Постанова
від 09.06.2016 по справі 807/580/16
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

09 червня 2016 рокум. Ужгород№ 807/580/16

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Андрійцьо В.Д.

при секретарі судового засідання - Пирожук Н.П.

за участю:

представника позивача: Олексик В.В.,

представника відповідача: Кевер Г.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з додатковою відповідальністю "Закарпатський рибокомбінат" до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправним та скасування розпорядження та скасування реєстрації випуску акцій, -

В С Т А Н О В И В:

Товариство з додатковою відповідальністю "Закарпатський рибокомбінат" (далі - позивач, ТДВ "Закарпатський рибокомбінат") звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - відповідач, НКЦПФР), згідно якої просить суд визнати протиправним та скасувати Розпорядження №12-КФ-В від 31.03.2016 року Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку та зобов'язати Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку скасувати реєстрацію випуску акцій та анулювати свідоцтво про реєстрацію випуску акцій ПрАТ "Закарпатський рибокомбінат".

Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що ПрАТ "Закарпатський рибокомбінат" подало до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку заяву про скасування реєстрації випуску акцій від 10.03.2016 р. №67 з пакетом необхідних документів.

За результатом розгляду вказаної заяви, Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку винесено Розпорядження №12-КФ-В від 31.03.2016 року, яке являється предметом розгляду даної адміністративної справи та яким позивачу відмовлено у скасуванні реєстрації випуску акцій та анулюванні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій.

Вчинені відповідачем дії при розгляді заяви про скасування реєстрації випуску акцій від 10.03.2016 р. №67, позивач вважає протиправними, та такими, що порушують його охоронювані законом права та інтереси, а також оскаржуване позивачем розпорядження №12-КФ-В від 31.03.2016 року прийняте з порушенням норми чинного законодавства і таке підлягає скасуванню.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві та просив суд даний адміністративний позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення даного адміністративного позову заперечила з підстав вкладених у письмових запереченнях проти позову, зокрема пояснивши, що копія повідомлення про проведення загальних зборів акціонерів, які відбулися 03.03.2016 року, опубліковано в газеті "Відомості Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку" №13 від 21.01.2016 року не відповідає вимогам ст. 36 Закону України "Про акціонерні товариства". В протоколі загальних зборів акціонерів (позачергових) ПрАТ від 03.03.2016р. №3/1: - не зазначено кількість голосів акціонерів за підсумками голосування з кожного питання порядку денного, що не відповідає вимогам ч.2 ст. 46 Закону України "Про акціонерні товариства"; - зазначено, що кількість осіб, включених до реєстру акціонерів сім осіб, при цьому відсутні відомості про зазначення кількості осіб, включених до переліку акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах, що не відповідає вимогам ч.2 ст.46 Закону України "Про акціонерні товариства".

В копії передавального акту ПрАТ "Закарпатський рибокомбінат", затвердженого позачерговими зборами акціонерів, протокол №3/1 від 03.03.2016р.: - зазначено, що рішення про припинення ПрАТ шляхом перетворення в ТДВ було прийнято загальними зборами акціонерів (протокол №3/1 від 03.03.2016р.), при цьому зазначене рішення було прийняте загальними зборами акціонерів ПрАТ (протокол №1/3 від 03.12.2015р.); - зазначено, що 28.12.2015р. було скасовано реєстрацію випуску акцій ПрАТ, при цьому 28.12.2015р. було зупинено обіг акцій товариства; - відсутні відомості щодо публікації рішення щодо припинення товариства у відповідності до вимог ч.1 ст. 82 Закону України "Про акціонерні товариства"; - зазначено, що комісією з припинення ПрАТ проведено заходи з перетворення та складено передавальний акт ПрАТ від 03.03.2016р., при цьому наведено дані в цьому передавальному акті станом на 15.02.2016р., станом на 31.12.2015р., станом на 31.12.2016р.; - в розділі ІІІ зазначено, що проведено інвентаризацію станом на 31.12.2015 року, а також комісією з припинення було складено баланс підприємства (річний баланс станом на 31.12.2015р., вказаний баланс - додається), при цьому зазначений баланс відсутній. - в розділі IV відсутні відомості щодо суми "всього пасивів"; - не зазначено прізвище, ім'я, по-батькові уповноважених осіб, що підписали передавальний акт.

В протоколі №1 від 03.03.2016р. загальних зборів учасників (засновників) ТДВ: - не зазначена частка у гривнях учасників, що зареєструвалися у зборах у відповідності до ст. 65 Закону України "Про господарські товариства"; - зазначено, що загальними зборами акціонерів (протокол №3/1 від 03.03.2016р.) було прийнято рішення про припинення ПрАТ шляхом перетворення в ТДВ, при цьому зазначене рішення було прийняте зборами акціонерів ПрАТ (протокол №1/3 від 03.12.2015р.); - зазначено, що якщо у шестимісячний строк учасником або учасниками не буде здійснено обмін, то статний капітал підлягає зменшенню на суму частки такого учасника чи учасників, а учасник підлягає виключенню з Товариства, що не відповідає вимогам ч.4 ст.87 Закону України "Про акціонерні товариства", ст. 52 Закону України "Про господарські товариства" та ст.41 Конституції України.

Копії статуту ТДВ, затвердженого протоколом №1 від 03.03.2016р. загальними зборами учасників (засновників) ТДВ: - зазначено, що кількість учасників товариства становить сім осіб, статут товариства підписаний лише двома учасниками ОСОБА_3 та ОСОБА_4 При цьому відсутні відомості щодо уповноваження ОСОБА_3 та ОСОБА_4 на підписання статуту, що не відповідає вимогам п.п. ж) п.3 Розділу ІІІ Порядку №737; - зазначено, що статутний капітал ТДВ, що створюється внаслідок перетворення ПрАТ, формується за рахунок вкладів учасників у грошовій або майновій формі шляхом обміну акцій ПрАТ на частки в статутному капіталі ТДВ, що не відповідає вимогам ч.1 ст. 87 Закону України "Про акціонерні товариства"; - зазначено, що якщо у шестимісячний строк учасником або учасниками не буде здійснено обмін, то статутний капітал підлягає зменшенню на суму частки такого учасника або учасників, а учасник підлягає виключенню з Товариства, що не відповідає вимогам ч.4 ст.87 Законом України "Про акціонерні товариства", ст.52 Закону України "Про господарські товариства" та ст. 41 Конституції України."

Зважаючи на вищевикладене, представник відповідача в судовому засіданні зазначила, що позивачем в даному випадку порушено норми чинного законодавства, а відтак відповідач при винесенні оскаржуваного Розпорядження діяв в межах та спосіб встановлений законом, а тому в задоволенні даної позовної заяви слід відмовити повністю.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Як встановлено судом в ході судового розгляду та вбачається із матеріалів даної адміністративної справи, Приватне акціонерне товариство "Закарпатський рибокомбінат" (код за ЄДРПОУ - 00476636) (далі - ПрАТ "Закарпатський рибокомбінат") було ліквідовано шляхом перетворення (зміна організаційно-правової форми) в Товариство з додатковою відповідальністю "Закарпатський рибокомбінат" (код за ЄДРПОУ - 00476636) на підставі Протоколу №1/3 від 03.12.2015р. позачергових загальних зборів Акціонерів Приватного акціонерного товариства "Закарпатський рибокомбінат".

Правонаступником ПрАТ "Закарпатський рибокомбінат" (код за ЄДРПОУ - 00476636) стало ТДВ "Закарпатський рибокомбінат" (код за ЄДРПОУ - 00476636) (далі - "Позивач"), до якого перейшли всі зобов'язання, в т.ч. звернення до суду за захистом законних прав.

В порядку п.1 Розділу І Порядку скасування реєстрації випуску акцій, ПрАТ "Закарпатський рибокомбінат" подало до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - "Відповідач", "НКЦПФР") заяву про скасування реєстрації випуску акцій від 10.03.2016 р. №67 з пакетом необхідних документів.

За результатом розгляду вказаної заяви, відповідачем винесено Розпорядження №12-КФ-В від 31.03.2016 року (далі - "Розпорядження"), яким позивачу відмовлено у скасуванні реєстрації випуску акцій та анулюванні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій.

Так як на підставу щодо відмови у скасуванні реєстрації випуску акцій та анулюванні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій щодо опублікування повідомлення про проведення загальних зборів акціонерів, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст. 36 Закону України "Про акціонерні товариства", від дати надіслання повідомлення про проведення загальних зборів до дати проведення загальних зборів акціонерне товариство повинно надати акціонерам можливість ознайомитися з документами, необхідними для прийняття рішень з питань порядку денного, за місцезнаходженням товариства у робочі дні, робочий час та в доступному місці, а в день проведення загальних зборів - також у місці їх проведення. У повідомленні про проведення загальних зборів вказуються конкретно визначене місце для ознайомлення (номер кімнати, офісу тощо) та посадова особа товариства, відповідальна за порядок ознайомлення акціонерів з документами.

Так, позивачем на виконання вимог вищевказаної статті Закону України "Про акціонерні товариства", опубліковано на сторінці 19 повідомлення в Щоденному офіційному друкованому виданні Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку "Відомості" в номері №13 (2267) 21.01.2016р., в якому зазначалась наступна інформація: місцезнаходження Позивача; дата та час реєстрації учасників Зборів; дата та час відкриття зборів; місце реєстрації учасників та проведення зборів; дату складання переліку акціонерів, які мають право на участь у зборах; порядок денний; про можливість та порядок внесення Акціонерами змін до порядку денного; про порядок, місце та час ознайомлення акціонерів з документами; про відповідальну особу за порядок ознайомлення акціонерів із документами; про документи, які необхідно надати акціонерам для участі в зборах.

З урахуванням зазначеного повідомлення містило таке формулювання: ".... З матеріалами, що пов'язанні з порядком денним зборів, акціонери (їх представники) можуть ознайомитись у робочі дні з 13.00 до 16.00 за адресою Товариства: Мукачівський р-н, с. Залужжя, вул. Пушкіна, 61 в приймальні Генерального Директора. Відповідальна особа за порядок ознайомлення акціонерів з документами - ОСОБА_5", тел. НОМЕР_1. Довідки за телефоном НОМЕР_1..."

Крім цього, на підтвердження своєї позиції позивачем надано суду копії сторінок Щоденного офіційного друкованого видання Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку "Відомості" №13 (2267) 21.01.2016р., де зокрема на сторінці 19 містилась вся необхідна інформація.

Отже, в даному випадку твердження відповідача щодо невідповідності вимогам ст. 36 Закону України "Про акціонерні товариства повідомлення опублікованого в газеті "Відомості Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку" №13 від 21.01.2016р. не відповідає дійсності та спростовані позивачем в ході судового розгляду даної адміністративної справи.

Щодо невідповідності протоколу Загальних зборів акціонерів (позачергових) ПрАТ "Закарпатський рибокомбінат" від 03.03.2016р. №3/1 вимогам Закону України "Про акціонерні товариства", то суд зазначає наступне.

Порядок складання та вимоги до протоколів Загальних зборів акціонерних товариств, в тому числі і для позачергових загальних зборів акціонерних товариств, регламентується ст. 46 Закону України "Про акціонерні товариства".

Відповідно до вимог ч.2 ст. 46 діючої редакції Закону України "Про акціонерні товариства" протокол загальних зборів акціонерного товариства складається протягом 10 днів з моменту закриття загальних зборів та підписується головуючим і секретарем загальних зборів. До протоколу загальних зборів акціонерного товариства заносяться відомості про: 1) дату, час і місце проведення загальних зборів; 2) дату складення переліку акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах; 3) загальну кількість осіб, включених до переліку акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах; 4) загальну кількість голосів акціонерів - власників голосуючих акцій товариства, які зареєструвалися для участі у загальних зборах (якщо певні акції є голосуючими не з усіх питань порядку денного - зазначається кількість голосуючих акцій з кожного питання); 5) кворум загальних зборів (якщо певні акції є голосуючими не з усіх питань порядку денного - зазначається кворум загальних зборів з кожного питання); 6) головуючого та секретаря загальних зборів; 7) склад лічильної комісії; 8) порядок денний загальних зборів; 9) основні тези виступів; 10) порядок голосування на загальних зборах (відкрите, бюлетенями тощо); 11) підсумки голосування із зазначенням результатів голосування з кожного питання порядку денного загальних зборів та рішення, прийняті загальними зборами.

Протокол загальних зборів, підписаний головою та секретарем загальних зборів, підшивається, скріплюється підписом голови виконавчого органу товариства (у разі колегіального виконавчого органу) або одноособового виконавчого органу.

За результатом проведення загальних зборів акціонерів (позачергових) ПрАТ "Закарпатський рибокомбінат" було складено протокол №3/1 від 03.03.2016р., який складався із урахуванням вимог вищевказаної норми Закону, тому його зміст відображає наступну інформацію, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією вказаного протоколу: Час та місце проведення зборів; Дата та час відкриття зборів; Дату складання переліку акціонерів, які мають право на участь у зборах; Дані реєстру акціонерів (кількість осіб включених до реєстру акціонерів; кількість випущених акцій; кількість випущених акцій; кількість акцій, що знаходяться на балансі товариства; кількість голосуючих акцій); Спосіб голосування на зборах з питань порядку денного; Перелік зареєстрованих акціонерів на зборах із зазначенням їх частки в товаристві; Кворум загальних зборів; Перелік запрошених осіб; Порядок денний, який складався із чотирьох запитань; Основні тезиси виступів по чотирьох питаннях порядку денного загальних зборів; підсумки голосування із зазначенням результатів голосування з кожного питання порядку денного загальних зборів та рішення, прийняті загальними зборами.

Проаналізувавши відомості внесені до протоколу Загальних зборів акціонерів (позачергових) ПрАТ "Закарпатський рибокомбінат" №3/1 від 03.03.2016р. та оглянувши його в судовому засіданні, суд приходить до переконання, що останній відповідає вимогам, передбаченим ст. 46 Закону України "Про акціонерні товариства", а тому посилання відповідача про те, що нібито вказаний протокол не відповідає вимогам законодавства є безпідставним, а відтак суд такі до уваги не приймає.

Щодо невідповідності передавального акту ПрАТ "Закарпатський Рибокомбінат" від 03.03.2016року, то суд зазначає наступне.

Так, відповідно до ч.1 ст. 87 Закону України "Про акціонерні товариства", перетворенням акціонерного товариства визнається зміна організаційно-правової форми акціонерного товариства з його припиненням та передачею всього майна, прав і обов'язків підприємницькому товариству - правонаступнику згідно з передавальним актом.

Порядок оформлення та складання передавального акту передбачено ст. 107 Цивільного кодексу України. Відповідно до вказаної статті, передавальний акт який має містити положення про правонаступництво щодо майна; про права та обов'язки юридичної особи, що припиняється шляхом перетворення, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов'язання, які оспорюються сторонами.

Відповідно до ч.3 ст.107 ЦК України, передавальний акт затверджується учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення. Тобто передавальний акт повинен бути в обов'язковому порядку затверджений.

Крім того, відповідно до п.11 ч.1 ст.17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", державному реєстратору подається оригінал передавального акту або його копія, нотаріально завірена.

Інші додаткові вимоги до порядку подання, складання та відомостей, які повинні міститись в передавальному акті, законодавством не встановлені. Тому, позивач при підготовці передавального акту керувався положеннями ст. 107 ЦК України та п.11 ч.1 ст.17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", а також виходив з наступного:

З урахуванням того, що передавальний акт складається після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог, Позивач припустив, що в ньому можуть міститись наступні відомості (але вони не є обов'язковими): 1. склад комісії з припинення (із зазначенням паспортних даних, місцем реєстрації, індивідуальним податковим номером); 2. реквізити рішення (протоколу збору учасників), яким було затверджено склад комісії з припинення; 3. заходи поетапно вжиті комісією з припинення (повідомлення та виявлення кредиторів, боржників; заходи щодо погашення заборгованості або стягнення заборгованості з боржників; виявлення дебіторської та кредиторської заборгованості перед бюджетом та позабюджетними цільовими фондами; порядок передачі документів до архівної установи або правонаступнику); 4. Показники балансу із зазначенням пасивів та активів (тобто комісія з припинення має вчинити всі передбачені законодавством дії стосовно порядку припинення юридичної особи, включаючи завершення розрахунків із кредиторами, в тому числі зі сплати податків, зборів, єдиного соціального внеску, а також майно та його вартість що передається).

Керуючись вищевказаними підставами, позивач зазначив наступні відомості в передавальному акті: Підстави затвердження передавального акту (протокол №3/1 Загальних зборів акціонерів (позачергових) ПрАТ "Закарпатський рибокомбінат" від 03.03.2016р.); Склад комісії з припинення ПрАТ "Закарпатський рибокомбінат" (із зазначенням паспортних даних учасників комісії); Перелік заходів вчинених ліквідаційною комісією, які передбачені законодавством при ліквідації юридичної особи шляхом перетворення (зміни організаційно-правової форми); Перелік виявлених дебіторських та кредиторських заборгованостей (в тому числі перед Державним Бюджетом України), які було сформовано станом на 15.12.2015р., з урахуванням останньої дати заявлення кредиторської заборгованості; Про складання балансу підприємства; Перелік активів, пасивів, майна та зобов'язань, які передаються; Перелік майна, яку перебувало на балансі в ПрАТ "Закарпатський Рибокомбінат"; Перелік документів, які підлягали передачі.

Слід також зазначити, що відповідач у своєму Розпорядженні, вказує на те, що в передавальному акті повинні міститись відомості щодо публікації рішення щодо припинення товариства у відповідності до вимог ч.1 ст.82 Закону України "Про акціонерні товариства".

Відповідно до ч.1 ст. 82 Закону України "Про акціонерні товариства", протягом 30 днів з дати прийняття загальними зборами рішення про припинення акціонерного товариства шляхом поділу, перетворення, а також про виділ, а в разі припинення шляхом злиття або приєднання - з дати прийняття відповідного рішення загальними зборами останнього з акціонерних товариств, що беруть участь у злитті або приєднанні, товариство зобов'язане письмово повідомити про це кредиторів товариства і опублікувати в офіційному друкованому органі повідомлення про ухвалене рішення. Публічне товариство зобов'язане також повідомити про прийняття такого рішення кожну фондову біржу, на якій воно пройшло процедуру лістингу.

Тобто, дана норма Закону, стосується термінів внесення відомостей (прийнятого рішення) про припинення акціонерного товариства до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та їх опублікування в офіційному друкованому інформаційному засобі.

Однак, суд зазначає, що опублікування та внесення відомостей до вказаного реєстру є початком процедури припинення (в тому числі шляхом перетворення), а складання та затвердження передавального акту є фінальною стадією.

Також, відповідач вказав в Розпорядженні, що до передавального акту не додано річний баланс підприємства станом на 31.12.2015р.

Однак, такі твердження при винесенні оскаржуваного розпорядження спростовуються наступним.

Так, відповідно до Розділу ІІІ Порядку скасування реєстрації випуску акцій Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, затверджений Рішенням НКЦПФР №737 від 23.04.2013р, встановлено виключний перелік документів, які подаються до НКЦПФР. Вказаним Порядку передбачено, що разом із заявою про скасування реєстрації випуску акцій до НКЦПФ подається передавальний акт.

Тобто законодавчо не встановлено, що в обов'язковому порядку разом із передавальним актом повинні подаватись його додатки, в тому числі ліквідаційні баланси, та інші додатки.

Передавальний акт ПрАТ "Закарпатський рибокомбінат" було складено станом на 03.03.2016р., в якому вказувались фінансові показники та звітність (річний баланс) станом на 31.12.2015р. та перелік кредиторів станом на 15.02.2016р.

Відповідно до ст.13 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", звітним періодом для складання фінансової звітності є календарний рік. Проміжна звітність складається щоквартально наростаючим підсумком з початку звітного року в складі балансу та звіту про фінансові результати. Баланс підприємства складається за станом на кінець останнього дня кварталу (року).

Тобто, датою складання річного балансу (за 2015р.)- є 31.12.2015р., тому на цю дату і було складено річний баланс ПрАТ "Закарпатський рибокомбінат", про який зазначається в передавальному акті.

Що стосується вказаної дати в передавальному акті дати 15.02.2016р. - то це дата, станом на яку було складено перелік кредиторів, які мали заявити про свої кредиторські вимоги.

Відповідно, до ч. 5 ст. 105 ЦК України, строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.

Відомості про припинення ПрАТ "Закарпатський рибокомбінат" було внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осі-підприємців 08.12.2015р. та опубліковано в спеціалізованому друкованому ЗМІ "Бюлетень державної реєстраційної служби юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" №338 (33) 2015 за період 30.11.2015р.-09.12.2015р.

Тому остання дата заявлення кредиторських вимог до ПрАТ "Закарпатський рибокомбінат" було 10.02.2016р. У зв'язку із термінами поштового пробігу та останньої дати заявлення кредиторських вимог ПрАТ "Закарпатський рибокомбінат" склав перелік кредиторів та їхніх вимог станом на 15.02.2016р.

Також, відповідач в своєму Розпорядженні зазначив, в передавальному акті не зазначено прізвище, ім'я, по-батькові уповноважених осіб, що підписали передавальний акт.

Однак, і ці твердження відповідача суд не бере до уваги, оскільки такі не відповідають дійсності.

Як вбачається із копії передавального акту, яка міститься в матеріалах даної адміністративної справи, на останній сторінці передавального акту, вказано посади, прізвища та ініціали осіб вповноважених на підписання передавального акту та під чим стоять їх підписи.(а.с. 121-122)

Додатково передавальний акт було прошито, сторінки пронумеровано, а на звороті зшиву здійснено наступний напис: "Пронумеровано, прошнуровано та скріплено 8 (вісім) листків". Вказаний напис завірено підписом голови ліквідаційної комісії та печаткою ПрАТ "Закарпатський рибокомбінат".

Отже, з огляду на вказане та у зв'язку із тим, що типова форма передавального акту та відомості, які повинні міститись в ньому законодавчо не встановлена, тому відомості які вважає відповідач обов'язковими для передавального акту не є такими, які підлягають обов'язковому включенню.

Щодо невідповідності законодавству протоколу №1 від 03.03.2016р. загальних зборів учасників (засновників) ТДВ "Закарпатський рибокомбінат", суд зазначає, що такі твердження відповідача спростовуються наступним.

Так, згідно вимог ст. 65 Закону України "Про господарські товариства" Товариством з додатковою відповідальністю визнається товариство, статутний (складений) капітал якого поділений на частки визначених установчими документами розмірів. Учасники такого товариства відповідають за його боргами своїми внесками до статутного (складеного) капіталу, а при недостатності цих сум - додатково належним їм майном в однаковому для всіх учасників кратному розмірі до внеску кожного учасника.

Граничний розмір відповідальності учасників передбачається в установчих документах.

До товариства з додатковою відповідальністю застосовуються норми статей 4, 11, 52-64 цього Закону з урахуванням особливостей, передбачених даною статтею.

Порядок проведення загальних зборів товариств з додатковою відповідальністю регламентується Законом України "Про господарські товариства".

Жодною статтею чинної редакції вказаного Закону не передбачені вимоги щодо порядку складання протоколу загальних зборів учасників (засновників) товариства з додатковою відповідальністю.

Тому суд приходить до переконливого висновку, що відповідач в своєму Розпорядженні безпідставно вказав на те, що в протоколі №1 від 03.03.2016р. загальних зборів учасників (засновників) ТДВ "Закарпатський рибокомбінат" не зазначена частка у гривнях учасників, що зареєструвалися у зборах, при цьому зіслався на норму закону, яка взагалі не регулює порядок складання протоколів загальних зборів товариств з додатковою відповідальністю.

Відповідач у своєму Розпорядженні посилається на те, що ПрАТ "Закарпатський рибокомбінат" не дотримався вимог ч.4 ст. 87 Закону України "Про акціонерні товариства", ст. 52 закону України "Про господарські товариства" та ст.41 Конституції України, зазначивши в протоколі №1 від 03.03.2016р. загальних зборів учасників (засновників) ТДВ "Закарпатський рибокомбінат" наступне: "... У випадку, якщо у 6 (шести) місячний строк учасником або учасниками не буде здійснений такий обмін, то статутний капітал підлягає зменшенню на суму частки такого учасника чи учасників, а учасник підлягає виключення з Товариства, таке рішення приймається Загальними зборами учасників".

Але, ч. 3 ст. 87 Закону України "Про акціонерні товариства" передбачено, що загальні збори акціонерів товариства, що перетворюється, ухвалюють рішення про перетворення товариства, про порядок і умови здійснення перетворення, порядок обміну акцій товариства на частки (паї) підприємницького товариства-правонаступника.

Учасники створюваного при перетворенні нового підприємницького товариства ухвалюють на своєму спільному засіданні рішення про затвердження установчих документів такої юридичної особи і обрання (призначення) органів управління відповідно до вимог законодавства.

Тобто, загальні збори учасників (засновників) самостійно визначають порядок обміну акцій товариства на частки (паї) підприємницького товариства-правонаступника. Тому при складні протоколу №1 від 03.03.2016р. загальних зборів учасників (засновників), ТДВ "Закарпатський рибокомбінат" керувалось ч.4 ст. 87 Закону України "Про акціонерні товариства", а вищезазначені норми на які посилається відповідач у своєму Розпорядженні, регламентують наступне: Акції, які не підлягають обміну; Створення статутного капіталу (у даному випадку ТДВ "Закарпатський рибокомбінат" не створював статутний капітал, а прийняв вже створений від ПрАТ "Закарпатський рибокомбінат"); Право власності.

Окрім наведеного вище, суд також зазначає, що прийняте рішення на загальних зборах учасників (засновників) ТДВ "Закарпатський рибокомбінат" щодо порядку обміну акцій товариства на частки (паї) підприємницького товариства-правонаступника є додатково визначеною підставою для виключення учасника із товариства, яку внесено до статуту ТДВ "Закарпатський рибокомбінат".

Щодо невідповідності статуту ТДВ "Закарпатський рибокомбінат" вимогам чинного законодавства України, а саме зокрема в Статуті зазначено, що кількість учасників товариства становить сім осіб, а Статут підписаний лише двома учасниками ОСОБА_3 та ОСОБА_4 та при цьому відсутні відомості щодо уповноваження вказаних осіб на підписання Статут, на які посилався у своєму розпорядженні відповідач, суд з такою позицією не погоджується і зазначає наступне.

Відповідно до п.9 ч.1 ст. 15 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", уставні документи юридичної особи викладаються у письмовій формі, прошиваються, пронумеровуються та підписуються засновниками (учасниками) або уповноваженими ними особами.

За результатом загальних зборів учасників (засновників) товариства з обмеженою відповідальністю "Закарпатський рибокомбінат" було складено протокол №1 від 03.03.2016р., відповідно до якого, на зборах були присутні учасники (засновники) ОСОБА_3 та ОСОБА_4, яким належить 87,652% статутного капіталу ТДВ "Закарпатський рибокомбінат", що в даному випадку є кворумом загальних зборів.

Тому Статут на останній сторінці та на звороті (на зшиві) було підписано присутніми на зборах учасниками (засновниками) ОСОБА_3 та ОСОБА_4, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією вищевказаного Статуту.

Відповідач, вказує на те, що позивач порушив ч.1 ст. 87 Закону України "Про акціонерні товариства" оскільки в статуті зазначено, що статутний капітал ТДВ, що створюється внаслідок перетворення ПрАТ, формується за рахунок вкладів учасників у грошовій або майновій формі шляхом обміну акцій ПрАТ на частки в статутному капіталі ТДВ.

Відповідно до ч.1 ст. 87 Закону України "Про акціонерні товариства", перетворенням акціонерного товариства визнається зміна організаційно-правової форми акціонерного товариства з його припиненням та передачею всього майна, прав і обов'язків підприємницькому товариству - правонаступнику згідно з передавальним актом.

Акціонерне товариство може перетворитися лише на інше господарське товариство або виробничий кооператив.

Тобто, в даному випадку є незрозумілою позиція відповідача щодо порушення позивачем саме ч.1 ст. 87 Закону України "Про акціонерні товариства", яка регламентує поняття суть перетворення, а не порядок формування статутного капіталу.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідачем в даному конкретному випадку грубо порушений Порядок скасування реєстрації випуску акцій затверджений Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 23.04.2013 № 737 .

В даному випадку відповідач відмовив у скасуванні реєстрації випуску акцій з підстав передбачених підпунктами а) і в) п. 5 Порядку скасування реєстрації випуску акцій, тобто а) невідповідності поданих документів вимогам цього Порядку та в) порушення встановленого законодавством порядку припинення акціонерного товариства.

Проте в оскаржуваному розпорядженні не зазначеного жодного слова про те який із поданих позивачем документів не відповідає вимогам Порядку скасування реєстрації випуску акцій та яким саме вимогам не відповідає з вказанням пункту і підпункту Порядку.

В оскаржуваному позивачем розпорядженні також не зазначено в чому конкретно полягає - порушення встановленого законодавством порядку припинення акціонерного товариства, з посиланням не конкретні норми діючого законодавства.

Наведені вище обставини справи свідчать про те, що твердження представника позивача про неправомірність дій з боку відповідача знайшли своє законодавче закріплення та підтвердженні належними та допустимими доказами.

Відповідно до вимог ч.1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно вимог ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи норми вищевикладених статей КАС України, а також те, що відповідач в ході судового розгляду проти задоволення даного адміністративного позову заперечував, не спростував доводів позивача щодо скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій ПрАТ "Закарпатський рибокомбінат", суд приходить до переконливого висновку про задоволення даного адміністративного позову.

Відповідно до вимог ч.1 ст. 94 КАС України, передбачено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Виходячи з вищенаведеного та керуючись статтями 11, 70, 71, 86, 160-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов товариства з додатковою відповідальністю "Закарпатський рибокомбінат" до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправним та скасування розпорядження та скасування реєстрації випуску акцій - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати Розпорядження №12-КФ-В від 31.03.2016 року Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Зобов'язати Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку скасувати реєстрацію випуску акцій та анулювати свідоцтво про реєстрацію випуску акцій ПрАТ "Закарпатський рибокомбінат".

Стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань за зобов'язаннями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на користь товариства з додатковою відповідальністю "Закарпатський рибокомбінат" (код ЄДРПОУ 00476636) витрати зі сплати судового збору в розмірі 2756 (дві тисячі сімсот п'ятдесят шість) гривень 00 копійок.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

СуддяВ.Д. Андрійцьо

СудЗакарпатський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення09.06.2016
Оприлюднено16.06.2016
Номер документу58298040
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —807/580/16

Постанова від 05.02.2019

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Мороз Л.Л.

Постанова від 05.02.2019

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Мороз Л.Л.

Ухвала від 22.01.2019

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Мороз Л.Л.

Ухвала від 30.05.2018

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Мороз Л.Л.

Ухвала від 20.12.2016

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Швед Е.Ю.

Постанова від 02.12.2016

Адміністративне

Львівський апеляційний адміністративний суд

Хобор Романа Богданівна

Постанова від 09.06.2016

Адміністративне

Закарпатський окружний адміністративний суд

Андрійцьо В.Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні