ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
про відмову в прийнятті позовної заяви
04 липня 2016 р. Справа № 902/548/16
Суддя господарського суду Колбасов Ф.Ф. , розглянувши матеріали
про стягнення 6939,52 грн.
ВСТАНОВИВ :
До Господарського суду Вінницької області 01.07.2016р. надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Вінницягаз Збут" про стягнення з Відокремленого структурного підрозділу Могилів-Подільського міськрайонного відділу лабораторних досліджень 6939,52 грн, з яких: 4856,6 грн - сума основного боргу, 143,58 грн - 3% річних, 1939,34 грн - пеня.
Розглянувши матеріали позовної заяви, провівши аналіз суб'єктного складу даного спору, суд прийшов до висновку про необхідність відмови у прийнятті позовної заяви виходячи з наступних міркувань.
Згідно ч.1 ст. 21 ГПК України сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути підприємства та організації, зазначені у статті 1 кодексу.
Відповідно до ч.1, ч.2 ст.1 ГПК України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням; у випадках, передбачених законодавчими актами України, до господарського суду мають право також звертатися фізичні особи, що не є суб'єктами підприємницької діяльності.
Частиною 2 ст. 55 Господарського кодексу України встановлено, що суб'єктами господарювання є: господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку; громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Відповідно до ч. 4 ст. 64 Господарського кодексу України підприємство має право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, погоджуючи питання про розміщення таких підрозділів підприємства з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. Такі відокремлені підрозділи не мають статусу юридичної особи і діють на основі положення про них, затвердженого підприємством. Підприємства можуть відкривати рахунки в установах банків через свої відокремлені підрозділи відповідно до закону.
Отож, філії, представництва, інші відокремлені підрозділи наділяються певною господарською компетенцією. Втім, не маючи статусу юридичної особи, такі підрозділи не наділяються самостійною господарською процесуальною правоздатністю та дієздатністю.
Як вбачається із позовної заяви, позов пред'явлений до Відокремленого структурного підрозділу Могилів-Подільського міськрайонного відділу лабораторних досліджень, який не має статусу юридичної особи, а не до юридичної особи - Державної установи "Вінницький обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України".
В п. 1.7 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011року № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" визначено, що відповідно до чинного законодавства, зокрема, Цивільного та Господарського кодексів України, Законів України "Про господарські товариства", "Про акціонерні товариства", "Про банки і банківську діяльність", юридичні особи для здійснення своїх функцій мають право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, які не є юридичними особами. Коло повноважень відокремленого підрозділу юридичної особи стосовно здійснення у господарському суді повноваження сторони у справі від імені цієї особи визначається установчими документами останньої, положенням про відособлений підрозділ, яке затверджено юридичною особою, або довіреністю, виданою нею ж у встановленому порядку керівникові цього підрозділу. При цьому слід мати на увазі, що стороною у справі є юридична особа, від імені якої діє відособлений підрозділ, і рішення приймається саме стосовно підприємства чи організації - юридичної особи, але в особі її відокремленого підрозділу.
Необхідно також враховувати, що саме лише зазначення в установчих документах чи положенні про наявність у відокремленого підрозділу права представляти юридичну особу в суді (господарському суді) не свідчить про надання такому підрозділові відповідних повноважень та визначення їх кола.
Виходячи з викладеного, суд дійшов висновку, що даний спір не підлягає розгляду в господарських судах, оскільки суб'єктний склад за вказаною позовною заявою не узгоджується з положеннями наведених вище норм.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.62 Господарського процесуального кодексу України суд відмовляє у прийнятті позовної заяви, якщо заява не підлягає розгляду в господарських судах України.
При цьому, суд вважає за необхідне роз'яснити, що відмова в прийнятті позовної заяви не суперечить ч. 2 ст. 124 Конституції України, оскільки позивач не позбавлений можливості звернутися з позовом в установленому законом порядку і строки до юридичної особи безпосередньо або до юридичної особи в особі відокремленого підрозділу за умови надання доказів (довіреність, положення) наявності у Відокремленого структурного підрозділу Могилів-Подільського міськрайонного відділу лабораторних досліджень повноважень бути відповідачем при вирішенні справ в суді від імені юридичної особи.
При прийнятті даної ухвали судом враховано положення норм чинного законодавства щодо повернення позивачу з Державного бюджету України сплаченого судового збору.
Так, відповідно до п.2 ч.1 ст.7 Закону України "Про судовий збір" в разі повернення заяви або скарги сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду. Таким чином, для повернення сплаченого судового збору позивачу необхідно подати до суду відповідне клопотання.
Принагідно суд зауважує, що при повторному поданні позовної заяви не забороняється використання раніше поданого платіжного документа.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 62, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ :
1. У прийнятті позовної заяви № 1/03-709 від 01.07.2016р. відмовити.
2. Позовну заяву на 5 аркушах разом з матеріалами на 37-ми аркушах та конверт повернути позивачу.
3. Копію позовної заяви долучити до примірника ухвали, яка залишається в суді.
4. Копію ухвали надіслати сторонам у справі (позивачу разом з матеріалами позовної заяви) рекомендованим листом.
Суддя Колбасов Ф.Ф.
віддрук. 3 прим.:
1 - в наряд
2 - позивачу (21012, м. Вінниця, вул. Щорса, 24)
3 - відповідачу (24000, Вінницька область, м. Могилів-Подільський, вул. В.Стуса, 56)
Суд | Господарський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 04.07.2016 |
Оприлюднено | 07.07.2016 |
Номер документу | 58734732 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Вінницької області
Колбасов Ф.Ф.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні