ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
33013, м. Рівне, вул. Набережна, 26А
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"02" червня 2016 р. Справа № 918/316/16
Господарський суд Рівненської області у складі судді Гудзенко Я.О., розглянувши позов Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Київської міської філії до Товариства з обмеженою відповідальністю "Газ Рівне 2014" про стягнення 11 311 грн.35 коп.
За участі:
Від позивача: ОСОБА_1 (дов. № 302 від 04.05.2016 р.)
Від відповідача: не з'явився
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Публічне акціонерне товариство "Укртелеком" в особі Київської міської філії (далі - Позивач) звернулося до Господарського суду Рівненської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Газ Рівне 2014" (далі - Відповідач) про стягнення 11 311 грн. 35 коп. заборгованості за договором від 22.07.2015 року № K.U.-31217.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 22.07.2015 року між позивачем (Укртелеком, підприємство зв'язку) та відповідачем (споживач, абонент) укладено типовий договір № № K.U.-31217 про надання послуг бізнес-мережі, за умовами якого позивач зобов'язався надати відповідачу телекомунікаційні послуги.
Позивач надав послуги, обумовлені договором, однак відповідач свої зобов'язання в частині оплати наданих послуг виконав несвоєчасно та не у повному обсязі, внаслідок чого за ним утворилася заборгованість в розмірі 10 489, 68 грн.
За неналежне виконання відповідачем грошових зобов'язань позивачем нараховано пеню в розмірі 626, 60 грн., інфляційні в розмірі 109, 63 грн. та 3% річних в розмірі 85, 44 грн.
У матеріально-правове обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на ст.ст. 193, 230 ГК України, ст.ст. 625 ЦК України, ст.ст. 33, 36 Закону України "Про телекомунікації".
Ухвалою від 28 квітня 2016 року позовну заяву прийнято до розгляду, порушено провадження у справі № 918/316/16 розгляд якої призначено на 12 травня 2016 року.
Ухвалами господарського суду від 12, 25 травня 2016 року розгляд справи відкладався.
Враховуючи те, що нез’явлення Відповідача в судове засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, а матеріали справи є достатніми для вирішення спору в даному судовому засіданні, відповідач не скористався своїм процесуальним правом на надання відзиву та направлення представника для участі в судове засідання, суд вважає за можливе розглянути позов у відсутності представника відповідача, за наявними у справі матеріалами згідно із ст. 75 ГПК України.
На виконання вимог ст. 81-1 ГПК України складено протоколи судових засідань, які долучено до матеріалів справи.
Відповідно до ст. 82 ГПК України рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих позивачем та витребуваних судом.
У судовому засіданні 02.06.2016 року відповідно до ст. 85 ГПК України судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши копії документів на їх відповідність оригіналам, заслухавши пояснення присутнього представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
22.07.2015 року між позивачем (Укртелеком, оператор) та відповідачем (бізнес-абонент) укладено договір № K.U.-31217 (далі - договір) про надання послуг бізнес-мережі, за умовами якого позивач зобов'язався надати відповідачу телекомунікаційні послуги (а.с. 17).
За умовами п.п. 5.1, 5.2 договору цей договір набирає чинності з дня підписання і діє до 31.12.2015 року. У разі коли жодна із сторін за два тижні до закінчення строку дії договору не заявить про своє небажання надалі продовжувати відносини, договір вважається продовженим на кожний наступний рік на тих самих умовах.
Права та обов'язки оператора і бізнес-абонента визначені п. 3 договору згідно з умовами якого сторони за цим договором мають права та несуть обов'язки, передбачені Умовами та порядком надання телекомунікаційних послуг ПАТ "Укртелеком (далі - Умови Укртелекому) і чинним законодавстом України, зокрема, Законом України "Про телекомунікації", Правилами надання та отримання телекомунікаційних послуг.
Умовами п. 4 сторонами погоджено порядок оплати та проведення розрахунків. Так, бізнес-абонент здійснює оплату замовлених послуг згідно з тарифами, зазначеними у Додатках до Угод до договору та Умовами Укртелекому.
Згідно із п. 4.3 рахунок за Послуги Бізнес-абонент повинен оплатити не пізніше останнього числа місяця, що настає за розрахунковим, шляхом перерахування належної до сплати суми на розрахунковий рахунок оператора.
Відповідно до акту здавання-приймання виконаних робіт з підключення Послуг згідно замовлення № 1 від 06.08.2015 року оператором здійснено підключення послуг за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 18 зворот).
Судом встановлено, що позивач надавав відповідачу телекомунікаційні послуги належним чином, у відповідності до показників технічних засобів виміру, відповідачем суду не подано доказів у спростування вказаного, тоді як відповідач був належно повідомлений про дату, час та місце розгляду справи за адресою вказаною в Єдиному державному реєстрі підприємств.
Позивачем відповідачу виставлялись рахунки на оплату послуг, копії яких містять матеріали справи та докази їх надіслання (а.с. 19-33, 35-36).
Згідно із п. 5 ч. 1 ст. 33 Закону України "Про телекомунікації", п.п. 6 п. 36 Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, затверджених Постановою кабінету Міністрів України від 11.04.2012 року № 295, п. 3.1 договору укладеного між сторонами споживач зобов'язаний своєчасно вносити плату за отримані телекомунікаційні послуги.
У зв'язку із несвоєчасною оплатою отриманих послуг з 01.10.2015 року у відповідача рахувалась заборгованість в сумі 824, 53 грн., яка станом на 31.03.2016 року вже склала 10 489, 68 грн.
Повідомленням від 01.03.2016 року № 18, надісланим відповідачу, позивач достроково розірвав договір (а.с. 33 зворот).
Статтею 901 ЦК України встановлено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Частиною 2 ст. 901 ЦК України визначено, що положення глави 63 ЦК України можуть застосовуватись до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов’язання.
Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором (ч. 1 ст. 903 ЦК України).
Обов’язок споживача своєчасно сплачувати отримані телекомунікаційні послуги встановлений ст. 33 Закону України В«Про телекомунікаціїВ» . Так, відповідно до п. 5 ч. 1 зазначеної статті споживачі телекомунікаційних послуг зобов'язані дотримуватися Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, що затверджує Кабінет Міністрів України, зокрема: виконувати умови договору про надання телекомунікаційних послуг у разі його укладення, у тому числі своєчасно оплачувати отримані ними телекомунікаційні послуги.
Відповідно до ст. 68 Закону України В«Про телекомунікаціїВ» розрахунки за телекомунікаційні послуги здійснюються на умовах договору про надання телекомунікаційних послуг між оператором, провайдером телекомунікацій та споживачем або без договору за готівкову оплату чи за допомогою карток тощо в разі одержання споживачем замовленої за передоплатою (авансованої) послуги за тарифами, затвердженими згідно із законодавством.
Згідно із п. 72 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг" від 11.04.2012 року № 295 розрахунки за отримані послуги на умовах наступної оплати здійснюються шляхом надсилання на адресу абонента рахунків або в інший спосіб відповідно до законодавства та договору.
У разі здійснення розрахунків за отримані послуги на умовах наступної оплати абонент оплачує послуги після закінчення розрахункового періоду. Плата вноситься після отримання ним рахунка, але не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим періодом, якщо інше не встановлено договором відповідно до законодавства.
Частиною 1, 2 ст. 193 ГК України встановлено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Статтею 536 ЦК України передбачено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 525 ЦК України, ч. 6 ст. 193 ГК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно із ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін) (ч. 1 ст. 530 ЦК України).
У силу вимог ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Отже, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сума заборгованості за надані послуги в розмірі 10 489, 68 грн.
Крім того, позивачем за неналежне виконання відповідачем грошових зобов'язань за договором здійснено нарахування пені в розмірі 626, 60 грн., 3% річних в сумі 85, 44 грн., інфляційні втрати в розмірі 109, 63 грн.
Право позивача на нарахування пені передбачене п. 4.4 договору, за яким пеня за прострочення оплати послуг починає нараховуватись з 1 числа місяця, що настає по закінченню періоду зазначеного у п. 4.3 договору.
Згідно п.4.3 договору рахунок за послуги бізнес-абонент повинен оплатити не пізніше останнього числа місяця, що настає за розрахунковим, шляхом перерахування належної до сплати суми на розрахунковий рахунок оператора.
За приписами ч. 2 ст. 36 Закону України "Про телекомунікації" у разі затримки плати за надані оператором, провайдером телекомунікаційні послуги споживачі сплачують пеню, яка обчислюється від вартості неоплачених послуг у розмірі облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який нараховується пеня.
Враховуючи викладене, пеня нараховується в розмірі однієї облікової ставки НБУ.
Відповідно до ч. 1 ст. 218 ГК України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором (ч. 1 ст. 216 ГК України).
У силу вимог ч.ч. 1, 2 ст. 217 ГК України господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки. У сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції.
Згідно з ч. 1. ст. 230 ГК України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Отже, одним із видів господарських санкцій згідно з ч. 2 ст. 217 ГК України є штрафні санкції, до яких віднесено пеню.
Відповідно до ч. 6. ст. 232 ГК України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
При перерахунку пені судом встановлено, що її розмір складає 626, 12 грн., а тому вимоги в цій частині підлягають частковому задоволенню.
Стосовно 3% річних та інфляційних, то за ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Суд, здійснивши перерахунок 3% річних, інфляційних з урахуванням умов договору та вимог, передбачених ст.ст. 253, 254 ЦК України, встановив, що їх розмір є більшим ніж заявлено позивачем, однак за відсутності клопотання позивача суд не може вийти за межі позовних вимог і задовольняє вказані вимоги у заявленому розмірі: 85, 44 грн. - 3% річних, 109, 63 грн. - інфляційні втрати.
Зважаючи на викладене, позивач належними та достатніми доказами, як того вимагають приписи ст.ст. 33, 34 ГПК України, довів заявлені позовні вимоги, а відповідач, в свою чергу, не надав доказів в їх спростування, відтак останні підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 49 ГПК України покладається на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 43, 49, 82-85 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Газ Рівне 2014" (35703, Рівненська область, Здолбунівський район, м. Здолбунів, вул. 8-березня, б. 60, код 39189617) на користь Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Київської міської філії (01033, м. Київ, вул. Антоновича, 40, код 01189910) 10 489 (десять тисяч чотириста вісімдесят дев'ять) грн. 68 коп. основного боргу, 109 (сто дев'ять) грн. 63 коп. інфляційних втрат, 85 (вісімдесят п'ять) грн. 44 коп. - 3% річних та 626 (шістсот двадцять шість) грн. 12 коп. пені та 1 377 (тисяча триста сімдесят сім) грн. 94 коп. судового збору.
В решті в позові відмовити.
Після набрання рішенням законної сили видати наказ.
Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 85 ГПК України. Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст. 93 ГПК України.
Повне рішення складено 02.06.2016 року.
Суддя Гудзенко Я.О.
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 02.06.2016 |
Оприлюднено | 09.06.2016 |
Номер документу | 58130231 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Рівненської області
Гудзенко Я.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні