Рішення
від 13.06.2016 по справі 916/756/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"13" червня 2016 р.Справа № 916/756/16

За позовом : Аграрно-рибогосподарського кооперативу "ПРИДУНАЙСЬКА НИВА"

До відповідача : Ізмаїльської районної державної адміністрації Одеської області

За участю третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору: Одеської обласної державної адміністрації

про розірвання договору оренди

Суддя Д'яченко Т.Г.

Представники:

Від позивача: ОСОБА_1, представник за довіреністю

Від відповідача: не з'явився

Від 3-ї особи: не з'явився

Суть спору: Позивач - Аграрно-рибогосподарський кооператив "ПРИДУНАЙСЬКА НИВА" звернувся до господарського суду Одеської області із позовною заявою, в якій просить суд розірвати Договір оренди земельної ділянки від 06.06.2003 року, посвідчений приватним нотаріусом Ізмаїльського районного округу ОСОБА_2 06.06.2003р. та зареєстрований в реєстрі за №854 та зареєстрований у Ізмаїльському районному відділі земельних ресурсів 10.06.2003р. №17-20, що розташована на території Саф'янівської сільської ради (за межами населеного пункту).

Ухвалою суду від 01.04.2016р. порушено провадження у справі та прийнято позовну заяву до розгляду, залучено Одеську обласну державну адміністрацію до участі у справі №916/756/16 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору.

Відповідач - Ізмаїльська районна державна адміністрація Одеської області заперечує проти задоволення позовних вимог з підстав, які викладено у відзиві на позовну заяву, та зазначає, зокрема, що прийняття рішення щодо розірвання договору виходить за межі його компетенції.

Третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору - Одеська обласна державна адміністрація письмові пояснення щодо заявлених позовних вимог суду не надала та не забезпечила явку повноваженого представника у судові засідання, хоча була належним чином повідомлена про час та місце проведення судових засідань, шляхом направлення на належну адресу ухвал суду, про що свідчить повернення поштового повідомлення з відміткою про вручення відповідної ухвал суду.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши в судових засіданнях пояснення представника позивача, суд встановив.

06 червня 2003 року між Ізмаїльською районною державною адміністрацією Одеської області (орендодавець) та Аграрно-рибогосподарським кооперативом "ПРИДУНАЙСЬКА НИВА" (орендар) було укладено Договір оренди земельної ділянки, відповідно до п. 1.1. якого, орендодавець на підставі розпорядження Ізмаїльської районної державної адміністрації від 06 травня 2003 року №946/А-2003, надає, а орендар приймає в строкове, платне користування земельну ділянку, яка заходиться на території Саф'янівської сілької ради (за межами населеного пункту) з земель запасу, і вказана на плані тимчасового використання. Договір посвідчено нотаріально приватним нотаріусом Ізмаїльського районного нотаріального округу ОСОБА_3 06.06.2003 року та зареєстровано в реєстрі за №854. Договір зареєстрований у Ізмаїльському районному відділі земельних ресурсів, про що у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис №17-20.

03 вересня 2010 року між сторонами було укладено Договір про внесення змін та доповнень до Договору оренди земельної ділянки, посвідчений приватним нотаріусом Ізмаїльського районного нотаріального округу ОСОБА_3 та зареєстрований в реєстрі за №3380, відповідно до п.2 якого, сторони домовились викласти четвертий абзац пункту 1.1 розділу "Предмет договору" Договору від 06.06.2003 року в наступній редакції: "В оренду передається земельна ділянка площею 443 га з земель водного фонду".

Відповідно до п 2.1. Договору оренди, земельна ділянка передається в оренду для рибогосподарських потреб. Згідно п. 2.2 Договору передбачено, що договір укладається на термін 25 (двадцять п'ять) років і набуває чинності з моменту його підписання сторонами, нотаріального посвідчення та державної реєстрації в Ізмаїльському районному відділі земельних ресурсів. По закінченні терміну договору Орендар має переважне право на поновлення договору на новий термін. У цьому разі зацікавлена сторона повинна повідомити письмово другу сторону про бажання щодо продовження дії договору на новий термін не пізніше, ніж за два місяця до його закінчення. Умови цього договору зберігають свою чинність на строк його дії у випадках, коли після набуття чинності договору, законодавством встановлені інші правила, ніж передбачені договором.

Відповідно до п. 2.3. Договору, орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі у розмірі - 25 (двадцять п'ять) гривень за 1 га, загалом 11075 (одинадцять тисяч сімдесят п'ять) гривень щорічно, не пізніше 15 числа кожного місяця в рівних частках, яка перераховується на рахунок №33211812800231, код платежу 13050200 ВДК в Ізмаїльському районі, банк УДК в Одеській області, місто Одеса МФО 828011 ОКПО 23214695. Орендна плата за рік повинна бути внесена до кінця поточного року. Орендна плата справляється також і у випадках, якщо орендар з поважних причин тимчасово не використовує земельну ділянку за умовами договору. У разі визнання судом договору оренди недійсним, одержана орендодавцем орендна плата за фактичний строк оренди земельної ділянки не повертається. Розмір орендної плати щорічно переглядається в односторонньому порядку на протязі 2х місяців з моменту прийняття відповідного рішення, з письмовим попередженням орендаря у випадках: підвищення цін, тарифів тощо, у тому числі внаслідок інфляційних процесів; збільшення розміру ставки земельного податку; змін умов господарювання, передбачених договором; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документально; та в інших випадках, передбачених законодавством України.

Відповідно до п.4 Договору зміна умов договору можлива за взаємною згодою сторін. Договір оренди земельної ділянки припиняється у разі: несплати орендної плати згідно договору; закінчення терміну, на який було укладено договір. На вимогу однієї із сторін договір може бути достроково розірваний: за рішенням суду; у разі випадкового знищення об'єкта оренди, яке суттєво перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки; на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України; у разі несплати орендної плати. В разі розірвання або припинення договору оренди земельної ділянки орендар зобов'язаний повернути орендодавцю земельну ділянку на умовах, визначених договором оренди.

Як зазначається позивачем в позові та відображено в листі від 05.01.2016р. Голови Ізмаїльської райнної державної адміністрації і поясненнях, наданих суду відповідачем, Рішенням Ізмаїльської районної ради №503-VI від 19 грудня 2014 року затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення Ізмаїльського району Одеської області (за межами населених пунктів), яку введено в дію з 01 січня 2016 року. Згідно з даними технічної документації про нормативну грошову оцінку земель несільськогосподарського призначення Ізмаїльського району Одеської області станом на 2014 рік, враховуючи коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель за 2015 рік, який дорівнює 1,433, нормативна грошова оцінка 1 кв. м. станом на 2016 рік за межами населеного пункту, зокрема, Саф'янська сільська рада - землі водного фонду, складає 2,23грн.

Листом від 19.01.2016р. позивач звернувся до Голови Ізмаїльської райнної державної адміністрації з проханням, з урахуванням суттєвих обставин, які впливают на зміну умов укладеоного Договору оренди, розірвати, зокрема, Договір оренди земельної ділянки від 06.06.2003р.

Ізмаїльська районна державна адміністрація Одеської області листом від 05.01.2016р. за вх.№01/01-26/18 повідомила Аграрно-рибогосподарський кооператив "ПРИДУНАЙСЬКА НИВА" про необхідність звернення до Одеської обласної державної адміністрації для укладання Додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки від 06.06.2003р. в частині встановлення розміру орендної плати згідно з вимогами чинного законодавства (з урахуванням нормативної грошової оцінки, яка набере чинності з 01 січня 2016 року).

Позовні вимоги Аграрно-рибогосподарського кооперативу "ПРИДУНАЙСЬКА НИВА" обґрунтовані зміною суттєвих істотних умов укладеного Договору між сторонами, у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки та відповідним збільшенням орендної плати, що є суттєвим порушенням майнових інтересів позивача та зміною обставин та направлені на розірвання Договору оренди земельної ділянки від 06.03.2003 року, посвідченого приватним нотаріусом Ізмаїльського районного округу ОСОБА_3 06.06.2003р., зареєстрованого в реєстрі за №854 та зареєстрованого у Ізмаїльському районному відділі земельних ресурсів 10.06.2003р. за №17-20, що розташована на території Саф'янівської сільської ради (за межами населеного пункту).

Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, проаналізувавши норми чинного законодавства, дійшов наступних висновків.

Відповідно до ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Статтею ст. 627 Цивільного кодексу України передбачено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Згідно зі ст.628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

За вимогами ст. 652 Цивільного кодексу України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. Якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов: 1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане; 2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися; 3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору; 4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона. Зміна договору у зв'язку з істотною зміною обставин допускається за рішенням суду у виняткових випадках, коли розірвання договору суперечить суспільним інтересам або потягне для сторін шкоду, яка значно перевищує затрати, необхідні для виконання договору на умовах, змінених судом.

Відповідно до ч.1 ст. 2 Закону України В«Про оренду земліВ» відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Статтею 5 Закону України В«Про оренду земліВ» передбачено, що орендарями земельних ділянок є юридичні або фізичні особи, яким на підставі договору оренди належить право володіння і користування земельною ділянкою.

У відповідності до ч.ч. 1, 2 ст. 21 Закону України В«Про оренду земліВ» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

За вимогами ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.

У відповідності до ст. 274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь та земель загального користування - не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.

Відповідно до ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.

Згідно зі статтею 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Статтею 30 Закону України В«Про оренду земліВ» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 ГК України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору. Якщо зі зміною граничного розміру орендної плати таку ж зміну до договору оренди в установленому законом порядку не внесено, то застосуванню підлягає відповідна умова договору.

При цьому згідно з частиною третьою статті 653 ЦК України якщо договір змінюється або розривається в судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Така ж правова позиція викладена і у п.2.19 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. №6 В«Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносинВ» (з наступними змінами і доповненнями).

Нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.

Як вбачається з матеріалів справи, нормативна грошова оцінка орендованої Аграрно-рибогосподарським кооперативом "ПРИДУНАЙСЬКА НИВА" за договором оренди від 06.06.2003р. земельної ділянки змінена, у зв'язку з чим Ізмаїльською районною державною адміністрації Одеської області було направлено відповідний лист, у якому було зазначено щодо необхідності укладання Додаткової угоди до укладеного між сторонами Договору оренди в частині та встановлення розміру орендної плати згідно з вимогами чинного законодавства, а саме з урахуванням нормативної грошової оцінки, яка набирає чинності з 01.01.2016р., однак, відповідно згоди позивача надано не було

Відповідно до п. 4 Договору, сторонами було погоджено, зокрема, що на вимогу однієї із сторін договір може бути достроково розірваний на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

Проаналізувавши наявні матеріали справи судом встановлено, що в даному випадку у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки орендованої позивачем земельної ділянки та законодавчою зміною граничного розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності - відбулась істотна зміна обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору оренди земельної ділянки від 06.06.2003р. і обставини суттєво змінились.

При цьому позивачем доведено суду та наявні всі встановлені ч.2 ст. 652 ЦК України умови, а саме: в момент укладення договору сторони не могли знати про можливе настання законодавчої зміни граничного розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності; зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися; виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору, із прийманням до уваги в т.ч. майнових інтересів позивача у справі, який не погоджується на суттєве збільшення орендної плати за договором; із суті укладеного між сторонами договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.

Приймаючи до уваги вищевикладене, суд приходить до висновку щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог Аграрно-рибогосподарського кооперативу "ПРИДУНАЙСЬКА НИВА".

На підставі ст. ст. 44, 49 ГПК України витрати по сплаті судового збору у розмірі 1378грн. покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1.Позов задовольнити.

2.Розірвати Договір оренди земельної ділянки від 06.06.2003 року, посвідчений приватним нотаріусом Ізмаїльського районного нотаріального округу ОСОБА_3 06.06.2003 року, зареєстрований в реєстрі за №854 та зареєстрований у Ізмаїльському районному відділі земельних ресурсів, про що у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис 10.06.2003 року за №17-20, що розташована на території Саф'янівської сільської ради (за межами населеного пункту).

3.Стягнути з Ізмаїльської районної державної адміністрації (68601, Одеська обл., м.Ізмаїл, пр-т Суворова, буд. 62, код 04057126) на користь Аграрно-рибогосподарського кооперативу В«Придунайська ниваВ» (68655, Одеська обл., Ізмаїльський р-н, с. Кислиця, вул. Леніна, 121-А, код 03889238) 1378 (одну тисячу триста сімдесят вісім) грн. судового збору.

Повний текст рішення складено 17.06.2016 року.

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 85 ГПК України.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя Т.Г. Д'яченко

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення13.06.2016
Оприлюднено23.06.2016
Номер документу58407206
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/756/16

Рішення від 13.06.2016

Господарське

Господарський суд Одеської області

Д'яченко Т.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні