Постанова
від 15.06.2016 по справі 916/2481/13
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД


П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" червня 2016 р.Справа № 916/2481/13 Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Лавриненко Л.В.

суддів: Богатиря К.В., Філінюка І.Г.

при секретарі судового засідання - Мельник Ю.М.

розглянувши матеріали апеляційної скарги Першого заступника прокурора Одеської області

на рішення Господарського суду Одеської області від 10.03.2016 р.

у справі №916/2481/13

за позовом Заступника Білгород-Дністровського міжрайонного прокурора Одеської області в інтересах держави, в особі Управління комунальної власності Білгород-Дністровської міської ради

до відповідача ОСОБА_1 підприємства "ИНВЕСТСТРОЙСЕРВИС" м. Білгород - Дністровський, Одеська область

про дострокове розірвання договору оренди, повернення майна та стягнення 54110,09 грн.

за участю:

прокурора: Лянна О.А.

представників сторін:

від ОСОБА_1 підприємства "ИНВЕСТСТРОЙСЕРВИС" м. Білгород - Дністровський, Одеська область: ОСОБА_2 - за довір.

від Управління комунальної власності Білгород-Дністровської міської ради: ОСОБА_3 - за довір.

Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 01.04.2016 р. прийнята до провадження та призначена до розгляду апеляційну скаргу Першого заступника прокурора Одеської області на рішення Господарського суду Одеської області від 10.03.2016 р. по справі № 916/2481/15.

Відповідно до ч. 2 ст. 101 ГПК України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

Апеляційна скарга розглянута в межах процесуального строку, встановленого ст. 102 ГПК України, з урахуванням положень ст. 69 ГПК України.

Заступник Білгород - Дністровського міжрайонного прокурора звернувся до Господарського суду Одеської області з позовом в інтересах держави в особі Управління комунальної власності Білгород - Дністровської міської ради до ОСОБА_1 підприємства "Инвестстройсервис" м. Білгород - Дністровський, в якому просив:

- достроково розірвати договір оренди комунального майна від 24.09.2008 р. № 6 та додаткову угоду від 01.09.2009 р. № 1, укладені між Управлінням комунальної власності Білгород - Дністровської міської ради та ОСОБА_1 підприємством "Инвестстройсервис" м. Білгород - Дністровський;

- повернути в комунальну власність будівлі та споруди річкового причалу № 1, розташованих за адресою: м. Білгород - Дністровський, вул. Леона Попова, 1;

- стягнути з ОСОБА_1 підприємства "Инвестстройсервис" м. Білгород - Дністровський заборгованість по орендній платі в сумі 41 880,52 грн. та пеню в сумі 12 229,57 грн.

В обґрунтування заявлених вимог прокурор посилався на те, що в порушення вимог ст. 193 ГК України та ст. 530 ЦК України, а також договору оренди комунального майна від 24.09.2008 р. № 6 Приватне підприємство "Инвестстройсервис" м. Білгород - Дністровський не сплачує орендну плату за використання об'єктів комунальної власності, внаслідок чого станом на 01.08.2013 р. заборгованість по орендній платі складає 41 880,52 грн.

Неналежне виконання ОСОБА_1 підприємством "Инвестстройсервис" м. Білгород - Дністровський своїх зобов'язань за договором є, на думку прокурора, підставою для нарахування пені відповідно до ст. 611 ЦК України в сумі 12 229,57 грн.

В свою чергу частиною 3 ст. 26 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" передбачено, що договір оренди може бути достроково розірваний на вимогу однієї із сторін за рішенням суду.

Відповідач проти позову заперечував, посилаючись на неможливість використання спірного майна за призначенням у зв'язку з необхідністю проведення його капітального ремонту.

Рішенням Господарського суду Одеської області від 10.03.2016 р. по справі № 916/2481/13 заступнику Білгород - Дністровського міжрайонного прокурора у задоволенні позову відмовлено.

Судове рішення мотивоване тим, що ч. 1 ст. 767 ЦК України встановлює обов'язок наймодавця передати наймачеві річ у комплекті і у стані, що відповідають умовам договору найму та її призначенню. Згідно положень ч. 6 ст. 762 ЦК України наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає.

Статтею 18-1 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" передбачено, що капітальний ремонт майна, переданого в оренду, проводиться орендодавцем або іншим балансоутримувачем цього майна за його рахунок, якщо інше не встановлено договором.

Положеннями діючого договору оренди комунального майна від 24.09.2008 р. № 6 не передбачається обов'язку орендаря проводити капітальний ремонт орендованого майна, отже, проведення капітального ремонту об'єкта оренди є обов'язком Управління комунальної власності Білгород-Дністровської міської ради, як орендодавця, відповідно до ст. 18-1 Закону України "Про оренду державного та комунального майна".

Передане в оренду ОСОБА_1 підприємству "Инвестстройсервис" м. Білгород - Дністровський майно перебувало у незадовільному стані, що підтверджується звітом про незалежну оцінку вартості нежитлових будівель та споруд річкового причалу № 1, розташованих за адресою: Одеська область, м. Білгород-Дністровський, вул. Леона Попова, 1а, складеного ТОВ В«ІстокВ» 16.11.2009 р., висновками судової будівельно-технічної експертизи від 07.04.2014 р. № 4 та № 87/15 (останній виконаний станом на 27.04.2015 р.) Одеського науково - дослідного інституту судових експертиз.

З огляду на ці обставини, місцевий господарський суд дійшов висновку, що спірне майно не могло бути використане ОСОБА_1 підприємством "Инвестстройсервис" м. Білгород - Дністровський відповідно до мети договору оренди, тому відповідач мав законні підстави відповідно до ч. 6 ст. 762 ЦК України скористатись правом не сплачувати орендну плату.

Наведені обставини, за висновком місцевого господарського суду, виключають правові підстави для задоволення позовних вимог заступника прокурора про дострокове розірвання договору оренди комунального майна від 24.09.2008 р. № 6 та додаткової угоди від 01.12.2009 р. № 1 і повернення спірного орендованого майна орендодавцю.

Прокурор Одеської області з рішенням Господарського суду Одеської області від 10.03.2016 р. по справі № 916/2481/13 не погодився, оскарживши його до Одеського апеляційного господарського суду.

В апеляційній скарзі прокурор наполягає на тому, що спірні правовідносини регулюються спеціальним нормативним актом - Законом України "Про оренду державного та комунального майна", ч. 3 ст. 18-1 якого передбачено, право орендаря:

відремонтувати майно, зарахувавши вартість ремонту в рахунок орендної плати, або вимагати відшкодування вартості ремонту;

вимагати розірвання договору та відшкодування збитків, якщо орендодавець або інший балансоутримувач майна, переданого в оренду, не здійснив капітального ремонту майна і це перешкоджає його використанню відповідно до призначення та умов договору.

Прокурор та Управління комунальної власності Білгород - Дністровської міської ради наполягають на тому, що відповідач, уклавши договір оренди комунального майна від 24.09.2008 р. № 6, був добре обізнаний про стан спірного майна. Більш того, виходячи з технічних характеристик переданого в оренду майна визначався і розмір орендної плати.

15.06.2016 р. представник ОСОБА_1 підприємства "Инвестстройсервис" м. Білгород - Дністровське звернувся до Одеської апеляційного господарського суду з клопотанням про призначення судової будівельно-технічної експертизи з метою встановлення стану спірного майна.

Розглянувши вказане клопотання, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що воно не підлягає задоволенню, оскільки необхідність проведення капітального ремонту переданого в оренду майна не заперечується жодним з учасників судового процесу.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи та заперечення учасників судового процесу, суд встановив наступне.

24.09.2008 між Управлінням комунальної власності Білгород-Дністровської міської ради та ОСОБА_1 підприємством В«ИнвестстройсервисВ» м. Білгоро - Дністровський укладено договір оренди комунального майна № 6.

За умовами цього договору Приватне підприємство "Инвестстройсервис" м. Білгород - Дністровський прийняло в термінове платне користування будівлі та споруди річкового причалу № 1, що знаходяться за адресою: Одеська область, м. Білгород-Дністровський, вул. Попова Леона, 1 "а", які складаються з зазначених на схематичному плані під літерами: "А" - будівлі, загальною площею 23,7 кв. м., "Б" - будівлі, загальною площею 62,1 кв. м., "В" - щитової, "Г" - щитової, "Д" - щитової, № 1 - воріт, № 2 - огорожі, № 3 - огорожі, № 4 - причалу, № 5 - причалу, № 6 - причалу, № 7 - оглядової вежі, № 8 - громовідводу, № 9 - містку, № 10 - оглядової вежі, загальною площею - 85,8 кв. м.

Відповідно до п. 2.1 договору об'єкт оренди передається орендарю для використання його в господарській діяльності з метою розміщення оздоровчого комплексу для дітей та молоді.

Пунктами 7.1.1 - 7.1.3 договору передбачено, що орендар зобов'язаний використовувати об'єкт за його цільовим призначенням у відповідності до п. 2.1. даного договору, вчасно здійснювати орендні платежі та проводити поточний ремонт.

Факт передачі майна ОСОБА_1 підприємству "Инвестстройсервис" м. Білгород - Дністровський підтверджується підписаним сторонами актом приймання - передачі від 24.09.2008 р. Згідно з приміткою, що міститься в даному акті, опис технічного стану об'єкта оренди зазначений в звіті про незалежну оцінку.

Додатковою угодою від 01.12.2009 № 1 сторони виклали п. 5.1 договору оренди комунального майна від 24.09.2008 р. № 6 у новій редакції:

В«орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду комунальної власності територіальної громади м. Білгород-Дністровського, затвердженої рішенням Білгород-Дністровської міської ради від 25.06.2009 №733-V, без ПДВ за базовий місяць оренди - грудень 2009 складає 3 392,54 грн., нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному законодавством. Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяцьВ» .

Як вбачається із звіту про незалежну оцінку вартості нежитлових будівель та споруд річкового причалу № 1, розташованих за адресою: Одеська область, м. Білгород-Дністровський, вул. Леона Попова, 1"а", складеного Товариством з обмеженою відповідальністю "Істок" м. Білгород - Дністровський станом на 2009 р., технічний стан будівель під літерами "А", "Б", "В", "Г", "Д", "Є" та набережної (причалів № 5, 6) - незадовільний, експлуатація елементів будівель можлива лише при умові проведення їх капітального ремонту. Технічний стан набережної (причалу № 4, місток № 9) - задовільний, їх елементи в цілому придатні до експлуатації, але потребують ремонту, який буде найдоцільніший у даний період часу. Необхідний середній ремонт.

Приватне підприємство "Инвестстройсервис" м. Білгород - Дністровський двічі зверталось до Білгород - Дністровської міської ради з листами (від 24.04.2013р. № 35 та від 05.06.2013 № 375) щодо необхідності проведення капітального ремонту орендованих будівель та споруд річкового причалу № 1 за рахунок балансоутримувача.

У відповідь на ці звернення Виконавчий комітет Білгород - Дністровської міської ради повідомив позивача про те, що кошти для проведення капітального ремонту не передбачені у бюджеті територіальної громади м. Білгород-Дністровського, запропонував здійснити необхідні поліпшення за власний рахунок та відмовив позивачеві у звільненні від сплати орендної плати.

За результатами розгляду матеріалів справи суд дійшов висновку, що апеляційна скарга прокурора Одеської області підлягає задоволенню за наступними підставами.

Укладений між сторонам правочин за своїм змістом та правовою природою є договором найму (оренди), який підпадає під правове регулювання глави 58 Цивільного кодексу України та глави 30 Господарського кодексу України та Закону України В«Про оренду державного та комунального майнаВ» від 10.04.1992 р. № 2269-XII (зі змінами та доповненнями).

Відповідно до ст. 283 ГК України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.

Аналогічні положення містяться в ст. 759 ЦК України, згідно з якою за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

За приписами ст. 2 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.

Відповідно до ч. 4 ст. 13 цього Закону орендодавець зобов'язаний передати орендарю об'єкт оренди в комплекті та у стані, що відповідають істотним умовам договору оренди та призначенню майна, і повідомити орендаря про особливі властивості та недоліки майна, які йому відомі і які можуть бути небезпечними для життя, здоров'я, майна орендаря або інших осіб чи призвести до пошкодження самого майна під час користування ним.

Як вбачається з наявного в матеріалах справи акту прийому - передачі в орендне користування будівель, споруд, огорожі, річкового причалу № 1, літ. "А", "Б", "В", "Г", "Д" споруд № 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, розташованих по вул. Леона Попова, 1-а, Приватне підприємство "Инвестстройсервіс" м. Білгород - Дністровський прийняло спірне майно у тимчасове користування без жодних зауважень щодо його недоліків.

Статтею 19 Закону України В«Про оренду державного та комунального майнаВ» визначено, що орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності. Строки внесення орендної плати визначаються у договорі.

Як вбачається з матеріалів справи, станом на 01.08.2013 р. заборгованість ОСОБА_1 підприємства "Инвестстройсервіс" м. Білгород - Дністровський по орендній платі складає 41 880,52 грн.

Відповідач, посилаючись на ч. 6 ст. 762 ЦК України, наполягає на тому, що згідно з положеннями цієї норми його необхідно звільнити від сплати орендних платежів за весь час, протягом якого майно не використовувалось ним за призначенням через обставини, за які він не відповідає, - в даному випадку це необхідність проведення капітального ремонту спірного майна.

Крім того, відповідач стверджує, що в силу приписів ст. 18-1 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" капітальний ремонт переданого в оренду майна повинен проводитися Управлінням комунальної власності Білгород - Дністровської міськох ради, оскільки інше не встановлено договором оренди комунального майна від 24.09.2008 р. № 6.

Суд апеляційної інстанції з такими доводами погодитись не може, оскільки частиною третьою цієї ж норми передбачені права орендаря, які він може реалізувати, у випадку відмови орендодавця від здійснення капітального ремонту переданого в оренду майна і це перешкоджає його використанню відповідно до призначення та умов договору.

За приписами цієї норми орендар має право:

відремонтувати майно, зарахувавши вартість ремонту в рахунок орендної плати, або вимагати відшкодування вартості ремонту;

вимагати розірвання договору та відшкодування збитків.

Закон України "Про оренду державного та комунального майна" є спеціальним Законом, який покликаний забезпечити підвищення ефективності використання державного та комунального майна, і нормами цього Закону можливості звільнення орендаря від сплати орендних платежів не передбачено.

Відповідно до ч. 3 ст. 26 Закону договір оренди може бути розірвано за погодженням сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірвано за рішенням суду у разі невиконання сторонами своїх зобов'язань та з інших підстав, передбачених законодавчими актами України.

Пунктом 3 ст. 611 ЦК України передбачено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.

Відповідно до ч. 1 та ч. 3 ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Відповідно до п. 9.1 договору оренди комунального майна від 24.09.2008 р. № 6 за порушення термінів внесення орендної плати орендар платить пеню в розмірі 0,5 % від суми заборгованості за кожний день прострочення.

Заявлена до стягнення пеня складає 12 229,57 грн.

Одним з принципів судочинства є змагальність.

Статтею 4-3 ГПК України встановлено, що сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.

Господарський суд створює сторонам та іншим особам, які беруть участь у справі, необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства.

Відповідач у справі, наполягаючи на відсутності у нього обов'язку сплачувати оренду плату за договором оренди комунального майна від 24.09.2008 р. № 6, власного розрахунку не представив, правильності обчислення заявленої до стягнення суми не спростував.

За викладених обставин, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга прокурора Одеської області підлягає задоволенню, а рішення місцевого господарського суду скасуванню, у зв'язку з неправильним застосуванням норм матеріального права.

На підставі викладеного, керуючись ст. 85, ст. 91, 93, 101 - 105 ГПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу першого заступника прокурора Одеської області задовольнити.

Рішення Господарського суду Одеської області від 10.03.2016 р. по справі № 916/2481/13 скасувати.

Позов заступника Білгород - Дністровського міжрайонного прокурора задовольнити.

Розірвати договір оренди комунального майна від 24.09.2008 р. № 6 та додаткову угоду від 01.12.2009 р. № 1 до договору оренди комунального майна від 24.09.2008 р. № 6, укладені між Управлінням комунальної власності Білгород - Дністровської міської ради та ОСОБА_1 підприємством "Инвестстройсервис".

Зобов'язати Приватне підприємство "Инвестстройсервис" м. Білгород - Дністровський повернути Управлінню комунальної власності Білгород - Дністровської міської ради будівлі та споруди річкового причалу № 1 по вул. Леона Попова, 1, м. Білгород - Дністровський протягом місяця з дня винесення цієї постанови.

Стягнути з ОСОБА_1 підприємства "Инвестстройсервис" (67700, Одеська область, м. Білгород - Дністровський, вул. Приморська, 66-А, ЄДРПОУ 35051038, інші відомості відсутні) на користь Управління комунальної власності Білгород - Дністровської міської ради (67700, Одеська область, м. Білгород - Дністровський, вул. Калініна, 10, відомості про рахунки відсутні) заборгованість по орендній платі в сумі 41 880,52 грн. та пеню в сумі 12 229,57 грн.

Доручити місцевому господарському суду видати накази, оформлені відповідно до вимог Закону України "Про виконавче провадження".

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.

Повний текст постанови складено та підписано 17.06.2016 р.

Головуючий суддя: Л. В. Лавриненко

Судді: К.В. Богатир

ОСОБА_4

СудОдеський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення15.06.2016
Оприлюднено24.06.2016
Номер документу58432849
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/2481/13

Постанова від 10.10.2016

Господарське

Вищий господарський суд України

Ковтонюк Л.В.

Постанова від 04.10.2016

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Лавриненко Л.В.

Ухвала від 15.09.2016

Господарське

Вищий господарський суд України

Ковтонюк Л.В.

Постанова від 15.06.2016

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Лавриненко Л.В.

Ухвала від 01.06.2016

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Лавриненко Л.В.

Ухвала від 08.02.2016

Господарське

Господарський суд Одеської області

Д'яченко Т.Г.

Ухвала від 18.11.2013

Господарське

Господарський суд Одеської області

Д'яченко Т.Г.

Ухвала від 11.11.2013

Господарське

Господарський суд Одеської області

Д'яченко Т.Г.

Ухвала від 11.11.2013

Господарське

Господарський суд Одеської області

Д'яченко Т.Г.

Ухвала від 23.10.2013

Господарське

Господарський суд Одеської області

Д'яченко Т.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні