ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 45-24-38, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" червня 2016 р. Справа № 925/673/16
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Пащенко А.Д., із секретарем судового засідання Ковбою І.М.,
представник позивача: ОСОБА_1 - за дорученням,
представник відповідача не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні господарського суду Черкаської області справу
за позовом Ватутінського виробничого управління житлово-комунального господарства
до громадської організації батьків дітей-інвалідів "Повір у себе"
про стягнення 5 581,96 грн. та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Ватутінським виробничим управлінням житлово-комунального господарства подано позов до Господарського суду Черкаської області про стягнення з громадської організації батьків дітей-інвалідів "Повір у себе" 5581,96 грн. заборгованості по орендній платі за договором оренди комунального майна № 16 від 10.04.2014 та про зобов’язання відповідача протягом трьох днів з дня набрання чинності рішення суду повернути позивачу орендоване майно.
29.06.2016 відповідач надав у справу Заперечення на позовну заяву ( а. с. 34 -35), в якому повністю заперечив проти позову та просить суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у зв’язку з тим, що позивач грубо порушував умови договору п. 3.10, безпідставно відключав електропостачання в орендованому приміщенні, оскільки відповідач є неприбутковою організацією, то сплачує орендну плату по мірі можливості. Крім того позивач посилається у позові на п. 3.3 ОСОБА_2, але жодного разу не направив відповідачу будь-яких повідомлень про корегування орендної плати, хоча зазначає, що направляв листи-претензії.
Відповідач не направив свого представника у судове засідання, заяву про розгляд справи за участі його представника суду не надав. Суд вважає можливим розглядати справу за відсутності представника відповідача, за наявними у справі матеріалами, з огляду на таке.
Відповідно до статті 77 ГПК України господарський суд відкладає в межах строків, встановлених статтею 69 цього Кодексу, розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні. Отже, відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною умовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представника сторони, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні. Згідно пункту 3.9.2 постанови Пленуму ВГСУ N 18 від 26.12.2011 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представника однієї з сторін справа може бути розглянута без його участі, якщо неявка такого представника не перешкоджає вирішенню спору.
Суд приходить до висновку, що неявка представника відповідача у судове засідання не перешкоджає розгляду справи, а направляти свого представника у судове засідання є правом сторони, а не обов’язком.
Представник позивача у судовому засіданні повністю підтримала позов, просила стягнути з відповідача заявлену в позові суму як таку, що підтверджена матеріалами справи та не спростована відповідачем, зобов’язати відповідача протягом трьох днів з дня набрання чинності рішення суду повернути позивачу орендоване майно, заперечила проти доводів відповідача, викладених у Запереченні на позовну заяву та пояснила, що позивач не має відношення до відключення електроенергії, оскільки відповідач повинен оплачувати комунальні платежі за окремими угодами і це вказано в п. 3.10 договору оренди, а щодо інших громадських організацій, то позивач не укладав з ними договори оренди комунального майна.
У судовому засіданні 30 червня 2016 року оголошена вступна та резолютивна частини рішення суду відповідно до статті 85 ГПК України.
Оцінивши докази у справі в їх сукупності, заслухавши пояснення і доводи представника позивача, суд встановив таке .
10 квітня 2014 року Ватутінське виробниче управління житлово-комунального господарства (Орендодавець за договором, позивач у справі) та Громадська організація батьків, дітей - інвалідів "Повір у себе" (Орендар за договором, відповідач у справі) уклали Договір оренди комунального майна № 16, далі - Договір, за умовами якого Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування майно - нежитлове приміщення на першому поверсі двоповерхового будинку, площею 36,9 кв. м., яке знаходиться за адресою: м. Ватутіне, пр. Дружби, 10, що перебуває на балансі Ватутінського виробничого управління житлово-комунального господарства (Балансоутримувач), вартість якого визначена згідно з висновком про вартість на 17.03.2014 і становить за незалежною оцінкою 110 976,75 грн.
Відповідно до пункту 3.1. ОСОБА_2 орендна плата визначена на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 1995 року № 786 (із змінами) і становить за базовий місяць розрахунку квітень 2014 року з ПДВ 277,44 грн.
Пунктом 3.3 ОСОБА_2 визначено, що орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць.
Згідно пункту 3.6 ОСОБА_2 орендна плата перераховується Орендарем Орендодавцю на розрахунковий рахунок не пізніше 10 числа наступного місяця.
Пунктом 3.10 ОСОБА_2 передбачено, що оплата комунальних послуг, електроенергії, теплопостачання самостійно проводиться Орендарем підприємствам, які надають такі послуги.
В пункті 5.3 ОСОБА_2 вказано, що Орендар зобов'язався своєчасно і у повному обсязі сплачувати орендну плату.
Пунктом 5.9 ОСОБА_2 визначено, що Орендар зобов'язується у разі припинення або розірвання ОСОБА_2 повернути Орендодавцеві орендоване майно в належному стані, не гіршому, ніж на момент передачі його в оренду, з урахуванням нормального фізичного зносу. Згідно пункту 10.9 ОСОБА_2 у разі припинення або розірвання цього ОСОБА_2 протягом трьох робочих днів повертається Орендарем Орендодавцю.
Відповідно до пункту 8.4 ОСОБА_2 Орендодавець має право відмовитися від договору оренди і вимагати повернення орендованого майна, якщо Орендар не вносить плату за користування майном протягом трьох місяців підряд.
За умовами пунктів 10.6., 10.10 ОСОБА_2 чинність договору припиняється, зокрема, якщо Орендар не вносить плату за користування майном протягом трьох місяців підряд, майно вважається поверненим Орендодавцю з моменту підписання сторонами акта приймання - передавання. Обов’язок щодо складання акта приймання - передавання про повернення майна покладається на Орендаря.
Згідно пункту 10.1. ОСОБА_2 він діє з 10 квітня 2014 року до 09 квітня 2017 року включно.
16 вересня 2014 року сторони уклали Додаткову угоду про зміну цільового використання частини орендованого комунального майна до договору оренди № 16 від 10.04.2014, відповідно до якої змінено цільове використання орендованого приміщення та встановлено інший розмір орендної плати: загальна сума з ПДВ становить 141,60 грн. В пункті 2 додаткової угоди вказано, що інші умови ОСОБА_2 залишаються незмінними.
За доводами позивача відповідач неналежно виконував свої зобов’язання за ОСОБА_2, орендну плату не сплачував, тому за період з квітня 2014 по травень 2016 року за відповідачем утворилася заборгованість з орендної плати в загальній сумі 5581 грн. 96 коп., яку позивач просить стягнути з відповідача судовим рішенням.
Позивач у позовній заяві вказав, що оскільки відповідач є громадською організацією дітей - інвалідів, тому позивачем прийнято рішення не нараховувати пеню та штраф. Також позивач вказав, що 18.08.2014, 02.12.2014, 12.01.2015, 29.01.2015, 10.06.2015, 10.11.2015 позивач надсилав відповідачу рекомендованими листами претензії щодо сплати заборгованості та повернення орендованого майна, проте вказані листи через місяць повернулись на адресу позивача у зв'язку із закінченням терміну їх зберігання.
Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд вважає позовні вимоги підлягаючими до задоволення, з огляду на таке.
Правовідносини оренди між сторонами виникли на підставі договору оренди № 16 комунального майна від 10 квітня 2014 року, укладеного сторонами між собою. Спору щодо його дійсності між сторонами немає.
Відповідно до статті 174 Господарського кодексу України договір є підставою для виникнення господарських зобов’язань, які згідно зі статтями 193, 202 ГК України повинні виконуватись належним чином і в установлений строк відповідно до умов договору та вимог чинного законодавства; одностороння відмова від зобов’язання не допускається, якщо інше не передбачено договором або законом. Відповідно до статті 202 ГК України зобов’язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Згідно частини 1 статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов’язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до пункту 6 статті 283 Господарського кодексу України до відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно частини 5 статті 762 ЦК України плата за користуванням майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
В частині 1 статті 286 ГК України вказано, що орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності.
Відповідно до пункту 5.9 ОСОБА_2 Орендар зобов'язується у разі припинення або розірвання ОСОБА_2 повернути Орендодавцеві, орендоване майно в належному стані, не гіршому, ніж на момент передачі його в оренду, з урахуванням нормального фізичного зносу. Пунктом 8.4 ОСОБА_2 визначено, що Орендодавець має право відмовитися від договору оренди і вимагати повернення орендованого майна, якщо Орендар не вносить плату за користування майном протягом трьох місяців підряд.
Ця умова ОСОБА_2 відповідає припису статті 782 ЦК України, за якою наймодавець має право відмовитися від договору найму і вимагати повернення речі, якщо наймач не вносить плату за користування річчю протягом трьох місяців підряд.
Позивачем подано розрахунок заборгованості з орендної плати, відповідно до якого за період з квітня 2014 по травень 2016 року утворилася заборгованість в сумі 5581 грн. 96 коп. Відповідач з початку дії ОСОБА_2 орендну плату не сплачував і лише перерахував 150 грн. в грудні 2015 та 20 грн. в травні 2016 року. Отже відповідач зовсім не сплачував орендну плату більше 19 місяців підряд, тому позивач в силу закону та відповідно до умов ОСОБА_2 має право відмовитися від договору оренди та вимагати повернення орендованого комунального майна.
Відповідач в установленому законом порядку обставини, які повідомлені позивачем, не спростував, розмір позовних вимог позивача не спростував та не довів суду належними і допустимими доказами належного виконання ним своїх зобов’язань за ОСОБА_2.
Доводи відповідача у Запереченні на позовну заяву не мають значення для даної справи, оскільки: пунктом 3.3. ОСОБА_2 передбачено визначення розміру орендної плати із урахуванням індексу інфляції за поточний місяць, що позивачем враховано у розрахунку, для такого розрахунку укладення будь-яких додаткових угод не потребується; пунктом 3.10 встановлено, що орендар самостійно оплачує комунальні послуги, електроенергію, теплопостачання підприємствам, які надають такі послуги; питання проведення взаємозаліку заборгованості по заробітній платі та орендній платі не відноситься до даної справи як і орендні правовідносини інших громадських організацій.
З огляду на викладене позов підлягає до повного задоволення.
На підставі статті 49 ГПК України з відповідача підлягають відшкодуванню позивачу понесені останнім витрати на сплату судового збору в сумі 2 756 грн.
Керуючись статтями 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з громадської організації батьків дітей-інвалідів "Повір у себе" (юридична адреса: 20250, Черкаська область, м. Ватутіне, вул. Орджонікідзе, 4, ідентифікаційний код 33363031) на користь Ватутінського виробничого управління житлово-комунального господарства (20250, Черкаська область, м. Ватутіне, вул. Звенигородська, 6, ідентифікаційний код 03356884) - 5 581 грн. 96 коп. (п’ять тисяч пятсот вісімдесят одну гривню 96 копійок) боргу з орендної плати, 2 756 грн. (дві тисячі сімсот п’ятдесят шість гривень) судового збору.
Зобов’язати громадську організацію батьків дітей-інвалідів "Повір у себе" (юридична адреса: 20250, Черкаська область, м. Ватутіне, вул. Орджонікідзе, 4, ідентифікаційний код 33363031) повернути Ватутінському виробничому управлінню житлово-комунального господарства (20250, Черкаська область, м. Ватутіне, вул. Звенигородська, 6, ідентифікаційний код 03356884) орендоване майно - нежитлове приміщення на першому поверсі двоповерхового будинку площею 36,9 кв. м., яке знаходиться за адресою: м. Ватутіне, пр. Дружби, 10, протягом трьох днів з дня набрання чинності рішенням суду.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду через Господарський суд Черкаської області протягом десяти днів з дня складення повного рішення.
Повне рішення складено 30.06.2016.
Суддя А.Д. Пащенко
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 30.06.2016 |
Оприлюднено | 05.07.2016 |
Номер документу | 58626536 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Пащенко А.Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні