Рішення
від 01.04.2015 по справі 200/1016/15-ц
БАБУШКІНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ДНІПРОПЕТРОВСЬКА

Справа №200/1016/15

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 квітня 2015 року Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська

у складі: головуючого - судді Шевцової Т.В.

при секретарі - Южаковій В.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Дніпропетровську цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Технобуд" до ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, Приватного акціонерного товариства «ЄВРОПОРТ» про стягнення заборгованості -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з вищезазначеним позовом до відповідачів про солідарне стягнення заборгованості за Договором про надання поворотної фінансової допомоги та договорами поруки.

В обґрунтування своїх вимог посилається на те, що 01.11.2012 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Технобуд» (далі - позивач) та Приватним акціонерним товариством «ЄВРОПОРТ» (далі - відповідач-5) укладено Договір про надання поворотної фінансової допомоги № 01/11-ФП (далі - основний договір), згідно умов якого відповідач-5 отримав у тимчасове користування на умовах повернення, строковості грошові кошти у розмірі 11 842 673,90 грн..

Відповідно до умов основного договору відповідач-5 ПрАТ «ЄВРОПОРТ» зобов'язаний повернути кредитору фінансову допомогу на умовах встановлених договором.

Позичальник умови договору про надання поворотної фінансової допомоги належним чином не виконує, про що неодноразово повідомлявся в тому числі й шляхом направлення письмової вимоги про виконання зобов'язань згідно умов договору. Однак зобов'язання не виконані, у зв'язку з чим, станом на дату звернення з даним позовом до суду за Відповідачем-5 наявна заборгованість у сумі 6 000 000,00 грн. (шість мільйонів гривень 00 копійок).

На забезпечення виконання зобов'язань за Основним договором між ОСОБА_1 (далі - відповідач 1), ОСОБА_2 (далі - відповідач 2), ОСОБА_3 (далі - відповідач 3), та кредитором, укладено договір поруки від 26 листопада 2012 року (далі - поруки -3), ОСОБА_4 (далі - відповідач 4), та Товариством з обмеженою відповідальністю «Технобуд», укладено відповідні Договори поруки від 26 листопада 2012 року (далі - договір поруки -1,2,3,4), згідно умов яких сторони передбачили, що обсяг відповідальності поручителів - 1,2,3,4 перед кредитором за виконання боржником своїх зобов'язань, що випливають з основного договору, обмежується сумою 50 000,00 (п'ятдесят тисяч гривень 00 копійок).

Представник позивача надав до суду заяву у якій просить розгляд справи провести за його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному об'ємі та просить їх задовольнити.

Відповідач - 1 - ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, до канцелярії суду подав заяву, у якій просив розгляд справи провести за його відсутності.

Відповідача - 2 - ОСОБА_2 у судове засідання не з'явився, до канцелярії суду подав заяву, у якій просив розгляд справи провести за його відсутності.

Відповідач - 3 - ОСОБА_3 у судове засідання не з'явилась, надала до суду заяву, у якій просила розгляд справи провести за її відсутності.

Відповідач - 4 - ОСОБА_4 у судове засідання не з'явилась, надала до суду заяву, у якій просила розгляд справи провести за її відсутності.

Представник відповідача - 5 - Приватне акціонерне товариство «ЄВРОПОРТ» надав до суду заяву, у якій просив розгляд справи провести за його відсутності.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, 01 листопада 2012 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Технобуд» (кредитор) та Приватним акціонерним товариством «ЄВРОПОРТ» (позичальник) укладено Договір про надання поворотної фінансової допомоги № 01/11-ФП. Відповідно до умов якого Кредитор зобов'язався надати позичальнику поворотну фінансову допомогу, а позичальник зобов'язався повернути фінансову допомогу в розмірах і порядку встановлених договором. Договір підписано сторонами, кредитором - з прикладенням печатки, отже сторони правочину обізнані стосовно його умов та прийняли на себе виконання зобов'язання, ним обумовлені.

26 листопада 2012р. між Товариством з обмеженою відповідальністю «Технобуд» та ОСОБА_1 (відповідач 1), ОСОБА_2 (відповідач 2), ОСОБА_3 (відповідач 3), ОСОБА_4 (відповідач 4), укладено договори поруки від 26 листопада 2012 року, за умовами яких поручителі зобов'язалися відповідати перед кредитором за виконання Боржником своїх зобов'язань, що випливають з договору про надання поворотної фінансової допомоги № 01/11-ФП від 01.11.2012 року.

Відповідно до умов договорів поруки сторони передбачили, що обсяг відповідальності поручителя обмежується сумою 50 000,00 (п'ятдесят тисяч гривень 00 копійок).

Згідно до розрахунку заборгованості, виконаного позивачем станом на 05.12.2014 року та перевіреного судом, загальна сума заборгованості за договором про надання поворотної фінансової допомоги від 01.11.2012 року складає 6 000 000,00 грн..

Ані основний боржник, ані поручителі взяті на себе зобов'язання за укладеними з позивачем договорами не виконали, у зв'язку з чим Позивач і звернувся до суду з позовом про примусове стягнення з відповідачів коштів.

Згідно п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ч. 1 статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Згідно ст. 526 ЦК України , зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України .

Відносини за договором про надання поворотної фінансової допомоги регулюються статтею 1046 ЦК України, відповідно до якої за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики). Договір позики є укладеним з моменту передання грошей.

Частиною 1 статті 1049 ЦК України передбачено, що позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Якщо договором не встановлений строк повернення позики або цей строк визначений моментом пред'явлення вимоги, позика має бути повернена позичальником протягом тридцяти днів від дня пред'явлення позикодавцем вимоги про це, якщо інше не встановлено договором.

Згідно з ч. 2 ст. 1050 ЦК України , якщо договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами, то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до ст. 1048 цього Кодексу України .

Виконання зобов'язання (основного зобов'язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом (ст. 548 Цивільного кодексу України ). Виконання зобов'язань може забезпечуватись згідно договору неустойкою (штрафом, пенею). Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства (ст. ст. 549 , 551 Цивільного кодексу України ).

Статтями 525 та 615 ЦК України передбачено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Одностороння відмова від зобов'язання не звільняє винну сторону від відповідальності за порушення зобов'язань.

Статтею 610 ЦК України встановлено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Частиною 1 статті 530 ЦК України передбачено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Згідно ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідно до ст. 553 ЦК України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов'язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов'язання частково або у повному обсязі. Поручителем може бути одна особа або кілька осіб.

Згідно ст. 554 ЦК України у разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки. Особи, які спільно дали поруку, відповідають перед кредитором солідарно, якщо інше не встановлено договором поруки.

Статтею 543 ЦК України передбачено, що у разі солідарного обов'язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов'язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо. Кредитор, який одержав виконання обов'язку не в повному обсязі від одного із солідарних боржників, має право вимагати недоодержане від решти солідарних боржників. Солідарні боржники залишаються зобов'язаними доти, доки їхній обов'язок не буде виконаний у повному обсязі.

Відповідно до ст. 559 ЦК України порука припиняється з припиненням забезпеченого нею зобов'язання, а також у разі зміни зобов'язання без згоди поручителя, внаслідок чого збільшується обсяг його відповідальності. Порука припиняється, якщо після настання строку виконання зобов'язання кредитор відмовився прийняти належне виконання, запропоноване боржником або поручителем. Порука припиняється у разі переведення боргу на іншу особу, якщо поручитель не поручився за нового боржника. Порука припиняється після закінчення строку, встановленого в договорі поруки. У разі, якщо такий строк не встановлено, порука припиняється, якщо кредитор протягом шести місяців від дня настання строку виконання основного зобов'язання не пред'явить вимоги до поручителя. Якщо строк основного зобов'язання не встановлений або встановлений моментом пред'явлення вимоги, порука припиняється, якщо кредитор не пред'явить позову до поручителя протягом одного року від дня укладення договору поруки.

А згідно ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.

Відповідно до ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених ЦПК України . Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір.

Враховуючи викладене, зважаючи на те, що між сторонами було укладено Договір про надання поворотної фінансової допомоги № 01/11-ФП від 01.11.2012 року, виконання зобов'язань по якому забезпечувалося поручителями, умови договорів належним чином не виконалися з боку відповідачів, суд вважає за необхідне стягнути солідарно з відповідачів заборгованість за договором про надання фінансової допомоги та договорів поруки в повному обсязі, оскільки наявне істотне порушення законних прав та інтересів позивача.

Відповідно до ч. 1 ст. 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 3 , 10 , 11 , 57 , 60 , 88 , 169 , 197 , 212-215 , 224-226 ЦПК України , суд -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Технобуд» до ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, Приватного акціонерного товариства «ЄВРОПОРТ» про солідарне стягнення заборгованості за договором про надання фінансової допомоги - задовольнити.

Стягнути солідарно з ОСОБА_1 (зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт: серія АН № 723071, виданий Кіровським РВ ДМУ УМВС України в Дніпропетровській області 26 серпня 2008 року, реєстраційний номер облікової кратки платників податків НОМЕР_1), ОСОБА_2 (паспорт серія АМ 845509, виданий Бабушкінським РВ ДМУ УМВС України в Дніпропетровській області 23 травня 2002р., зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, кв.п.б., ідентифікаційний номер НОМЕР_2), ОСОБА_3 (зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, паспорт: серія ВЕ 317549, виданий Микитівським РВ Горлівського МУ УМВС України у Донецькій області 27 червня 2002 року, реєстраційний номер облікової кратки платників податків НОМЕР_3), ОСОБА_4 (зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4, паспорт серія ВВ 059502, виданий Калинівським РВ Горлівського МУ УМВС України у Донецькій області 12 листопада 1997 року, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Технобуд» (м. Київ, проспект Науки, будинок 8, код ЄДРПОУ 32767760) заборгованість за Договором №01/11-ФП про надання поворотної фінансової допомоги від «01» листопада 2012 року та Договорами поруки від 26.11.2012 року у розмірі 50 000,00 грн. (п'ятдесят тисяч гривень 00 копійок).

Стягнути з Приватного акціонерного товариства «ЄВРОПОРТ» (м. Київ, вул. Лукашевича, буд. 15-А, код ЄДРПОУ 31744061) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Технобуд» (м. Київ, проспект Науки, будинок 8, код ЄДРПОУ 32767760) прострочену заборгованість за Договором № 01/11-ФП про надання поворотної фінансової допомоги від «01» листопада 2012 року у розмірі 6 000 000,00 грн. (шість мільйонів гривень 00 копійок).

Стягнути в рівних частинах з ОСОБА_1 (зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт: серія АН № 723071, виданий Кіровським РВ ДМУ УМВС України в Дніпропетровській області 26 серпня 2008 року, реєстраційний номер облікової кратки платників податків НОМЕР_1), ОСОБА_2 (паспорт серія АМ 845509, виданий Бабушкінським РВ ДМУ УМВС України в Дніпропетровській області 23 травня 2002р., зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_5, кв.п.б., ідентифікаційний номер НОМЕР_2), ОСОБА_3 (зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, паспорт: серія ВЕ 317549, виданий Микитівським РВ Горлівського МУ УМВС України у Донецькій області 27 червня 2002 року, реєстраційний номер облікової кратки платників податків НОМЕР_3), ОСОБА_4 (зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4, паспорт серія ВВ 059502, виданий Калинівським РВ Горлівського МУ УМВС України у Донецькій області 12 листопада 1997 року, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4), Приватного акціонерного товариства «ЄВРОПОРТ» (м. Київ, вул. Лукашевича, буд. 15-А, код ЄДРПОУ 31744061) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Технобуд» (м. Київ, проспект Науки, будинок 8, код ЄДРПОУ 32767760) суму сплаченого судового збору за подання позовної заяви у розмірі 3 654.00 грн.(три тисячі шістсот п'ятдесят чотири гривні) та за подання заяви про забезпечення по 121,80 грн. (сто двадцять одну гривню 80 копійок), а всього 3775,80 (три тисячі сімсот сімдесят п'ять гривень 80 копійок).

Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга подається апеляційному суду через Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутніми у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя Т.В. Шевцова

СудБабушкінський районний суд м.Дніпропетровська
Дата ухвалення рішення01.04.2015
Оприлюднено22.06.2016
Номер документу58388373
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —200/1016/15-ц

Рішення від 01.04.2015

Цивільне

Бабушкінський районний суд м.Дніпропетровська

Шевцова Т. В.

Ухвала від 28.01.2015

Цивільне

Бабушкінський районний суд м.Дніпропетровська

Шевцова Т. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні