Рішення
від 07.06.2016 по справі 923/413/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м. Херсон, вул. Театральна, 18

тел. /0552/ 49-31-78

Веб сторінка : ks.arbitr.gov.ua/sud5024/


Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 червня 2016 р. Справа № 923/413/16

Господарський суд Херсонської області у складі судді Гридасова Ю.В. при секретарі Зуденко Є.С., розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за первісним позовом Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго", м. Херсон,

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Щедра Нива Херсон ГВВ", с. Сонячне, м. Херсон,

про стягнення 407 102 грн. 32 коп.;

за зустрічним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Щедра Нива Херсон ГВВ", с. Сонячне, м. Херсон,

до Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго", м. Херсон,

про визнання недійсним рішення;

за участю представників:

позивача за первісним позовом - ОСОБА_1, представник, дов. № 07/007-16 від 23.12.15р.;

відповідача за первісним позовом - ОСОБА_2, представник, дов. № 11-05/2016 від 11.05.16р.

Позивач за первісним позовом звернувся до господарського суду Херсонської області з позовною заявою у якій просить стягнути з відповідача за первісним позовом 407102,32грн. вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок самовільного підключення електроустановок, на підставі рішення комісії по розгляду ОСОБА_3 про порушення Правил користування електричною енергією від 06 жовтня 2015 року та акту про порушення Правил користування електричною енергією від 22.09.2015 р. № 130327.

Відповідач за первісним позовом звернувся до господарського суду Херсонської області із зустрічною позовною заявою у якій просить визнати недійсним рішення комісії по розгляду ОСОБА_3 про порушення Правил користування електричною енергією ПАТ «ЕК «Херсонобленерго», оформлене протоколом № 87 від 06.10.2015 року, про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Щедра Нива Херсон ГВВ» (код за ЄДР 39712791) санкції у вигляді стягнення обсягу неврахованої електричної енергії в кількості 234509 КВТ/год на загальну суму 407 102,32 грн. В обґрунтування зустрічного позову відповідач за первісним позовом посилається на те, що в схемі підключення встановлені запобіжники розраховані на струм 400 А, а згідно п. 1.3.7 ПУЕ для алюмінієвого кабеля з перерізом жили 50 мм. допустимий довготривалий струм становить 175 А, у зв'язку із чим вважає безпідставним застосування обленерго сили струму величиною в 525 А.

Представник позивача за первісним позовом в ході судового засідання підтримав вимоги, викладені у первісній позовній заяві та заперечував проти зустрічного позову, відповідно до відзиву на зустрічну позовну заяву.

Представник відповідача в ході судового розгляду справи заперечував проти первісного позову та підтримав зустрічну позовну заяву. Відзив на позовну заяву до дня засідання суду не представив.

Відповідно до положень ст. 75 ГПК України справа розглядається за наявними у ній матеріалами.

Відповідно до положень ч. 3 ст. 77 ГПК України у судовому засіданні оголошувалась перерва з 02.06.16 до 07.06.16

У судовому засіданні 07.06.16 оголошено вступну та резолютивну частини рішення по справі.

Заслухавши пояснення учасників судового процесу, що прибули в судове засідання, дослідивши наявні матеріали справи, господарський суд

в с т а н о в и в :

Відповідно до статті 235 ГК України за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку. До суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором.

Частиною першою статті 236 ГК України встановлено види оперативно- господарських санкцій, серед яких - встановлення в односторонньому порядку на майбутнє додаткових гарантій належного виконання зобов'язань стороною, яка порушила зобов'язання: зміна порядку оплати продукції (робіт, послуг), переведення платника на попередню оплату продукції (робіт, послуг) або на оплату після перевірки їх якості тощо. Згідно з частиною другою статті 236 ГК України перелік оперативно - господарських санкцій, встановлений у її першій частині, не є вичерпним.

Сторони можуть передбачити у договорі й інші оперативно-господарські санкції. За змістом статей 216, 217, 218, 235, 236, 237 ГК України рішення постачальника електричної енергії про нарахування вартості недоврахованої спожитої електроенергії є саме оперативно-господарською санкцією. 20 Недоврахована електрична енергія - це обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом, але не врахований розрахунковими засобами обліку або врахований неправильно (пункт 1.2 Правил користування електричною енергією, затверджених Постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 року № 28).

22.09.2015 року працівниками ПАТ "ЕК "Херсонобленерго" (надалі за текстом рішення - Позивач за первісним позовом) було проведено перевірку додержання ТОВ "Щедра Нива Херсон ГВВ" (надалі за текстом рішення - Відповідач за первісним позовом) Правил користування електричною енергією, за результатами якої складено ОСОБА_3 про порушення ПКЕЕ № 130327, в якому зазначено наступне порушення споживачем ПКЕЕ: самовільне підключення електроустановок товариства з обмеженою відповідальністю "Щедра Нива Херсон ГВВ" до РУ-0,4 кВ КТП-853 без засобів обліку та без укладення договору про постачання електроенергії, за адресою Херсонська область, сел. Сонячне, вул. Центральна, 18. Самовільне підключення здійснено алюмінієвим кабелем 3x50мм . ОСОБА_3 про порушення від 22.09.2015 р. № 130327 підписаний п'ятьма працівниками ПАТ «ЕК»Херсонобленерго», слідчим ВКР Дніпровського РВ УМВС ОСОБА_4, депутатом Зеленівської селищної ради ОСОБА_5, у якості свідків.

Відповідно до п, 6.41 Правил користування електричною енергією, затверджених Постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 року № 28 (надалі за текстом рішення - ПКЕЕ) у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень.

Пунктом 6.42 ПКЕЕ передбачено, що на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Комісія з розгляду актів порушень створюється постачальником електричної енергії (електропередавальною організацією) і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників постачальника електричної енергії.

Споживач має бути повідомлений про час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 5 робочих днів до призначеного дня засідання і має право бути присутнім на засіданні комісії.

Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків. Споживач має право оскаржити рішення комісії в суді.

Порядок визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами ПКЕЕ встановлено Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженою постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 4 травня 2006 р. № 562 (надалі за текстом рішення - ОСОБА_6).

ОСОБА_6 застосовується постачальником електричної енергії за регульованим тарифом (електропередавальною організацією) (далі - енергопостачальник) при визначенні обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення правил користування електричною енергією та/або виявлення фактів крадіжки електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без приладів обліку.

За змістом пункту 2.6 ОСОБА_6, у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпункті 5 пункту 2.1 цієї ОСОБА_6, а саме: самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі енергопостачальника, та за умови відсутності Договору, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (\Удоб.с.п., кВт-год), розраховується за формулою 2.7 ОСОБА_6.

06 жовтня 2015 року на засіданні комісії по розгляду ОСОБА_4 про порушення Правил користування електричною енергією на підставі складеного ОСОБА_4 про порушення ПКЕЕ визначений об'єм неврахованої електричної енергії в кількості 234509 кВт/год. на загальну суму 407102,32 грн. В результаті чого, споживачу було виставлено додатковий рахунок за вересень 2015 р. на суму 407102,32 грн. для оплати.

Рішення комісії від 06.10.2015 року Відповідач отримав нарочно 06.10.2015 p., що підтверджується підписом директора ТОВ "Щедра Нива Херсон ГВВ" ОСОБА_7 Рахунок на оплату 407102,32 грн. вартості недоврахованої електричної енергії був надісланий 18.11.2015 на адресу ТОВ "Щедра Нива Херсон ГВВ" рекомендованим листом з повідомленням про вручення, яке повернулось на адресу відправника з відміткою підприємства поштового зв'язку від 03.12.2015 про неможливість вручення.

Відповідно до п. 1.7 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов'язань" №14 від 17.12.2013 р. днем пред'явлення вимоги кредитором слід вважати день, у який боржник одержав надіслану йому вимогу, а в разі якщо вимогу надіслано засобами поштового зв'язку і підприємством зв'язку здійснено повідомлення про неможливість вручення поштового відправлення, то днем пред'явлення вимоги є дата оформлення названим підприємством цього повідомлення.

Оскільки згаданою статтею 530 ЦК України не визначена форма пред'явлення вимоги кредитором, останній може здійснити своє право як шляхом надіслання платіжної вимоги-доручення, так і шляхом звернення до боржника з листом, телеграмою, надіслання йому рахунка (рахунка-фактури) тощо. При цьому якщо боржник (відповідач) заперечує одержання ним такої вимоги, кредитор (позивач) зобов'язаний подати господарському суду докази її надіслання боржникові. Ухилення боржника від одержання на підприємстві зв'язку листа, що містив вимогу (відмова від його прийняття, нез'явлення на зазначене підприємство після одержання його повідомлення про надходження рекомендованого або цінного листа) не дає підстав вважати вимогу непред'явленою.

Отже, датою вручення відповідачу за первісним позовом рахунку на оплату 407 102,32 грн. вартості недоврахованої електричної енергії вважається 03.12.2015 р.

Споживач має оплатити розрахункові документи за недовраховану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (пункт 6.43 Правил користування електричною енергією).

В жовтні 2015 року ТОВ "Щедра Нива Херсон ГВВ" звернулося до Господарського суду Херсонської області із позовом про скасування оперативно-господарської санкції, оформленої протоколом № 87 від 06.10.2015 р., в результаті чого було порушено провадження у справі 923/1750/15. В обґрунтування зазначеного позову заявник посилався на інші підстави, ніж у зустрічній позовній заяві у справі, що розглядяається, що свдчить про відсутність підстав для припинення провадження за зустрічним позовом відповідно до ст. 80 ГПК України.

За результатами розгляду даної справи, Господарський суд Херсонської області дослідивши правомірність та законність оперативно-господарської санкції, оформленої протоколом № 87 від 06.10.2015 р., не знайшов законних підстав для задоволення позовних вимог та своїм Рішенням від 06.01.2016 р. № 923/1750/15 відмовив у задоволенні позовних вимог ТОВ "Щедра Нива Херсон ГВВ" про скасування оперативно-господарської санкції оформленої протоколом № 87 від 06.10.2015 р.

ОСОБА_6 рішення Господарського суду Херсонської області № 923/1750/15 від 06.01.2016 р. Відповідачем не оскаржувалось та 23.01.2016 р. набрало законної сили.

Станом на момент подачі позову рахунок на суму 407 102,32 грн. Відповідачем за первісни позовом не сплачено.

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України «Про електроенергетику» споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником.

Відповідно до абз. 3 ч. 2 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» правопорушеннями в електроенергетиці, зокрема, крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку, що тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність.

Відповідно до ст. 1212 Цивільного кодексу України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Статтею 1212 ЦК України передбачено, що набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.

У разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна.

Відповідно до положень ст. 526 Цивільного кодексу України (435-4) "зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться".

Відповідно до глави 1.3 «Правил улаштування електроустановок», затверджених Міністерством енергетики та електрифікації СРСР 1986 року, допустимий тривалий струм для проводів з резиновою та полівінілхлоридною ізоляцією з алюмінієвими жилами з поперечним перерізом жили 50 мм2 складає 130 А для трьох одножильних проводів (таблиця 1.3.5 п. 1.3.11 Правил улаштування електроустановок), а допустимий тривалий струм для кабелів з алюмінієвими жилами з резиновою чи пластмасовою ізоляцією в свинцевій, полівінілхлоридній і резиновій оболонках, броньований і неброньованих з алюмінієвими жилами з поперечним перерізом жили 50 мм2 складає 110 А по повітрю або 175 А у землі (таблиця 1.3.7 п. 1.3.11 Правил улаштування електроустановок).

Відповідно до п. 2.6 ОСОБА_6 у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпункті 5 пункту 2.1 цієї ОСОБА_6, та за умови відсутності Договору, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (\Удоб.с.п., кВт-год), розраховується за формулою (2.7) \Удоб.с.п. = Рс.п. • tBHK.cn ., де Рс.п. - потужність самовільного підключення (кВт), що визначається за формулами: у разі підключення до однієї фази Рс.п. = І • ином.фаз. • cosj (2.8) у разі підключення до трьох фаз Рс.п. = 3 • І • ином.фаз. • cosj (2.9) де І - сила струму, визначена виходячи з найменшої поперечної площі перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до мережі, та допустимого тривалого струму, який може ними протікати згідно з главою 1.3 Правил улаштування електроустановок (далі - ПУЕ), А.

Як стверджує позивач за первісним позовом, самовільне підключення було здіснено трьохфазним кабелем до трьохфазної мережі , то розрахунок потужності самовільного підключення був здіснений у відповідності до формули 2.9 Рс.п. = 3 • І • ином.фаз. • cosj, а саме: (3 • 175 • 0,22 • 0,9 = 103,95), після чого була визначена величина добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення за формулою 2.7 \Удоб.с.п. = Pen. • tBHK.cn . (103,95 • 12 = 1247,4 кВт/год.).

Разом з тим, у ОСОБА_4 про порушення ПКЕЕ № 130327 від 22.09.2015 року відсутні відомості про трьохфазне під'єднання , трифазним кабелем, а лише міститься інформація про: "самовільне підключення здійснено алюмінієвим кабелем 3x50мм" , що свідчить про використання відповідачем за первісним позовом однієї фази у трьохжильному кабелі.

З урахуванням викладених обставин, комісією позивача за первісним позовом (протокол № 87 від 06.10.2015 року) помилково застосована сила струму величиною в 525 А (вірна сила струму - 175 А) у формулі Рс.п. = І • ином.фаз. • cosj (2.8.). Саме вказана формула застосована комісією у вказаному протоколі, а не формула 2.9, на яку посилається позивач за первісним позовом у відзиві на зустрічну позовну заяву.

Крім того, відповідно до акту про порушення № 130327 від 22.09.2015 року, Відповідачем за зустрічним позовом зазначено (в п. 4 та на схемі підключення акту про порушення), що запобіжники розраховані на струм не більше 400 А.

З огляду на вказані обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги за первісним позовом підлягають задоволенню в частині, щодо стягнення 135700грн.77коп., а заперечення відповідача за первісним позовом проти вказаної частини позовних вимог не приймаються судом до уваги. В іншій частині первісний позов задоволенню не підлягає.

Не підлягають задоволенню позовні вимоги за застрічним позовом за наступних обставин.

У разі незгоди з застосуванням оперативно-господарської санкції заінтересована сторона може звернутися до суду з заявою про скасування такої санкції (частина друга статті 237 ГК України).

Відповідно до п. 6.42 ПКЕЕ користування електричною енергією, затверджених Постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 року №28, споживач має право оскаржити рішення комісії в суді. У разі задоволення судом скарги споживача постачальник електричної енергії (електропередавальна організація) скасовує відповідний акт про порушення.

Відповідно до постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про узагальнення судової практики вирішення спорів, що виникають у сфері надання послуг з електропостачання" № 3 від 16.12.2015 р., при вирішенні спору щодо скасування оперативно-господарської санкції судом перевіряється розмір оперативно-господарської санкції, заявленої до стягнення, а саме: правильність застосування порядку обчислення обсягів та вартості необлікованої енергії (правильність застосування визначених Методикою формул, наявність чи відсутність підстав для застосування приписів пункту 2.4 ОСОБА_6), правильність всіх вихідних даних, що використовувались енергопостачальником при здійсненні такого розрахунку, а також арифметичну правильність розрахунку. За приписами пункту 2.4 ОСОБА_6 у разі виявлення у споживача порушень Правил, зазначених у підпунктах 1 - 4, 6 пункту 2.1 ОСОБА_6, за умови наявності договору про постачання електричної енергії для потреб струмоприймачів, у певних випадках передбачена можливість зменшення суми, що підлягає оплаті, на величину вартості сплаченої електричної енергії (п. 2.4 , пп. "г" постанови Пленуму).

Часткове скасування (визнання недійсною) оперативно-господарської санкції є неможливим, виходячи з суті цієї санкції як такої, що є волевиявленням сторони, і суд не може підміняти сторону та змінювати її волевиявлення, а має право лише його оцінювати щодо законності.

Оспорюване відповідачем за первісним позовом у зустрічній позовній заяві рішення комісії позивача за первісним позовом відповідає вимогам закону (позивач за застрічним позовом не має заперечень щодо оформлення акту про порушення, на підставі якого рішення комісії прийняте), а комісією позивача за первісним позовом у протоколі № 87 від 06.10.2015 року допущена арифметична помилка, яка виправлена судом при вирішенні спору за первісним позовом про стягнення вартості недоврахованої електроенергії.

Крім того, враховуючи відсутність договірних відносин між сторонами на момент складання акту про порушення, первісний позов фактично пред'явлений з метою відшкодування шкоди за ст. 1212 ЦК України, а не стягнення оперативно-господарської санкції за порушення договірних (господарських) зобов'язань, що унеможливлює застосування частини другої статті 237 ГК України.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача та позивача пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

На підставі зазначених вище норм матеріального права, керуючись ст. ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України,

в и р і ш и в :

1. Первісний позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Щедра Нива Херсон ГВВ" (адреса - 73482, Херсонська обл., сел. Сонячне, вул. Центральна, 18, код ЄДРПОУ - 39712791) на користь Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" (адреса - 73003, м. Херсон, вул. Пестеля, 5, код ЄДРПОУ - 05396638) 135700грн.77коп. вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок самовільного підключення електроустановок (на рахунок із спеціальним режимом використання №26036300020852 в філії Херсонського обласного управління ВАТ «Ощадбанк» № 10021, МФО 352457, код 05396638), 2035грн.51коп. витрат по сплаті судового збору (на поточний рахунок № 26008302852 в ФХОУ AT «Ощадбанк», МФО 352457, код 05396638). Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

3. В задоволенні іншої частини первісного позову відмовити.

4. В задоволенні зустрічного позову відмовити.

(Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом).

Повне рішення складено 10 червня 2016 р.

Суддя Ю.В. Гридасов

СудГосподарський суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення07.06.2016
Оприлюднено15.06.2016
Номер документу58247349
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —923/413/16

Ухвала від 12.05.2016

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Гридасов Ю.В.

Ухвала від 07.07.2016

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Морщагіна Н.С.

Рішення від 07.06.2016

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Гридасов Ю.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні