Рішення
від 14.06.2016 по справі 920/457/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

14.06.2016 Справа № 920/457/16

За позовом: Публічного акціонерного товариства «Сумиобленерго» в особі філії «Охтирський район електричних мереж», м. Охтирка Сумської області

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Тетіс-Плюс», м. Охтирка Сумської області

про стягнення 4 898 грн. 78 коп.

Суддя Джепа Ю.А.

Представники сторін:

від позивача - Лебець О.Ф. (довіреність № 10-19/17-Д/196 від 30.12.2015)

від відповідача - не прибув

За участю секретаря судового засідання - Осокіної А.М.

Суть спору: позивач звернувся до господарського суду з позовною заявою, відповідно до якої просить стягнути з відповідача 3315,29 грн. пені, 1376,80 грн. інфляційних збитків, 206,69 грн. суму 3% річних, нарахованих за неналежне виконання договірних зобов'язань, а також покласти на відповідача судові витрати по справі.

Відповідач письмового відзиву на позовну заяву не подав, правом подати заперечення проти вимог позивача або докази сплати суми заборгованості відповідач не скористався, повноважного представника в судове засідання не направив, про час і місце судового розгляду був повідомлений належним чином.

Відповідно до вимог ст. 75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши подані докази, суд

ВСТАНОВИВ:

21.09.2009 між Відкритим акціонерним товариством «Сумиобленерго» (правонаступником якого є позивач у справі) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Тетіс-Плюс» (відповідачем у справі) був укладений договір № 3649 про постачання електричної енергії.

Відповідно до умов договору позивач зобов'язався продавати електричну енергію відповідачу для забезпечення потреб електроустановок відповідача, а відповідач зобов'язався оплачувати постачальнику (позивачу) її вартість та здійснювати інші платежі відповідно до умов вказаного договору та додатків до нього, що є невід'ємними частинами договору (розділ 1 договору).

В договорі також вказано, що під час виконання умов цього договору, а також вирішення інших питань, що не обумовлені договором, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством, зокрема Правилами користування електричною енергією, затвердженими в установленому порядку.

Відповідно до п. 4.1. Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ № 28 від 31.07.1996 постачання електричної енергії всім споживачам здійснюється відповідно до режимів, передбачених договорами.

Постачальник електричної енергії за регульованим тарифом (електропередавальна організація) забезпечує рівень надійності електропостачання відповідно до узгодженої в договорі категорії надійності електропостачання.

Узгоджені обсяги споживання електричної енергії, оформлені додатком № 1 до договору № 3649 «Обсяги постачання (договірні величини) електричної енергії споживачу та субспоживачу» та є договірними.

У додатку № 4 до договору № 3649 «Порядок розрахунків» сторонами узгоджені строки розрахунків, порядок нарахування плати за спожиті енергоносії, порядок визначення обсягів фактично спожитої електричної енергії.

Відповідно до п.1 додатку № 4 до договору розрахунковим періодом вважається період з 13 числа місяця до 12 числа наступного місяця включно. Покази розрахункових засобів обліку фіксуються споживачем 13 числа кожного місяця та оформлюються «Актом про обсяги переданої споживачу (спожитої споживачем) електричної енергії».

Згідно п. 2 цього ж додатку споживач до розрахункового періоду (до 13 числа) здійснює платіж на найближчий наступний розрахунковий період у сумі вартості 100% заявленого (очікуваного) обсягу споживання електричної енергії. Рахунок на оплату електричної енергії, спожитої впродовж звітного розрахункового періоду та рахунок за попередню оплату очікуваного споживання електричної енергії на найближчий наступний розрахунковий період надаються постачальником одночасно, із зазначенням в рахунку кінцевої дати попередньої оплати.

Сума коштів, які має сплатити споживач розраховується як добуток діючого в поточному розрахунковому періоді тарифу відповідного класу на договірну величину споживання у найближчому наступному розрахунковому періоді, відповідно до додатку № 1 «Обсяги постачання (договірні величини) електричної енергії споживачу та субспоживачу», з урахуванням коригування споживача.

Споживач здійснює попередню оплату очікуваного споживання електричної енергії на найближчий наступний розрахунковий період до дати, вказаної в рахунку. Сума останнього платежу визначається як різниця вартості, встановленої в рахунку, отриманому за підсумками розрахункового періоду та проведеної попередньої оплати очікуваного споживання електричної енергії на найближчий наступний розрахунковий період.

Якщо сума передоплати перевищує вартість фактично використаної електроенергії, різниця зараховується в рахунок наступних платежів.

В разі неповної передоплати за минулий розрахунковий період, різниця між сумою передоплати та вартістю фактично спожитої електроенергії має бути сплачена протягом 5 операційних днів з дня отримання рахунку ( п.4 Додатку 4 до Договору).

Статтею 526 Цивільного кодексу України визначено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Аналогічні положення містяться і в частині першій статті 193 Господарського кодексу України, яка також передбачає, що до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

Згідно ст. 629, 530 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами. Зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору. Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Однак, як підтверджено матеріалами справи на даний час рахунки, виставлені позивачем до сплати, відповідачем своєчасно оплачені не були, що порушило права позивача та змусило його звернутись за захистом своїх прав до господарського суду з даним позовом.

Факт належного виконання позивачем умов договору підтверджується актами про обсяги переданої споживачу (спожитої споживачем) електричної енергії, копії яких були надані позивачем.

Натомість, як пояснював представник позивача у судовому засіданні, з березня 2015 року відповідач не проводить вчасну і повну оплату вартості електричної енергії та інших нарахувань, у відповідності з порядком розрахунків, передбачених додатком № 4 до договору № 3649 від 21.09.2009.

Пунктом 4.2.1. договору № 3649 передбачено, що за внесення платежів, передбачених пунктами 2.2.3-2.2.4 цього договору з порушенням термінів, визначених додатком № 4 «Порядок розрахунків», споживач сплачує постачальнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати. Сума пені зазначається в окремому рахунку.

Також відповідно до п. 7 додатку № 4 до укладеного між сторонами договору у разі несвоєчасної оплати обумовлених даним додатком платежів, постачальник проводить споживачу нарахування за весь час прострочення:

- пені у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми боргу, що діяла в період, за який сплачується пеня, від розміру простроченого платежу за кожний день прострочення, враховуючи день фактичної оплати;

- річних з простроченої суми. При цьому сума боргу за спожиту електроенергію повинна бути сплачена споживачем з урахуванням встановленого індексу інфляції.

У ході судового розгляду справи було встановлено, що внаслідок порушення грошових зобов'язань, згідно п. 4.2.1. договору відповідачу була нарахована пеня, розмір якої відповідно до розрахунку становить 3315 грн. 21 коп.

Крім цього, на підставі положень укладеного договору № 3649 та ст. 625 ЦК України за неналежне виконання грошових зобов'язань відповідачу були нараховані 3% річних у сумі 206 грн. 69 коп. та інфляційні збитки - 1376 грн. 80 коп.

Відповідно до п. 9 додатку №4 до договору рахунки для оплати пені, 3% річних, інфляційні нарахування, виписуються постачальником окремо та надаються споживачу.

Матеріалами справи підтверджується, що відповідач вчасно отримував від ПАТ «Сумиобленерго» рахунки для оплати активної електроенергії, пені, 3% річних та інфляційних втрат, які всупереч положенням пунктів 4 та 9 додатку № 4 до договору № 3649 , залишаються несплаченими.

Відповідно до ч. 6 статті 231 ГК України штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.

Статтею 1 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань» передбачено, що платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.

Враховуючи наведене, суд вважає, що вимоги позивача щодо стягнення з відповідача сум пені, 3% річних та інфляційних збитків є правомірними та обґрунтованими розраховані у відповідності до положень діючого законодавства, а тому підлягають задоволенню судом.

Згідно ст. ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору, понесені позивачем, підлягають відшкодуванню йому за рахунок відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Тетіс-Плюс» (42700, Сумська область, м. Охтирка, пров. Фурманова, 1; код ЄДРПОУ 34802597) на користь Публічного акціонерного товариства «Сумиобленерго» в особі філії «Охтирський район електричних мереж» (42700, Сумська область, м. Охтирка, вул. Снайпера, 84; код ЄДРПОУ 37785014; на рахунок № 26003060498046 в СФ ПАТ КБ «Приватбанк», МФО 337546) 3315 грн. 29 коп. пені, 1376 грн. 80 коп. інфляційних збитків, 206 грн. 69 коп. - суму 3% річних, 1378 грн. 00 коп. витрат по сплаті судового збору.

3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 16.06.2016.

Суддя Ю.А.Джепа

СудГосподарський суд Сумської області
Дата ухвалення рішення14.06.2016
Оприлюднено22.06.2016
Номер документу58370863
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —920/457/16

Рішення від 14.06.2016

Господарське

Господарський суд Сумської області

Джепа Юлія Артурівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні