Справа № 344/1657/16-ц
Провадження № 2/344/2698/16
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ЗАОЧНЕ
18 травня 2016 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого судді Бородовського С.О.
за участі секретаря Прокопів С.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права забудовника, -
В С Т А Н О В И В :
в позові вказано, що 27.06.2013 року помер чоловік позивачки ОСОБА_3, після смерті якого відкрилася спадщина на незавершений будівництвом будинок, готовністю 25%, який знаходиться в м. Івано-Франківську по вул. Проектна, 1. Зазначений незавершений будівництвом будинок знаходиться на земельній ділянці площею 0,0790 га, яка належала ОСОБА_3 на праві власності та успадкована позивачкою після його смерті. Нотаріус відмовив у видачі свідоцтва про право власності на спадщину за законом з мотивів відсутності правовстановлюючого документа на спадкове майно. Відповідач, який є сином позивачки та ОСОБА_3, із заявою про прийняття спадщини не звертався. Позивачка просила визнати за нею право забудовника незавершеного будівництвом житлового будинку, що знаходиться в м. Івано-Франківську по вул. Проектна, 1 (район вулиці Василишина) після смерті чоловіка ОСОБА_3, який помер 27.06.2013 року.
Представник позивачки просив про розгляд справи без участі представника, підтримуючи позовні вимоги.
В рішенні Європейського суду з прав людини по справі В«Пономарьов проти УкраїниВ» (Заява N 3236/03) вказано: ... сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження (mutatismutandis, рішення у справі ,,ОСОБА_4 проти УкраїниВ» (AleksandrShevchenko v. Ukraine), заява № 8371/02, п. 27, рішення від 26 квітня 2007 року, та "Трух проти України" (Trukh v. Ukraine) (ухвала), заява N 50966/99, від 14 жовтня 2003 року). Відповідач належним чином повідомлений судом про час і місце розгляду спору за його участі. Отже реалізував своє право на безпосередню участь в судовому засіданні. Також у відповідача було достатньо часу для подання суду доказів, доводів, заперечень та їх обґрунтувань. Задля реалізації принципу юридичної визначеності спір підлягає розглядові.
Відповідно до ч.4 ст.169 ЦПК України у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).
Відповідно до ч.2 ст.197 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Судом встановлено наступні обставини.
ОСОБА_3 помер 27.06.2013 року, що підтверджується копією свідоцтва про смерть від 27.06.2013 року.
Згідно довідки державного нотаріуса ОСОБА_5 від 15.01.2014 року спадкова справа за №852/2013 після смерті ОСОБА_3, який помер 27.06.2013 року, заведена 09.11.2013 року; на день видачі довідки єдиним спадкоємцем майна померлого за законом є його дружина - ОСОБА_1.
Шлюб між ОСОБА_3 та позивачкою зареєстровано 03.11.2009 року, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб від 03.11.2009 року.
Згідно копії пенсійного посвідчення №1962314862 позивачка є інвалідом ІІ групи.
Згідно копії свідоцтва про народження від 19.03.1989 року позивачка та ОСОБА_3 є батьками ОСОБА_2.
ОСОБА_3 видано будівельний паспорт на забудову земельної ділянки в м. Івано-Франківську по вул. Проектна (р-н в. Василишина).
Згідно довідки від 29.11.2013 року готовність незавершеного будівництва об'єкта нерухомого майна, що знаходиться в м. Івано-Франківську по вул. Проектна, 1 складає: фундамент - 25%.
Згідно листа від 14.01.2014 року нотаріус ОСОБА_5 відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом - фундамент, що знаходиться в м. Івано-Франківську по вул. Проектна, 1 після смерті ОСОБА_3 у зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документа, який би свідчив, що ОСОБА_3 був власником фундаменту.
19.08.2014 року позивачці видано свідоцтво про право на спадщину за законом. Спадщина, на яку видано свідоцтво складається з права на земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, площею 0,0790 га, що знаходиться на території м. Івано-Франківська, вул. П. Василишина.
Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 19.08.2014 року позивачка є власником земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд що знаходиться за адресою: Івано-Франківська область, м. Івано-Франківськ, вул. Василишина П., земельна ділянка б/н; кадастровий номер 2610100000:21:006:0405, дата державної реєстрації земельної ділянки 29.05.2014 року.
Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 331 ЦК України право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації. До завершення будівництва (створення майна) особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані у процесі цього будівництва (створення майна).
Вказаний незавершений житловий будинок не прийнято до експлуатації, право власності на нього не зареєстровано, а тому він не може бути об'єктом спадкування, та як у спадщину переходять тільки права та обов'язки як забудовника цього будинку, а також право власності на матеріали, обладнання тощо, які були використані у процесі його будівництва.
Згідно з п.8 Постанови Пленуму Верховного Суду України ,,Про судову практику у справах про спадкуванняВ» від 30.05.2008 №7, якщо будівництво здійснювалося згідно із законом, то у разі смерті забудовника до завершення будівництва його права та обов'язки як забудовника входять до складу спадщини.
Відповідно до ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять всі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Дійсно, відповідно до приписів ст.331 ЦК України право власності на житловий будинок, як об'єкт нерухомого майна, виникає після прийняття будинку до експлуатації і реєстрації права власності на будинок. Відповідно до норм ч.5ст.1268 ЦК незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. Позивачці у даній справі, яка є спадкоємцем після смерті свого чоловіка, належать права і обов'язки, які були у спадкодавця, а саме обов'язки і права забудовника.
Відповідно до ч.1 ст.11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
В ч.1 ст.60 ЦПК України вказано, що кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу.
Таким чином, позов обґрунтовано належними правовими підставами, а тому він підлягає до задоволення.
Усі інші пояснення сторін, їх докази і арґументи не спростовують висновків суду, зазначених в цьому судовому рішенні, їх дослідження та оцінка судом не надало можливості встановити обставини, які б були підставою для ухвалення будь-якого іншого судового рішення.
Відповідно до зазначеного суд, -
У Х В А Л И В :
позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право забудовника незавершеного будівництвом житлового будинку, що знаходиться в м. Івано-Франківську по вул. Проектна, 1 (район вул. Василишина) в порядку спадкування за законом після смерті чоловіка ОСОБА_3, який помер 27.06.2013 року.
Заочне рішення може бути переглянуте Івано-Франківським міським судом за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом 10 днів з дня отримання його копії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подачі апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.
Головуючий суддя Бородовський С.О.
Суд | Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 18.05.2016 |
Оприлюднено | 13.06.2016 |
Номер документу | 58199155 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Бородовський С. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні