Постанова
від 08.06.2016 по справі 808/680/15
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 червня 2016 року о/об 15 год. 17 хв.Справа № 808/680/15 м.Запоріжжя Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Я.А., розглянувши у місті Запоріжжі адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Конка-Оріхів»

до Пологівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області

про скасування податкового-повідомлення рішення,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Конка-Оріхів» (надалі - позивач або ТОВ «Конка-Оріхів») звернулося до Запорізького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Пологівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області (надалі - відповідач або Пологівської ОДПІ) про скасування податкового повідомлення-рішення №0000162211 від 28.01.2015, прийнятого відповідачем.

Позивачем у позові (а.с.3-5) зазначено, що 28.01.2015 ТОВ «Конка-Оріхів» отримано податкове повідомлення-рішення №0000162211, яке прийняте Пологівською ОДПІ (Оріхівське відділення). Згідно спірного рішення встановлено порушення ст.ст.2, 4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» і до ТОВ «Конка-Оріхів» застосовано пеню у сумі 103768 грн. 65 коп. Правовою підставою для прийняття спірного рішення зазначено Акт перевірки №20/08-15-22-021/34119990 від 16.01.2015. Однак, ані Акт перевірки, ані спірне податкове повідомлення-рішення не розкривають, у чому саме полягає порушення ТОВ «Конка-Оріхів» вимог вказаних статей закону. Обов'язковою ознакою правопорушення є протиправність, тобто порушення норми закону, якою передбачено обов'язок вчинення певної дії або обов'язок утриматися від вчинення певної дії. Приймаючи до уваги те, що на сьогодні відсутня норма закону, яка б зобов'язувала імпортера ТОВ «Конка-Оріхів» здійснювати імпортні операції, поставляти продукцію на територію України протягом визначеного граничного строку, застосування ст.4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» є незаконним.

У судових засіданнях представник позивача підтримував позовні вимоги у повному обсязі, просив позов задовольнити.

Відповідачем подано до суду письмові заперечення (а.с.61-62), в яких зазначено, що Пологівською ОДПІ отримано від банків повідомлення про виявлені факти порушення чинного законодавства (ненадходження в законодавчо встановлені строки виручки, товарів), а саме: ПАТ «Державний експортно-імпортний банк України» повідомило Пологівську ОДПІ про порушення термінів розрахунків ТОВ «Конка-Оріхів» листом вих.№075-10/1279 від 03.06.2014 по контракту №38 від 20.07.2011 (дата здійснення платежу 06.02.2014) з Компанією «DISTILLERIE GIRARD», Франція; ПАТ «Мотор-Банк» повідомило Пологівську ОДПІ про порушення термінів розрахунків ТОВ «Конка-Оріхів» листами вих.№06/824 від 06.05.2014, №06/1108 від 05.06.2014 та №06/1179 від 04.07.2014 по контракту №25/2013 від 01.11.2013 (дата здійснення платежу відповідно 03.01.2014, 04.02.2014, 27.02.2014, 28.02.2014, 07.03.2014) з Компанією «First Ireland Spirits Manufacturing any Ltd», Ірландія; ПАТ «Державний експортно-імпортний банк України» повідомило Пологівську ОДПІ про порушення термінів розрахунків ТОВ «Конка-Оріхів» листом вих.№075-10/2602 від 05.11.2014 по контракту №7/2013Fr від 01.01.2013 (дата здійснення платежу 15.07.2014) з Компанією «Renco Limited», Домініканська республіка. Згідно отриманих повідомлень та на підставі наказу Пологівської ОДПІ від 30.12.2014 №3069 та направлення від 31.12.2014 №855 проведена позапланова виїзна перевірка ТОВ «Конка-Оріхів» з питань дотримання вимог валютного законодавства за контрактами від 20.07.2014 №38, від 01.01.2013 №7/2013-Fr, від 01.11.2013 №25/2013 за період з 03.01.2014 по 15.01.2015 (Акт від 16.01.2015 №20/08-15-22-021/34119990). Перевіркою ТОВ «Конка-Оріхів» встановлено порушення: - ст.2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» з урахуванням п.3 Постанови правління Національного банку України №475 від 16.11.2012 «Про зміну строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів і запровадження обов'язкового продажу надходжень в іноземній валюті», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.11.2012 за №1921/22233, п.1 Постанови Правління Національного банку України «Про зміну строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів і запровадження обов'язкового продажу надходжень в іноземній валюті» від 14.11.2013 №453, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 15.11.2013 за №1951/24483, в частині недотримання законодавчо встановлених строків розрахунків по зовнішньоекономічним імпортним контрактами та донараховано пеню в сфері зовнішньоекономічної діяльності у сумі 103768 грн. 65 коп. Пологівська ОДПІ вважає, що надана позовна заява не підлягає задоволенню з наступних підстав. За результатами перевірки складено Акт від 16.01.2015 №20/08-15-22-021/34119990 Пологівською ОДПІ та вручено керівнику ТОВ «Конка-Оріхів» Кравченко М.М. (від підписання Акту Кравченко М.М. не відмовився). На підставі Акту від 16.01.2015 №20/08-15-22-021/34119990 перевірки ТОВ «Конка-Оріхів» Пологівської ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення №0000162211 від 28.01.2015 на загальну суму 103768 грн. 65 коп. Перевіркою проведення розрахунків у грошовій формі при здійсненні зовнішньоекономічної діяльності встановлено недотримання граничних строків розрахунків за контрактом: договір купівлі-продажу №38 від 20.07.2011 з компанією DISTILLERIE GIRARD, Франція, у періоді з 08.05.2014 по 15.01.2015 (253 дні) донараховано пеню 92563 грн. 77 коп.; договір купівлі-продажу №7/2013Fr від 01.01.2013 з компанією «Renco Limited», Домініканська республіка у періоді з 14.10.2014 по 21.11.2014 (39 днів) донараховано пеню 11204 грн. 88 коп. Відповідач з посиланням на приписи ст.ст.2, 4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», п.1 Постанови Правління Національного банку України «Про зміну строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів і запровадження обов'язкового продажу надходжень в іноземній валюті» від 14.11.2013 №453, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 15.11.2013 за №1951/24483, п.1 Постанови Правління Національного банку України «Про зміну строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів і запровадження обов'язкового продажу надходжень в іноземній валюті» від 12.05.2014 №270, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 14.05.2014 за №496/25273, пп.54.3.3 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України вважає, що для винесення податкового повідомлення-рішення №0000162211 від 28.01.2015 на загальну суму 103768 грн. 65 коп. у Пологівської ОДПІ були законні підстави.

У судових засіданнях представник відповідача заперечував проти позову, просив у задоволенні позову відмовити.

Розглянувши матеріали справи, суд з'ясував наступне.

Місцезнаходженням позивача як юридичної особи-резидента є: 70500, Запорізька область, Оріхівський район, м.Оріхів, вул.Вержбицького, буд.24. Позивач має ідентифікаційний код 34119990 та перебуває на податковому обліку у Оріхівському відділенні Пологівської ОДПІ.

Згідно висновків Акту №20/08-15-22-021/34119990, складеного 16.01.2015 за результатами проведення Пологівською ОДПІ позапланової виїзної перевірки ТОВ «Конка-Оріхів» з питань дотримання вимог валютного законодавства за контрактами від 20.07.2014 №38, від 01.01.2013 №7/2013-Fr, від 01.11.2013 №25/2013 за період з 03.01.2014 по 15.01.2015, встановлено порушення валютного законодавства: «… 1. ст.2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» від 23.09.1994 №185/94-ВР (зі змінами та доповненнями) з урахуванням п.3 Постанови правління НБУ №475 від 16.11.2012 року «Про зміну строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів і запровадження обов'язкового продажу надходжень в іноземній валюті», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.11.2012 за №1921/22233, п.1 Постанови Правління Національного банку України «Про зміну строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів і запровадження обов'язкового продажу надходжень в іноземній валюті» від 14.11.2013 №453, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 15.11.2013 за №1951/24483: «... установити, що розрахунки за операціями з експорту (імпорту) товарів, передбачені в ст.1, 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», повинні здійснюватися у строк, що не перевищує 90 календарних днів ... Постанова набирає чинності з 20 листопада 2013 року та діє до 17 травня 2014 року.», п.1 Постанови Правління Національного банку України «Про зміну строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів і запровадження обов'язкового продажу надходжень в V іноземній валюті» від 12.05.2014 №270, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 14.05.2014 за №496/25273: «... Установити, що розрахунки за операціями з експорту та імпорту товарів, передбачені в статтях 1 та 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», здійснюються у строк, що не перевищує 90 календарних днів ...» Постанова набирає чинності з 20 травня 2014 року та діє до 20 серпня 2014 року»: - договір купівлі-продажу №38 від 20.07.2011 з компанією DISTILLERIE GIRARD, Франція, у періоді з 08.05.2014 по 15.01.2015 (253 дні); - договір купівлі-продажу №7/2013Fr від 01.01.2013 з компанією «Renco Limited», Домініканська республіка у періоді з 14.10.2014 по 21.11.2014 (39 днів); - договір купівлі-продажу №25/2013 від 01.11.2013 з компанією First Ireland - Spirits Manufacturing Company Ltd, Ірландія - порушень не встановлено …» (а.с.8-27, 71-80).

Результатом розгляду відповідачем Акту перевірки №20/08-15-22-021/34119990 від 16.01.2015 стало прийняття Пологівською ОДПІ відносно ТОВ «Конка-Оріхів» податкового повідомлення-рішення №0000162211 від 28.01.2015, яким нараховано грошове зобов'язання з пені у сфері зовнішньоекономічної діяльності на суму 103768 грн. 65 коп. (а.с.7, 81).

У дослідженому судом Розрахунку до податкового повідомлення-рішення №0000162211 від 28.01.2015 зазначено, що: за 5 днів заборгованості по сумі 11090,14 Євро за контрактом №38 від 20.07.2011 з компанією DISTILLERIE GIRARD, Франція нараховано 2686 грн. 04 коп. пені; за 233 днів заборгованості по сумі 7535,32 Євро за контрактом №38 від 20.07.2011 з компанією DISTILLERIE GIRARD, Франція нараховано 84441 грн. 58 коп. пені; за 12 днів заборгованості по сумі 7535,32 Євро за контрактом №38 від 20.07.2011 з компанією DISTILLERIE GIRARD, Франція нараховано 5436 грн. 15 коп. пені; за 39 днів заборгованості за контрактом №7/2013Fr від 01.01.2013 з компанією «Renco Limited», Домініканська республіка нараховано 11204 грн. 88 коп. пені (а.с.122).

За змістом Акту перевірки №20/08-15-22-021/34119990 від 16.01.2015 (сторінки 3, 6, 7, 11, 16 Акту перевірки): «… Філією ПАТ «Державний експортно-імпортний банк України» повідомлено Пологівську ОДПІ про порушення термінів розрахунків ТОВ «Конка-Оріхів» листом вих.№075-10/1279 від 03.06.2014 по контракту №38 від 20.07.2011 (дата здійснення платежу 06.02.2014) … В результаті перевірки встановлено, що на виконання вимог пункту 3.5 вищевказаного контракту ТОВ «Конка-Оріхів» перерахувало з валютного рахунку 2600401752238 ПАТ «Державний експортно-імпортний банк України» на адресу нерезидента «DISTILLERIE GIRARD», Франція валютні кошти на загальну суму 117728,34 Євро … Товар надійшов на митну територію України на загальну суму 110191,94 Євро, код товару 22083030 - віскі шотландське, від нерезидента «DISTILLERIE GIRARD», Франція … В тому числі з порушенням чинного законодавства по митній декларації ІМ40 №1120500000/2014/010916 (дата перетину кордону 12.05.2014). Станом на 12.05.2014 по бухгалтерському рахунку 632 «Розрахунки з іноземними постачальниками» з нерезидентом «DISTILLERIE GIRARD», Франція рахується прострочена дебіторська заборгованість (понад 90 днів з моменту здійснення платежу) у сумі 11090,14 Євро, або у гривневому еквіваленті 179069,51 грн. Заборгованість значилась з 08.05.2014 по 12.05.2014 (5 днів). Згідно інвойсу №1400369 від 06.03.2014 на суму 54125,28 Євро, вантаж випущений у вільний обіг згідно вантажно-митної декларації (ВМД) №1120500000/2014/005836 від 20.03.2014 на суму 46588,88 Євро. Під час прийняття товару виявлено недостачу товару на суму 7792,90 Євро. Копія акту «Про виявлені факти невідповідності товарів відомостям, зазначеним у товаросупровідних документах, пошкодження товарів, або їх упаковки, або їх маркування» б/н від 11.03.2014 та Претензія «Про компенсацію втраченого товару на суму 115130,54 грн. від 28.03.2014 (надіслана ТОВ «Діалогістика», код ЄДРПОУ 37024582, яке відповідно умов укладеного договору від 23.04.2010 №А-1004/004 здійснювало транспортно-експедиційне обслуговування вантажу) надані підприємством ТОВ «Конка-Оріхів» до перевірки. Станом на 13.05.2014 по бухгалтерському рахунку 632 «Розрахунки з іноземними постачальниками» з нерезидентом «DISTILLERIE GIRARD», Франція рахується прострочена дебіторська заборгованість в сумі 7535,32 Євро. Висновок центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку про продовження строків зарахування виручки у іноземній валюті по зазначеному контракту ТОВ «Конка-Оріхів» не отримувало. Позов до судових органів про стягнення боргу з вищевказаного нерезидентом ТОВ «Конка-Оріхів» не подавало … Філією ПАТ «Держаний експортно-імпортний банк України» повідомлено Пологівську ОДПІ про порушення термінів розрахунків ТОВ «Конка- Оріхів» листом вих.№075-10/2602 від 05.11.2014 по контракту №7/2013Fr від 01.01.2013 (дата здійснення платежу 15.07.2014) … Компанія Avia Conseil, Франція (Продавець) уклала договір купівлі-продажу №7/2013Fr від 01.01.2013 з ТОВ «Конка-Оріхів» (Покупець), згідно якого Продавець призначає Покупця ексклюзивним імпортером брендів в Україні (Південні регіони України: Автономна республіка Крим, Запорізька область, Дніпропетровска область та Східному регіоні - Донецька область). Згідно додаткової угоди до Договору купівлі-продажу №7/2013Fr від 01.01.2013 від 08.07.2014 та Договору №1/7/2013Fr від 08.07.2014 про передачу прав вимоги Продавець №1 компанія Avia Conseil, Франція, передає права та обов'язки по договору №7/2013Fr від 01.01.2013р. Продавцю №2 Компанії «Renco Limited», Домініканська республіка … В результаті перевірки встановлено, що на виконання вимог пункту 3 вищевказаного контракту ТОВ «Конка-Оріхів» перерахував з валютного рахунку 2600401752238 ПАТ «Державний експортно-імпортний банк» на адресу нерезидента «Renco Limited», Домініканська республіка, валютні кошти на загальну суму 5832,00 Євро … Товар надійшов на митну територію України на загальну суму - 5832,00 Євро в т.ч. код товару 22042181 - Вино виноградне тихе біле з фактичною концентрацією спирту не більше як 15об.% в асортименті 40 ящиків, вино виноградне тихе червоне з фактичною концентрацією спирту не більше як 15об.% - 40 ящиків, від нерезидента «Renco Limited», Домініканська республіка, згідно митної декларації №110130000/2014/509077 від 21.11.2014 (дата перетину кордону 21.11.2014) відповідно до карточки розрахунків по бухгалтерському рахунку 632 «Розрахунки» підприємством було перераховано кошти на рахунок нерезидента «Renco Limited», Домініканська республіка, відповідно до розділу 3 контракту: - перераховано кошти в сумі 5832,00 Євро - 15.07.2014. Станом на 14.10.2014 по бухгалтерському рахунку 632 «Розрахунки з іноземними постачальниками» з нерезидентом «Renco Limited», Домініканська республіка, рахується прострочена дебіторська заборгованість (понад 90 днів з моменту здійснення платежу) у сумі - 5832,00 Євро, або у гривневому еквіваленті 95768,18 грн. Заборгованість значилась з 14.10.2014 по 21.11.2014 …».

Судом досліджено інформацію Філії публічного акціонерного товариства «Державний експортно-імпортний банк України» в м.Запоріжжі за вих.№085-10/2602 від 05.11.2014 (а.с.120) та за вих.№075-10/1279 від 03.06.2014 (а.с.121), якими Пологівську ОДПІ повідомлено про факти порушення строків розрахунків за імпортними операціями ТОВ «Конка-Оріхів». У нижньому правому куті цих інформацій проставлені штампи вхідної кореспонденції Пологівської ОДПІ та дати: 12.11.2014 та 06.06.2014 відповідно.

Відтак, саме 12.11.2014 та 06.06.2014 Пологівська ОДПІ дізналася про порушення ТОВ «Конка-Оріхів» приписів ст.2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» за контрактами: №38 від 20.07.2011 з компанією DISTILLERIE GIRARD, Франція; №7/2013Fr від 01.01.2013 з компанією «Renco Limited», Домініканська республіка (а.с.120-121).

В обґрунтування своєї позиції по справі позивач надав до суду: 1) Міжнародну товарно-транспортну накладну №438012 від 30.04.2014 на 25 палет віскі від DISTILLERIE GIRARD, Франція та Рахунок-фактуру №1400724 від 30.04.2014 з відміткою (відбитком штампу) Ягодинської митниці «Під митним контролем» - 06.05.2014, Митну декларацію №112050000/2014/010916 від 12.05.2014; 2) Інвойс №31 від 16.10.2014 виставлений компанією «Renco Limited», Домініканська республіка за контрактом №7/2013Fr від 01.01.2013 з відміткою (відбитком штампу) Ягодинської митниці «Під митним контролем» - 16.11.2014, Митну декларацію №110130000/2014/509077 від 21.11.2014 на вино виноградне натуральне (а.с.140-148).

Податкове повідомлення-рішення №0000162211, прийняте 28.01.2015 Пологівською ОДПІ, підлягає частковому скасуванню з урахуванням викладеного вище та виходячи з такого.

Згідно з ч.1 ст.2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі, коли таке відстрочення перевищує 180 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується, потребують висновку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку.

Строк та умови завершення імпортної операції без увезення товару на територію України визначаються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням з Національним банком України (ч.3 ст.2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»).

Як зазначено у ст.4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», порушення резидентами, крім суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції на період її проведення, строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону або встановлених Національним банком України відповідно до статей 1 і 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару). У разі прийняття до розгляду судом, Міжнародним комерційним арбітражним судом чи Морською арбітражною комісією при Торгово-промисловій палаті України позовної заяви резидента про стягнення з нерезидента заборгованості, яка виникла внаслідок недотримання нерезидентом строків, передбачених експортно-імпортними контрактами, строки, передбачені статтями 1 і 2 цього Закону або встановлені Національним банком України відповідно до статей 1 і 2 цього Закону, зупиняються і пеня за їх порушення в цей період не сплачується. У разі прийняття судом рішення про відмову в позові повністю або частково або припинення (закриття) провадження у справі чи залишення позову без розгляду строки, передбачені статтями 1 і 2 цього Закону або встановлені Національним банком України відповідно до статей 1 і 2 цього Закону, поновлюються і пеня за їх порушення сплачується за кожний день прострочення, включаючи період, на який ці строки було зупинено. У разі прийняття судом рішення про задоволення позову пеня за порушення строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону або встановлених Національним банком України відповідно до статей 1 і 2 цього Закону, не сплачується з дати прийняття позову до розгляду судом. Органи доходів і зборів вправі за наслідками документальних перевірок безпосередньо стягувати з резидентів пеню, передбачену цією статтею.

Відповідно до ч.1 ст.6 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» строки, зазначені у статтях 1 і 2 цього Закону або встановлені Національним банком України відповідно до статей 1 і 2 цього Закону, можуть бути продовжені центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку, у разі виконання резидентами операцій за договорами виробничої кооперації, консигнації, комплексного будівництва, тендерної поставки, гарантійного обслуговування, поставки складних технічних виробів і товарів спеціального призначення.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку, протягом п'яти робочих днів з дати видачі висновку, зазначеного у частині другій цієї статті, інформує Національний банк України та центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, про видачу такого висновку (ч.3 ст.6 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»).

З пояснень представників сторін наданих у судовому засіданні, судом з'ясовано, що висновок Центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку, стосовно продовження термінів, встановлених ст.ст.1,2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» по операціям з нерезидентами: DISTILLERIE GIRARD, Франція та «Renco Limited», Домініканська республіка не видавався.

Також, ТОВ «Конка-Оріхів» не надано доказів прийняття до розгляду судом, Міжнародним комерційним арбітражним судом чи Морською арбітражною комісією при Торгово-промисловій палаті України його позовної заяви, як резидента, про стягнення з нерезидентів заборгованості, яка виникла внаслідок недотримання ними строків, передбачених експортно-імпортними контрактами.

Як зазначено у п.5 ст.1 Декрету Кабінету Міністрів України №15-93 від 19.02.1993 «Про систему валютного регулювання і валютного контролю», «резиденти»: юридичні особи, суб'єкти підприємницької діяльності, що не мають статусу юридичної особи (філії, представництва тощо), з місцезнаходженням на території України, які здійснюють свою діяльність на підставі законів України.

Позивач відповідно до Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» є суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності, одним з видів якої згідно зі статтею 4 цього Закону є імпорт.

За змістом абз.14 ст.1 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» та абз.2 пп.1.1 «Інструкції про порядок здійснення контролю за експортними, імпортними операціями», затвердженої 24.03.1999 постановою Національного банку України №136, імпорт - це купівля українськими суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності в іноземних суб'єктів господарської діяльності товарів з ввезенням або без ввезення цих товарів на територію України, включаючи купівлю товарів, призначених для власного споживання установами та організаціями України, розташованими за її межами.

При цьому, моментом здійснення імпорту відповідно до абз.38 ст.1 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» є момент перетину товаром митного кордону України або переходу права власності на зазначений товар, що експортується чи імпортується, від продавця до покупця.

Відтак, моментом вчинення імпортної операції, зокрема моментом поставки товару за такою операцією, для застосування ст.ст.2,4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», є момент фактичного перетину імпортованим товаром митного кордону України, а не його митного оформлення.

Відповідно до ч.1 ст.238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.

Згідно з ч.2 ст.238 Господарського кодексу України види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.

Як зазначено у ч.1 ст.250 Господарського кодексу України, адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Дія цієї статті не поширюється на штрафні санкції, розмір і порядок стягнення яких визначені Податковим кодексом України та іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на органи доходів і зборів (ч.2 ст.250 Господарського кодексу України (у редакції на час виникнення спірних правовідносин)).

Пунктом 3 Постанови Правління Національного банку України №475 від 16.11.2012 «Про зміну строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів і запровадження обов'язкового продажу надходжень в іноземній валюті», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.11.2012 за №1921/22233, установлено, що розрахунки за операціями з експорту та імпорту товарів, передбачені в статтях 1 та 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», повинні здійснюватися у строк, що не перевищує 90 календарних днів.

Пунктом 1 Постанови Правління Національного банку України «Про зміну строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів і запровадження обов'язкового продажу надходжень в іноземній валюті» від 14.11.2013 №453, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 15.11.2013 за №1951/24483 (яка з 18.05.2014 припинила свою дію), установлено, що розрахунки за операціями з експорту та імпорту товарів, передбачені в статтях 1 та 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», здійснюються у строк, що не перевищує 90 календарних днів.

Відповідно до пп.54.3.3 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо: згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

У пп.14.1.265 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України зазначено, що штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - це плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно з пп.14.1.162 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України пеня - це сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.

Як зазначено у п.109.1 ст.109 Податкового кодексу України, податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Згідно з п.109.2 ст.109 Податкового кодексу України вчинення платниками податків, їх посадовими особами та посадовими особами контролюючих органів порушень законів з питань оподаткування та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України.

Відповідно до п.58.2 ст.58 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

З урахуванням зазначеного, штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) і пеня є різними поняттями. Отже, пеня за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності не є штрафною санкцією. Звідси, на пеню за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності поширюється дія ч.1 ст.250 Господарського кодексу України.

Зважаючи на те, що податковим повідомленням-рішенням №0000162211 від 28.01.2015 Пологівською ОДПІ на підставі пп.54.3.3 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України, ст.4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» встановлено грошове зобов'язання у сумі 103768 грн. 65 коп. за платежем: пеня у сфері зовнішньоекономічної діяльності, то суд оцінює дане нарахування пені як адміністративно-господарську санкцію.

Оскільки Пологівська ОДПІ, як контролюючий орган, 12.11.2014 (стосовно контракту №7/2013Fr від 01.01.2013 з компанією «Renco Limited», Домініканська республіка) та 06.06.2014 (стосовно контракту №38 від 20.07.2011 з компанією DISTILLERIE GIRARD, Франція) дізналася про порушення ТОВ «Конка-Оріхів» ст.2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті, то на день прийняття податкового повідомлення-рішенням №0000162211 - 28.01.2015 - строки, передбачені ст.250 Господарського кодексу України щодо імпортної операції за контрактом №38 від 20.07.2011 з компанією DISTILLERIE GIRARD, Франція, вже сплинули.

Як зазначено у ч.6 ст.19 Господарського кодексу України, органи державної влади і посадові особи зобов'язані здійснювати інспектування та перевірки діяльності суб'єктів господарювання неупереджено, об'єктивно і оперативно, дотримуючись вимог законодавства, поважаючи права і законні інтереси суб'єктів господарювання.

З урахуванням приписів ч.3 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що оспорюване податкове повідомлення-рішення №0000162211 прийнято 28.01.2015 Пологівською ОДПІ частково не обґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо.

У ч.2 ст.71 КАС України зазначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем доведено правомірність прийняття 28.01.2015 податкового повідомлення-рішення №0000162211 тільки за 39 днів затримки розрахунків за зовнішньоекономічним контрактом №7/2013Fr від 01.01.2013 з компанією «Renco Limited», Домініканська республіка у період з 14.10.2014 по 21.11.2014 на суму 11204 грн. 88 коп. Саме у цій частині податкове повідомлення-рішення №0000162211 від 28.01.2015 підлягає залишенню без змін, а позовна вимога щодо його скасування - без задоволення.

Підсумовуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню. Доводи позивача та відповідача частково не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Суд вирішує питання щодо судових витрат у постанові суду або ухвалою (ч.1 ст.98 КАС України).

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.87 КАС України).

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з ч.3 ст.94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Оскільки суб'єктом владних повноважень у справі була Пологівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Запорізькій області, то саме з бюджетних асигнувань цього органу повинні бути присуджені судові витрати позивачу пропорційно до задоволених позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 17, 71, 94, 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та касувати податкове повідомлення-рішення Пологівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області №0000162211, прийняте 28.01.2015 відносно Товариства з обмеженою відповідальністю «Конка-Оріхів» у частині визначення пені у сфері зовнішньоекономічної діяльності у сумі 92563 грн. 77 коп.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Конка-Оріхів» з бюджетних асигнувань Пологівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області судові витрати у сумі 185 грн. 13 коп. пропорційно задоволеним позовним вимогам.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 186, 254 КАС України.

Постанова суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.

Постанова виготовлена у повному обсязі 08.06.2016.

Суддя О.О. Прасов

СудЗапорізький окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення08.06.2016
Оприлюднено01.07.2016
Номер документу58491734
СудочинствоАдміністративне