Рішення
від 07.07.2016 по справі 924/486/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"07" липня 2016 р.Справа № 924/486/16

Господарський суд Хмельницької області у складі:

суддя Гладюк Ю. В., розглянувши матеріали справи

за позовом керівника Старокостянтинівської місцевої прокуратури, м. Старокостянтинів в інтересах держави в особі Старосинявської селищної ради, смт. Стара Синява

до товариства з обмеженою відповідальністю "Корпорація "Таурус", Київська обл. м.Вишгород

про розірвання договорів оренди земель промисловості

Представники сторін:

від позивача - не з'явився

від відповідача - не з'явився

від прокуратури - ОСОБА_1 прокурор відділу

встановив:

Прокурор у позовній заяві просить суд:

- розірвати договір оренди земельної ділянки промисловості від 26.04.2007р. укладений між Старосинявською селищною радою та товариством з обмеженою відповідальністю "Корпорація "Таурус" в особі генерального директора ОСОБА_2 за кадастровим номером 6824455100:01:015:0013, загальною площею 1,35 га, яка знаходиться в межах населеного пункту смт. Стара Синява Старосинявської селищної ради по вул. Заводській, 28а;

- розірвати договір оренди земельної ділянки промисловості від 26.04.2007р. укладений між Старосинявською селищною радою та товариством з обмеженою відповідальністю "Корпорація "Таурус" в особі генерального директора ОСОБА_2 за кадастровим номером 6824455100:01:015:0012, загальною площею 11,56 га, яка знаходиться в межах населеного пункту смт. Стара Синява Старосинявської селищної ради по вул. Заводській, 28а.

Обгрунтовуючи позов, прокурор зазначає, що між сторонами укладено два договори оренди земель промисловості для будівництва комплексу по переробці цукрового буряка та ріпаку, площею 1, 35 га. та 11, 56 га., за адресою смт. Стара Синява, вул. Заводська, 28 а. Земельні ділянки передані в оренду по актах прийому - передачі.

За даними договорами орендна плата повинна вноситись орендарем щомісячно до бюджету ради в розмірах 13 500грн. в рік та 115 600 грн. в рік.

Починаючи з 2007 року по теперішній час відповідач систематично не сплачує орендну плату, що порушує умови договору та норми Земельного кодексу України (ст. 96).

За ст. 141 ЗК України, ст. ст. 31, 32 ЗУ „Про оренду земліВ» та п. 35 договорів підставою до розірвання договорів є систематична несплата орендної плати.

Представник прокуратури в судовому засіданні позов підтримав, наполягав на його задоволенні.

Представник позивача в судове засідання не з'явився. 4 квітня 2016 року на адресу суду надійшло клопотання позивача про розгляд справи за відсутності свого представника, де також зазначено, що позивач позов підтримує.

Відповідач свого представника в судове засідання не направив, письмового відзиву на позов не подав. Повідомляючи відповідача про розгляд справи судом, йому направлено ухвали про порушення провадження у справі та про відкладення розгляду справи за адресою, зазначеною у позові. Ухвала про порушення провадження у справі отримана відповідачем, про що свідчить підпис представника відповідача на поштовому повідомлення про отримання. Ухвала суду про відкладення розгляду справи повернута поштою.

Суд виходить з того, що відповідач належним чином повідомлений про розгляд справи судом, оскільки зазначена в позові адреса відповідача, в силу витягу з ЄДРЮОФОПГФ, зробленого судом відповідно ЗУ „Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формуваньВ» є реєстраційною, повідомлення за якою є належним повідомленням про час і місце судового розгляду справи.

Належність повідомлення в такий спосіб підтверджується правовою позицією, викладеною у п. 3.9.1. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26 грудня 2011 року № 18, де вказано, що в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

За таких обставин, суд, в силу ст. 75 ГПК України розглядає справу за наявними матеріалами.

З матеріалів справи вбачається.

26 квітня 2007 року між сторонами (орендодавець - позивач, орендар - відповідач) укладено договір оренди землі, в силу якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку - землі промисловості для будівництва комплексу по переробці цукрового буряка та ріпаку, яка знаходиться на території Старосинявської селищної ради в населеному пункті смт. Стара Синява, вул. Заводська, 28а.

Об'єкт оренди - земельна ділянка, площею 1, 35 га (п. 2). Договір укладено на 49 років (п. 8). Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі в розмірі 13 500 грн. в рік (п. 9). Орендна плата вноситься орендарем щомісячно у грошовій формі 1 125 грн. в місяць (п.11).

Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:

- взаємною згодою сторін;

- рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом (п. 35).

Договір підписано обома сторонами та скріплено їх печатками.

Про фактичну передачу землі в оренду свідчить підписаний обома сторонами акт прийому передачі від 27.04.2007 року.

26 квітня 2007 року між сторонами укладено також договір оренди землі, яким орендодавець (позивач) надає, а орендар (відповідач) приймає в строкове платне користування земельну ділянку - землі промисловості для будівництва комплексу по переробці цукрового буряка та ріпаку, яка знаходиться на території Старосинявської селищної ради в населеному пункті смт. Стара Синява, вул. Заводська, 28а.

В оренду передається земельна ділянка площею 11, 56 га. (п. 2). Договір укладено на 49 років (п. 8). Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 115 600 грн. в рік. (п. 9). Орендна плата вноситься щомісячно у грошовій формі в розмірі 9 633, 33 грн. в місяць (п. 11).

Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:

- взаємною згодою сторін;

- рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом (п. 35).

Договір підписаний обома сторонами та скріплений їх печатками.

Фактична передача землі в оренду підтверджується актом прийому - передачі від 27.04.2007 року.

До справи також надано:

- лист Старосинявської селищної ради, адресований начальнику Старокостянтинівської місцевої прокуратури від 5 квітня 2016 року, де зазначено - з 2007 року на рахунки Старосинявської селищної ради грошові кошти за оренду землі у смт. Стара Синява, вул. Заводська, 28а ТОВ „Корпорація „ТаурусВ» не надходили. Старосинявською селищною радою були направлені листи до Красилівської ОДПІ Старосинявського відділення відповідно до яких ТОВ „Корпорація „ТаурусВ» на обліку в Старосинявському відділенні Красиліввської ОДПІ не перебуває та орендну плату за земельні ділянки не сплачує;

- лист позивача, адресований Старокостянтинівській міській прокуратурі від 29 квітня 2016 року де вказано - Старосинявська селрада повідомляє, що інформація про повернення земельних ділянок площею 1. 35 га і 11, 56 га., що розташовані в смт. Стара Синява по вул. Заводській, 28а, які перебувають в користуванні відповідача відсутня. Працівниками селищної ради акти про повернення землі не складались;

- лист Красилівської ОДПІ від 14 квітня 2016 року, адресований Старокостянтинівській місцевій прокуратурі де вказано, що відповідач сплатив орендну плату за землю 20 грудня 2007 року в сумі 21 517 грн. та 22 липня 2008 року в розмірі 15 000 грн.;

- лист Красилівської ОДПІ від 12 квітня 2016 року, адресований прокуратурі, де зазначено - відповідач не перебуває на обліку в Старосинявському відділенні Красилівської ОДПІ. До листа додано розрахунок заборгованості по сплаті орендної плати;

- лист Красилівської ОДПІ від 4 квітня 2016 року, адресований прокуратурі, де зазначено - платник, який уклав договір оренди земельної ділянки зв старосинявською селрадою, незалежно від його юридичної адреси зобов'язаний стати на облік за місцем розташування земельної ділянки, а саме як платник окремих видів податків в Старосинявському відділенні Красилівської ОДПІ;

- лист Вишгородської ОДПІ, адресований начальнику Старокостянтинівського ВП ГУНП в Хмельницькій області, де зазначено - ТОВ „Корпорація „ТаурусВ» перебуває на обліку у Вишгородській ОДПІ як платник за основним місцем обліку. Відповідач не сплачував орендну плату за земельні ділянки 1. 35 га і 11, 56 га, за адресою смт. Стара Синява, оскільки у підприємства відсутній об'єкт оподаткування у Вишгородському районі.

Заслухавши доводи прокурора, дослідивши матеріали справи та давши їм оцінку в сукупності, судом враховується таке.

Згідно ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Правовідносини, які виникли між сторонами за своїм характером являються господарськими, виходячи зі змісту ст.ст. 173, 174 ГК України, як такі, що виникли з господарських договорів, і відповідно до ст. 1 Господарського кодексу України є предметом його регулювання.

Відповідно до ч.2 ст. 175 Господарського кодексу України майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

Відносини у сфері оренди землі регулюються також спеціальними нормами, які містяться в Законі України „Про оренду земліВ» .

Відповідно до ст. 1 зазначеного Закону оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Об'єктами оренди є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності (ст. 3 Закону).

У відповідності із ст. 173 Господарського кодексу, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші , надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Згідно ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

У відповідності із ст. 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.

Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Уклавши договори оренди землі сторони погодили умови, обов'язкові для виконання.

Факт отримання відповідачем в оренду землі підтверджується актами прийому - передачі.

Обов'язок сплати оренди виникає у відповідача щомісячно ( п. 11 договорів). Як вбачається з матеріалів справи (лист позивача № 421 від 05.04.2016 року, лист Красилівської ОДПІ від 14.04.2016 року, розрахунок боргу) починаючи з 2007 року відповідач сплатив орендну плату частково на суму 21 517 грн. в 2007 році і 15 000 грн. в 2008 році. Сума в 1 103 867 грн. взагалі не оплачена. Докази оплати у справі відсутні.

За ст. 13 ЗУ „Про оренду земліВ» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі (ст. 21).

Згідно ст. 526 ЦК України зобов'язання повинні виконуватись належним чином і в установлений строк. Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України одностороння відмова від виконання зобов'язання і одностороння зміна умов договору не допускається.

Згідно ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Отже, відсутність доказів оплати оренди у визначені договором терміни свідчить про наявність заборгованості, розмір якої підтверджується розрахунком і дорівнює 1 103 867 грн. грн.

Обов'язок своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату встановлений ч. 3 ст.285 ГК України, ст. 13 Закону України „Про оренду майнаВ» , та визначений п. 9, 11 договорів оренди.

Як підтверджується матеріалами справи у відповідача наявна заборгованість по сплаті орендної плати в період з 2007 до 2016 років. (докази повернення майна відсутні; в силу листа від 29 квітня 16 р. працівники ради актів повернення майна не складали).

Відповідно до ст. 651 Цивільного кодексу України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлений договором або законом.

Згідно ст. 32 Закону України „Про оренду земліВ» на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

Згідно п. 35 договорів дія договорів припиняється шляхом їх розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

Факт порушення (невиконання) відповідачем умов договору підтверджується наявними матеріалами та полягає у несплаті в зазначені у договорі строки орендних платежів. Згідно ст. 15 ЗУ „Про оренду земліВ» орендна плата є однією з істотних умов договору, це основний економічний результат на який розраховує орендодавець, тому неотримання орендодавцем орендної плати у встановленому договором порядку та розмірі є істотним порушенням умов договору, оскільки внаслідок цього орендодавець значною мірою позбавляється того, на що він розраховував при укладенні договору.

Отже, невиконання відповідачем умов договорів щодо внесення орендних платежів (і враховуючи тривалість періоду) є достатньою підставою для задоволення позову про розірвання договорів.

Судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 82, 84 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Розірвати договір оренди земельної ділянки промисловості від 26.04.2007р. укладений між Старосинявською селищною радою та товариством з обмеженою відповідальністю "Корпорація "Таурус" в особі генерального директора ОСОБА_2 за кадастровим номером 6824455100:01:015:0013, загальною площею 1,35 га, яка знаходиться в межах населеного пункту смт. Стара Синява Старосинявської селищної ради по вул. Заводській, 28а.

Розірвати договір оренди земельної ділянки промисловості від 26.04.2007р. укладений між Старосинявською селищною радою та товариством з обмеженою відповідальністю "Корпорація "Таурус" в особі генерального директора ОСОБА_2 за кадастровим номером 6824455100:01:015:0012, загальною площею 11,56 га, яка знаходиться в межах населеного пункту смт. Стара Синява Старосинявської селищної ради по вул. Заводській, 28а.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю „Корпорація „ТаурусВ» (Київська область, м. Вишгород, пр. Мазепи, 8, код 34586964) на користь прокуратури Хмельницької області (код 02911102, р / р 35218028002814, банк ДКСУ, м.Київ, МФО 820172, код класифікації 2800) 2 756 грн. (дві тисячі сімсот п'ятдесят шість грн. 00 коп.) судового збору.

Суддя Ю.В. Гладюк

Віддрук. 4 прим. :

1 - до справи,

2 - позивачу (31400, смт. Стара Синява, вул. І. Франка, 8)

3 - відповідачу (07300, Київська область, м. Вишгород, пр. Мазепи, 8).

4 - прокуратурі

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення07.07.2016
Оприлюднено14.07.2016
Номер документу58873522
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —924/486/16

Рішення від 07.07.2016

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладюк Ю. В.

Ухвала від 16.06.2016

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладюк Ю. В.

Ухвала від 06.06.2016

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладюк Ю. В.

Ухвала від 01.06.2016

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладюк Ю. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні