Апеляційний суд Кіровоградської області
№ провадження 22-ц/781/1271/16 Головуючий у суді І-ї інстанції ОСОБА_1
Доповідач Мурашко С. І.
УХВАЛА
Іменем України
08.06.2016 колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Кіровоградської області у складі:
головуючого - судді Мурашка С.І.
суддів - Бубличенко В.П., Кривохижі В.І.
за участі секретаря - Савченко Н.В.
розглянула у відкритому судовому засіданні в м.Кіровограді цивільну справу за позовом ОСОБА_2, який діє в інтересах ОСОБА_3, до Приватного підприємства «Бобринець-Агро» про розірвання договору оренди землі за апеляційною скаргою ОСОБА_2, який діє в інтересах ОСОБА_3, на заочне рішення Бобринецького районного суду Кіровоградської області від 11 квітня 2016 року і
В С Т А Н О В И Л А :
Заочним рішенням Бобринецького районного суду Кіровоградської області від 11 квітня 2016 року в задоволенні позову ОСОБА_2, який діє в інтересах ОСОБА_3, до Приватного підприємства «Бобринець-Агро» про розірвання укладеного між ними договору оренди землі від 26.09.2008 року відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_2, який діє в інтересах ОСОБА_3, просить скасувати рішення суду першої інстанції з підстав невідповідності висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права і ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити.
В судовому засіданні апеляційного суду ОСОБА_2 підтримав апеляційну скаргу з посиланням на викладені в ній обставини.
Представник ПП «Бобринець-Агро» в судове засідання не з'явився про час і місце розгляду справи повідомлявся в порядку визначеному ст.ст.74, 76 ЦПК України.
Колегія суддів, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції, вважає, що апеляційна скарга підлягає відхиленню з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач є власником земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 7,5680 га, кадастровий номер 3520886000:02:000:0102, яка розташована на території Павлогірківської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області та належить йому на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 24.09.2013 року, зареєстрованого в реєстрі за №1680, після смерті батька ОСОБА_4, який помер 09 лютого 2013 р оку.
За договором оренди землі від 26.09.2008 року, зареєстрованого у Бобринецькому районному відділі Кіровоградської регіональної філії ДП "Центр ДЗК" 17 жовтня 2008 року за №040836500104, спадкодавець ОСОБА_4 за життя передав відповідачу в оренду земельну ділянку строком на 10 років.
Відмовляючи в задоволенні позову суд першої інстанції дійшов висновку, що вказані позивачем обставини щодо порушення відповідачем умов договору оренди землі та користування земельною ділянкою іншим суб'єктом господарювання не знайшли свого підтвердження.
Такий висновок суду ґрунтується на законі та відповідає обставинам справи.
Відповідно до частини другої статті 792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Спеціальним законом, яким регулюються відносини, пов'язані з орендою землі, є Закон України В«Про оренду земліВ» .
Орендар земельної ділянки має право самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі (частина перша статті 25 Закону України В«Про оренду земліВ» ), а орендодавець відповідно до частини першої статті 24 цього Закону має право вимагати від орендаря безпосереднього використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди та своєчасного внесення орендної плати.
Згідно із пунктами 1, 9, 36, 39 оспорюваного договору орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення, орендна плата вноситься орендарем, орендар обробляє орендовану земельну ділянку, зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін .
Таким чином, залучення третіх осіб до обробітку землі та сплати орендної плати орендодавцю з припиненням орендарем господарської діяльності з безпосереднього цільового використання орендованої земельної ділянки виходить за межі діяльності, яку може здійснювати орендар без погодження з орендодавцем.
За змістом частини першої статті 32 Закону України В«Про оренду земліВ» договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору.
Позивач просив розірвати договір оренди землі з тих підстав, що орендар не виконує умови договору, земельна ділянка безпідставно використовується іншим суб'єктом господарювання ПП «Бобринець-Агро-К», що є грубим порушенням орендарем умов використання об'єкта оренди.
За приписами ст.ст.10,60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
На підтвердження доводів позовних вимог позивачем надано копію листа ПП «Бобринець-Агро» від 18 травня 2015 року, в якому відповідач інформує позивача про те, що ПП «Бобринець-Агро» перебуває в процесі припинення (ліквідації) та немає обігових коштів для оплати орендної плати за договором оренди земельної ділянки. Позивачу запропоновано переукласти договір оренди землі з ПП «Бобринець-Агро-К» (а.с.14).
Однак, зазначений лист не є беззаперечним доказом, що відповідач залучив ПП «Бобринець-Агро-К» до обробітку землі та сплати орендної плати.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та осіб-підприємців діяльність ПП «Бобринець-Агро» на час розгляду справи не припинено (а.с.15-17).
За змістом ст.303 ЦПК України під час розгляду справи в апеляційному порядку суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції. Апеляційний суд досліджує докази, які судом першої інстанції були досліджені з порушенням встановленого порядку або в дослідженні яких було неправомірно відмолено, а також нові докази, неподання яких до суду першої інстанції було зумовлено поважними причинами.
Оскільки позивач не надав належних та допустимих доказів на підтвердження своїх доводів позовних вимог суд першої інстанції дійшов правильного висновку про відсутність підстав для розірвання договору оренди землі.
Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи.
З урахування наведеного колегія суддів вважає, що рішення суду постановлено з додержанням вимог закону та відповідає матеріалам справи і підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 209, 307, 308, 313-315 ЦПК України, колегія суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Кіровоградської області
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу ОСОБА_2, який діє в інтересах ОСОБА_3 відхилити.
Заочне рішення Бобринецького районного суду Кіровоградської області від 11 квітня 2016 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.
Головуючий суддя С.І.Мурашко
Судді В.П.Бубличенко
ОСОБА_5
Суд | Апеляційний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 08.06.2016 |
Оприлюднено | 15.06.2016 |
Номер документу | 58257373 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Кіровоградської області
Мурашко С. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні