УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський,3/65
УХВАЛА
ПРО ПОВЕРНЕННЯ ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ
"17" червня 2016 р. Справа № 906/585/16
Суддя господарського суду Житомирської області Кудряшова Ю.В. ,
розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали за позовом:
Приватного (орендного) сільськогосподарського підприємства "Котівське"
до Приватного сільськогосподарського підприємства ім. Шевченка
про спонукання до виконання мирової угоди
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом про спонукання Приватного сільськогосподарського підприємства ім. Шевченка до виконання мирової угоди, що затверджена ухвалою господарського суду Житомирської області від 20.12.2012 у справі №4/130"Б", шляхом видачі наказу про стягнення на користь Приватного (орендного) сільськогосподарського підприємства "Котівське" коштів в сумі 68747,90 грн.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 57 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Згідно статті 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Ставка судового збору за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру становить 1,5 відсотки ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 150 розмірів мінімальних заробітних плат (1073х60=68820).
Статтею 8 Закону України "Про державний бюджет України" встановлено на 2016 рік мінімальну заробітну плату у місячному розмірі з 1 січня - 1378 грн.
Таким чином, розмір судового збору за подання вказаного позову, становить 1378,00 грн.
До позовної заяви ліквідатор Приватного (орендного) сільськогосподарського підприємства "Котівське" арбітражний керуючий ОСОБА_1 надав клопотання про звільнення від сплати судового збору.
В обґрунтування клопотання про звільнення від сплати судового збору ліквідатор посилається на важке фінансове становище та відсутністю коштів для сплати судового збору у Приватного (орендного) сільськогосподарського підприємства "Котівське", яке постановою Господарського суд Житомирської області від 27.03.2008 визнано банкрутом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України "Про судовий збір".
Згідно зі ст. 1 цього Закону судовий збір справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим законом, і включається до складу судових витрат.
Відповідно до ст. 2 вказаного Закону платниками судового збору є: громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим законом.
Отже, сплата судового збору за подання заяв, скарг до суду, а також за видачу судами документів є складовою доступу до правосуддя, який є елементом права особи на судовий захист, гарантованого ст. 55 Конституції України, що має беззаперечно виконуватись сторонами в разі необхідності реалізації цього права.
Відповідно до положень ч.ч. 8, 9 ст. 30 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції чинній станом на дату визнання банкрутом - 27.03.2008) кошти, які надходять при проведенні ліквідаційної процедури, зараховуються на основний рахунок боржника. З основного рахунку здійснюються виплати кредиторам у порядку, передбаченому статтею 31 цього Закону. З основного рахунку проводяться такі виплати: поточні комунальні та експлуатаційні платежі; інші витрати, пов'язані із здійсненням ліквідаційної процедури.
Також ст. 31 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачено, що кошти, одержані від продажу майна банкрута, спрямовуються на задоволення вимог кредиторів, у порядку, встановленому цією статтею:
- у першу чергу задовольняються витрати, пов'язані з провадженням у справі про банкрутство в господарському суді та роботою ліквідаційної комісії, у тому числі витрати на оплату державного мита.
Лише з 01.11.2011 вступив в дію Закон України "Про судовий збір", яким фактично припинено дію Декрету КМУ "Про державне мито в частині" щодо сплати державного мита в разі звернення до суду з позовом.
Отже до першої черги втрат, які задовольняються є витрати на сплату судового збору.
Згідно ст. 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Клопотання про відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до господарського суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.
Статтею 129 Конституції України передбачено, що здійснюючи свої конституційні обов'язки, господарські суди повинні дотримуватися принципів здійснення правосуддя, зокрема, принципу рівності усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Враховуючи даний принцип, а також положення статті 5 Закону України "Про судовий збір" (в редакції Закону України від 22.05.2015 №484-VII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору"), господарський суд позбавлений права надавати перевагу будь-якій стороні в тому числі й у питанні звільнення від сплати судового збору.
Відтак, перебування боржника в процедурі банкрутства на стадії ліквідаційної процедури не є підставою для звільнення від сплати судового збору.
Таким чином, з урахуванням вимог ст. 8 Закону України "Про судовий збір", господарський суд не вбачає підстав для задоволення клопотання ліквідатора Приватного (орендного) сільськогосподарського підприємства "Котівське" ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 63 ГПК України, суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду, якщо не подано доказів сплати судового збору у встановлених порядку та розмірі.
За таких обставин, враховуючи відмову позивачеві в задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору, суд приходить до висновку про повернення позовної заяви з доданими до неї документами позивачу без розгляду на підставі п. 4 ч.1 ст. 63 ГПК України.
Керуючись п. 4 ч. 1 ст. 63 ГПК України, господарський суд, -
УХВАЛИВ:
Позовні матеріали повернути позивачу без розгляду.
Додаток на 14аркушах.
Суддя Кудряшова Ю.В.
Друк:
1 - в наряд;
2 - позивачу (рек.)
Суд | Господарський суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 17.06.2016 |
Оприлюднено | 23.06.2016 |
Номер документу | 58406611 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Житомирської області
Кудряшова Ю.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні