ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"23" червня 2016 р.Справа № 924/521/16
Господарський суд Хмельницької області у складі: суддя Музика М.В. при секретарі судового засідання Виноградову Б.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом публічного акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк", м. Дніпропетровськ
до товариства з обмеженою відповідальністю "Фотофілма", м. Хмельницький
про зобов'язання визнати кредиторські вимоги та включити до проміжного ліквідаційного балансу,
за участю представників сторін:
позивача: ОСОБА_1 - згідно довіреності №1756-К-О від 04.06.2014 року
відповідача: не з'явився
ВСТАНОВИВ:
ухвалою господарського суду Хмельницької області від 09.06.2016 року порушено провадження у справі за позовом публічного акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк", м. Дніпропетровськ до товариства з обмеженою відповідальністю "Фотофілма", м. Хмельницький про зобов'язання визнати кредиторські вимоги та включити до проміжного ліквідаційного балансу. Розгляд справи призначено на 23.06.2016 року.
Повноважний представник позивача під час судового розгляду справи позов підтримала, наполягає на його задоволенні.
Відповідач не скористався правом участі свого представника в судовому засіданні 23.06.2016 року, відзиву на позов не надав, причин не вказав; ухвала про порушення провадження у справі, надіслана на його адресу, зазначену в позовній заяві та Спеціальних витягах з ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 07.06.2016 року та від 23.06.2016 року, повернулася до суду із відміткою „за закінченням терміну зберіганняВ» .
Судом враховується, що в разі, якщо ухвалу у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом (п. 3.9.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 року №18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу судами першої інстанції").
Таким чином, оскільки відповідач вважається таким, що належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, проте письмового відзиву на позов не подав, причин не повідомив, суд приходить до висновку про можливість розгляду справи за наявними в ній матеріалами відповідно до ст. 75 ГПК України.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.
29.03.2012 року товариство з обмеженою відповідальністю „ФотофілмаВ» звернулося до публічного акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк" із заявою про відкриття поточного рахунку та карткою із зразками підписів і відбитка печатки.
Підписавши дану заяву, товариство з обмеженою відповідальністю "Фотофілма" висловило свою згоду з Умовами та Правилами надання банківських послуг, у тому числі з Умовами та Правилами обслуговування та Розрахунковими картками (що розміщені на сайті банку http://www.privatbank.ua, https://www.client-bank.privatbank.ua), Тарифами банку, які разом із цією заявою та карткою зі зразками підписів і відбитка печатки складають Договір банківського обслуговування.
Згідно вказаної заяви, ТОВ „ФотофілмаВ» своїм підписом приєднується і зобов'язується виконувати умови, викладені в Умовах та Правилах надання банківських послуг, тарифах ПриватБанку - Договорі банківського обслуговування в цілому. Відносини між банком і клієнтом можуть вирішуватися як шляхом підписання окремих договорів або додаткових угод до даного договору, так і шляхом обміну інформацією/узгодження щодо банківського обслуговування з клієнтом через веб-сайт банку (http://www.privatbank.ua, https://www.client-bank.privatbank.ua або інший інтернет-/SMS - ресурс, зазначений банком).
Заява підписана сторонами та скріплена їхніми печатками.
Відповідно до витягу із "Умов та правил надання банківських послуг" (далі - Умови) кредитний ліміт на поточний рахунок (далі - "Кредит") надається на поповнення оборотних коштів і здійснення поточних платежів Клієнта, в межах кредитного ліміту (далі - "Ліміт"). Техніко-економічне обґрунтування кредиту - фінансування поточної діяльності. Про розмір Ліміту банк повідомляє клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку Банку і Клієнта (системи клієнт-банк, інтернет клієнт-банк, sms-повідомлення або інших). Банк здійснює обслуговування Ліміту Клієнта, що полягає у проведенні його платежів понад залишок коштів на поточному рахунку Клієнта, при наявності вільних грошових ресурсів, за рахунок кредитних коштів в межах Ліміту, шляхом дебетування поточного рахунку. При цьому утворюється дебетове сальдо (п. 3.2.1.1.1. Умов).
Відповідно до п. 3.2.1.1.3 Умов кредит надається в обмін на зобов'язання Клієнта з повернення кредиту, сплаті відсотків та винагороди.
Згідно до п. 3.2.1.1.6 Умов Ліміт може бути змінений Банком в односторонньому порядку, передбаченому Умовами і правилами надання банківських послуг, у разі зниження надходжень грошових коштів на поточний рахунок або настання інших факторів, передбачених внутрішніми нормативними документами Банку. Підписавши Угоду, Клієнт висловлює свою згоду на те, що зміна Ліміту проводиться Банком в односторонньому порядку шляхом повідомлення Клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку Банку і Клієнта (системи клієнт-банк, інтернет клієнт банк, sms-повідомлення або інших).
Проведення платежів Клієнта у порядку обслуговування кредитного ліміту, проводиться Банком протягом одного року з моменту підписання угоди про приєднання Клієнта до "Умов та правил надання банківських послуг" (або у формі "Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки" або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк/інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовою або електронною інформацією, або в будь-якій іншій формі - далі "Угода") (п. 3.2.1.1.8. Умов).
Згідно п. 3.2.1.1.11.Умов періодом безперервного користування кредитом є період часу, протягом якого безперервно існувало дебетове сальдо на поточному рахунку. Початком періоду безперервного користування кредитом вважається перший день, починаючи з якого безперервно існувало дебетове сальдо на поточному рахунку Клієнта при закритті банківського дня. Зменшення або збільшення заборгованості за кредитом у цей період не впливають на зміну дати початку періоду безперервного користування кредитом. Датою закінчення періоду безперервного користування кредитом вважається день, після закінчення якого на поточному рахунку зафіксовано нульове дебетове сальдо. Період безперервного користування "кредитним лімітом на поточному рахунку" не більше 35 днів.
Відповідно до п. 3.2.1.1.12 Умов для розрахунку відсотків за користування кредитним лімітом встановлюється диференційована процентна ставка. Відсоткова ставка до розрахунку залежить від терміну існування непогашеного залишку по кредиту.
При порушенні Клієнтом будь-якого з грошових зобов'язань клієнт сплачує банку відсотки та пеню за користуванням кредитом від суми залишку непогашеної заборгованості в розмірі, передбаченому цим розділом "Умов та правил надання банківських послуг" (п. 3.2.1.1.13 Умов).
Як передбачено у п. 3.2.1.1.16 Умов, при укладанні договорів та угод, або вчиненні інших дій, що свідчать про приєднання Клієнта до "Умов та правил надання банківських послуг" (або у формі "Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки" або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк/інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовою або електронною інформацією, або в будь-якій іншій формі), Банк і Клієнт допускають використання підписів Клієнта у вигляді електронно-цифрового підпису та/або підтвердження через пароль, спрямований Банком через верифікований номер телефону, який належить уповноваженій особі клієнта з правом "першого" підпису. Підписання договорів та угод таким чином прирівнюється до укладання договорів та угод у письмовій формі.
Згідно п. 3.2.1.1.17. Умов при перерахуванні Клієнтом з поточного рахунку коштів за рахунок кредитного ліміту на будь-які рахунки, утримувачем яких є сам власник поточного рахунку або на будь-які пластикові картки (за винятком зарахувань заробітної плати на зарплатні картки Банку), а також на погашення будь-яких кредитів, з суми кожного з проведених в рахунок кредитного ліміту перерахувань стягується комісійна винагорода в розмірі 3% від суми перерахувань. Клієнт доручає банку списувати суми такої комісійної винагороди, належні до сплати Банку, зі свого поточного рахунку.
У відповідності до п. 3.2.1.2.2 Умов Клієнт, зокрема, зобов'язується: сплатити відсотки за весь час фактичного користування кредитом згідно з п.п. 3.2.1.4.1, 3.2.1.4.2, 3.2.1.4.3., повернути кредит у строки, встановлені п.п. 3.2.1.1.10, 3.2.1.2.3.4., 3.2.1.2.2.17.
Згідно п. 3.2.1.2.3.4 Умов при порушенні Клієнтом будь-якого із зобов'язань, передбаченого цим розділом "Умов та правил надання банківських послуг", банк має право змінити умови кредитування - зажадати від Клієнта дострокового повернення кредиту, сплати відсотків за його користування, виконання інших зобов'язань за кредитом в повному обсязі шляхом подання відповідного повідомлення. При цьому, згідно зі ст. 212, 611, 651 Цивільного кодексу України, за зобов'язаннями, строки виконання яких не наступили, терміни вважаються що настали в зазначену в повідомленні дату. У цю дату Клієнт зобов'язується повернути Банку суму кредиту в повному об'ємі, відсотки за фактичний термін його користування, повністю виконати інші зобов'язання.
Порядок розрахунків визначено у п. 3.2.1.4 Умов.
Відповідно до п. 3.2.1.4.1 Умов за користування кредитом в період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку Клієнта при закритті банківського дня Клієнт сплачує відсотки, виходячи з процентної ставки, розмір якої залежить від терміну користування кредитом (диференційована процентна ставка).
Згідно п. п. 3.2.1.4.1.1., 3.2.1.4.1.2., 3.2.1.4.1.3. Умов порядок розрахунку відсотків є наступним: за період користування кредитом з моменту виникнення дебетового сальдо до дати обнулення дебетового сальдо в одну з дат до 25 числа поточного місяця, якщо дебетове сальдо на поточному рахунку утворилося з 1-го до 20-го (включно) числа поточного місяця або до 25-го числа наступного місяця, якщо дебетове сальдо на поточному рахунку утворилося з 21-го до кінцевого числа поточного місяця (далі - "період, в який дебетове сальдо підлягає обнуленню"), розрахунок відсотків проводиться за процентною ставкою у розмірі 0% річних від суми залишку непогашеної заборгованості.
У випадку необнулення дебетового сальдо в одну з дат періоду, у якому дебетове сальдо підлягає обнуленню, на протязі 90 днів з кінцевої дати періоду, у якому дебетове сальдо підлягало обнуленню, Клієнт сплачує Банку за користування кредитом відсотки в розмірі 36 (тридцять шість) % річних, починаючи з останньої дати періоду, в яку дебетове сальдо підлягало обнуленню.
У разі непогашення кредиту впродовж 90 днів з дати закінчення періоду, в який дебетове сальдо підлягало обнуленню, починаючи з 91-го дня після дати закінчення періоду, в який дебетове сальдо підлягало обнуленню, кредит вважається простроченим, а грошові зобов'язання клієнта з погашення заборгованості вважаються порушеними. При порушенні Клієнтом будь-якого з грошових зобов'язань Клієнт сплачує банку відсотки за користування кредитом у розмірі 56 (п'ятдесят шість) % річних від суми залишку непогашеної заборгованості. У разі порушення Клієнтом будь-якого з грошових зобов'язань і при реалізації права банку на встановлення іншого терміну повернення кредиту, передбаченого Умовами і правилами надання банківських послуг, Клієнт сплачує банку пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми залишку непогашеної заборгованості за кожен день прострочення, виходячи з 360 днів у році. Сплата пені здійснюється з дня, наступного за датою порушення зобов'язань.
Згідно п. 3.2.1.4.1.4. Умов під "непогашенням кредиту" мається на увазі не виникнення на поточному рахунку нульового дебетового сальдо при закритті банківського дня.
Пунктом 3.2.1.4.2. Умов передбачено, що відповідно до ст. 212 Цивільного кодексу України при порушенні Клієнтом будь-якого із зобов'язань, передбачених п. 3.2.1.1.1, 3.2.1.1.6, 3.2.1.1.8, 3.2.1.2.2.3, 3.2.1.2.2.4, 3.2.1.2.2.5, 3.18.2.3.4, 3.2.1.2.2.17, Клієнт сплачує Банку відсотки в розмірі, зазначеному в п. 3.2.1.1.13 (за винятком випадку реалізації Банком права зміни умов, встановленого п. 3.2.1.1.8).
Сплата відсотків за користування кредитом, розрахованих згідно з п.п. 3.2.1.4.1, 3.2.1.4.2 умов, проводиться в порядку, зазначеному в п. 3.2.1.1.1, 3.2.1.2.1.4, 3.2.1.2.2.8. Відсотки, несплачені після закінчення періоду безперервного користування кредитом, вважаються простроченими (крім випадків розірвання кредиту згідно з п. 3.2.1.2.3.4). Сплата відсотків може бути проведена Клієнтом також з інших належних йому рахунків у встановленому законом порядку (п. 3.2.1.4.3. Умов).
Клієнт сплачує Банку винагороду за використання Ліміту відповідно до п.п. 3.2.1.1.6, 3.2.1.2.3.2 умов. 1-го числа кожного місяця у розмірі 0,9 % від суми максимального сальдо кредиту, що існував на кінець банківського дня за попередній місяць, в порядку, передбаченому Умовами і правилами надання банківських послуг (п.3.2.1.4.4. Умов).
Відповідно до п. 3.2.1.4.5. Умов Клієнт сплачує Банку винагороду за користування кредитом згідно з п. 3.2.1.4.4. Сплата винагороди здійснюється в гривні. У випадку, якщо кредит видається в іноземній валюті, винагорода сплачується в гривневому еквіваленті за курсом НБУ на дату зазначеної в даному пункті строку. Нарахування здійснюється на дату сплати.
Розрахунок відсотків за користування кредитом проводиться щодня, починаючи з моменту утворення на поточному рахунку дебетового сальдо при закритті банківського дня, за кількість днів користування кредитними коштами, виходячи з 360 днів у році. Розрахунок відсотків проводиться до повного погашення заборгованості за кредитом, на суму залишку заборгованості за кредитом. День повернення кредиту в часовий інтервал нарахування відсотків не включається. Нарахування відсотків здійснюється в дату сплати (п. 3.2.1.4.9. Умов).
Відповідальність сторін визначена п. 3.2.1.5. Умов ( а.с.25).
Згідно п. 3.2.1.5.1. Умов при порушенні Клієнтом будь-якого із зобов'язань по сплаті відсотків за користування кредитом, передбачених п.п. 3.2.1.2.2.2, 3.2.1.4.1, 3.2.1.4.2, 3.2.1.4.3 Умов, термінів повернення кредиту, передбачених п.п. 3.2.1.1.8, 3.2.1.2.2.3, 3.2.1.2.3.4, винагороди, передбаченого п.п. 3.2.1.2.2., 3.2.1.4.4, 3.2.1.4.5, 3.2.1.4.6. Клієнт виплачує Банку за кожний випадок порушення пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла у період, за який сплачується пеня, (у % річних) від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу. А в разі реалізації Банком права на встановлення іншого строку повернення кредиту, Клієнт сплачує Банку пеню у розмірі, зазначеному у п. 3.2.1.4.1.3. від суми заборгованості за кожен день прострочення. Сплата пені здійснюється у гривні. У випадку якщо кредит надавався в іноземній валюті, пеня сплачується в гривневому еквіваленті за курсом НБУ на дату сплати.
Відповідно до п. 3.2.1.5.4 Умов нарахування неустойки за кожний випадок порушення зобов'язань, передбаченої п. 3.2.1.5.1., 3.2.1.5.2., 3.2.1.5.3, здійснюється протягом 3 (трьох) років з дня, коли відповідне зобов'язання мало бути виконано Клієнтом.
Цей договір, а саме - обслуговування кредитного Ліміту на поточному рахунку Клієнта, набирає чинності з моменту надання Клієнтом розрахункових документів на використання Ліміту у межах зазначених у них сум, та діє в обсязі перерахованих коштів до повного виконання зобов'язань Сторонами за цим Договором (п. 3.2.1.6.1. Умов).
Внаслідок неналежного виконання відповідачем своїх зобов'язань за договором банківського обслуговування від 29.03.2012 року, рішенням суду від 21.04.2015 року із ТОВ „ФотофілмаВ» стягнуто на користь позивача 114505,23 грн. заборгованості, з яких 48423,26 грн. - заборгованість за кредитом, 36683,31 грн. - заборгованість по процентах за користування кредитом, 21086,71 грн. - пеня та 8311,95 грн. - заборгованість по комісії.
Як вбачається з розрахунку заборгованості за договором №б/н від 29.03.2012 року, укладеного між Приватбанком та клієнтом - ТОВ „ФотофілмаВ» , станом на 15.04.2016 року заборгованість останнього за кредитом становить 48423,26 грн., заборгованість за процентами - 69148,42 грн., заборгованість з комісії - 14413,29 грн., пеня - 89134, 56 грн., всього борг - 221119, 53 грн.
Згідно Спеціальних витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 07.06.2016 року та від 23.06.2016 року, ТОВ "Фотофілма", код 38100281, з 21.01.2016 року перебуває в стані припинення за судовим рішенням, головою комісії з припинення зазначено керівника юридичної особи ОСОБА_2
ПАТ КБ „ПриватбанкВ» звернувся до голови ліквідаційної комісії ТОВ „ФотофілмаВ» із заявою від 21.04.2016 року з кредиторськими вимогами, у якій просить розглянути вимоги ПАТ КБ „ПриватбанкВ» зі сплати заборгованості за договором № б/н від 29.03.2012 року, яка станом на 15.04.2016 року складає 221 119,53 грн., в тому числі заборгованість за кредитом - 48423,26 грн., заборгованість за відсотками - 69148,42 грн., заборгованість по комісії - 14413,29 грн., пеня - 89134,56 грн., а також визнати вищезазначені вимоги та включити їх до проміжного балансу ТОВ „ФотофілмаВ» .
Вказана заява, як вбачається з опису вкладення у цінний лист, надіслана на адресу відповідача 21.04.2016 року, проте, повернулася позивачу у зв'язку із закінченням встановленого терміну зберігання.
Враховуючи вищевикладене, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Аналізуючи подані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом враховується наступне.
Господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку (ч. 1 ст. 173 ГК України).
Відповідно до частин 1, 2 статті 193 ГК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
За змістом статті 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно ст. 527 ЦК України, боржник зобов'язаний виконати свій обов'язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов'язання чи звичаїв ділового обороту.
Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином (ст. 599 ЦК України).
Статтею 629 ЦК України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Як вбачається із матеріалів справи, між сторонами 29.03.2012 року укладено договір банківського обслуговування.
Відповідно до ч. 1 ст. 1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Згідно ч. 1 ст. 1048 ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.
Частинами 1, 3 ст. 1049 ЦК України передбачено, що позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок.
Внаслідок неналежного виконання відповідачем своїх зобов'язань за договором банківського обслуговування від 29.03.2012 року рішенням господарського суду Хмельницької області від 21 квітня 2015 року у справі №924/385/15 стягнуто з ТОВ "Фотофілма" на користь позивача заборгованість станом на 09.02.2015 року, що ставила 114 505,23 грн., з яких 48423,26 грн. - заборгованості за кредитом, 36683,31 грн. - заборгованість по процентах за користування кредитом, 21086,71 грн. - пеня за несвоєчасне виконання зобов'язань за договором, 8311,95 грн. - заборгованість по комісії за користування кредитом.
Водночас, відповідно до Спеціальних витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 07.06.2016 року та від 23.06.2016 року, з 21.01.2016 ТОВ „ФотофілмаВ» перебуває в стані припинення за судовим рішенням.
У статті 105 ЦК України передбачено, що учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані негайно письмово повідомити про це орган, що здійснює державну реєстрацію, який вносить до єдиного державного реєстру відомості про те, що юридична особа перебуває у процесі припинення. Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, призначають комісію з припинення юридичної особи (ліквідаційну комісію, ліквідатора тощо) та встановлюють порядок і строки припинення юридичної особи відповідно до цього Кодексу. Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи може бути покладено на орган управління юридичної особи. Комісія з припинення юридичної особи поміщає в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи та про порядок і строк заявлення кредиторами вимог до неї. Цей строк не може становити менше двох місяців з дня публікації повідомлення про припинення юридичної особи. Комісія вживає усіх можливих заходів щодо виявлення кредиторів, а також письмово повідомляє їх про припинення юридичної особи.
Згідно з ч. 6 ст. 105 ЦК України кожна окрема вимога кредитора, зокрема щодо сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, розглядається, після чого приймається відповідне рішення, яке надсилається кредитору не пізніше тридцяти днів з дня отримання юридичною особою, що припиняється, відповідної вимоги кредитора.
Так, позивач у заяві від 21.04.2016 просив відповідача розглянути вимоги Банку в розмірі 221119,53 грн., визнати їх та включити до проміжного ліквідаційного балансу. Зазначену заяву ПАТ КБ "Приватбанк" надіслав на адресу ТОВ "Фотофілма" 21.04.2016 року листом з описом вкладення. Проте, вказана заява повернулася Банку у зв'язку із закінченням встановленого терміну зберігання та отримана останнім 25.05.2016 року, про що свідчить витяг з офіційного сайту Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" щодо відстеження пересилання поштових відправлень.
Таким чином, суд приходить до висновку, що має місце ухилення відповідача від розгляду кредиторських вимог позивача.
Статтею 112 ЦК України встановлено, що у разі відмови ліквідаційної комісії у задоволенні вимог кредитора або ухилення від їх розгляду кредитор має право протягом місяця з дати, коли він дізнався або мав дізнатися про таку відмову звернутися до суду із позовом до ліквідаційної комісії. За рішенням суду вимоги кредитора можуть бути задоволені за рахунок майна, що залишилося після ліквідації юридичної особи. Вимоги кредитора, заявлені після спливу строку, встановленого ліквідаційною комісією для їх пред'явлення, задовольняються з майна юридичної особи, яку ліквідовують, що залишилося після задоволення вимог кредиторів, заявлених своєчасно. Вимоги кредиторів, які не визнані ліквідаційною комісією, якщо кредитор у місячний строк після одержання повідомлення про повну або часткову відмову у визнанні його вимог не звертався до суду з позовом, вимоги, у задоволенні яких за рішенням суду кредиторові відмовлено, а також вимоги, які не задоволені через відсутність майна юридичної особи, що ліквідується, вважаються погашеними.
З огляду на наведене, ухилення відповідача від розгляду кредиторських вимог позивача надає останньому право звернутися у місячний строк, встановлений ст. 112 ЦК України, до суду із позовом до ліквідаційної комісії.
Як стверджується матеріалами справи, позивачу повернулася заява із кредиторськими вимогами до ТОВ "Фотофілма" 25.05.2016 року, тому встановлений ст. 112 ЦК України місячний строк на звернення до суду ПАТ КБ "Приватбанк" не пропущено.
За таких обставин суд, перевіривши розрахунок заборгованості ТОВ "Фотофілма" станом на 15.04.2016 року, з урахуванням сум, стягнутих рішенням господарського суду Хмельницької області від 21.04.2015 року, дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог про зобов'язання відповідача визнати грошові вимоги в розмірі 221 119,53 грн., з яких 4823,26 грн. - заборгованість за кредитом, 69 148,42 грн. - заборгованість за відсотками, 14 413,29 грн. - заборгованість по комісії, 89 134,56 грн. - пеня, та включити їх до ліквідаційного балансу.
Витрати по сплаті судового збору у зв'язку із задоволенням позову покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 1, 2, 13, 33, 34, 43, 49, 82, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
позов задовольнити.
Зобов'язати ліквідаційну комісію товариства з обмеженою відповідальністю „ФотофілмаВ» (м. Хмельницький, вул. Молодіжна, буд. 2/3 „вВ» , кв. 6, код 38100281) визнати грошові вимоги публічного акціонерного товариства комерційний банк «Приватбанк» (49094, м. Дніпропетровськ, вул. Набережна Перемоги, б. 50, код 14360570) в розмірі 221 119,53 грн. (двісті двадцять одна тисяча сто дев'ятнадцять грн. 53 коп.), з яких 48423,26 грн. (сорок вісім тисяч чотириста двадцять три грн. 26 коп.) заборгованість за кредитом, 69148, 42 грн. (шістдесят дев'ять тисяч сто сорок вісім грн. 42 коп.) заборгованість за відсотками, 14413,29 грн. (чотирнадцять тисяч чотириста тринадцять грн. 29 коп.) заборгованості по комісії, 89134,56 грн. (вісімдесят дев'ять тисяч сто тридцять чотири грн. 56 коп.) пеня, та включити їх до проміжного ліквідаційного балансу товариства з обмеженою відповідальністю „ФотофілмаВ» (м. Хмельницький, вул. Молодіжна, буд. 2/3 „вВ» , кв. 6, код 38100281).
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю „ФотофілмаВ» (м. Хмельницький, вул. Молодіжна, буд. 2/3 „вВ» , кв. 6, код 38100281) на користь публічного акціонерного товариства комерційний банк «Приватбанк» (49094, м. Дніпропетровськ, вул. Набережна Перемоги, б. 50, код 14360570) 1378,00 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім грн. 00 коп.) витрат по оплаті судового збору.
Видати наказ.
Суддя М.В. Музика
Віддрук. у 2 прим. : 1 - до справи, 2 - відповідачу (29016, м. Хмельницький, вул. Молодіжна, буд. 2/3 "В", кв.6) - рекомендованим з повідомленням про вручення
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 23.06.2016 |
Оприлюднено | 29.06.2016 |
Номер документу | 58491191 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Музика М.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні