ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
31.05.2016 Справа № 920/347/16
За позовом: Приватного підприємства фірми «Агрохімпромцентр», м. Суми,
до відповідача: Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, м. Суми,
про визнання переважного права оренди земельних ділянок та поновлення договору оренди
СУДДЯ КОВАЛЕНКО О.В.
Представники:
Від позивача: ОСОБА_1, директор; ОСОБА_2, довіреність від 07.04.2016 р.
Від відповідача: ОСОБА_3, довіреність від 10.05.2016 № 22-18-0.11-6112/2-16
При секретарі судового засідання Cаленко Н.М.
Суть спору: позивач просить суд визнати за ним переважне право оренди земельних ділянок державної власності, які знаходяться на території Горобівської сільської ради загальною площею 174,1306 га, зареєстровані у Білопільському відділі Сумської регіональної філії ДЗК, за № 140 від 10.03.2006 року та зобов'язати відповідача поновити договір оренди цієї ділянки на строк десять років на умовах додаткової угоди. Крім того, судові витрати покласти на відповідача.
В заяві про уточнення позовних вимог позивач просить суд визнати укладеною з дати набрання законної сили судового рішення у даній справі додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки від 28.02.2006 року, зареєстрованого Білопільським відділом Сумської регіональної філії ДЗК за № 140 від 10.03.2006 року та укладеного між орендодавцем: Білопільською районною державною адміністрацією та орендарем: приватним підприємством фірмою «Агрохімпромцентр» на наступних умовах:
ДОДАТКОВА УГОДА
м. Суми, Україна
Головне управління Держгеокадастру у Сумській області в особі начальника
- поновити термін дії договору оренди земельних ділянок (державна реєстрація від 10.03.2006 року № 140) на 10 років;
- викласти умови договору оренди земельної ділянки (державна реєстрація від 10.03.2006 року № 140) в наступній редакції:
ПРЕДМЕТ ДОГОВОРУ
1. Орендодавець - Головне управління Держгеокадастру у Сумській області надає, а Орендар - приватне підприємство фірма «Агрохімпромцентр» приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Горобівської сільської ради Білопільського району Сумської області в межах, зазначених на плані (додаток 1)
ОБ'ЄКТ ОРЕНДИ
2. В оренду передаються земельні ділянки державної власності загальною площею 174,1306, кадастрові номери - 5920682600:01:002:0102, 5920682600:01:002:0103, 5920682600:01:003:0032, 5920682600:01:003:0033, 5920682600:01:003:0034, 5920682600:03:001:0111.
3. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнтів індексації станом на 01 січня 2016 року становить 6 388 642 грн. 76 коп.
СТРОК ДІЇ ДОГОВОРУ
4. Після закінчення строку дії договору Орендар, у разі належного виконання обов'язків, відповідно до умов договору, має переважне право на укладення договору земель на новий строк.
5. Орендар зобов'язаний повідомити Орендодавця про намір поновити договір оренди земель за 30 днів до спливу строку дії договору оренди, додавши до листа - повідомлення проект додаткової угоди.
ОРЕНДНА ПЛАТА
6. Річна орендна плата вноситься Орендарем виключно в грошовій формі незалежно від результатів діяльності Орендаря та становить 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що складає 191 659 грн. 28 коп.
7. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством за затвердженими КМУ формами, що заповнюються під час укладання або зміни договору оренди чи подовження його дії.
8. Орендна плата вноситься щомісячно протягом 30 календарних днів наступних за останнім календарним днем звітного місяця в рівних долях на розподільчий рахунок Горобівської сільської ради, відкритому в Білопільському управлінні ДКСУ в Сумській області. За неповний календарний місяць орендна плата сплачується за дні фактичного користування земельною ділянкою.
9. Розмір орендної плати переглядається щорічно у разі:
- Зміни умов господарювання передбачених договором;
- Зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;
- Погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами;
- В інших випадках, передбачених законом.
10. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі 120% річних облікової ставки НБУ, діючої на день виникнення заборгованості за кожен день прострочення несплаченої суми за (відсотків) кожен день прострочення.
УМОВИ ВИКОРИСТАННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ
11. Земельна ділянка передається в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
12. Цільове призначення земельної ділянки - землі сільськогосподарського призначення.
13. Умови збереження стану Об'єкта оренди:
- Виконувати встановлені щодо Об'єкта оренди обмеження (обтяження)в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі;
- Використовувати взяту в оренду земельну ділянку за цільовим призначенням: використовувати землю ефективно, підвищувати її родючість, застосовувати природоохоронні та протиерозійні технології;
- Запобігати погіршенню екологічного стану на території в результаті своєї господарської діяльності;
- Додержуватись вимог законодавства про охорону довкілля.
УМОВИ І СТРОКИ ПЕРЕДАЧІ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ В ОРЕНДУ
14. Передача земельної ділянки здійснюється з розробленням проекту її відведення.
15. Передача земельної ділянки Орендарю здійснюється в тижневий строк після державної реєстрації цього договору за актом приймання - передачі.
УМОВИ ПОВЕРЕННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ
16. У разі припинення дії договору, Орендар зобов'язаний повернути земельну ділянку у стані, не гіршому, у порівнянні з тим, в якому він її одержав в оренду. Орендодавець, у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних зі зміною її стану, має право на відшкодування збитків, у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування, спір розглядається у судовому порядку.
17. Здійснені Орендарем без згоди Орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.
18. Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних внаслідок невиконання Орендодавцем зобов'язань, передбачених цим договором. Збитками вважаються:
- Фактичні витрати, яких Орендар зазнав у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору Орендодавцем, а також витрати, які Орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права.
- Доходи, які Орендар міг би реально отримати, в разі неналежного виконання Орендодавцем умов договору.
19. Розмір фактичних витрат Орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних.
ОБМЕЖЕННЯ (ОБТЯЖЕННЯ) ЩОДО ВИКОРИСТАННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ.
20. На орендовані земельні ділянки встановлені обмеження (обтяження) та інші права третіх осіб:
- Заборона на зміну цільового призначення без проекту землеустрою;
- Дотримання агротехнічних вимог що використовуються при сільськогосподарському виробництві;
- Використання земельної ділянки для ремонту інженерних комунікацій;
- ОСОБА_4 на оренду земельної ділянки не може бути відчужено її Орендарем іншим особам, внесено до Статутного фонду, передано у заставу.
ІНШІ ПРАВА ТА ОБОВ'ЯЗКИ СТОРІН
21. Орендодавець має право вимагати від Орендаря:
- Використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди;
- Дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості грунтів, додержання державних стандартів, норм і правил;
- Дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарно - захисних смуг, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються;
- Своєчасного внесення орендної плати.
ОРЕНДОДАВЕЦЬ ЗОБОВЯЗАНИЙ:
- Передати в користування земельну ділянку в стані, що відповідає умовам договору оренди;
- При передачі земельної ділянки в оренду, забезпечувати відповідно до закону реалізацію прав третіх осіб щодо орендованої земельної ділянки;
- Не вчиняти дій, які б перешкоджали Орендареві користуватись орендованою земельною ділянкою;
- Попередити Орендаря про особливі властивості та недоліки земельної ділянки, які в процесі її використання можуть спричинити екологічно небезпечні наслідки для довкілля або привести до погіршення стану самого Об'єкта оренди.
ОРЕНДАР ОСОБА_4:
- Самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору;
- Отримувати доходи з орендованої земельної ділянки.
ОРЕНДАР ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ ЗОБОВ'ЯЗАНИЙ:
- Приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим у встановленому законодавством, порядку;
- Виконувати встановлені щодо Об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі;
- У 5-ти денний строк після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки державної власності, надати копії договору відповідному органу держаної податкової служби;
- Відповідно до ЗУ «Про карантин росли» проводити за рахунок власних коштів заходи по знищенню карантинних рослин на земельній ділянці.
ОСОБА_5 ЗНИЩЕННЯ ОСОБА_6 ОБ'ЄКТА ОРЕНДИ ЧИ ЙОГО ЧАСТИНИ
22. Ризик випадкового знищення або пошкодження Об'єкта оренди чи його частини, несе Орендодавець.
СТРАХУВАННЯ ОБЄКТА ОРЕНДИ
23. Згідно з цим договором Об'єкт оренди не підлягає страхуванню на весь період дії договору.
ЗМІНА УМОВ ДОГОВОРУ І ПРИПИНЕННЯ ЙОГО ДІЇ
24. Зміна умов договору здійснюються у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо змін умов договору, спір розв'язується у судовому порядку.
25. Дія договору припиняється у разі:
- Закінчення строку, на який його укладено;
- Придбання Орендарем земельної ділянки у власність;
- ОСОБА_3 земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;
- Ліквідації юридичної особи - Орендаря.
Договір припиняється також у інших випадках, передбачених законом.
26. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:
- Взаємною згодою сторін;
- Рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених цим договором та внаслідок випадкового знищення, пошкодження земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
27. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку допускається. Умовами розірвання договору в односторонньому порядку є систематична (протягом трьох місців підряд) несплата орендної плати.
28. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи - орендаря, не є підставою для розірвання договору.
ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ СТОРІН ЗА НЕВИКОНАННЯ ОСОБА_7 ВИКОНАННЯ ДОГОВОРУ.
29. За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.
30. Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.
ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ.
31. Цей договір набуває чинності після його підписання сторонами та державної реєстрації права оренди.
32. Цей договір укладено у 3-х примірниках, які мають однакову юридичну силу, один з них знаходиться у Орендодавця, другий - у Орендаря, третій - в реєстраційній справі. Невід'ємними частинами договору є:
- План або схема земельної ділянки;
- Кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлення земельних сервітутів;
- Акт визначення меж в натурі (на місцевості);
- Акт приймання - передачі земельної ділянки.
33. Копія цієї додаткової угоди у 5-ти денний термін з дня державної реєстрації надається Орендарем до відповідного органу державної податкової служби.
34. Ця додаткова угода є невід'ємною частиною договору оренди земельної ділянки (державна реєстрація від 10.03.2006 року за № 140) та набирає чинності після підписання сторонами та реєстрації права оренди.
35. Додаткова угода укладена у 3- х примірниках, які мають однакову юридичну силу, одна з них знаходиться у Орендодавця - ГУ Держгеокадастру у Сумській області, друга - у Орендаря приватного підприємства фірми «Агрохімпромцентр», третя - в реєстраційній справі
РЕКВІЗИТИ СТОРІН
ОРЕНДОДАВЕЦЬ ГУ Держгеокадастру у Сумській області Код ЄДРПОУ 38397180 Р.р. 35215002003598 ГУ ДКСУ у Сумській області МФО 837013 Юридична адреса: 40021, м. Суми, вул. Петропавлівська, 108 Тел. (0542) 70-09-15
Відповідач в письмовому відзиві проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись на те, що позивачем з невідомих причин була змінена площа орендованих земельних ділянок, а запропонований позивачем розмір орендної плати 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки є економічно необґрунтованим, у зв'язку з чим вважає, що сторони не досягли згоди щодо всіх істотних умов під час укладання додаткової угоди до договору.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив:
28 лютого 2006 р. між Білопільською районною державною адміністрацією і ППФ «Агрохімпромцентр» було укладено договір оренди земельної ділянки /далі за текстом - «Договір»/, відповідно до умов якого Білопільська РДА надала, а позивач прийняв у строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення, загальною площею 174,13 га, яка знаходиться на території Горобівської сільської ради, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Зі змісту п. 5. Договору в редакції Додаткової угоди від 11.02.2008 р. вбачається, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 11.02.2008 р. становить 1 989 110 грн. 67 коп.
Згідно п. 8. Договору він укладається 10 років з 01.01.2006 по 01.01.2016 р. Після закінчення строку дії Договору позивач має переважне право на поновлення договору на новий строк. У цьому разі позивач повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово про намір продовжити його дію.
Відповідно до п. 9 Договору в редакції Додаткової угоди від 11.02.2008 р. орендна плата від нормативної грошової оцінки землі в розмірі 1,5% становить 29 836,70 грн. за рік. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції (п. 10).
Пунктом 21 Договору встановлено, що передача земельної ділянки позивачу здійснюється у тижневий строк після державної реєстрації цього Договору за актом її приймання-передачі.
Договір зареєстрований у Білопільському відділі Сумської регіональної філії, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 10.03.2006 р. за №140.
Земельні ділянки були передані позивачу на підставі акту прийому-передачі земельної ділянки від 28.02.2006 року, підписаному належним чином та скріпленим печатками сторін договору.
Судом встановлено, що строк дії Договору закінчився 01.01.2016 р.
Позивач мотивує свої вимоги тим, що продовжуючи користуватись спірною земельною ділянкою та виконуючи належним чином умови Договору, він звернувся до відповідача з листом №57 від 08.09.2015 р. /а.с.21/ та відповідним проектом Додаткової угоди про продовження терміну дії Договору на тих же умовах на 10 років та з встановленням орендної плати в розмірі 3% від грошової оцінки земельної ділянки. Даний лист був отриманий відповідачем 08.09.2015 р., про що свідчить відповідна відмітка канцелярії. Не отримавши відповіді на лист, позивач повторно звернувся до відповідача 16.02.2016 р. /а.с.22/, а також 17.02.2016 р. /а.с.23/ з аналогічними пропозиціями, продовжуючи користуватись спірною земельною ділянкою та виконуючи належним чином умови Договору. Листом від 18.11.2015 р. №П-37 відповідач повідомив позивача про опрацювання заяви позивача та про підготовку проекту наказу «Про заміну сторони у договорі оренди землі (державна реєстрація від 10.03.2006 №140). В той же час відповідач листом від 16.03.2016 р. №28-18-0.11-3723/2-16 /а.с.25/ повідомив позивача про те, що переважне право позивача на укладення договору оренди землі припиняється, а договір підлягає укладенню на загальних підставах, у зв'язку з чим просив позивача повернути земельні ділянки в семиденний строк. Позивач вважає дії відповідача незаконними, у зв'язку з чим змушений звернутись до господарського суду за захистом порушеного права.
В свою чергу, відповідач обґрунтовує свої заперечення тим, що 06.10.2015 р. надсилав позивачу відповідь на його перший лист №57 від 08.09.2015 р., в якій повідомив позивача про наявність невідповідності щодо загальної площі земельних ділянок, які перебували в оренді у позивача - 174,1269 га замість переданих йому по Договору 174,13 га, а також зауважив про доцільність встановлення орендної плати у розмірі 10% від нормативної грошової земельної ділянки замість запропонованих позивачем в проекті Додаткової угоди 3%. Таким чином, вважає, що сторони не досягли домовленості щодо істотних умов договору оренди.
Згідно ч.4 ст. 122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною 8 цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Частиною 4 ст. 4 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є органи виконавчої влади, які відповідно до закону передають земельні ділянки у власність або користування.
Зі змісту Положення про Головне управління Держземагентства в області, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 258 від 10.05.2012 року, вбачається, що ГУ Держземагентства в області є територіальним органом Державного агентства земельних ресурсів України та йому підпорядковане.
Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 40 від 25.01.2013 року доповнено пункт 4 Положення новим пунктом 4.32, згідно з яким Головне управління відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, передає відповідно до закону земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або в користування для всіх потреб в межах області.
Згідно ст. 33 Закону України «Про оренду землі» по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі). Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди. При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється. Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення. У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із: власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності); уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності). Керівник органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який уповноважений підписувати додаткову угоду до договору оренди землі щодо земельної ділянки державної або комунальної власності, визначається рішенням цього органу. Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку.
Судом встановлено, що позивач на виконання вимог ст. 33 Закону України «Про оренду землі» звернувся до відповідача з клопотанням про поновлення спірного Договору разом з проектом додаткової угоди 08.09.2015 р., тобто більше ніж за місяць до сплину терміну дії договору. Про отримання вказаного листа відповідачем свідчить відповідна відмітка на самому листі, долученому до матеріалів справи /а.с. 21/.
Листом від 18.11.2015 р. №П-37 відповідач повідомив позивача про опрацювання його заяви від 08.09.2015 р. та про підготовку проекту наказу «Про заміну сторони у договорі оренди землі (державна реєстрація від 10.03.2006 №140).
В матеріалах справи містяться також листи позивача від 16.02.2016 р. №22 та від 17.02.2016 р. №25, в яких позивач наголошував на тому, що після закінчення дії Договору за відсутності заперечень з боку відповідача продовжує користуватись земельними ділянками та вважає договір поновленим.
В той же час, з листа відповідача від 14.03.2016 р. №28-18-0.11-3559/2-16 вбачається, що він посилається на те, що позивачу було надано відповідь на його звернення від 08.09.2015 р., в якій повідомив позивача про наявність невідповідності щодо загальної площі земельних ділянок, які перебували в оренді у позивача - 174,1269 га замість переданих йому по Договору 174,13 га, а також зауважив про доцільність встановлення орендної плати у розмірі 10% від нормативної грошової земельної ділянки замість запропонованих позивачем в проекті Додаткової угоди 3%.
Проте, суд критично ставиться та не приймає до уваги в якості належного доказу лист-відповідь відповідача від 06.10.2015 р. №ДС-28-18-0.8-4762/2Б/Б, копія якого міститься в матеріалах справи /а.с.27/, оскільки на ньому відсутнє нанесення штрих-коду, який включає реєстраційний індекс і дату документа та розташовується на кожній сторінці документа в спеціально відведеному місці, як того вимагає п.1 наказу Держземагентства України від 10.04.2014 р. №129 «Про деякі питання реєстрації документів в автоматизованій системі діловодства». Пунктом 2 цього ж Наказу встановлено, що документи центрального апарату Держземагентства України, головних управлінь Держземагентства в областях, м. Києві та м. Севастополі, що створені після дати видання цього наказу та які не зареєстровані у системі електронного документообігу «ДОК ПРОФтмСтеп 2.0» і не мають штрих-коду, вважаються недійсними.
Крім того, в матеріалах справи міститься висновок Білопільського районного відділу земельних ресурсів Сумського обласного управління земельних ресурсів від 13.12.2005 р. /а.с.28/, з якого вбачається, що ним погоджено передачу в оренду спірних земельних ділянок загальною площею 174,13 га. Відповідачем же не подано належних доказів самовільної зміни позивачем меж орендованих земельних ділянок.
Позивач подав суду докази належного виконання умов Договору за весь час його дії, а також докази того, що він до цього часу продовжує користуватися земельною ділянкою, про що свідчать копія платіжного доручення №155 від 18.03.2016 р. про сплату орендної плати, податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) /а.с. 30-32/.
Судом встановлено, що в матеріалах справи відсутні докази надсилання відповідачем на адресу позивача листа-повідомлення про заперечення у поновленні спірного Договору протягом строку, встановленого ст. 33 Закону України «Про оренду землі». Більш того, листом від 18.11.2015 р. №П-37 відповідач повідомив позивача про опрацювання його заяви від 08.09.2015 р. та про підготовку проекту наказу «Про заміну сторони у договорі оренди землі (державна реєстрація від 10.03.2006 №140).
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 9 статті 33 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді.
Згідно ст. 33 ГПК України кожна сторона має довести ті обставини, на які вона посилається в обґрунтування своїх доводів і заперечень, а відповідно до ч. 2 ст. 34 ГПК України обставини справи, які за законодавством мають підтверджуватися певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Таким чином, суд дійшов до висновку про наявність у позивача правових підстав для поновлення договору оренди землі на новий строк, а також судом встановлено факт порушення цього права у зв'язку зі зволіканням в укладенні додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки з боку відповідача, а отже позовні вимоги визнаються судом правомірними, обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до Закону України «Про судовий збір» та ст.ст. 44, 49 ГПК України витрати по сплаті судового збору підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати укладеною з дати набрання законної сили судовим рішенням додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки від 28.02.2006 року, зареєстрованого Білопільським відділом Сумської регіональної філії ДЗК за № 140 від 10.03.2006 року та укладеного між орендодавцем: Білопільською районною державною адміністрацією та орендарем: приватним підприємством фірмою «Агрохімпромцентр» на наступних умовах:
ДОДАТКОВА УГОДА
м. Суми, Україна
Головне управління Держгеокадастру у Сумській області в особі начальника
- поновити термін дії договору оренди земельних ділянок (державна реєстрація від 10.03.2006 року № 140) на 10 років;
- викласти умови договору оренди земельної ділянки (державна реєстрація від 10.03.2006 року № 140) в наступній редакції:
ПРЕДМЕТ ДОГОВОРУ
1. Орендодавець - Головне управління Держгеокадастру у Сумській області надає, а Орендар - приватне підприємство фірма «Агрохімпромцентр» приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Горобівської сільської ради Білопільського району Сумської області в межах, зазначених на плані (додаток 1)
ОБ'ЄКТ ОРЕНДИ
2. В оренду передаються земельні ділянки державної власності загальною площею 174,1306, кадастрові номери - 5920682600:01:002:0102, 5920682600:01:002:0103, 5920682600:01:003:0032, 5920682600:01:003:0033, 5920682600:01:003:0034, 5920682600:03:001:0111.
3. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнтів індексації станом на 01 січня 2016 року становить 6 388 642 грн. 76 коп.
СТРОК ДІЇ ДОГОВОРУ
4. Після закінчення строку дії договору Орендар, у разі належного виконання обов'язків, відповідно до умов договору, має переважне право на укладення договору земель на новий строк.
5. Орендар зобов'язаний повідомити Орендодавця про намір поновити договір оренди земель за 30 днів до спливу строку дії договору оренди, додавши до листа - повідомлення проект додаткової угоди.
ОРЕНДНА ПЛАТА
6. Річна орендна плата вноситься Орендарем виключно в грошовій формі незалежно від результатів діяльності Орендаря та становить 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що складає 191 659 грн. 28 коп.
7. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством за затвердженими КМУ формами, що заповнюються під час укладання або зміни договору оренди чи подовження його дії.
8. Орендна плата вноситься щомісячно протягом 30 календарних днів наступних за останнім календарним днем звітного місяця в рівних долях на розподільчий рахунок Горобівської сільської ради, відкритому в Білопільському управлінні ДКСУ в Сумській області. За неповний календарний місяць орендна плата сплачується за дні фактичного користування земельною ділянкою.
9. Розмір орендної плати переглядається щорічно у разі:
- Зміни умов господарювання передбачених договором;
- Зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;
- Погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами;
- В інших випадках, передбачених законом.
10. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі 120% річних облікової ставки НБУ, діючої на день виникнення заборгованості за кожен день прострочення несплаченої суми за (відсотків) кожен день прострочення.
УМОВИ ВИКОРИСТАННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ
11. Земельна ділянка передається в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
12. Цільове призначення земельної ділянки - землі сільськогосподарського призначення.
13. Умови збереження стану Об'єкта оренди:
- Виконувати встановлені щодо Об'єкта оренди обмеження (обтяження)в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі;
- Використовувати взяту в оренду земельну ділянку за цільовим призначенням: використовувати землю ефективно, підвищувати її родючість, застосовувати природоохоронні та протиерозійні технології;
- Запобігати погіршенню екологічного стану на території в результаті своєї господарської діяльності;
- Додержуватись вимог законодавства про охорону довкілля.
УМОВИ І СТРОКИ ПЕРЕДАЧІ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ В ОРЕНДУ
14. Передача земельної ділянки здійснюється з розробленням проекту її відведення.
15. Передача земельної ділянки Орендарю здійснюється в тижневий строк після державної реєстрації цього договору за актом приймання - передачі.
УМОВИ ПОВЕРЕННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ
16. У разі припинення дії договору, Орендар зобов'язаний повернути земельну ділянку у стані, не гіршому, у порівнянні з тим, в якому він її одержав в оренду. Орендодавець, у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних зі зміною її стану, має право на відшкодування збитків, у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування, спір розглядається у судовому порядку.
17. Здійснені Орендарем без згоди Орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.
18. Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних внаслідок невиконання Орендодавцем зобов'язань, передбачених цим договором. Збитками вважаються:
- Фактичні витрати, яких Орендар зазнав у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору Орендодавцем, а також витрати, які Орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права.
- Доходи, які Орендар міг би реально отримати, в разі неналежного виконання Орендодавцем умов договору.
19. Розмір фактичних витрат Орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних.
ОБМЕЖЕННЯ (ОБТЯЖЕННЯ) ЩОДО ВИКОРИСТАННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ.
20. На орендовані земельні ділянки встановлені обмеження (обтяження) та інші права третіх осіб:
- Заборона на зміну цільового призначення без проекту землеустрою;
- Дотримання агротехнічних вимог що використовуються при сільськогосподарському виробництві;
- Використання земельної ділянки для ремонту інженерних комунікацій;
- ОСОБА_4 на оренду земельної ділянки не може бути відчужено її Орендарем іншим особам, внесено до Статутного фонду, передано у заставу.
ІНШІ ПРАВА ТА ОБОВ'ЯЗКИ СТОРІН
21. Орендодавець має право вимагати від Орендаря:
- Використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди;
- Дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості грунтів, додержання державних стандартів, норм і правил;
- Дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарно - захисних смуг, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються;
- Своєчасного внесення орендної плати.
ОРЕНДОДАВЕЦЬ ЗОБОВЯЗАНИЙ:
- Передати в користування земельну ділянку в стані, що відповідає умовам договору оренди;
- При передачі земельної ділянки в оренду, забезпечувати відповідно до закону реалізацію прав третіх осіб щодо орендованої земельної ділянки;
- Не вчиняти дій, які б перешкоджали Орендареві користуватись орендованою земельною ділянкою;
- Попередити Орендаря про особливі властивості та недоліки земельної ділянки, які в процесі її використання можуть спричинити екологічно небезпечні наслідки для довкілля або привести до погіршення стану самого Об'єкта оренди.
ОРЕНДАР ОСОБА_4:
- Самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору;
- Отримувати доходи з орендованої земельної ділянки.
ОРЕНДАР ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ ЗОБОВ'ЯЗАНИЙ:
- Приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим у встановленому законодавством, порядку;
- Виконувати встановлені щодо Об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі;
- У 5-ти денний строк після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки державної власності, надати копії договору відповідному органу держаної податкової служби;
- Відповідно до ЗУ «Про карантин росли» проводити за рахунок власних коштів заходи по знищенню карантинних рослин на земельній ділянці.
ОСОБА_5 ЗНИЩЕННЯ ОСОБА_6 ОБ'ЄКТА ОРЕНДИ ЧИ ЙОГО ЧАСТИНИ
22. Ризик випадкового знищення або пошкодження Об'єкта оренди чи його частини, несе Орендодавець.
СТРАХУВАННЯ ОБЄКТА ОРЕНДИ
23. Згідно з цим договором Об'єкт оренди не підлягає страхуванню на весь період дії договору.
ЗМІНА УМОВ ДОГОВОРУ І ПРИПИНЕННЯ ЙОГО ДІЇ
24. Зміна умов договору здійснюються у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо змін умов договору, спір розв'язується у судовому порядку.
25. Дія договору припиняється у разі:
- Закінчення строку, на який його укладено;
- Придбання Орендарем земельної ділянки у власність;
- ОСОБА_3 земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;
- Ліквідації юридичної особи - Орендаря.
Договір припиняється також у інших випадках, передбачених законом.
26. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:
- Взаємною згодою сторін;
- Рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених цим договором та внаслідок випадкового знищення, пошкодження земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
27. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку допускається. Умовами розірвання договору в односторонньому порядку є систематична (протягом трьох місців підряд) несплата орендної плати.
28. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи - орендаря, не є підставою для розірвання договору.
ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ СТОРІН ЗА НЕВИКОНАННЯ ОСОБА_7 ВИКОНАННЯ ДОГОВОРУ.
29. За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.
30. Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.
ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ.
31. Цей договір набуває чинності після його підписання сторонами та державної реєстрації права оренди.
32. Цей договір укладено у 3-х примірниках, які мають однакову юридичну силу, один з них знаходиться у Орендодавця, другий - у Орендаря, третій - в реєстраційній справі. Невід'ємними частинами договору є:
- План або схема земельної ділянки;
- Кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлення земельних сервітутів;
- Акт визначення меж в натурі (на місцевості);
- Акт приймання - передачі земельної ділянки.
33. Копія цієї додаткової угоди у 5-ти денний термін з дня державної реєстрації надається Орендарем до відповідного органу державної податкової служби.
34. Ця додаткова угода є невід'ємною частиною договору оренди земельної ділянки (державна реєстрація від 10.03.2006 року за № 140) та набирає чинності після підписання сторонами та реєстрації права оренди.
35. Додаткова угода укладена у 3- х примірниках, які мають однакову юридичну силу, одна з них знаходиться у Орендодавця - ГУ Держгеокадастру у Сумській області, друга - у Орендаря приватного підприємства фірми «Агрохімпромцентр», третя - в реєстраційній справі
РЕКВІЗИТИ СТОРІН
ОРЕНДОДАВЕЦЬ ГУ Держгеокадастру у Сумській області Код ЄДРПОУ 38397180 Р.р. 35215002003598 ГУ ДКСУ у Сумській області МФО 837013 Юридична адреса: 40021, м. Суми, вул. Петропавлівська, 108 Тел. (0542) 70-09-15
4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повний текст рішення підписано 09.06.2016 року .
Суддя ОСОБА_9
Суд | Господарський суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 31.05.2016 |
Оприлюднено | 15.06.2016 |
Номер документу | 58219647 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Сумської області
Коваленко Олександр Вікторович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні