Рішення
від 30.05.2016 по справі 916/947/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"30" травня 2016 р.Справа № 916/947/16

За позовом : Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Одесаобленерго"

До відповідача : Селянського (фермерського) господарства "Моя Україна"

про стягнення 20152,93 грн.

Суддя Д'яченко Т.Г.

Представники:

Від позивача: ОСОБА_1, представник за довіреністю

Від відповідача: не з'явився

Суть спору: Позивач - Публічне акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Одесаобленерго" звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою, в якій просить суд стягнути з Селянського (фермерського) господарства "Моя Україна" заборгованість за недообліковану електричну енергію у розмірі 20152,93 грн.

Представник відповідача у судові засідання не з'явився, відзив на позовну заяву та витребувані судом документи не надав, відповідач свого права на захист не використав, хоч і повідомлявся про час та місце проведення судового засідання належним чином шляхом надіслання ухвали суду на юридичну адресу, відповідно до ОСОБА_2 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб-підприємців та громадських формувань, зроблений судом самостійно станом н 12.04.2016р. під час порушення провадження у справі, однак поштове відправлення повернулось до суду без відомостей про вручення з довідкою поштової організації про те, що зазначено неповну адресу та адресат знаходиться поза зоною обслуговування. З огляду на те, що до повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій, те, що адреса, на яку направлялось поштове відправлення, є адресою місцезнаходження юридичної особи відповідача згідно ОСОБА_2 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб-підприємців та громадських формувань, суд вважає можливим розглянути справу за наявними в ній матеріалами на підставі ст. 75 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив.

20 серпня 2013 року між Публічним акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Одесаобленерго" (постачальник) та Селянським (фермерським) господарством "Моя Україна" (споживач) було укладено договір про постачання електричної енергії №76, відповідно до п. 1.1 якого, постачальник електричної енергії продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю, величини якої по площах вимірювання та точках продажу визначені додатком „Графік зняття показів засобів обліку електричної енергіїВ» , а споживач оплачує постачальнику електричної енергії вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює платежі згідно з умовами цього договору.

Відповідно до п. 2.1. Договору, під час виконання умов договору з питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України та правилами користування електричною енергією.

Відповідно до п. 2.2. Договору, постачальник зобов'язується виконувати умови цього договору, постачати споживачу електроенергію, як різновид товару в обсягах, визначених відповідно до розділ 5, та з урахуванням умов розділу 6 договору (додаток „Обсяги постачання електричної енергії споживачуВ» ) (п. 2.2.2 Договору).

Згідно п. 2.3. Договору, споживач зобов'язується виконувати умови договору, дотримуватися режиму споживання електричної енергії згідно з умовами розділу 5 цього договору та режиму роботи електроустановки (п. 2.3.2 Договору) та оплачувати постачальнику вартість електричної енергії згідно з умовами додатків „Порядок розрахунківВ» та „Графік зняття показів засобів обліку електричної енергіїВ» .(п. 2.3.3 Договору).

Відповідно до п. 2.3.4. Договору, здійснювати оплату за перетікання реактивної електричної енергії між електромережею постачальника та електроустановками споживача згідно з додатком „Порядок розрахунків за перетікання реактивної енергіїВ» .

Згідно до п. 3.1. договору, з урахування п. 3.1.1 договору постачальник електричної енергії має право отримувати від споживача плату за поставлену електричну енергії за роздрібними тарифами, розрахованими згідно з Умовами та правилами здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за регульованими тарифом, та інші платежі, обумовлені цим договором.

Згідно до п. 3.2. договору, з урахування п. 3.2.1 договору, споживач має право на зміну (корегування) договірних величин споживання електричної енергії у порядку, визначеному умовами договору.

Відповідно до умов п. 9.4. Договору, укладений договір між сторонами набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31.12.2013р. Договір вважається щорічно продовженим, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.

08.04.2015р. під час здійснення уповноваженими представниками Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Одесаобленерго" перевірки на об'єкті Селянського (фермерського) господарства "Моя Україна", яке розташоване за адресою: Одеська обл., Овідіопольський район, с. Велиодолинське, вул. Залізнодорожня, 28, було виявлено порушення відповідачем ОСОБА_3 користування електричної енергією та на підставі п.6.41 ОСОБА_3 було складено Акт порушення №031287 від 08.04.2015 р. (надалі - Акт).

11.08.2015р. відбулося засідання комісії з розгляду актів про порушення ОСОБА_3 користування електричною енергією, де відповідною комісією Біляївського РЕМ ПАТ „ОдесаобленергоВ» було розглянуто Акт порушення №031287 від 08.04.2015 р. та вирішено провести розрахунок відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем правил користування електричною енергією, затвердженою Постановою НКРЕ від 04.05.2006р. №562 (зі змінами та доповненнями) та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006р. під №782/12656, за величиною струму навантаження самовільно підключених струмоприймачів під час складання Акту, за період з 09.10.2001р. по 08.04.2015р. Відповідно до такого розрахунку обсяг недооблікованої електричної енергії складає 12922 кВт/рік, що складає грошову суму у розмірі 20152,93 грн., в т.ч. ПДВ. Зазначене рішення комісії було оформлено протоколом №37 від 11.08.2015р., до якого додається розрахунок обсягу та вартості недорахованої електричної енергії

На виконання рішення комісії , яке оформлено протоколом №37 від 11.08.2015р., на адресу об'єкта Селянського (фермерського) господарства "Моя Україна", на якому проводилась перевірка, було направлено рахунок фактуру №76/А по акту порушення НКРЕ №031287 від 08.04.2015р. на оплату 20152,93 грн., з зазначенням терміну сплати до 11.09.2015р.

Однак, відповідно до довідки поштового відділення від 11.09.2015р. поштове відправлення було повернуто з відміткою: „за закінченням терміну зберіганняВ» .

Відповідно до п. 10 Договору, укладеного між сторонами спору, місцезнаходженням Споживача зазначена адреса: 67832, Одеська обл., Овідіопольський район, смт. Великодолинське, вул. Залізнодорожна, 28, на яку і було скеровано відповідний рахунок для сплати, оскільки у відповідності до п. 9.4 Договору, відповідно до якого сторони зобов'язані письмово повідомляти про зміни реквізитів (місцезнаходження, найменування, організаційно правової форми, банківських реквізитів тощо) не пізніше ніж через 10 днів після настання таких змін, позивача не було письмово повідомлене про відповідне.

Однак, станом на 06.04.2016р. відповідачем не було сплачено заборгованість у сумі 20152,93 грн.

Позовні вимоги обґрунтовано неналежним виконанням прийнятих на себе зобов'язань з боку Селянського (фермерського) господарства "Моя Україна" за договором про постачання електричної енергії №76 від 20 серпня 2013 року та направлено на стягнення з відповідача заборгованості за недообліковану електричну енергію в розмірі 20153,93 грн.

Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, проаналізувавши норми чинного законодавства, дійшов наступних висновків.

Згідно положень ст. 275 ГК України, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Відповідно до п. 1.2 ст. 1 ОСОБА_3 користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України № 28 від 31 липня 1996р., договірна величина споживання електричної енергії це узгоджена в договорі між постачальником електричної енергії і споживачем величина обсягу електричної енергії на відповідний розрахунковий період.

Відповідно до п.п 4.1, 4.2 ОСОБА_3 користування електричною енергією, постачання електричної енергії всім споживачам здійснюється відповідно до режимів, передбачених договорами; згоджені сторонами обсяги очікуваного споживання електричної енергії та заявлені величини споживання електричної потужності оформлюються додатком до договору, як договірні величини.

Відповідно до вимог статті 26 Закону України „Про електроенергетикуВ» , споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач енергії зобов'язаний додержуватися вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії. Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Споживачі (крім населення, професійно-технічних навчальних закладів та вищих навчальних закладів I-IV рівнів акредитації державної і комунальної форм власності) у випадку споживання електричної енергії понад договірну величину за розрахунковий період сплачують енергопостачальникам двократну вартість різниці фактично спожитої і договірної величини. У випадку перевищення договірної величини потужності споживачі (крім населення, професійно-технічних навчальних закладів та вищих навчальних закладів I-IV рівнів акредитації державної і комунальної форм власності) сплачують енергопостачальникам двократну вартість різниці між найбільшою величиною потужності, що зафіксована протягом розрахункового періоду, та договірною величиною потужності.

Відповідно до ст. 27 Закону України „Про електроенергетикуВ» , правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушеннями в електроенергетиці, зокрема, є крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку; порушення правил користування енергією.

Відповідно до п. 6.40 ОСОБА_3 користування електричною енергією передбачено, що у разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про опломбування, або пошкодження відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженою постановою НКРЕ від 04.05.2006р. №562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006р. №782/12656.

Відповідно до п. 6.41 ОСОБА_3 користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ України №28 від 31.07.1996р., визначено, що у разі виявлення під час контролю огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації, порушення цих ОСОБА_3 або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформлюється акт порушень.

Відповідно до п. 6.42 ОСОБА_3 передбачено, що на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недорахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Рішення комісії оформлюється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недорахованої електричної енергії та/або збитків.

Згідно із п. 6.43 ОСОБА_3, споживач має оплатити розрахункові документи за недораховану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка.

Як встановлено судом з наданих позивачем письмових доказів, відповідачем було порушено положення ОСОБА_3 користування електричної енергією, у зв'язку з чим у відповідності до п. 6.41 ОСОБА_3 був складений Акт про порушення №031287 від 08.04.2015р.

Положеннями п. 1.1 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженою постановою НКРЕ від 04.05.2006р. №562 передбачено, що ця Методика встановлює порядок визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами ОСОБА_3 користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31.07.1996р. №28.

Методика застосовується постачальником електричної енергії за регульованим тарифом (електропередавальною організацією) при визначенні обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення правил користування електричною енергією та/або виявлення фактів крадіжки електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без приладів обліку (п. 1.2. Методики).

На підставі складеного Акту про порушення №031287 від 08.04.2015р. комісією по розгляду актів Біляївського РЕМ ПАТ „ОдесаобленергоВ» було прийнято рішення відповідно до Методики розрахувати вартість недорахованої електричної енергії, що складає 12922 кВт/рік та становить суму у розмірі 20152,93 грн. Вказане рішення оформлено протоколом №37 від 11.08.2015р.

На виконання рішення комісії , яке оформлено протоколом №37 від 11.08.2015р. на адресу Селянського (фермерського) господарства "Моя Україна" було направлено рахунок фактуру №76/А по акту порушення НКРЕ №031287 від 08.04.2015р. на оплату 20152,93 грн., з зазначенням терміну сплати до 11.09.2015р.

Однак, відповідно до довідки поштового відділення від 11.09.2015р. поштове відправлення було повернуто з відміткою: „за закінченням терміну зберіганняВ» та рахунок фактуру №76/А по акту порушення №031287 від 08.04.2015р. на оплату 20152,93 грн. залишився без сплати з боку відповідача, що є порушенням п. 6.43 ОСОБА_3 користування електричною енергією.

Дослідивши обставини спору, судом було встановлено факт неналежного виконання Споживачем прийнятих на себе зобов'язань за умовами про постачання електричної енергії №76 від 20 серпня 2013 року.

Як вбачається з наданих суду пояснень представника позивача, акту про порушення №031287 від 08.04.2015р., рішення комісії , оформлено протоколом №37 від 11.08.2015р. відповідачем у встановленому законом порядку не оскаржено.

Приймаючи до уваги те, що позовні вимоги Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Одесаобленерго" про стягнення з відповідача заборгованості за недообліковану електричну енергію у розмірі 20152,93 грн. підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами, не спростовані відповідачем, суд вважає їх обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

На підставі ст. ст. 44, 49 ГПК України витрати по сплаті судового збору у сумі 1378 грн. покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 75, 82-85 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1.Позов задовольнити.

2.Стягнути з Селянського (фермерського) господарства "Моя Україна" (67811, Одеська обл., Овідіопольський район, село Ленінталь, Хутір Змієвського; код 25038966) на користь Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Одесаобленерго" (65031, м. Одеса, вул. Миколи Боровського, 28-Б; код 00131713, р/р 2603730103777 в Одеське обласне управління АТ „ОщадбанкВ» м. Одеса, МФО 328845) заборгованість за недообліковану електричну енергію у розмірі 20152 (двадцять тисяч сто п'ятдесят дві) грн. 93 коп.

3.Стягнути з Селянського (фермерського) господарства "Моя Україна" (67811, Одеська обл., Овідіопольський район, село Ленінталь, Хутір Змієвського; код 25038966) на користь Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Одесаобленерго" (65031, м. Одеса, вул. Миколи Боровського, 28-Б; код 00131713; р/р 26004001000265 в ПАТ „Перший ОСОБА_4В» м. Одеса, МФО 300506) 1378 (одну тисячу триста сімдесят вісім) грн. витрат по сплаті судового збору.

Повний текст рішення складено 03.06.2016 року.

Рішення набирає законної сили в порядку ст. 85 ГПК України.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя Т.Г. Д'яченко

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення30.05.2016
Оприлюднено08.06.2016
Номер документу58105357
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/947/16

Ухвала від 12.08.2016

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Савицький Я.Ф.

Рішення від 30.05.2016

Господарське

Господарський суд Одеської області

Д'яченко Т.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні