Справа № 477/621/16-ц
Провадження № 2/477/494/16
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 травня 2016 року м. Миколаїв
Жовтневий районний суд Миколаївської області в складі:
головуючого - судді Козаченка Р.В.,
із секретарем судового засідання - Бітюковою С.В.,
за участю:
позивачки - ОСОБА_1 (не з'явилася),
представника відповідача - (не з'явився),
розглянувши в м. Миколаєві у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Жовтневого районного суду Миколаївської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю "Східна зернова група" про розірвання договору оренди земельної ділянки та стягнення заборгованості із орендної плати, а також стягнення відшкодування моральної шкоди,
В С Т А Н О В И В:
В квітні 2016 року позивачка звернулася до суду із зазначеним позовом, в якому свої вимоги обґрунтувала наступним чином.
В 2012 році між нею та відповідачем - товариством з обмеженою відповідальністю "Східна зернова група" (далі - ТОВ "Східна зернова група") були укладені два договори оренди землі, площами 2,2728 га та 2,0636 га, які належали їй на праві приватної власності, розташовані в межах Коларівської сільської ради Жовтневого району Миколаївської області. Строк оренди складав 5 років з правом його продовження.
Посилалася на те, що орендар не виконує умови укладених договорів, в тому числі, не сплатив орендну плату в 2014 та 2015 роках та не обробляє землю, що також свідчить про небажання в майбутньому виконувати зобов'язання, використовувати земельні ділянки за призначенням, і сплачувати орендну плату, тому просила розірвати укладені між ними договори оренди землі та стягнути з відповідача заборгованість із орендної плати в загальній сумі 4175 грн. 63 коп., а також відшкодування моральної шкоди в сумі 250 грн. та судові витрати.
В судове засідання позивачка не з'явилася, але надала заяву з проханням розглядати справу без її участі, а позов задовольнити.
Представник відповідача до судового засідання не з'явився, про його час та місце був повідомлений належним чином відповідно до вимог ст.ст. 74 та 76 ЦПК України, причини неявки суду не відомі.
Суд, вважаючи за можливе розглянути справу без участі сторін, дослідивши матеріали справи, в межах заявлених позовних вимог та на підставі наданих доказів, прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.
21 вересня 2012 року між ОСОБА_1 та ТОВ "Східна зернова група" був укладений письмовий договорів оренди № 283 її земельної ділянки, площею 2,0636 га, кадастровий номер 4823381700:07:000:0388, яка знаходиться в межах Коларівської сільської ради Жовтневого району Миколаївської області.
Також, 3 жовтня 2012 року між ОСОБА_1 та ТОВ "Східна зернова група" був укладений письмовий договорів № 284 оренди її іншої земельної ділянки, площею 2,2728 га, кадастровий номер 4823381700:07:000:04641, яка знаходиться в межах тієї ж сільської ради.
В ті ж дні договори були зареєстрований в державному органі.
Виходячи з положень ч. 3 ст. 640 ЦК України, ст. 18 Закону України «Про оренду землі» вони є укладеними з моменту державної реєстрації.
Строк оренди за кожним договором складав 5 років, а мета користування землями - ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Після закінчення строку договору орендар мав переважне право поновлення його на новий строк (п. 3.1 договору).
Відповідно до п.п. 4.1, 4.1 договорів, орендна плата на рік складала: за договором від 3 жовтня 2012 року - 856,90 грн., а за договором від 21 вересня 2012 року - 1230 грн. 60 коп. і повинна була вноситися не пізніше 31 грудня поточного року.
Главою 5 Земельного кодексу України передбачені види земель сільськогосподарського призначення, в тому числі і землі, призначені для виробництва сільськогосподарської продукції.
Статтями 93 та 96 Земельного кодексу України передбачено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Землекористувач зобов'язаний забезпечувати використання землі за цільовим призначенням; додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля; своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату; не порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів; підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі; своєчасно надавати відповідним органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування дані про стан і використання земель та інших природних ресурсів у порядку, встановленому законом; дотримуватися правил добросусідства та обмежень, пов'язаних зі встановленням земельних сервітутів та охоронних зон; зберігати геодезичні знаки, протиерозійні споруди, мережі зрошувальних і осушувальних систем.
Законом України "Про оренду землі" № 161-ХІV від 6 жовтня 1998 року (зі змінами) в статті 25 передбачені обов'язки орендаря, в тому числі: виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі; дотримуватися режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення.
Відповідно до ч. 2 ст. 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Положеннями ст. 141 ЗК України передбачено, що підставою припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати.
Аналогічні положення містяться в ч. 1 ст. 32 Закону України "Про оренду землі" , де передбачено, що на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених ст.ст. 24 і 25 цього Закону та умовами договору.
Отже, закон пов'язує можливість дострокового розірвання договору за рішенням суду у зв'язку з невиконанням сторонами обов'язків, передбачених укладеним між ними договором.
Так, відповідно до п. 12.5 договорів оренди їх дія припиняється шляхом розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання іншою стороною обов'язків, передбачених договором.
Виходячи з того, що відповідач, як орендар земельних ділянок громадянки ОСОБА_1, не виконує договори оренди і не сплачує їй орендну плату, а також не використовує землю за призначенням і не обробляє її взагалі, тому суд приходить до висновку, що договори слід розірвати.
Крім того, виходячи з положень ст. 25 Закону, а також положень договорів оренди, з відповідача на користь позивачки підлягає стягнення заборгованість із орендної плати за період 2014 та 2015 років в загальній сумі 4175 грн. (856.9 х2 + 1230,60х2).
Що ж стосується вимог про стягнення орендної плати, як зазначено в позові - з урахуванням індексації, то їх суд не може задовольнити, оскільки суму заборгованості з орендної плати позивачкою приведено тільки в сумі 4175 грн. і розрахунку по індексації не вказано.
Також суд не може задовольнити вимоги про стягнення відшкодування моральної шкоди в сумі 250 грн., оскільки такі вимоги позовною заявою не обґрунтовані і до того ж можливість відшкодування такої шкоди не була передбачена договорами оренди.
Виходячи з положень та 88 ЦПК України з відповідача на користь позивачки підлягає стягненню судовий збір, сплачений нею при поданні позову до суду.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 10 , 11 , 130 , 209 , 212-215 ЦПК України , суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю "Східна зернова група" про розірвання договорів оренди земельних ділянок та стягнення заборгованості із орендної плати з урахуванням індексу інфляції, а також про стягнення відшкодування моральної шкоди - задовольнити частково.
Розірвати договори оренди землі № 284 від 3 жовтня 2012 року та № 283 від 21 вересня 2012 року, укладені між ОСОБА_1 та товариством з обмеженою відповідальністю "Східна зернова група".
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю В«Східна зернова групаВ» на користь ОСОБА_1 заборгованість із орендної плати в сумі 4175 (чотири тисячі сто сімдесят п'ять) грн. та судові витрати в су мі 521 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.
В задоволенні інших вимог - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене до апеляційного суду Миколаївської області через Жовтневий районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Суддя Р.В. Козаченко
Суд | Жовтневий районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 04.07.2016 |
Оприлюднено | 06.07.2016 |
Номер документу | 58718380 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Жовтневий районний суд Миколаївської області
Козаченко Р. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні