Справа № 740/1940/16-п
Провадження № 3/740/637/16
ПОСТАНОВА
Іменем України
06 липня 2016 року м.Ніжин
Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області в складі:
судді - Олійника В.П., при секретарі - Шадура І.Ю., Добра В.О.,
розглянувши матеріали, які надійшли із Управління Держпраці у Чернігівській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, голови правління ПрАТ В«Ніжинський цегельний заводВ» , одруженого, проживаючого в ІНФОРМАЦІЯ_3 б, кв.78,
за ч.1 ст.41 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.41 КУпАП від 11 травня 2016 року ОСОБА_1, як голова правління ПрАТ В«Ніжинський цегельний заводВ» (код ЄДРПОУ 00292014, м.Ніжин Чернігівської області, вул.Борзнянський шлях, 70), порушив вимоги законодавства про працю: в порушення вимог ст.ст.70, 71 КЗпП України тривалість щотижневого безперервного відпочинку опалювачів ОСОБА_2 та ОСОБА_3 згідно табелів обліку робочого часу за лютий місяць 2016 року менша ніж сорок дві години; в порушення вимог ч.2 ст.65 КЗпП України не ведеться облік надурочних робіт сторожів ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 за лютий, березень місяць 2016 року; в порушення ст.106 КЗпП України не оплачена в подвійному розмірі праця в надурочний час сторожів ОСОБА_5, ОСОБА_8, ОСОБА_7, ОСОБА_4 за період січня-березня місяців 2016 року, колективним договором для сторожів не передбачено підсумкового обліку робочого часу; в порушення ч.2 ст.30 Закону України В«Про оплату праціВ» не забезпечений достовірний облік виконуваної працівниками роботи і бухгалтерський облік витрат на оплату праці у встановленому порядку: згідно табелю обліку робочого часу за лютий місяць 2016 року опалювач ОСОБА_2 відпрацював позмінно 29 днів-158 годин, у відомості нарахування заробітної плати розрахунок оплати праці проведено за 143 робочі години, опалювач ОСОБА_3 відпрацював позмінно 29 днів-161 годину, у відомості нарахування заробітної плати розрахунок оплати праці проведено за 147 робочих годин; в порушення ст.58 КЗпП України відсутні графіки змінності працівників сторожової охорони за січень, лютий, березень місяці 2016 року.
В судовому засіданні ОСОБА_1 проти факту вчинення правопорушення заперечував, пояснивши, що ПрАТ "Ніжинський цегельний завод" є юридичною особою приватного права, на підприємстві здійснюється безперервний технологічний процес по виробництву будівельних матеріалів, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 переведено у нічні зміни, різниця між змінами 36 годин, зі сторожами укладені договори за сумісництвом, сторожі працюють по змінах із врахуванням правил внутрішнього трудового розпорядку та графіку змін, сторожі заміщали відсутнього сторожа, що не є надурочними роботами, в табелях робочого часу зазначені зміни, наявність графіків роботи при перевірці не перевірена, перевірка здійснена упереджено, відповідальними працівниками ПрАТ допущено недонарахування заробітної плати по 1 годині роботи, за що було притягнуто до дисциплінарної відповідальності, робота за вихідні та св"яткові дні оплачується у подвійному розмірі, ст.58 КЗпП України не передбачають збереження графіків роботи.
Головний державний інспектор відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернігівській області ОСОБА_9 в судовому засіданні пояснила, що в ПрАТ "Ніжинський цегельний завод" проведена документальна перевірка, виявлені триваючі порушення чинного трудового законодавства, відпочинок працівників становить менше 42 годин, не ведеться облік надурочних робіт, не дотримані умови оплати праці при виконанні надурочних робіт, відсутні графіки конкретно по кожному сторожу, на підприємстві не ведеться підсумковий облік робочого часу, по сумісництву зауваження відсутні.
Із врахуванням доказів по справі суд приходить до слідуючих висновків.
Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ст.9 КУпАП).
Адміністративна відповідальність за ч.1 ст.41 КУпАП настає, зокрема, за порушення встановлених термінів виплати заробітної плати, за інші порушення вимог законодавства про працю.
В судовому засіданні встановлено, що Приватне акціонерне товариство В«Ніжинський цегельний заводВ» є юридичною особою приватного права, предметом діяльності якого є, зокрема, виробництво та реалізація будівельних матеріалів, трудовий колектив товариства складають усі громадяни, які своєю працею беруть участь в його діяльності на основі трудового договору (контракту, угоди), а також інших форм, що регулюють трудові відносини працівника з товариством, що підтверджується Статутом даного ПрАТ від 30 березня 2011 року. ОСОБА_1 з 01 квітня 2011 року є головою правління ПрАТ.
Відповідно до Колективного договору ПрАТ В«Ніжинський цегельний заводВ» , зареєстрованого Управлінням праці та соціального захисту населення Ніжинської міської ради 20 вересня 2013 року за №35, для всіх категорій робітників встановлена тарифна ставка оплати праці, в товаристві встановлений 40 годинний робочий тиждень з тривалістю зміни (роботи) 8 годин та 7 годин, тривалість денної роботи (зміни) встановлена із врахуванням діючих Правил внутрішнього трудового розпорядку і графіків змінності, враховуючи безперервний режим виробництва адміністрація товариства має право при виникненні аварійних технологічних та техногенних ситуаціях використовувати працівників виробництва на їх ліквідацію в будь-який термін доби. Безперервність режиму роботи ПрАТ В«Ніжинський цегельний заводВ» підтверджується також довідкою даного ПрАТ від 29 червня 2016 року №310.
Згідно Положення про оплату праці ПрАТ В«Ніжинський цегельний заводВ» від 27 серпня 2013 року встановлена почасова, відрядна, непряма відрядна форми оплати праці, передбачені надбавки та доплати до заробітної плати, зокрема, за виконання обовВ»язків тимчасово відсутнього працівника, доплата за роботу в нічний час, яка встановлена у розмірі 35% часової тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи в нічний час (з 22-00 год. по 06-00 год.), підстава нарахування-табель обліку робочого часу; передбачена оплата праці у свВ»яткові дні у подвійному розмірі відповідно до ст.107 КЗпП України.
Відповідно до графіку роботи цехів від 27 серпня 2013 року графік для охорони заводу: 1 зміна з 08-00 год. по 20-00 год., 2 зміна з 20-00 год. по 08-00 год., перерва для відпочинку і харчування для 1 зміни з 11-30 год. до 12-00 год, для 2 зміни з 01-00 год. по 01-30 год..
Правила внутрішнього трудового розпорядку ПрАТ від 02 квітня 2012 року передбачають, зокрема, графіки змінності охорони заводу.
Згідно довідок ПрАТ В«Ніжинський цегельний заводВ» від 30 червня 2016 року №312, від 29 червня 2016 року №309 ОСОБА_2 працює водієм даного підприємства, ОСОБА_3-машиністом бульдозера, останні в період зупинки виробництва з 01 січня 2016 року по 31 березня 2016 року працювали опалювачами тимчасово за їх згодою; ОСОБА_7, ОСОБА_4, ОСОБА_10, ОСОБА_6 є штатними працівниками даного підприємства і працюючть на посаді сторожів, ОСОБА_5-випалювач стінових виробів, в період зупинки виробництва працював сторожем за його згодою тимчасово на період відпустки сторожа ОСОБА_10.
Відповідно до наказу ПрАТ В«Ніжинський цегельний заводВ» від 22 грудня 2015 року №100 в штат підприємства на зимовий період з 01 січня 2016 року по 31 березня 2016 року введено дві одиниці опалювачів виробничих приміщень для роботи в нічний час із встановленням графіку роботи з 19-00 год. до 07-00 год. (через день), перерва на обід та відпочинок з 23-00 год. до 24-00 год., із встановленням місячного кладу у розмірі 1662 грн., із доплатою за роботу в нічний час у розмірі 35 % окладу, підстава-виробнича потреба.
Згідно трудових договорів про роботу за сумісництвом від 04 січня 2016 року ОСОБА_4 у вільний від роботи час сторожа підприємства зобовВ»язується виконувати роботу відсутнього сторожа за сумісництвом згідно графіку роботи із оплатою праці із врахуванням відпрацьованого часу та годинних місячних ставок для сторожів. Аналогічні трудові договори укладені 04 січня 2016 року із ОСОБА_10, ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА_7.
Відповідно до наказу ПрАТ від 12 серпня 2015 року №65 попереджено сторожів підприємства про їх залучення до виконання робіт, повВ»язаних з опалюванням приміщень, з настанням опалювального періоду із оплатою згідно табелів фактично відпрацьованого часу.
Згідно наказу ПрАТ від 12 травня 2016 року №51 запроваджено сторожам та опалювачам підсумковий облік робочого часу із врахуванням регулювання графіком змінності таким чином, щоб тривалість робочого часу за обліковий період не перевищувала нормального числа робочих годин, тривалість роботи протягом дня за підсумковим обліком робочого часу до 12 год. робочого часу на зміну, переробіток робочого часу, що виникає в окремі дні при підсумковому обліку, компенсується додатковими днями відпочинку, або зменшенням тривалості роботи в інші облікового періоду; робота понад норму робочого часу, передбаченого графіком в окремий обліковий період є надурочними і оплачується в подвійному розмірі.
Довідкою ПрАТ від 27 червня 2016 року №307 підтверджується, що в 1 кварталі 2016 року в ПрАТ фактично працювали 4 сторожа. Згідно штатного розпису ПрАТ на 2016 рік передбачено 8 одиниць сторожів.
Графік змінності опалювачів за січень, лютий місяці 2016 року має відомості щодо ОСОБА_3, ОСОБА_2.
Надурочні роботи, як правило, не допускаються. Надурочними вважаються роботи понад встановлену тривалість робочого дня (статті 52, 53 і 61) (ст.62 КЗпП України).
Під робочим днем у ст.62 КЗпП мається на увазі встановлена правилами внутрішнього трудового розпорядку або графіком змінності тривалість щоденної роботи. Якщо графіком встановлена тривалість щоденної роботи 8 годин, то від працівника можна вимагати виконання трудових обов'язків більш тривалий час тільки в порядку, встановленому для залучення до надурочних робіт. Отже, надурочна робота - це перевищення не тільки встановленої нормальної чи скороченої тривалості робочого часу (вона законодавчо встановлюється, як правило, лише в розрахунку на тиждень), а й установленої тривалості щоденної роботи (вона встановлюється, як правило, на підприємстві в порядку регулювання режиму робочого часу). Не вважається надурочною роботою робота, що виконується на основі трудового договору в порядку сумісництва. Із врахуванням трудових договорів про роботу, зокрема, і за сумісництвом від 04 січня 2016 року праця сторожів ОСОБА_4, ОСОБА_10, ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА_7 не є надурочними роботами в порядку ст.62 КЗпП України, що в свою чергу унеможливлює відповідальність, передбачену ст.ст.65, 106 КЗпП України.
Із врахуванням вищезазначених наказу ПрАТ від 22 грудня 2015 року №100 та Графіку змінності опалювачів за січень, лютий місяці 2016 року, праця опалювачів ОСОБА_3, ОСОБА_2 не є надурочною і не свідчить про недотримання вимог ст.70 КЗпП України, відповідно до якої тривалість щотижневого безперервного відпочинку повинна бути не менш як сорок дві години.
Вищезазначені докази в порядку ст.251 КУпАП підтверджують наявність графіків змінності в порядку ст.58 КЗпП України, відповідно до якої при змінних роботах працівники чергуються в змінах рівномірно в порядку, встановленому правилами внутрішнього трудового розпорядку, перехід з однієї зміни в іншу, як правило, має відбуватися через кожний робочий тиждень в години, визначені графіками змінності. В судовому засіданні ОСОБА_1 надані Колективний договір, Правила внутрішнього трудового розпорядку, графіки змінності по опалювачам та сторожам, табелі обліку робочого часу.
Статтею 30 Закону України В«Про оплату праціВ» встановлено, що роботодавець зобов'язаний забезпечити достовірний облік виконуваної працівником роботи і бухгалтерський облік витрат на оплату праці у встановленому порядку. В судовому засіданні особою, яка притягується до адміністративної відповідальності, не заперечується факт недоплати заробітної плати опалювачам ОСОБА_2 та ОСОБА_3, що підтверджується також довідкою ПрАТ (а.с.59), відповідно до якої наявна помилково недорахована заробітна плата за відпрацьований час за лютий місяць 2016 року опалювачам ОСОБА_2 та ОСОБА_3, зарплату донарахувати в травні місяці 2016 року. За дане порушення притягнуто до адміністративної відповідальності відповідальних працівників ПрАТ, що підтверджується наказом ПрАТ від 17 травня 2016 року. Докази в порядку ст.251 КУпАП на підтвердження протиправних, винних (умисних або необережних) дій чи бездіяльності ОСОБА_1 щодо недоплати даної заробітної плати відсутні.
Із врахуванням викладеного порушення ОСОБА_1 вимог ст.ст.58, 65, 70, 71, 106 КЗпП України, ст.30 Закону України В«Про оплату праціВ» доказами в порядку ст.251 КУпАП не підтверджено, протокол про адміністративне правопорушення та акт перевірки не спростовують вищезазначених висновків суду. Доказування не може грунтуватись на припущеннях. Згідно приписів ч.3 ст.62 Конституції України обвинувачення не може грунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь. За таких обставин склад адміністративного правопорушення за ч.1 ст.41 КУпАП щодо ОСОБА_1 відсутній, що є підставою для закриття провадження у справі відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП.
Керуючись ст.247 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд,-
постановив:
Провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.41 КУпАП- закрити у звВ»язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Чернігівської області через Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя В.П. Олійник .
Суд | Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 06.07.2016 |
Оприлюднено | 08.07.2016 |
Номер документу | 58774319 |
Судочинство | Адмінправопорушення |
Адмінправопорушення
Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області
Олійник В. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні