлуатації та обслуговування ринку „ЦентральнийВ» , розташованої по вул. Приморській в Центральному районі смт Затока м. Білгород-Дністровський Одеської області, що зареєстрований у Білгород-Дністровському міському відділі Одеської регіональної філії ДП „Центру державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсахВ» за № 04.06.506.00098 від 23.11.2006р., шляхом укладення відповідного договору про розірвання із МПП „БудівельникВ» в термін до 01.01.2011р. Також, вказаним рішенням було вирішено надати МПП „БудівельникВ» в оренду терміном на 25 років земельні ділянки площею 0,0778 га та 0,0660 га по вул. Приморській в Центральному районі смт Затока м. Білгород-Дністроський Одеської області для експлуатації та обслуговування частини ринку „ЦентральнийВ» .
В той же день, рішенням Затоківської селищної ради від 13.10.2010р. № 1660 „Про надання БВФ „ДністерВ» земельної ділянки площею 0,7762 в оренду терміном на 25 років для експлуатації та обслуговування ринку „ЦентральнийВ» по вул. Приморській в Центральному районі смт.Затока м. Білгород-Дністровський Одеської областіВ» було надано БВФ „ДністерВ» у довгострокову оренду терміном на 25 років земельну ділянку площею 0,7762 га для експлуатації та обслуговування ринку „ЦентральнийВ» по вул. Приморській в Центральному районі смт Затока м. Білгород-Дністровський Одеської області, а також надано дозвіл БВФ „ДністерВ» замовити технічну документацію по складанню договору оренди земельної ділянки терміном на 25 років площею 0,7762 га для експлуатації та обслуговування ринку „ЦентральнийВ» по вул. Приморський в Центральному районі смт. Затока Білгород-Дністровський Одеської області. Також, було вирішено укласти із позивачем відповідний договір оренди у відповідності з затвердженим проектом договору оренди земельної ділянки. БВФ „ДністерВ» було зобов'язано в термін до 01.01.2011р. укласти договір оренди земельної ділянки відповідно до умов цього рішення, та зареєструвати його відповідно до вимог законодавства.
Також, згідно рішення Затоківської селищної ради № 1360 від 05.07.2013р. до рішення від 13.10.2010р. № 1660 було внесено зміни шляхом покладення на БВФ „ДністерВ» обов'язку укласти відповідний договір та вчинити необхідні дії щодо укладення договору у строк до 01.01.2014р.
Як стверджує позивач, він є власником будівель та споруд, що розташовані по вул. Приморській, 57, 57а, 57б, на території яких розташований ринок „ЦентральнийВ» . У зв'язку з викладеним, та приймаючи до уваги зміст рішення Затоківської селищної ради від 13.10.2010р. № 1660, позивач вважає, що він має право на отримання в оренду земельної ділянки площею 0,983 га для експлуатації та обслуговування ринку „ЦентральнийВ» , з метою чого позивач звернувся до відповідача із відповідною пропозицією щодо укладення договору.
Оскільки на теперішній час між сторонами не укладено договору оренди земельної ділянки на запропонованих БВФ „ДністерВ» умовах, остання звернулась до суду із даним позовом з метою захисту власних прав.
Згідно з ч.ч. 1 - 3 ст. 181 ГК України господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів. Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках. Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору.
Положеннями ст. 184 ГК України передбачено, що при укладенні господарського договору на основі вільного волевиявлення сторін проект договору може бути розроблений за ініціативою будь-якої із сторін у строки, погоджені самими сторонами. Укладення договору на основі вільного волевиявлення сторін може відбуватися у спрощений спосіб або у формі єдиного документа, з додержанням загального порядку укладення договорів, встановленого статтею 181 цього Кодексу. Укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених статтею 179 цього Кодексу, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами статті 181 цього Кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору.
В силу приписів ст. 187 ГК України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору.
Згідно зі ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземцям і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам. Орендодавцями земельних ділянок є їх власники або уповноважені ними особи. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.
Виходячи з положень ст.ст. 1, 4 Закону України „Про оренду земліВ» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом.
У відповідності до ст.ст. 13, 14 Закону України „Про оренду земліВ» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України.
В силу положень ст. 16 Закону України „Про оренду земліВ» укладення договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності здійснюється за згодою орендодавця та особи, яка згідно із законом вправі набувати право оренди на таку земельну ділянку. Укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.
Положеннями ч.1 ст. 124 Земельного кодексу України також передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
При цьому, відомості про об'єкт оренди є однією та навіть першочерговою істотною умовою договору оренди землі згідно зі ст. 15 Закону України „Про оренду земліВ» .
При цьому, у п.п. 1.3, 2.16 постанови пленуму Вищого господарського суду України „Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносинВ» від 17 травня 2011 року N 6 зазначено наступне.
У порядку господарського судочинства вирішенню підлягають такі категорії спорів, засновані на положеннях статті 319 ЦК України, глав 27, 29, 33, 34 ЦК України та глави 15 ГК України, розділів III - V ЗК України, зокрема спори, що виникають з укладення, зміни, розірвання, виконання договору оренди земельних ділянок, інших договорів користування земельними ділянками, в тому числі спори про стягнення заборгованості з орендної плати за договорами на користування земельною ділянкою.
Необхідною умовою укладення договору оренди земельної ділянки, яка перебуває у державній або в комунальній власності, є наявність рішення відповідного органу про надання земельної ділянки. Водночас зобов'язання цього органу в судовому порядку укласти такий договір за відсутності зазначеного рішення є неможливим (крім випадку, передбаченого статтею 120 ЗК України та статтею 377 ЦК України), оскільки це порушувало б його передбачену Конституцією України виключну компетенцію.
Якщо на час звернення до суду з відповідним позовом не подано доказів прийняття відповідним органом виконавчої влади чи органом місцевого самоврядування рішення про передачу в оренду спірної земельної ділянки, вимоги позивача про зобов'язання такого органу укласти договір оренди задоволенню не підлягають.
Таким чином, істотною передумовою для укладення договору оренди земельної ділянки комунальної власності, в тому числі за рішенням суду, є наявність відповідного рішення компетентного та повноважного органу щодо передачу цієї ділянки у користування певній, визначеній особі. В протилежному випадку, тобто за відсутності відповідного рішення, укладення такого договору є неможливим.
Як свідчать матеріали справи, Затоківською селищною радою рішення щодо передачі у користування БВФ „ДністерВ» на умовах оренди земельної ділянки площею 0,983 га, кадастровий номер 5110300000:02:028:0076 для експлуатації та обслуговування ринку „ЦентральнийВ» по вул. Приморській в Центральному районі смт Затока, м. Білгород-Дністровського Одеської області терміном на 25 років, не приймалось, оскільки протилежні докази в матеріалах справи відсутні.
Факт прийняття рішення Затоківською селищною радою від 13.10.2010р. № 1660 рішення щодо передачі позивачу земельної ділянки площею 0,7762 га в оренду терміном на 25 років для експлуатації та обслуговування ринку „ЦентральнийВ» по вул. Приморській в Центральному районі смт.Затока м. Білгород-Дністровський Одеської області не може бути підставою для надання позивачу у користування земельної ділянки значно більшої, ніж зазначено у рішенні, площі, оскільки це суперечить вищенаведеним вимогам закону.
При цьому, в даному випадку, у суду відсутні і підстави для визнання укладеним договору оренди земельної ділянки площею 0,7762 га, що зазначена у рішенні ради від 13.10.2010р. № 1660 з огляду на наступне.
Так, по перше, відповідно до ст. 15 Закону України „Про оренду земліВ» істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.
Згідно зі ст. 21 Закону України „Про оренду земліВ» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
У відповідності до п.п. 288.1, 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки; може перевищувати граничний розмір орендної плати, встановлений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах.
Таким чином, підставою для визначення розміру орендної плати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності є відомості про нормативну грошову оцінку орендованої земельної ділянки. В даному випадку, позивачем не наводяться відомості щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,7762 га, що зазначена у рішенні ради від 13.10.2010р. № 1660, оскільки відповідний витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку цієї земельної ділянки в матеріалах відсутній.
Суд позбавлений можливості самостійно здійснити коригування істотних умов запропонованої позивачем редакції договору, які не відповідають вимогам закону, виходячи із дозволеної площі землекористування відповідно до рішення Затоківської селищної ради від 13.10.2010р. № 1660.
Тобто, в даному випадку, визнання договору оренди земельної ділянки площею 0,7762 га укладеним відповідно до рішення Затоківської селищної ради від 13.10.2010р. № 1660 є таким, що суперечить закону, у зв'язку з чим, позовні вимоги БВФ „ДністерВ» не можуть бути задоволені як повністю щодо площі ділянки, яка зазначена у позові, так і щодо меншої площі відповідно до наявного в матеріалах справи рішення про її відведення позивачу.
Більш того, окремо суд вважає за необхідне зазначити наступне. Як свідчать матеріали справи. на території земельної ділянки, на яку претендує позивач, розташоване належне йому нерухоме майно.
Відповідно до ч. 3 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі зокрема розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.
Частинами 6, 10 ст. 123 Земельного кодексу України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування. Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.
Суд зауважує, що п. 3 рішення Затоківської селищної ради від 13.10.2010р. № 1660 передбачено укладення договору оренди земельної ділянки площею 0,7762 га лише після розробки технічної документації, докази розроблення якого та подання на затвердження відповідачу в матеріалах справи відсутні. Наведене також свідчить про неправомірність заявлених БВФ „ДністерВ» в межах даної справи позовних вимог.
Таким чином, за результатами вирішення даного спору судом було встановлено відсутність правових підстав для покладення на визнання договору оренди землі укладеним як на запропонованих позивачем умовах, так і взагалі можливості здійснення судом коригування цієї редакції з метою приведення її у відповідність до вимог закону. Наведене має наслідком необхідність відмови у задоволенні заявленого БВФ „ДністерВ» позову.
Підсумовуючи вищевикладене, відповідно до ст.ст. 181, 184, 187 ГК України, ст.ст. 93, 123, 124, 134 Земельного кодексу України, ст.ст. 1, 4, 13, 14, 15, 16, 21 Закону України „Про оренду земліВ» , ст. 288 Податкового кодексу України позов БВФ „ДністерВ» задоволенню не підлягає.
Судові витрати зі сплати судового збору відповідно до ст.ст. 44, 49 ГПК України покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 32, 33, 43, 44, 49, 82-85 ГПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. В позові відмовити.
Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 85 ГПК України.
Відповідно до ст. ст. 91, 93 ГПК України сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили. Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення місцевим господарським судом. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.
Повний текст рішення підписано 27.05.2016р.
Суддя С.П. Желєзна
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 26.05.2016 |
Оприлюднено | 06.06.2016 |
Номер документу | 58043861 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Желєзна С.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні