ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
08.06.16р. Справа № 904/3771/16 За позовом ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ДНІПРОПЕТРОВСЬКГАЗ ЗБУТ", м. Дніпропетровськ
про стягнення 839 105,20 грн.
Суддя: Ніколенко М.О.
Представники:
від позивача: ОСОБА_1 - довіреність від 01.02.16;
від відповідача: ОСОБА_2 - довіреність від 07.06.16.
СУТЬ СПОРУ:
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ДНІПРОПЕТРОВСЬКГАЗ ЗБУТ" звернулось до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до КОМУНАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ "Центр первинної медико-санітарної допомоги Новомосковського району" про стягнення заборгованості у розмірі 839 105,20 грн.
Позовні вимоги мотивовані порушенням умов договору № 2015/ТП-Б-05637 від 18.09.15 на постачання природного газу за регульованим тарифом для потреб, установ та організацій, які повністю або частково фінансуються з державного та/або місцевого бюджетів.
Ухвалою суду від 16.05.16 розгляд справи призначений на 08.06.16.
Представник позивача у судове засідання з'явився, підтримав позовні вимоги, просив суд їх задовольнити, надав додаткові пояснення по справі, відповів на поставлені питання.
Представник відповідача у судове засідання з'явився, надав відзив. Проти позовних вимог не заперечує, просить суд зменшити розмір пені на 50%.
Згідно зі ст. 75 ГПК України, справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
В порядку статті 85 ГПК України, у судовому засіданні 08.06.16 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши надані документи і матеріали, з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення, оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
В С Т А Н О В И В:
Між постачальником (позивач) та споживачем (відповідач) укладений договір № 2015/ТП-Б-05637 від 18.09.15 на постачання природного газу за регульованим тарифом для потреб, установ та організацій, які повністю або частково фінансуються з державного та/або місцевого бюджетів з додатками (Договір) та додаткові угоди до нього №№1,2,3,4.
Згідно предмету цього Договору, Постачальник постачає природний газ (згідно з Державним класифікатором продукції та послуг ДК 016-2010 код 06.20.1 Газ природний) Споживачеві в обсягах і порядку, передбачених договором для забезпечення потреб Споживача, а споживач оплачує Постачальнику вартість газу і наданих послуг у розмірах, строках, порядку та на умовах, передбачених договором. Розрахунки за реалізований Споживачеві газ здійснюються за цінами, що встановлюються національною комісією яка здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг. (п.4.1). Розрахунковий період за договором становить один місяць - з 9.00 години першого дні місяця до 9.00 години першого дня наступного місяця включно (п.4.5). Загальна сума вартості договору складається з місячних сум вартості договірних обсягів постачання газу споживачу на момент укладання Договору становить 829 808,90 грн. з ПДВ (п. 4.5.2). Цей Договір набуває чинності з дати підписання та діє до 31.12.15, а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення. Сторонами досягнуто згоди, що в силу положень ч.3 ст.631 ЦК України, умови цього договору застосовуються до відносин між сторонами, які виникли до його укладання, тобто з 01.10.15 (п.10.1).
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України, підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ст. 712 Цивільного кодексу України, за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Статтею 193 ГК України визначено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону та інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Відповідно до ст.ст. 525, 526 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Позивач, у січні 2016 року поставив відповідачу природний газ на суму 318 576,78 грн., у лютому 2016 - на суму 265 234,64 грн., у березні 2016 - на суму 204 841,98 грн. Всього на загальну суму 788 653,40 грн. (див Акти приймання - передачі природного а.с.41-43).
Відповідно до п. 4.6.2 договору, у випадку недоплати вартості послуг з постачання газу за розрахунковий період Споживач проводить остаточний розрахунок не пізніше 7 числа місяця, наступного за розрахунковим.
Згідно п. 4.7 договору, оплата вартості послуг з постачання природного газу здійснюється споживачем виключно грошовими коштами, що перераховуються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника, з якого в установленому законодавством порядку здійснюється розподіл грошових коштів між суб'єктами ринку природного газу, у т.ч. на поточні рахунки Газорозподільного та Газотранспортних підприємств за договорами на розподіл та транспортування природного газу
Відповідно до ч.1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Однак, Відповідач порушив умови договору, і не сплатив своєчасно та у повному обсязі вартість отриманого газу. Внаслідок цього у відповідача виникла заборгованість перед позивачем, розмір якої, станом на час подання позовної заяви становить 788 653,40 грн. Розмір боргу підтверджується документами первинного бухгалтерського обліку та актом звіряння взаєморозрахунків між сторонами.
За таких обставин, вимоги позивача про стягнення суми основного боргу в розмірі 788653,40 грн. є обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.
Статтями 610, 611 ЦК України передбачено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Згідно з п. 1 ст. 230 та п.6 ст.231 ГК України, штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.
Пунктом 6.2.2 договору, визначено, у разі порушення споживачем строків оплати, передбачених розділом 4 Договору, із споживача стягується пеня в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.
У зв'язку із цим, позивач заявив вимогу про стягнення з відповідача пені за наступні періоди прострочки:
27 575,17грн. - за зобов'язаннями за січень 2016 року від суми боргу в розмірі 318 576,78 грн. за період прострочки з 08.02.16 по 19.04.16;
13 711,04 грн. - за зобов'язання за лютий 2016 року від суми боргу в розмірі 265 234,64 грн. за період прострочки з 08.03.16 по 19.04.16;
2 955,10 грн. - за зобов'язання за березень 2016 року від суми боргу в розмірі 204 841,98 грн. за період прострочки з 08.04.16 по 19.04.16.
Всього в сумі 44 241,31 грн. Розрахунок пені, наданий позивачем, відповідає чинному законодавству України, дійсним обставинам справи, правильно враховує періоди нарахувань та не містить арифметичних помилок.
Відповідач у відзиві просить суд зменшити розмір пені.
Згідно ч. 3 ст. 551 ЦК України, розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків, та за наявності інших обставин, які мають істотне значення.
Пункт 3 ч.1 ст. 83 ГПК України надає господарському суду право, приймаючи рішення, зменшувати у виняткових випадках розмір неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов'язання.
Ця процесуальна норма може застосовуватись виключно у взаємозв'язку (сукупності) з нормою права матеріального, яка передбачає можливість зменшення розміру неустойки (штрафу, пені) (п.3.17.4 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011р. В«Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанціїВ» ). У резолютивній частині судового рішення зазначається про часткове задоволення позову і розмір суми неустойки, що підлягає стягненню. Судовий збір у разі зменшення судом розміру неустойки покладається на відповідача повністю, без урахування зменшення неустойки.
Так, частиною 1 ст. 233 ГК України закріплено, що суд має право зменшити розмір санкцій, якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками кредитора. При цьому повинно бути взято до уваги: ступінь виконання зобов'язання боржником; майновий стан сторін, які беруть участь у зобов'язанні; не лише майнові, але й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу.
Пунктом 3.17.4. постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" №18 від 26.12.2011, вирішуючи, в тому числі й з власної ініціативи, питання про зменшення розміру неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов'язання (пункт 3 статті 83 ГПК), господарський суд повинен об'єктивно оцінити, чи є даний випадок винятковим, виходячи з інтересів сторін, які заслуговують на увагу, ступеню виконання зобов'язання, причини (причин) неналежного виконання або невиконання зобов'язання, незначності прострочення виконання, наслідків порушення зобов'язання, невідповідності розміру стягуваної неустойки (штрафу, пені) таким наслідкам, поведінки винної сторони (в тому числі вжиття чи невжиття нею заходів до виконання зобов'язання, негайне добровільне усунення нею порушення та його наслідків) тощо.
З матеріалів справи вбачається, що заборгованість відповідача виникла внаслідок внесення змін до нормативніо- правових актів. Усі бюджетні установи та заклади, що здійснюють фінансування потреби по газопостачанню під час здійснення відповідних закупівель за бюджетні кошти є замовниками торгів згідно пункту 9 частини 1 статті 1 Закону України «Про здійснення державних закупівель» № 1197-УІІ від 10.04.14 зі змінами (Закон).
З 01.10.15 всі споживачі природного газу, у тому числі бюджетні установи та організації у зв'язку із набранням чинності Закону України "Про ринок природного газу" № 329-УІІІ від 09.04.15, мають право вільно обирати постачальника природного газу, якщо такий постачальник отримав в установленому порядку ліцензію на право провадження даного виду господарської діяльності.
Такі зміни функціонування ринку природного газу створили умови для здійснення закупівлі природного газу замовниками шляхом спроби проведення спочатку виключно конкурентних процедур, а лиш за наявності підстави, передбаченої пунктом 4 частини 2 статті 39 Закону якщо замовником було двічі відмінено процедуру закупівлі через відсутність достатньої кількості учасників - переговорної процедури закупівлі.
В рамках чинного законодавства Відповідачем було оголошено про планову закупівлю, що мала відбутися 09.03.16. У зв'язку з тим, що на участь у торгах було подано менше 2-х пропозицій, торги були відмінені. Наступні оголошені торги мали відбутися 15.04.16, які також не відбулися, що підтверджується матеріалами справи.
Таким чином, склалася негативна ситуація щодо забезпечення усіх рівнів
бюджетних установ, в тому числі і нас, природним газом, яка полягає у неможливості заключите договір на початку року та забезпечити безперебійне постачання газу у розпал опалювального сезону.
Припинення газопостачання призвело б до настання надзвичайних обставин, що ставлять під загрозу життя та здоров'я громадян і не залежать від Позивача та Відповідача. Окрім цього, відключення системи газопостачання в опалювальний період об'єктів, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 24.03.04 № 368 Про затвердження «Порядку класифікації надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру за їх рівнями» і Класифікаційних ознак надзвичайних ситуацій, затверджених наказом МНС України №1400 від 12.12.12, як наслідок може призвести до надзвичайної ситуації об'єктового чи місцевого рівня.
З метою відвернення настання надзвичайних обставин, сторони були вимушені продовжити газопостачання, для чого 29.01.16 підписано додаткова угода № 4 (яка міститься в матеріалах справи). Додатковою угодою № 4 встановлено обсяг постачання природного газу в обсязі 15,820 тис. куб. м. на суму 124 213,03 грн.
З урахуванням вищевикладеного, суд вважає за можливе зменшити розмір пені до 20 000,00 грн.
Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від
У зв'язку із цим, позивач заявив вимогу про стягнення з відповідача 3 % річних в сумі 3 024,72 грн. згідно наступного розрахунку:
1 885,28 грн. - за зобов'язаннями за січень 2016 року від суми боргу в розмірі 318 576,78 грн. за період прострочки з 08.02.16 по 19.04.16;
937,40 грн. - за зобов'язання за лютий 2016 року від суми боргу в розмірі 265 234,64 грн. за період прострочки з 08.03.16 по 19.04.16;
202,04 грн. - за зобов'язання за березень 2016 року від суми боргу в розмірі 204 841,98 грн. за період прострочки з 08.04.16 по 19.04.16.
Розрахунок 3% річних наданий позивачем, відповідає чинному законодавству України, дійсним обставинам справи, правильно враховує періоди нарахувань та не містить арифметичних помилок.
За таких обставин, позовні вимоги в частині стягнення 3 % річних в сумі 3 024,72 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню
Крім того, позивачем заявлено позовні вимоги про стягнення сум втрат від інфляції в розмірі 3 185,77 грн. за березень 2016.
Розрахунок втрат від інфляції, наданий позивачем, відповідає чинному законодавству України, дійсним обставинам справи, правильно враховує періоди прострочки та періоди нарахувань, не містить арифметичних помилок. Тому, позовні вимоги в частині стягнення втрат від інфляції в сумі 3 185,77 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно зі ст. 49 ГПК України, судовий збір слід покласти на Відповідача пропорційно задоволеним вимогам.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 193, 230, 231, 275 Господарського Кодексу України, ст. ст. 11, 193, 525, 526, 530, 625, 712 Цивільного кодексу України, ст. ст. 4, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з КОМУНАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ "Центр первинної медико-санітарної допомоги Новомосковського району" (51260, Дніпропетровська область Новомосковський район, с. Вільне, вул. Червоних Партизан, 37, код 37834197) на користь ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ДНІПРОПЕТРОВСЬКГАЗ ЗБУТ" (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Шевченка, 2, код 39572642) суму основного боргу в розмірі 788 653,40 грн.
Стягнути з КОМУНАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ "Центр первинної медико-санітарної допомоги Новомосковського району" ( 51260, Дніпропетровська область Новомосковський район, с. Вільне, вул. Червоних Партизан, 37, код 37834197) на користь ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ДНІПРОПЕТРОВСЬКГАЗ ЗБУТ" (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Шевченка, 2, код 39572642) пеню в розмірі 20 000,00 грн., 3% річних в розмірі 3 024,72 грн., інфляційні втрати в розмірі 3 185,77 грн., судовий збір в розмірі 12 586,58 грн.
В решті позову відмовити.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом. Рішення може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Дніпропетровської області протягом 10 днів з дня підписання повного рішення.
Повне рішення підписано 13.06.16.
Суддя М.О.Ніколенко
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 15.06.2016 |
Оприлюднено | 22.06.2016 |
Номер документу | 58369468 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ніколенко Михайло Олександрович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні