донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
15.06.2016 справа №908/34/16
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: суддівОСОБА_1 ОСОБА_2, ОСОБА_3 при секретарі за участю представників сторін від позивача від відповідача розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_4 ОСОБА_5 (довіреність від 20.10.2014 №8208-К-О) Не з'явився Товариства з обмеженою відповідальністю В«БудперспективиВ» , м. Бердянськ, Запорізька область на рішення господарського суду Запорізької області від 21.03.16р. у справі№908/34/16 (суддя Проскуряков К.В.) за позовом до про Публічного акціонерного товариства В«Комерційний банк В«ПриватбанкВ» , м. Дніпропетровськ Товариства з обмеженою відповідальністю В«БудперспективиВ» , м. Бердянськ, Запорізька область стягнення 194 506,30 грн.
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство Комерційний банк «ПриватБанк» звернувся до господарського суду Запорізької області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «БУДПЕРСПЕКТИВИ» (м. Бердянськ Запорізької області) про стягнення 194 506,30 грн.
В обґрунтування позову заявник посилався на те, що 06.03.2013 Товариство з обмеженою відповідальністю «БУДПЕРСПЕКТИВИ» підписано заяву про приєднання до умов та правил надання банківських послуг. Підписавши заяву, Товариство з обмеженою відповідальністю «БУДПЕРСПЕКТИВИ» висловило свою згоду з Умовами та Правилами надання банківських послуг, Тарифами банку, які разом з цією заявою, складають Договір банківського обслуговування № б/н від 06.03.2013.
У зв'язку з неналежним виконанням відповідачем своїх зобов'язань за договором утворилась заборгованість у розмірі 194506,30 грн., з яких: 99 771,78 грн. основний борг, 72 857,03 грн. проценти за користування, 9 306,19 грн. пеня, 12 571,30 грн. комісія за користування.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував в повному обсязі. Зокрема, вказував на те, що позивачем нарахована пеня за прострочення виконання зобов'язань за умовами Договору банківського обслуговування № б/н від 06.03.2013 всупереч положенням Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції». Крім того, відповідач не був повідомлений про зміну відсоткової ставки нарахування процентів. Також, відповідачем були заявлені клопотання про застосування спеціального строку позовної давності в частині стягнення пені та про зменшення розміру пені до 0,00 грн. в порядку ст.83 ГПК України (у зв'язку із відмовою у задоволенні позову в частині стягнення пені клопотання господарським судом не розглядались) .
Рішенням господарського суду Запорізької області від 21.03.2016 року у справі № 908/34/16 (суддя Проскуряков К.В.) позовна заява задоволена частково.
Стягнуто з ТОВ «Будперспективи» на користь Публічного акціонерного товариства Комерційного банку «ПриватБанк» основний борг в розмірі 99 771 (дев'яносто дев'ять тисяч сімсот сімдесят одна) грн. 78 коп., заборгованість по процентам за користування кредитом в у розмірі 72 857 (сімдесят дві тисячі вісімсот п'ятдесят сім) грн. 03 коп., комісію у розмірі 12 571 (дванадцять тисяч п'ятсот сімдесят одна) грн. 30 коп., судовий збір у розмірі 2 777 (дві тисячі сімсот сімдесят сім) грн. 99 коп.
В задоволенні іншій частині позову відмовлено.
ТОВ «Будперспективи» подана апеляційна скарга, в якій товариство просить скасувати судове рішення господарського суду в частині задоволення позовних вимог та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
Скарга обґрунтована порушенням місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, неповним з'ясуванням судом обставин, що мають значення для вирішення спору. Апелянт, зокрема, висловлює незгоду із зміною процентної ставки за договором, акцентує увагу на тому, що він не мав наміру отримувати кредитний ліміт при підписанні угоди. Про послугу кредитного ліміту зі сплатою 24% річних керівництво товариства було повідомлене усно працівником банку і лише в подальшому скористалось такою можливістю. За рахунок неправомірного списання пені, комісії, процентів було зменшено частку оплати, яка повинна була бути зарахована в тіло кредиту.
Відзив на скаргу не наданий.
У зв'язку з відпусткою судді Малашкевич С.А протоколом автоматичної зміни складу колегії суддів від 16.05.2016 змінено склад судової колегії по розгляду скарги. Скарга розглядається колегією суддів у складі: головуючий суддя - Агапов О.Л., судді: Мартюхіна Н.О. Сгара Е.В.
У зв'язку з находженням у відпустці судді Мартюхіної Н.О. протоколом автоматичної зміни складу колегії суддів від 13.06.2016 змінено склад судової колегії по розгляду скарги. Скарга розглядається колегією суддів у складі: головуючий суддя - Агапов О.Л., судді: Малашкевич С.А.,Сгара Е.В.
У судове засідання Донецького апеляційного господарського суду 15.06.2016р. представник апелянта не з'явився.
Апеляційна скарга розглянута відповідно до вимог ст.101 ГПК України.
Дослідивши матеріали справи, пояснення позивача у справі, судова колегія вважає апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.11 Цивільного кодексу України підставою виникнення цивільних прав і обов'язків (зобов'язань, є договори та інші правочини.
Згідно ч. 1 ст.626 ЦК договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Статтею 627 ЦК України передбачено, що відповідно до ст.6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст.639 ЦК договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом. Якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася.
За своєю правовою природою правовідносини сторін фактично є договором банківського рахунку.
Частиною 1 статті 1066 ЦК України передбачено, що за договором банківського рахунка банк зобов'язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові (володільцеві рахунка), грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком.
Відповідно до ч. 1 ст.1067 ЦК договір банківського рахунка укладається для відкриття клієнтові або визначеній ним особі рахунка у банку на умовах, погоджених сторонами.
За приписами ст.1069 ЦК України якщо відповідно до договору банківського рахунка банк здійснює платежі з рахунка клієнта, незважаючи на відсутність на ньому грошових коштів (кредитування рахунка), банк вважається таким, що надав клієнтові кредит на відповідну суму від дня здійснення цього платежу. Права та обов'язки сторін, пов'язані з кредитуванням рахунка, визначаються положеннями про позику та кредит (параграфи 1 і 2 глави 71 цього Кодексу), якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ч. 1 ст.1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Як вбачається з матеріалів справи, 06.03.2013 Товариство з обмеженою відповідальністю «БУДПЕРСПЕКТИВИ» підписано заяву про приєднання до умов та правил надання банківських послуг (далі заява, а.с. 17), бланк якої затверджено наказом № 906 СП-2011-33 від 14.01.2011 «Про актуалізацію заяви електронної картки з зразками підписів та відбитком печатки та введення нового підходу до формування анкет з моніторингу діяльності клієнта» (а.с. 81 - 82).
Підписавши заяву, відповідач висловив свою згоду з Умовами та Правилами надання банківських послуг, Тарифами банку, які разом з цією заявою складають Договір банківського обслуговування № б/н від 06.03.2013.
Згідно з текстом заяви, підписавши цю заяву, «в порядку діючого законодавства підтверджую згоду на ведення з ПАТ КБ «Приватбанк» документообігу, у т.ч. підписання угод, договорів, додаткових угод до них, заяв, актів, платіжних та інших документів, як шляхом власноручного підпису, так і шляхом накладення електронного цифрового підпису, отриманого в порядку, передбаченому умовами та правилами надання банківських послуг» (із тексту заяви - а.с.17).
«Своїм підписом (Товариство з обмеженою відповідальністю «БУДПЕРСПЕКТИВИ») приєдналося та зобов'язалося виконувати умови, викладені у Умовах та Правилах надання банківських послуг, ОСОБА_6 - Договору банківського обслуговування в цілому. Відносини між банком та клієнтом можуть вирішуватись як шляхом підписання окремих договорів чи додаткових угод до цього договору, так і шляхом обміну інформацією/узгодження по банківському обслуговуванню з клієнтом через веб-сайт банку… або інш. Інтернет - /SMS- ресурс, вказаний банком» ( текст заяви - а.с.17).
Відповідно до п. 3.2.1.1.16. Умов - при укладанні договорів і угод, або вчиненні інших дій, що свідчать про приєднання Клієнта до «Умов і правил надання банківських послуг» (або у формі «Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки» або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк / інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовій або електронній інформацією, або в будь-якій іншій формі), Банк і Клієнт допускають використання підписів Клієнта у вигляді електронно - цифрового підпису та/або підтвердження через пароль, спрямований Банком через верифікований номер телефону, який належить уповноваженій особі Клієнта з правом "першого" підпису. Підписання договорів та угод таким чином прирівнюється до укладання договорів та угод у письмовій формі.
Згідно з Законом України «Про електронний цифровий підпис», електронний цифровий підпис за правовим статусом прирівнюється до власноручного підпису (печатки) та призначений для забезпечення діяльності фізичних та юридичних осіб.
Відповідно до п. 3.2.1.1.1. Умов - кредитний ліміт на поточний рахунок надається на поповнення оборотних коштів і здійснення поточних платежів Клієнта, в межах кредитного ліміту. Про розмір ліміту Банк повідомляє Клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку Банка та Клієнта (системи клієнт-банк, Інтернет клієнт банк, СМС - повідомлення або інших). Банк здійснює обслуговування Ліміту клієнта, що полягає у проведенні його платежів понад залишок коштів на поточному рахунку клієнта, при наявності вільних грошових ресурсів, за рахунок кредитних коштів в межах ліміту, шляхом дебатування поточного рахунку. При цьому утворюється дебетове сальдо.
Підпункти 3.2.1.2.2.2., 3.2.1.2.2.5., 3.2.1.2.2.7. Умов передбачають, що кредит надається в обмін на зобов'язання Клієнта щодо його повернення, сплаті процентів та винагороди.
Згідно до п. 3.2.1.6.1. Умов, договір, а саме обслуговування кредитного Ліміту на поточному рахунку Клієнта, набирає чинності з моменту надання Клієнтом розрахункових документів на використання Ліміту в межах вказаних у них сум, і діє в обсязі перерахованих коштів до повного виконання зобов'язань Сторонами за цим Договором.
Відповідно до п. 3.2.1.1.6. Умов, Ліміт може бути змінений Банком в односторонньому порядку, передбаченому Умовами і правилами надання банківських послуг, у разі зниження надходжень грошових коштів на поточний рахунок або настання інших факторів, передбачених внутрішніми нормативними документами Банку. Підписавши Угоду, Клієнт висловлює свою згоду на те, що зміна Ліміту проводиться Банком в односторонньому порядку шляхом повідомлення Клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку Банку і Клієнта (системи клієнт-банк, інтернет клієнт банк, sms - повідомлення або інших).
Згідно з п. 3.2.1.2.1.4. Умов обслуговування кредитного ліміту на поточному рахунку Клієнта проводиться в наступному порядку:
При надходженні розрахункових документів Клієнта в Банк протягом операційного дня та відсутності грошових коштів на поточному рахунку Клієнта, Банк здійснює їх оплату відповідно до «Умов та правилами надання банківських послуг» в межах встановленого Ліміту.
Операційний день - частина робочого дня банку, протягом якого приймаються від Клієнта розрахункові документи та можна, за наявності технічної можливості, здійснити їх обробку, передачу та виконання. Розрахункові документи подаються Клієнтом з дотриманням порядку розрахунково-касового обслуговування, передбаченого "Умовами і правилами надання банківських послуг". Тривалість операційного дня встановлюється банком самостійно та закріплюється в нормативних документах Банку. Інформація про тривалість операційного дня розміщена в розділі "Розрахунково-касове обслуговування" справжніх "Умов та правил надання банківських послуг
За результатами операцій, проведених за поточним рахунком Клієнта протягом банківського дня, перед закриттям банківського дня на поточному рахунку Клієнта може бути сформоване як кредитове сальдо (у випадку перевищення величини надходжень на поточний рахунок над величиною списань з поточного рахунку згідно з розрахунковими документами Клієнта з урахуванням вхідного залишку на початок банківського дня), так і дебетове сальдо (у випадку перевищення величини списань з поточного рахунку згідно з розрахунковими документами Клієнта над величиною надходжень на поточний рахунок з урахуванням вхідного залишку на початок банківського дня).
Банківським днем вважається робочий день, в який банківські установи України відкриті для проведення операцій з переведення грошових коштів з використанням каналів взаємодії з НБУ, і протягом якого Банк здійснює банківські операції, в тому числі щодо зарахування надійшли на поточний рахунок Клієнта грошових коштів.
При закритті банківського дня сформований дебетове сальдо на поточному рахунку Клієнта фактично є сумою використовуваного Клієнтом кредиту в цей день.
За рахунок грошових коштів, що надійшли на поточний рахунок Клієнта, в першу чергу проводиться погашення заборгованості за відсотками, розрахованими згідно п.п. 3.2.1.4.1, 3.2.1.4.2. Поступаючи на поточний рахунок Клієнта грошові кошти автоматично зменшують дебетове сальдо по поточному рахунку.
Позивач виконав свої зобов'язання за договором у повному обсязі, надавши Товариству з обмеженою відповідальністю «БУДПЕРСПЕКТИВИ» кредитний ліміт у розмірі 140 000,00 грн.
Відповідно до виписки по рахунку відповідач скористався банківськими коштами в сумі 99 771, 78 грн. (а.с. 37) Також, в матеріалах справи містяться Довідки про розмір встановлених кредитних лімітів від 25.12.2015 № 08.7.0.0.0/151225111219 (а.с. 33).
16.12.2015 позивачем направлено на адресу відповідача претензію від 10.12.2015 за вих. №30313DO57S00O щодо сплати заборгованості за договором банківського обслуговування № б/н від 06.03.2013 на загальну суму 195386,71 грн., що підтверджується фіскальним чеком від 18.12.2015, списком № 4947 згрупованих поштових відправлень та описом вкладення у цінний лист (а.с. 38 - 40). Відповіді позивач на зазначену претензію не отримав.
05.02.2016 позивач направив на адресу відповідача ОСОБА_7 звірки взаєморозрахунків на суму 194 506,30 грн., що підтверджується фіскальним чеком від 05.02.2016 (а.с. 53а - 54). Відповіді позивач також не отримав.
Відповідач не надав господарському суду належних та допустимих доказів сплати заборгованості за основною сумою боргу у розмірі 99 771,78 грн.
Виходячи з викладеного, господарський суд прийшов до вірного, на думку судової колегії, висновку щодо необхідності задоволення позовних вимог про стягнення з відповідача заборгованості за тілом кредиту у розмірі 65 000,00 грн.
Відповідно до розділу Умов 3.2.1.4.1. яким затверджений порядок розрахунків, за користування кредитом в період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку Клієнта при закритті банківського дня Клієнт сплачує відсотки, виходячи з процентної ставки, розмір якої залежить від терміну користування кредитом (диференційована процентна ставка).
Згідно п.п. 3.2.1.4.1.1., 3.2.1.4.1.2. Умов, за період користування кредитом з моменту виникнення дебетового сальдо до дати обнулення дебетового сальдо в одну з дат до 25-го числа місяця, якщо дебетове сальдо на поточному рахунку утворилось з 1-го до 20-го числа (включно) поточного місяця або до 25 числа наступного місяця, якщо дебетове сальдо на поточному рахунку утворилось з 21-го до кінцевого числа поточного місяця (далі період, в який дебетове сальдо підлягає обнуленню), розрахунок відсотків проводиться за процентною ставкою у розмірі 0% річних від суми залишку непогашеної заборгованості.
У випадку необнулення дебетового сальдо в одну з дат періоду, в якому дебетове сальдо підлягає обнулінню, на потязі 90 днів з кінцевої дати періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнулінню, клієнт сплачує банку за користування кредитом відсотки в розмірі 36 % річних, починаючи з останньої дати періоду, в яку дебетове сальдо підлягало обнуленню.
Відповідно до п. 3.2.1.4.1.3. Умов, у разі непогашення кредиту протягом 90 днів з дати закінчення періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнуленню, починаючи з 91-го дня після дати закінчення періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнуленню, кредит вважається простроченим, а грошові зобов'язання Клієнта щодо погашення заборгованості вважаються порушеними. При порушенні Клієнтом будь-якого з грошового зобов'язання Клієнт сплачує Банку відсотки за користування кредитом у розмірі 56 % річних від суми залишку непогашеної заборгованості. У разі порушення Клієнтом будь-якого з грошових зобов'язань і при реалізації права Банку на встановлення іншого строку повернення кредиту, передбаченого Умовами і правилами надання Банківських послуг, клієнт сплачує банку пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми залишку непогашеної заборгованості за кожен день прострочення, виходячи з 360 днів у році. Сплата пені здійснюється з дня, наступного за датою порушення зобов'язання.
Згідно з п. 3.2.1.2.3.1., сторони в порядку ч. 1 ст.212 ЦК України прийшли до взаємної згоди про те, що процентна ставка за користування кредитом може бути підвищена Банком, у разі якщо збільшиться облікова ставка НБУ на 1 або більше пунктів, та / або курс гривні до іноземної валюти 1 групи класифікатора іноземних валют збільшиться на 5 або більше відсотків, та / або вартість ресурсів на міжбанківському грошовому ринку збільшиться на 5 або більше відсотків. Сторони погодилися, що збільшена відсоткова ставка починає діяти після того, як Банк повідомить Клієнта про настання подій, закріплених у даному пункті, а Клієнт не погасить наявну перед банком заборгованість в порядку і строки, передбачені "Умовами і правилами надання банківських послуг". Банк повідомляє клієнта про настання подій, закріплених цим пунктом, на свій вибір або в письмовій формі, або за допомогою встановлених засобів електронного зв'язку Банку і Клієнта (системи клієнт-банк, інтернет клієнт банк, sms-повідомлення або інших).
Під «непогашенням кредиту» мається на увазі невиникнення на поточному рахунку нульового дебетового сальдо при закритті банківського дня.
Згідно з п. 3.2.1.4.9. Умов, розрахунок відсотків за користування кредитом проводиться щодня, починаючи з моменту утворення на поточному рахунку дебетового сальдо при закритті банківського дня, за кількість днів користування кредитними коштами, виходячи з 360 днів у році. Розрахунок відсотків проводиться до повного погашення заборгованості за кредитом, на суму залишку заборгованості за кредитом. День повернення кредиту в часовий інтервал нарахування відсотків не включається. Нарахування відсотків здійснюється в дату сплати.
Відповідно до п. 3.18.2.3.1. Умов сторони в порядку ч. 1 ст.212 ЦК України також прийшли до взаємної згоди про те, що процентна ставка за користування кредитом може бути підвищена банком, у разі якщо збільшується облікова ставка НБУ на 1 або більше пунктів, та/або курс гривні до іноземної валюти 1 групи класифікатора іноземних валют збільшиться на 5 ті більше процентів, та/або вартість ресурсів на міжбанківському грошовому ринку збільшиться на 5 та більше процентів. Сторони погодились, що збільшена процентна ставка починає діяти після того, як банк повідомити клієнта про настання подій, зазначених у пункті, а клієнт не погасить існуючу перед банком заборгованість у порядку та строки, передбачені «Умовами та правилами надання банківських послуг». Банк повідомляє клієнта про настання подій, закріплених цим пунктом, на свій вибір або у письмовій формі, або шляхом встановлених засобів електронного зв'язку банка та клієнта (системи клієнт банк, Інтернет клієнт банк, СМС повідомлення та інших).
В матеріалах справи міститься наказ банку про зміну ставок за кредитним лімітом на розрахунковий рахунок та гарантованими платежами (а.с. 84 - 87). Наказом банку від 10.06.2014 № СП-2014-6780656 внесено зміни в Умови та правила надання банківських послуг (а.с. 93 - 94).
05.06.2014 через систему Приват24 позивач повідомив відповідача про зміну з 01.07.2014 процентної ставки за користування кредитним лімітом на рахунку та гарантованими платежами (а.с. 83).
Відповідно до виписок банку по рахункам на залишок заборгованості по тілу кредиту нараховано до сплати та не сплачено відповідачем відсотки в сумі 72 857,03 грн. Розрахунок позивача перевірено господарським судом.
Згідно п.п. 3.2.1.4.4., 3.2.1.4.5. Умов, Клієнт сплачує Банку винагороджу за використання Ліміту відповідно до п.п. 3.2.1.1.6, 3.2.1.2.3.2, 1-го числа кожного місяця в розмірі 0,9% від суми максимального сальдо кредиту, що існував на кінець банківського дня за попередній місяць, в порядку, передбаченому Умовами та правилами надання банківських послуг. Банк може на свій розсуд не стягувати зазначену комісію в разі, якщо максимальне сальдо кредиту, що існувало на кінець банківського дня за попередній календарний місяць, не перевищувало 100 гривень.
Клієнт сплачує банку винагороду за користування кредитом згідно п. 3.2.1.4.4. Сплата винагороди здійснюється в гривні.
Відповідно до виписки по рахунку на залишок заборгованості по тілу кредиту відповідачу нараховано та не сплачено останнім комісію у сумі 12571,30 грн. Розрахунок позивача перевірено судом та є вірним (а.с. 34-36).
При несплаті винагороди, відсотків у відповідні їм дати сплати, вони вважаються простроченими.
Відповідно до Умов - Банк має право при порушенні Клієнтом будь-якого із зобов'язань, передбаченого «Умовами, змінити умови кредитування - вимагати від Клієнта дострокового повернення кредиту, сплати відсотків за його користування, виконання інших зобов'язань за кредитом в повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст.530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Статтею 599 ЦК України встановлено, що зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Стаття 610 ЦК передбачає, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до ст.611 ЦК, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
Згідно ст.549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Право на неустойку виникає незалежно від наявності у кредитора збитків, завданих невиконанням або неналежним виконанням зобов'язання (ч. 1ст.550 ЦК України). Сплата неустойки не звільняє боржника від виконання свого обов'язку в натурі (ч. 1 ст.552 ЦК України).
Відповідно до приписів ч. 6 ст.232 ГК України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Відповідно до п. 3.2.1.5.1. Умов при порушенні Клієнтом будь-якого із зобов'язань по сплаті відсотків за користування кредитом, передбачених п.п. 3.2.1.2.2.2, 3.2.1.4.1, 3.2.1.4.2, 3.2.1.4.3, термінів повернення кредиту, передбачених п.п. 3.2.1.1.8, 3.2.1.2.2.3, 3.2.1.2.3.4, винагороди, передбаченого п.п. 3.2.1.2.2., 3.2.1.4.4, 3.2.1.4.5, 3.2.1.4.6 Клієнт виплачує Банку за кожний випадок порушення пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла у період, за який сплачується пеня, (у % річних) від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу. А в разі реалізації Банком права на встановлення іншого строку повернення кредиту, Клієнт сплачує Банку пеню у розмірі, зазначеному у п. 3.2.1.4.1.3. від суми заборгованості за кожен день прострочення. Сплата пені здійснюється у гривні. У випадку якщо кредит надавався в іноземній валюті, пеня сплачується в гривневому еквіваленті за курсом НБУ на дату сплати.
Відповідно до виписки по рахунку на суму заборгованості по тілу кредиту, відсоткам, комісії була нарахована пеня, несплачений залишок становить 9 306,19 грн.
За правилами частини першої ст.259 ЦК України сторонам дозволено за домовленістю збільшувати встановлену законом як загальну, так і спеціальну позовну давність. Умова про збільшення позовної давності може бути вміщена як в укладеному сторонами договорі купівлі-продажу, поставки, надання послуг тощо, так і в окремому документі або в листах, телеграмах, телефонограмах та інших документах, якими обмінювалися сторони і які повинні однозначно свідчити про досягнення згоди сторін щодо збільшення строку позовної давності.
Відповідно до п. 3.2.1.5.4. Умов, нарахування неустойки за кожний випадок порушення зобов'язань, передбаченої п. 3.2.1.5.1., 3.2.1.5.2., 3.2.1.5.3, здійснюється протягом 3 (Трьох) років з дня, коли відповідне зобов'язання мало бути виконано Клієнтом.
Згідно п. 3.2.1.5.7. Умов, терміни позовної давності щодо вимоги про стягнення кредиту, відсотків за користування кредитом, винагороди, неустойки - пені, штрафів встановлюються сторонами тривалістю 5 років.
У зв'язку з невиконанням Товариством з обмеженою відповідальністю «БУДПЕРСПЕКТИВИ» у визначений строк зобов'язань з повернення кредиту та сплати процентів за користування кредитом і комісії, позивачем, на підставі п. 3.2.1.5.1., 3.2.1.5.4. Умов та Договору банківського обслуговування № б/н від 06.03.2013 нарахована пеня у розмірі 9 306,19 грн. за період з 01.07.2014 по 21.12.2015(а.с. 34 - 36).
При вирішенні спору господарським судом були враховані вимоги ст.2 Закону «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», відповідно до якої на час проведення антитерористичної операції забороняється нарахування пені та/або штрафів на основну суму заборгованості із зобов'язань за кредитними договорами та договорами позики з 14 квітня 2014 року громадянам України, які зареєстровані та постійно проживають або переселилися у період з 14 квітня 2014 року з населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, а також юридичним особам та фізичним особам - підприємцям, що провадять (провадили) свою господарську діяльність на території населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція.
Банки та інші фінансові установи, а також кредитори зобов'язані скасувати зазначеним у цій статті особам пеню та/або штрафи, нараховані на основну суму заборгованості із зобов'язань за кредитними договорами і договорами позики у період проведення антитерористичної операції.
Згідно із листом Національного банку України № 18-112/64483 від 05.11.2014 «Про скасування пені та штрафів за договорами кредиту під час АТО» періодом проведення антитерористичної операції вважається час з 14 квітня 2014 року до дати набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Банки мають встановлювати місце проведення господарської діяльності юридичної особи, фізичної особи - підприємця на основі даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а місце проживання клієнта - фізичної особи - на основі даних, зазначених в поданих клієнтом офіційних документах або засвідчених в установленому порядку їх копій. Отримані дані банки мають співставляти з Переліком населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затвердженим розпорядженням Кабінету Міністрів України.
Як вбачається з матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю «БУДІВЕЛЬНІ ПЕРСПЕКТИВИ» 12.11.2010 було зареєстровано за адресою: 83038, Донецька область, м. Донецьк, вул. Магдебурзька, 17 (а.с. 117), тобто на території проведення АТО.
Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців станом на 18.12.2014 місцезнаходженнями Товариства з обмеженою відповідальністю «БУДІВЕЛЬНІ ПЕРСПЕКТИВИ» є: 71101, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Кабельників, 138 а (а.с. 120 - 124).
Також, відповідачем по справі надано Фінансові звіти про результати діяльності за 2014 рік та за 2015 рік (а.с. 126 - 128), з яких вбачається, що у 2015 році чистий збиток складав 15,2 тис. грн.
Таким чином, пеня нарахована відповідачу за період після 14.04.2014. в той час, як ТОВ «БУДПЕРСПЕКТИВИ» відноситься до юридичних осіб, що провадять (провадили) свою господарську діяльність на території населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція.
Враховуючи вищевикладене, господарський суд прийшов до правомірного висновку про відмову у задоволенні позову в частині стягнення пені з відповідача.
Виходячи з того, що доказів сплати суми боргу в повному обсязі або частково відповідачем суду надано не було, позовна заява частково задоволена у вищевказаному у постанові розмірі.
Заперечення відповідача щодо збільшення позивачем відсоткової ставки нарахування процентів за користування у односторонньому порядку до уваги господарським судом не прийняті обґрунтовано, оскільки, як вищевказане, відповідно до п. 3.18.2.3.1. Умов сторони в порядку ч. 1 ст.212 ЦК України прийшли до взаємної згоди про те, що процентна ставка за користування кредитом може бути підвищена банком, у разі якщо збільшується облікова ставка НБУ на 1 або більше пунктів, та/або курс гривні до іноземної валюти 1 групи класифікатора іноземних валют збільшиться на 5 ті більше процентів, та/або вартість ресурсів на міжбанківському грошовому ринку збільшиться на 5 та більше процентів. Сторони погодились, що збільшена процентна ставка починає діяти після того, як банк повідомити клієнта про настання подій, зазначених у пункті, а клієнт не погасить існуючу перед банком заборгованість у порядку та строки, передбачені «Умовами та правилами надання банківських послуг». Банк повідомляє клієнта про настання подій, закріплених цим пунктом, на свій вибір або у письмовій формі, або шляхом встановлених засобів електронного зв'язку банка та клієнта (системи клієнт банк, Інтернет клієнт банк, СМС повідомлення та інших).
В матеріалах справи міститься наказ банку про зміну ставок за кредитним лімітом на розрахунковий рахунок та гарантованими платежами (а.с. 84 - 87). Наказомом банку від 10.06.2014 № СП-2014-6780656 внесено зміни в Умови та правила надання банківських послуг (а.с. 93 - 94).
05.06.2014 через систему Приват24 позивач повідомив відповідачу про зміну з 01.07.2014 процентної ставки за користування кредитним лімітом на рахунку та гарантованими платежами (а.с. 83).
Враховуючи вищевикладене, судова колегія не вбачає підстав для скасування або зміни рішення господарського суду.
У зв'язку із викладеним, керуючись ст.33, 99, 101-103, 105 ГПК України Донецький апеляційний господарський суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Рішення господарського суду Запорізької області від 21.03.2016 року у справі № 908/34/16 залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Постанова Донецького апеляційного господарського суду набирає законної сили в день її прийняття та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України у 20-ти денний строк.
Головуючий суддя: О.Л. Агапов
Судді: С.А. Малашкевич
ОСОБА_3
Надруковано 5 прим: 1- позивачу,1-відповідачу,1-у справу,1-ДАГС,1-ГСЗО
Суд | Донецький апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 15.06.2016 |
Оприлюднено | 22.06.2016 |
Номер документу | 58371097 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Донецький апеляційний господарський суд
Агапов О.Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні