Справа № 313/245/16-ц
Провадження № 2 /313/123/2016
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 березня 2016 року Веселівський районний суд
Запорізької області
В СКЛАДІ:
Головуючого судді: Калабухової О.А.
При секретарі: Бадюла В.А.
За участю:
Позивачів: ОСОБА_1
ОСОБА_2
Розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань Веселівського районного суду, позовну заяву:
ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Дружба» про стягнення орендної плати за користування земельною ділянкою, суд -
ВСТАНОВИВ
ОСОБА_1, ОСОБА_2 звернулись до Веселівського районного суду Запорізької області з позовною заявою до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Дружба» про стягнення орендної плати за користування земельною ділянкою, в якій вказують наступне:
Згідно державного акту на право приватної власності на землю їх матері - ОСОБА_3, на підставі рішення XII сесії XXIII скликання Вербівської сільської ради народних депутатів від 28 грудня 2000 року № 69, передано у приватну власність земельна ділянка площею 8,980 гектарів в межах згідно з планом, яка розташована на території Вербівської сільської ради Нижньосірогозького району для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. У 2008 році ОСОБА_3 уклала договір оренди землі з СТОВ «Дружба» в особі генерального директора ОСОБА_4 (далі Договір). Згідно зазначеного договору ОСОБА_3 (орендодавець) передала у користування СТОВ «Дружба» (орендар) земельну ділянку, площею 8,98 га, строком на 5 (п'ять) років. Відповідно до п.п. 9, 11, 14 Договору орендна плата вноситься орендарем за земельні ділянки приватної власності у формі та в розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки щороку, у грошовій формі - один раз на рік до 10 грудня, а також, у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від несплаченої суми за кожен день прострочення. Так, з листа СТОВ «Дружба» адресованого ОСОБА_3 вбачається, що у орендаря перед орендодавцем виникла заборгованість за Договором, яка станом на 30.12.2013 рік становить 4984 грн. 00 коп. Орендар зобов'язався сплати вказану заборгованість з лютого по липень 2014 року, однак не розрахувався по сьогоднішній день. 09.10.2014 року померла ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії І-КГ №187009. Після її смерті відкрилась спадщина, яка складається, в тому числі із земельної ділянки площею 8,98 га, що знаходиться на території Вербівської сільської ради Нижньосірогозького району Херсонської області.
Згідно свідоцтв про право на спадщину за законом, посвідчених державним нотаріусом Новокаховської державної нотаріальної контори ОСОБА_5 09.10.2015 року, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (донькам померлої) належить по 1/2 частині земельної ділянки, яка належала померлій ОСОБА_3 на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії IV-XC № 015472, виданого Вербівською сільською радою Нижньосірогозького району Херсонської області 05.06.2001 року, зареєстрованого в книзі записів державних актів на право приватної власності на землю № 314, кадастровий номер: 6523880500:08:034:0049.
Зі ст. 1216 ЦК України вбачається, що спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно статті 1218 ЦК України, до складу спадщини входять всі права та обв'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися в наслідок його смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 1230 ЦК України, до спадкоємця переходить право на відшкодування збитків, завданих спадкодавцеві у договірних зобов'язаннях.
На підставі ч.ч. 1,2 статті 21 Закону України «Про оренду землі», орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати на землю встановлюється за згодою сторін у договорі оренди.?
Згідно зі статтею 24 Закону України «Про орендну плату», орендодавець має право вимагати від орендаря, зокрема, своєчасного внесення орендної плати.
З п. 3 ч. 1 ст. 96 Земельного кодексу України вбачається, що землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Крім того, згідно ч.ч. 1, 3 ст. 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, яке боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
З частини 1 статті 551 ЦК України вбачається, що предметом неустойки може бути грошова сума, рухоме і нерухоме майно.
Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три процент річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Тому, крім вказаної заборгованості в сумі 4984 грн. за оренду земельної ділянки, позивачі мають право на стягнення пені, а тому, сума пені за період з 11.12.2014 року по 15.02.2015 року становить 256 грн.16 коп., де облікова ставка НБУ є 14 %, з 16.02.2015 року по 03.03.2015 року сума пені становить 85 грн.21 коп., за обліковою ставкою НБУ 19,5 %, з 04.03.2015 року по 27.08.2015 року сума пені становить 1450 грн. 14 коп., за обліковою ставкою НБУ 30%, з 28.08.2015 року по 24.09.2015 року сума пені становить 206 грн. 46 коп., за ставкою НБУ 27 %, з 25.09.2015 року по 12.02.2016 року сума пені становить 210 грн.28 коп., за обліковою ставкою НБУ 22%, а всього 2839 грн. 10 коп. (за розрахунком за формулою - сума боргу *(облікова ставка*2) % / кількість днів у році * кількість днів прострочення).
Також, стягненню з відповідача підлягають втрати від інфляції за період прострочення платежу, що становлять 2373 грн.00 коп., із розрахунку за формулою:
4984*(індекс інфляції за відповідні місяці) / 100 % = 2373 грн.00 коп.?
Крім того, стягненню підлягають також 3% річних, за формулою: 3%*4984*428/365 = 175 грн., де 3%*сума боргу*кількість прострочених днів/кількість днів у році.
Оскільки, позивачі, як спадкоємці після смерті їх матері мають право на відшкодування збитків від невиконаного під час її життя зобов'язанням відповідача, вирішити іншим чином даний спір не вбачається можливим, так як на неодноразові телефонні дзвінки відповідач не відповідає, тому останні змушені звернутися до суду за захистом порушених прав та інтересів.
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у судовому засіданні пояснили, що вони звернулися до Веселівського районного суду Запорізької області з позовом до СТОВ «Дружба» про стягнення заборгованості з орендної плати за користування земельною ділянкою. Останні вважають, що наведені в позові обставини, повністю підтверджені доданими до нього документами, а саме: копіями свідоцтв про право на спадщину, копіями витягів з державного реєстру речових прав, копією договору оренди земельної ділянки, копією листа СТОВ «Дружба», копією і державного акту на право приватної власності з витягом. Також, наявність заборгованості за договором оренди земельної ділянки від 2008 року, укладеним між ОСОБА_3 та СТОВ «Дружба» в особі генерального директора ОСОБА_4, яка виникла за 2013 рік, відповідачем в судовому засіданні не спростовано. Так, зі статті 1216 Цивільного кодексу України вбачається, що спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Згідно ст. 1218 Цивільного кодексу України, до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 1219 Цивільного кодексу України, не входять до складу спадщини права та обов'язки, що нерозривно пов'язані з особою спадкодавця, зокрема, права та обов'язки особи кредитора або боржника, передбачені статтею 608 цього Кодексу. В ч. 2 статті 608 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язання припиняється смертю кредитора, якщо воно є нерозривно пов'язаним з особою кредитора. Зі статті 515 Цивільного кодексу України вбачається, що заміна кредитора не допускається у зобов'язаннях, нерозривно пов'язаних з особою кредитора, зокрема у зобов'язаннях про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю.
Таким чином, за життя ОСОБА_3, між нею та СТОВ «Дружба» існували цивільно-правові правовідносини, які підтверджуються договором оренди землі, наявним у матеріалах справи. На момент смерті ОСОБА_3, у відповідача по справі перед останньою існувала заборгованість за користування земельною ділянкою, наявність якої він не заперечує.
Зобов'язання за договором оренди земельної ділянки не кваліфікуються як такі, що нерозривно пов'язані з особою кредитора, а тому допускають правонаступництво.?
Позивачі, є спадкоємцями після смерті їх матері - ОСОБА_3, що підтверджується долученими до позову копіями свідоцтв про право на спадщину, а тому, згідно норм чинного законодавства України, останні мають право звернутися до суду з позовними вимогами про стягнення заборгованості за вищевказаним зобов'язанням.
На підставі викладеного, ОСОБА_1 та ОСОБА_2П, вважають, що їх право на заявлені вимоги підтверджено вищенаведеним обґрунтуванням. Що стосується пункту про відсутність в позові розрахунку неустойки, то Цивільний процесуальний кодекс України не передбачає, а тим паче не зобов'язує позивачів надавати будь-які розрахунки на підтвердження обґрунтованості позовних вимог. Тому на задоволені позовних вимог вони наполягають та просять суд стягнути з сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Дружба» на користь ОСОБА_1, ОСОБА_2 суму заборгованості за орендну плату земельної ділянки за 2013 рік в сумі 4984 грн. 00 коп., пеню в сумі 2839 грн. 10 коп., інфляційні витрати в сумі 2373 грн. 00 коп., 3% річних в сумі 175 грн., а всього - 10371 грн. 10 коп., а також судовий збір в сумі 551 грн. 20 коп.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, проте надав суду заперечення, в якому вказано наступне. В провадженні Веселівського районного суду Запорізької області відкрито цивільну справу за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (надалі за текстом - Позивачі) до СТОВ «Дружба» (надалі за текстом - Відповідач) про стягнення заборгованості за користування земельною ділянкою. Однак, Відповідач заперечує проти позовних вимог та вважає їх безпідставними, та такими, що не повинні бути задоволені виходячи з наступного:
1.3 поданих позивачами документів вбачається їх право власності на земельну ділянку, яка зазначена в свідоцтві про право на спадщину.
В свідоцтві немає відомостей про те, що позивачі є спадкоємцями іншого майна (всього обсягу спадщини). Право на отримання орендної плати за час життя спадкодавця є майновим правом, що відрізняється від земельної ділянки, є окремим правом. Отже право на отримання заборгованості з орендної плати за 2013 рік не вбачається з доданого до позову свідоцтва про право на спадщину, в якому зазначено вичерпний перелік майна та майнових прав, на які воно поширюється.
2. Якщо позивачі зможуть довести право на отримання спадщини в частині заборгованості за договором оренди, все одно відсутні підстави для нарахування штрафних санкцій за період з моменту смерті спадкодавця до моменту надання Відповідачу належних доказів прав Позивачів на отримання суми заборгованості Відповідача перед спадкодавцем.
3. В позові порушено ст. 258 ЦК. Строк позовної давності за вимогою нарахованої неустойки складає 1 рік.
4. В позові не міститься розрахунку неустойки.
Вислухавши позивачів, заперечення представника та вивчивши матеріали справи, суд відмічає наступне.
Згідно державного акту на право приватної власності на землю їх матері - ОСОБА_3, на підставі рішення XII сесії XXIII скликання Вербівської сільської ради народних депутатів від 28 грудня 2000 року № 69, передано у приватну власність земельна ділянка площею 8,980 гектарів в межах згідно з планом, яка розташована на території Вербівської сільської ради Нижньосірогозького району для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. У 2008 році ОСОБА_3 уклала договір оренди землі з СТОВ «Дружба» в особі генерального директора ОСОБА_4 (далі Договір). Згідно зазначеного договору ОСОБА_3 (орендодавець) передала у користування СТОВ «Дружба» (орендар) земельну ділянку, площею 8,98 га, строком на 5 (п'ять) років. Відповідно до п.п. 9, 11, 14 Договору орендна плата вноситься орендарем за земельні ділянки приватної власності у формі та в розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки щороку, у грошовій формі - один раз на рік до 10 грудня, а також, у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від несплаченої суми за кожен день прострочення. Так, з листа СТОВ «Дружба» адресованого ОСОБА_3 вбачається, що у орендаря перед орендодавцем виникла заборгованість за Договором, яка станом на 30.12.2013 рік становить 4984 грн. 00 коп. Орендар зобов'язався сплати вказану заборгованість з лютого по липень 2014 року, однак не розрахувався по сьогоднішній день. 09.10.2014 року померла ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії І-КГ №187009. Після її смерті відкрилась спадщина, яка складається, в тому числі із земельної ділянки площею 8,98 га, що знаходиться на території Вербівської сільської ради Нижньосірогозького району Херсонської області. Згідно свідоцтв про право на спадщину за законом, посвідчених державним нотаріусом Новокаховської державної нотаріальної контори ОСОБА_5 09.10.2015 року, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (донькам померлої) належить по 1/2 частині земельної ділянки, яка належала померлій ОСОБА_3 на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії IV-XC № 015472, виданого Вербівською сільською радою Нижньосірогозького району Херсонської області 05.06.2001 року, зареєстрованого в книзі записів державних актів на право приватної власності на землю № 314, кадастровий номер: 6523880500:08:034:0049. Зі ст. 1216 ЦК України вбачається, що спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно статті 1218 ЦК України, до складу спадщини входять всі права та обв'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися в наслідок його смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 1230 ЦК України, до спадкоємця переходить право на відшкодування збитків, завданих спадкодавцеві у договірних зобов'язаннях.
На підставі ч.ч. 1,2 статті 21 Закону України «Про оренду землі», орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати на землю встановлюється за згодою сторін у договорі оренди.?
Згідно зі статтею 24 Закону України «Про орендну плату», орендодавець має право вимагати від орендаря, зокрема, своєчасного внесення орендної плати.
З п. 3 ч. 1 ст. 96 Земельного кодексу України вбачається, що землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Крім того, згідно ч.ч. 1, 3 ст. 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, яке боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
З частини 1 статті 551 ЦК України вбачається, що предметом неустойки може бути грошова сума, рухоме і нерухоме майно.
Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три процент річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Тому, крім вказаної заборгованості в сумі 4984 грн. за оренду земельної ділянки, позивачі мають право на стягнення пені, а тому, сума пені за період з 11.12.2014 року по 15.02.2015 року становить 256 грн.16 коп., де облікова ставка НБУ є 14 %, з 16.02.2015 року по 03.03.2015 року сума пені становить 85 грн.21 коп., за обліковою ставкою НБУ 19,5 %, з 04.03.2015 року по 27.08.2015 року сума пені становить 1450 грн. 14 коп., за обліковою ставкою НБУ 30%, з 28.08.2015 року по 24.09.2015 року сума пені становить 206 грн. 46 коп., за ставкою НБУ 27 %, з 25.09.2015 року по 12.02.2016 року сума пені становить 210 грн.28 коп., за обліковою ставкою НБУ 22%, а всього 2839 грн. 10 коп. (за розрахунком за формулою - сума боргу *(облікова ставка*2) % / кількість днів у році * кількість днів прострочення).
Також, стягненню з відповідача підлягають втрати від інфляції за період прострочення платежу, що становлять 2373 грн.00 коп., із розрахунку за формулою:
4984*(індекс інфляції за відповідні місяці) / 100 % = 2373 грн.00 коп.?
Крім того, стягненню підлягають також 3% річних, за формулою: 3%*4984*428/365 = 175 грн., де 3%*сума боргу*кількість прострочених днів/кількість днів у році.
Оскільки, позивачі, як спадкоємці після смерті їх матері мають право на відшкодування збитків від невиконаного під час її життя зобов'язанням відповідача, тому суд вважає за повні вимоги підлягають задоволенню. Судові витрати слід покласти на відповідача, оскільки із-за провини останнього позивачі змушені звернутися до суду з позовною заявою.
Враховуючи вище викладене, керуючись ст.ст. 21, 24 Закону України «Про оренду землі», ст.ст. 96 Земельного кодексу України, ст.ст. 515, 526, 549, 551, 608, 625, 1216, 1218, 1219, 1230, ЦК України, ст.ст. 208-218 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ
Позов ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Дружба» про стягнення орендної плати за користування земельною ділянкою - задовольнити.
Стягнути з сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Дружба» на користь ОСОБА_1, ОСОБА_2 суму заборгованості за орендну плату земельної ділянки за 2013 рік в сумі 4984 грн. 00 коп., пеню в сумі 2839 грн. 10 коп., інфляційні витрати в сумі 2373 грн. 00 коп., 3% річних в сумі 175 грн., а всього - 10371 грн. 10 коп.
Стягнути з сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Дружба» на користь ОСОБА_1, ОСОБА_2 судові витрати у розмірі 551 грн. 20 коп.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Запорізької області через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10 - денний строк з дня отримання копії рішення.
Суддя
Веселівського районного суду
Запорізької області ОСОБА_6
29.03.2016
Суд | Веселівський районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 29.03.2016 |
Оприлюднено | 08.07.2016 |
Номер документу | 58781120 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Веселівський районний суд Запорізької області
Калабухова О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні