Рішення
від 29.06.2016 по справі 914/1062/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.06.2016р. Справа№ 914/1062/16

За позовом: ОСОБА_1, м. Дніпропетровськ

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Санаторій «Едем», м. Трускавець, Львівська область;

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_2, м. Дніпропетровськ

про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників товариства

Суддя Мазовіта А.Б.

Секретар Юрків М.Г.

Представники:

від позивача: ОСОБА_3, представник (довіреність від 14.05.2016 р.);

від відповідача: Циганенко Ю.В., представник (довіреність від 10.06.2016р.);

від третьої особи: ОСОБА_2

ОСОБА_1, м. Дніпропетровськ звернулася до Господарського суду Львівської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Санаторій «Едем», м. Трускавець, Львівська область про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників товариства.

Розглянувши матеріали справи, суд визнав представлені матеріали достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду і ухвалою від 20.04.2016р. призначив розгляд справи на 05.05.2016 р., залучив до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2, м. Дніпропетровськ. Розгляд справи відкладався з підстав, викладених в ухвалах суду. За клопотанням представника сторони строк вирішення спору було продовжено на 15 днів до 06.07.2016 р.

Представникам роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст. 22 ГПК України, заяв про відвід суду не поступало.

19.04.2016 р. через канцелярію суду від позивача надійшла заява про забезпечення позову.

Суд відмовляє в задоволенні заяви позивача про забезпечення позову, оскільки позивачем належним чином не обґрунтовано необхідності застосування заходів до забезпечення позову. Відповідно до п. 3 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011р. №16 «Про деякі питання практики застосування заходів до забезпечення позову» достатньо обґрунтованим для забезпечення позову є підтверджена доказами наявність фактичних обставин, з якими пов'язується застосування певного виду забезпечення позову.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що вона є учасником Товариства з обмеженою відповідальністю «Санаторій «Едем» із часткою у статутному капіталі товариства 50%. 24.03.2016 р. відбулися загальні збори учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Санаторій «Едем», в порядок денний яких було включено питання про обрання голови та секретаря зборів, звітування директора товариства та затвердження звіту директора товариства, звільнення директора товариства, обрання нового директора товариства. Під час проведення вищевказаних зборів були порушені права позивача як учасника товариства, оскільки учасником товариства ОСОБА_2 було прийнято одноособове рішення про перерозподіл часток у статутному капіталі, відповідно до якого ОСОБА_2 володіє 52% статутного капіталу, ОСОБА_1 - 48% статутного капіталу. В подальшому, з урахуванням такого перерозподілу та незважаючи на голосування ОСОБА_1 «проти», ОСОБА_2 одноособово було прийнято рішення про обрання голови та секретаря зборів, звітування директора товариства та затвердження звіту директора товариства, звільнення директора товариства ОСОБА_5, обрання нового директора товариства ОСОБА_6 Таким чином, було порушено вимоги ст.ст. 58, 59 Закону України «Про господарські товариства». З огляду на наведене, представник позивача просив суд визнати недійсними рішення загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Санаторій «Едем» від 24.03.2016 р.

В судовому засідання представник відповідача проти позову заперечив, просив відмовити в задоволенні позовних вимог з підстав, наведених у відзиві.

Третя особа проти позову заперечила, просила відмовити в задоволенні позовних вимог.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, третьої особи, суд встановив наступне.

Відповідно до п.п. 4.1., 6.2. статуту Товариства з обмеженою відповідальністю «Санаторій «Едем» (ідентифікаційний код 3259961), в редакції, зареєстрованій 08.07.2011 р. за №14181050011000051, учасниками товариства є ОСОБА_2, який володіє 50% статутного капіталу товариства, що становить 4 000 000 грн. 00 коп. статутного капіталу та ОСОБА_1, яка володіє 50% статутного капіталу товариства, що становить 4 000 000 грн. 00 коп. статутного капіталу.

Зазначені відомості також станом на 24.03.2016 р. відображені в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що підтверджується витягом №1000783261 від 29.03.2016 р.

24.03.2016 р. відбулися загальні збори учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Санаторій «Едем», на яких було прийнято рішення: 1) про обрання голови та секретаря зборів; 2) звітування директора товариства та затвердження звіту директора товариства, 3) звільнення директора товариства ОСОБА_5, 4) обрання нового директора товариства ОСОБА_6 Вказані рішення оформлено протоколом №20 від 24.03.2016 р.

Як вбачається із протоколу №20 від 24.03.2016 р., за результатами голосування по першому питанню про обрання головою зборів учасників товариства ОСОБА_2, секретарем зборів - ОСОБА_6 відображено наступний порядок розподілу голосів: «за» - 52% голосів, «проти» - 48% голосів, «утрималось» - 0% голосів. За результатами голосування по другому питанню про звітування директора товариства та затвердження звіту директора товариства: «за» - 100% голосів, «проти» - 0% голосів, «утрималось» - 0% голосів. За результатами голосування по третьому питанню про звільнення директора товариства ОСОБА_5: «за» - 100% голосів, «проти» - 0% голосів, «утрималось» - 0% голосів. За результатами голосування по четвертому питанню про обрання нового директора товариства ОСОБА_6: «за» - 52% голосів, «проти» - 48% голосів, «утрималось» - 0% голосів.

Відповідно до п. 17.6. статуту засновники мають кількість голосів, пропорційно розміру їх часток у статутному фонді.

Статтею 15 ЦК України встановлено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Відповідно до ст. 116 ЦК України та ст. 10 Закону України «Про господарські товариства» учасники товариства мають право брати участь в управлінні справами товариства в порядку, визначеному в установчих документах. Своє право брати участь в управлінні справами товариства учасники реалізують через загальні збори учасників товариства, які є вищим органом товариства (ч. 1 ст. 145 ЦК України).

Згідно ст. 62 Закону України «Про господарські товариства» у товаристві з обмеженою відповідальністю створюється виконавчий орган: колегіальний (дирекція) або одноособовий (директор). Відповідно до п. 3 ч. 4 ст. 145 ЦК України та ч. 1 ст. 59 Закону України «Про господарські товариства» вирішення питання про обрання та відкликання виконавчого органу товариства віднесено до компетенції загальних зборів учасників. Аналогічне положення міститься у п. 16.2.15. статуту ТзОВ «Санаторій «Едем»).

Відповідно до ч. 4 ст. 58 Закону України та п. 17.6. статуту ТзОВ «Санаторій «Едем», учасники мають кількість голосів, пропорційну розміру їх часток у статутному капіталі.

Згідно ч. 2, 3 ст. 59 Закону України «Про господарські товариства» з питань, визначення основних напрямів діяльності товариства і затвердження його планів та звітів про їх виконання, внесення змін до статуту товариства, у тому числі зміна розміру його статутного капіталу, а також при вирішенні питання про виключення учасника з товариства рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосують учасники, що володіють у сукупності більш як 50 відсотками загальної кількості голосів учасників товариства. З решти питань рішення приймається простою більшістю голосів.

Відомості про розмір часток учасників підлягають обов'язковому внесенню до статуту товариства (ст. 50, 51 Закону України «Про господарські товариства») та до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань»).

Зміни вартості майна, внесеного як вклад, та додаткові внески учасників не впливають на розмір їх частки у статутному капіталі, вказаної в установчих документах Товариства, якщо інше не передбачено установчими документами (частина друга статті 51 Закону України «Про господарські товариства»). Зазначене положення Закону кореспондується з положенням абзацу другого частини четвертої статті 82 ГК України, згідно з яким в статуті може бути встановлено порядок визначення розміру часток учасників залежно від зміни вартості майна, внесеного як вклад, та додаткових внесків учасників.

Згідно ст. 52 Закону України «Про господарські товариства», статутний капітал товариства з обмеженою відповідальністю підлягає сплаті учасниками товариства до закінчення першого року з дня державної реєстрації товариства. Якщо учасники до закінчення першого року з дня державної реєстрації товариства не внесли (не повністю внесли) свої вклади, загальні збори учасників приймають одне з таких рішень: про виключення із складу товариства тих учасників, які не внесли (не повністю внесли) свої вклади, та про визначення порядку перерозподілу часток у статутному капіталі; про зменшення статутного капіталу та про визначення порядку перерозподілу часток у статутному капіталі; про ліквідацію товариства. Зміни до статуту, пов'язані із зміною розміру статутного капіталу та/або із зміною складу учасників, підлягають державній реєстрації в установленому законом порядку.

В пункті 2.29. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 25.02.2016 р. №4 «Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин» зазначено, законодавство не передбачає обмеження кількості голосів учасників ТОВ або ТДВ лише оплаченими частками у статутному капіталі товариства. Відповідно до частини четвертої статті 58 Закону України «Про господарські товариства» учасники ТОВ або ТДВ мають кількість голосів, пропорційну розміру їх часток у статутному капіталі. Розмір часток кожного з учасників товариства визначається у статуті товариства.

Відповідно до статуту Товариства з обмеженою відповідальністю «Санаторій «Едем» в редакції, яка була чинною на момент проведення зборів (24.03.2016 р.), та відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, частки учасників товариства (ОСОБА_2 та ОСОБА_1) складають по 50% статутного капіталу.

Як встановлено матеріалами справи, статутний капітал Товариства з обмеженою відповідальністю «Санаторій «Едем» визначено у розмірі 8000000грн. 00 коп. На виконання вимог Закону, ОСОБА_2 вніс до статутного капіталу товариства 4 000 000 грн. 00 коп., що становить 100% його вкладу, ОСОБА_1 внесла до статутного капіталу товариства 3 681 135 грн. 00 коп., що становить 92,03% її вкладу.

Судом встановлено, що загальними зборами учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Санаторій «Едем» будь-яких рішень, як того вимагають приписи ст. 52 Закону України «Про господарські товариства» (прийняття рішення про зменшення статутного капіталу та про перерозподіл часток у статутному капіталі), не приймалося.

З огляду на те, що загальними зборами учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Санаторій «Едем» рішення про зменшення статутного капіталу до фактично сформованого та про зміну часток учасників у встановленому законодавством порядку не приймалося, відповідні зміни до статуту товариства не вносилися, ОСОБА_2 не набув права на додаткову частку у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю «Санаторій «Едем» розміром 2%.

Доводи відповідача про те, що позивач по другому та третьому питаннях проголосував «за», судом до уваги не беруться, оскільки таке належними та допустимими доказами (реєстрами голосування, тощо) не підтверджено. В той же час, позивач заперечив факт голосування «за».

Таким чином, рішення загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Санаторій «Едем», що відбулися 24.03.2016 р., і за які в протоколі №20 від 24.03.2016 р. відображено 52% голосів учасників, є такими, що не набрали необхідної кількості голосів відповідно до ст. 59 Закону України «Про господарські товариства», тобто, не були прийняті.

Згідно п.п. 17, 18 постанови Пленуму Верховного Суду України від 24 жовтня 2008 року № 13 «Про практику розгляду судами корпоративних спорів» підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів (учасників) господарського товариства можуть бути: порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів товариства; позбавлення акціонера (учасника) товариства можливості взяти участь у загальних зборах; порушення прав чи законних інтересів акціонера (учасника) товариства рішенням загальних зборів.

Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно ст. 34 ГПК України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.

Відповідно до ст. 43 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи. Ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані поданими доказами та підлягають до задоволення повністю.

Судові витрати по розгляду справи відповідно до ст. 49 ГПК України необхідно покласти на відповідача.

З огляду на викладене, керуючись ст.ст. 15, 116, 145 ЦК України, ст.ст. 10, 50, 51, 52, 58, 59, 62 Закону України «Про господарські товариства» та ст.ст. 4, 33, 34, 35, 44, 49, 75, 80, 82, 83, 84, 85, 115, 116 ГПК України, суд -

В И Р І Ш И В:

1. Позов задоволити.

2. Визнати недійсними рішення загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Санаторій «Едем» (ідентифікаційний код 3259961) від 24.03.2016 р., оформлені протоколом №20 від 24.03.2016 р.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Санаторій «Едем», м. Трускавець, вул. В.Стуса, 6, Львівська область (ідентифікаційний код 32599961) на користь ОСОБА_1, АДРЕСА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) 1 378 грн. 00 коп. судового збору.

4. Наказ видати згідно ст. 116 ГПК України.

В судовому засіданні 29.06.2016 р. оголошено вступну та резолютивну частину рішення. Повне рішення складено 02.07.2016 р.

Суддя Мазовіта А.Б.

СудГосподарський суд Львівської області
Дата ухвалення рішення29.06.2016
Оприлюднено11.07.2016
Номер документу58761976
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —914/1062/16

Постанова від 23.11.2016

Господарське

Вищий господарський суд України

Іванова Л.Б.

Ухвала від 31.10.2016

Господарське

Вищий господарський суд України

Іванова Л.Б.

Постанова від 15.08.2016

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Кузь В.Л.

Ухвала від 22.07.2016

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Кузь В.Л.

Рішення від 29.06.2016

Господарське

Господарський суд Львівської області

Мазовіта А.Б.

Ухвала від 13.06.2016

Господарське

Господарський суд Львівської області

Мазовіта А.Б.

Ухвала від 01.06.2016

Господарське

Господарський суд Львівської області

Мазовіта А.Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні