Рішення
від 23.05.2016 по справі 145/538/16-ц
ТИВРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

"23" травня 2016 р. 145/538/16

2/145/373/2016

Тиврівський районний суд Вінницької області в складі:

головуючого Мазурчака А. Г. ,

при секретарі Мигдальській Н.М.,

за участі представника позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Тиврів цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Колюхівської сільської ради про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом,

встановив:

Позивач ОСОБА_2 звернулась до суду із позовом, в якому вказує, що 06 вересня 2003 року померла її баба ОСОБА_3, яка до дня смерті була зареєстрована та проживала ІНФОРМАЦІЯ_1.

Після її смерті відкрилась спадщина, до складу якої входить земельна ділянка № 81, кадастровий номер 0524583500:01:003:0130, площею 3,5954 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Колюхівської сільської ради Тиврівського району Вінницької області.

За життя ОСОБА_3 склала заповіт від 24 вересня 1992 року, яким усе своє майно заповіла своїм дочкам ОСОБА_4 та ОСОБА_5 в рівних частках.

ОСОБА_4 на час відкриття спадщини разом із спадкодавцем не проживала, на спадщину не претендувала, за життя написала заяву про відмову від спадщини від 16 лютого 2003 року, в 2011 році померла.

ОСОБА_5 на час відкриття спадщини разом із спадкодавцем не проживала, спадщини не приймала, приймати їх не бажає та на неї не претендує.

За таких обставин вона була спадкоємицею першої черги спадкування за законом за правом представлення, оскільки її мати - дочка спадкодавця ОСОБА_6 померла 24 листопада 1995 року, тобто до відкриття спадщини. Вона прийняла спадщину, шляхом фактичного вступу до шести місяців з часу відкриття спадщини у володіння та управління спадковим майном, а саме на час відкриття спадщини проживала разом із ОСОБА_3 однією сім'єю, заволоділа належними спадкодавцю речами та правовстановлюючими документами на майно що їй належало, зокрема державним актом на право приватної власності на землю.

Крім неї спадкоємицею першої черги спадкування за законом за правом представлення була також її сестра - ОСОБА_7, проте вона спадщину не приймала, звертатись за продовженням строку для прийняття спадщини наміру не має та проти оформлення нею спадщини не заперечує.

З метою оформлення прийнятої спадщини вона звернулася до Тиврівської держнотконтори, однак у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку їй було відмовлено, так як у витязі з Державного земельного кадастру про земельну ділянку зазначено, що дана земельна ділянка перебуває в державній власності, а власником цієї земельної ділянки є Тиврівська РДА. Земельна ділянка передана в оренду ТОВ «Поділлялатінвест» як невитребуваний пай.

За таких обставин жодних підстав реєструвати вказану земельну ділянку в державному земельному кадастрі як державну власність не було, а тому ця земельна ділянка входить до складу прийнятої нею спадщини.

Згідно витягу з Державного земельного кадастру НВ -0503858762016 від 11.06.2015 року точна площа земельної ділянки становить 3,5954 га, їй присвоєно кадастровий номер 0524583500:01:003:0130, нормативно -грошова оцінка земельної ділянки становить 46 318,20 грн; відомості про обмеження у використанні даної земельної ділянки не зареєстровані.

Заборона на зазначену земельну ділянку відсутня

Оскільки отримати Свідоцтво про право на спадщину за законом у Тиврівсьхій державній нотаріальній конторі немає можливості, вона вимушена звернутися до суду із даним позовом.

Просить визнати за нею право власності на земельну ділянку площею 3,5954 га з кадастровим № 0524583500:01:003:0130 призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Колюхівської сільської ради Тиврівського району Вінницької області в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3, померлої 06.09.2003 р. в с. Канава Тивівського р-ну Вінницької обл.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав, просить їх задоволити з підстав, наведених в позовній заяві.

Представник Колюхівської сільської ради в судове засідання не з'явився, подав суду заяву, в якій просить справу розглянути у відсутності її представника, не заперечує проти задоволенні заяви.

Суд, вислухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до задоволення, з наступних підстав.

06 вересня 2003 року померла ОСОБА_3, що стверджується її свідоцтвом про смерть (а.с. 4), яка до дня смерті була зареєстрована та проживала ІНФОРМАЦІЯ_2, що стверджується довідкою виконкому Колюхівської сільської ради № 421 від 30.12.2015 р. (а.с. 13).

Після її смерті відкрилась спадщина, до складу якої входить земельна ділянка № 81, кадастровий номер 0524583500:01:003:0130, площею 3,5954 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Колюхівської сільської ради Тиврівського району Вінницької області.

За життя ОСОБА_3 склала заповіт від 24 вересня 1992 року, посвідчений секретарем виконкому Колюхівської сільської ради Тиврівського району Вінницької області, яким усе своє майно заповіла своїм дочкам ОСОБА_4 та ОСОБА_5 в рівних частках (а.с. 6).

ОСОБА_4 написала заяву про відмову від спадщини від 16 лютого 2003 року (а.с. 9).

ОСОБА_5 на час відкриття спадщини разом із спадкодавцем не проживала, спадщини не приймала.

Відповідно до ч. 1 ст. 551 ЦК України 1963 року, у разі неприйняття спадщини спадкоємцем за заповітом або позбавлення спадкоємця права спадкування (статті 528 і 534 цього Кодексу) його частка переходила до спадкоємців за законом і розподілялася між ними в рівних частках.

Позивач була спадкоємицею першої черги спадкування за законом за правом представлення. Вона прийняла спадщину в силу положень ст. 549 ЦК України 1963 року, шляхом фактичного вступу до шести місяців з часу відкриття спадщини у володіння та управління спадковим майном, а саме на час відкриття спадщини проживала разом із ОСОБА_3 однією сім'єю, що стверджується довідкою виконкому Колюхівської сільської ради № 422 від 30.12.2015 р. (а.с. 14) заволоділа належними спадкодавцю речами та правовстановлюючими документами на майно що їй належало, зокрема державним актом на право приватної власності на землю.

Крім неї спадкоємицею першої черги спадкування за законом за правом представлення була також її сестра - ОСОБА_7, проте вона спадщину не приймала, звертатись за продовженням строку для прийняття спадщини наміру не має та проти оформлення нею спадщини не заперечує, що стверджується її заявою від 05.02.2016 року (а.с. 10).

Позивач звернулася до Тиврівської держнотконтори, однак у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку їй було відмовлено, так як дана земельна ділянка перебуває в державній власності, а власником цієї земельної ділянки є Тиврівська РДА. Земельна ділянка передана в оренду ТОВ «Поділлялатінвест» як невитребуваний пай, що стверджується витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ - 0503858762016 від 11.02.2016 р. (а.с. 16).

Право на зазначену земельну ділянку входить до складу прийнятої позивачем спадщини з наступних підстав.

Згідно ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення), при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.

За життя ОСОБА_3 на підставі рішення 18 сесії З скликання Колюхівської сільської ради Тиврівського району Вінницької області від 22 березня 2001 року набула право власності на земельну ділянку № 341 площею 3,60 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Колюхівської сільської ради Тиврівського району Вінницької області, яке було посвідчене державним актом серії ВН № 003725 від 23 жовтня 2001 року (а.с. 11).

Відповідно до ст. 125 ЗК України право власності на земельну ділянку виникало із моменту державної реєстрації цих прав та посвідчувалося державним актом.

Право власності спадкодавця на земельну ділянку було зареєстроване в книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 359, що стверджується відміткою в державному акті на право приватної власності на землю.

При цьому невитребуваний земельний пай - це умовна земельна частка, на яку громадянин не отримав земельний сертифікат. Законом «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» визначено механізм їх використання. Так, нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки у відповідності до їх місця розташування за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням до отримання їх власниками.

Оскільки на зазначену земельну ділянку спадкодавцем було отримано державний акт на право приватної власності на землю, така ділянка не може вважатись невитребуваним паєм.

Відповідно до ст. 555 ЦК України 1963 року, спадкове майно за правом спадкоємства переходило до держави: 1) якщо спадкодавець все майно або частину його заповідав державі; 2) якщо у спадкодавця не було спадкоємців ні за законом, ні за заповітом; 3) якщо всі спадкоємці відмовились від спадщини; 4) якщо всі спадкоємці позбавлені права спадкування (статті 528 і 534 цього Кодексу); 5) якщо ні один із спадкоємців не прийняв спадщини.

В даному випадку жодної із зазначених підстав для переходу спадкового майна до держави не було. Рішення про визнання спадщини відумерлою судом не приймалося.

Згідно ч.2 ст. 548 ЦК України 1963 року, прийнята спадщина визнавалась належною спадкоємцеві з часу її відкриття, а час її оформлення жодним строком не обмежувався.

За таких обставин жодних підстав реєструвати вказану земельну ділянку в державному земельному кадастрі як державну власність не було, а тому ця земельна ділянка входить до складу прийнятої нею спадщини.

Відомості про обмеження у використанні даної земельної ділянки не зареєстровані, що стверджується витягом з Державного земельного кадастру НВ -0503858762016 від 11.06.2015 року (а.с. 16).

Заборона на зазначену земельну ділянку відсутня, що стверджується довідкою виконкому Колюхівської сільської ради Тиврівського району Вінницької області № 57 від 15.02.2016 р. (а.с. 15).

Керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 61, 174, 212, 213, 214, 215 ЦПК України, ст.ст. 548, 549, 551 ЦК України 1963 р., -

вирішив:

Позов задоволити.

Визнати за ОСОБА_2 право власності на земельну ділянку площею 3,5954 га з кадастровим № 0524583500:01:003:0130 призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Колюхівської сільської ради Тиврівського району Вінницької області в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3, померлої 06.09.2003 р. в с. Канава Тивівського р-ну Вінницької обл.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана до апеляційного суду Вінницької області через Тиврівський районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засідання під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя Мазурчак А. Г.

СудТиврівський районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення23.05.2016
Оприлюднено15.06.2016
Номер документу58063576
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —145/538/16-ц

Рішення від 23.05.2016

Цивільне

Тиврівський районний суд Вінницької області

Мазурчак А. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні