Справа № 500/4374/15-ц
Провадження № 2/500/1666/16
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 червня 2016 року Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області в складі:
головуючого судді - Присакар О.Я.,
при секретарі - Сирбу Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ізмаїлі справу за позовом ОСОБА_1 до сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу «Болградська Нива» про розірвання договору оренди, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовними вимогами, які заявою від 30.06.2016 року уточнив та просить розірвати договір оренди земельної ділянки від 01.01.2011 року, укладений між сільськогосподарським обслуговуючим кооперативом «Болградська Нива» та ОСОБА_1, мотивуючи тим, що 01.01.2011 року між позивачем та СОК «Болградська Нива» був укладений договір земельної ділянки, зазначений договір оренди пройшов державну реєстрацію у встановленому законодавством порядку. За перший рік користування землею орендар сплатив орендну плату не в повному обсязі, мотивуючи це тим, що тільки розпочав господарську діяльність, в подальшому орендна плата взагалі не сплачувалась. Оскільки для орендодавця єдиний економічний зміст від укладеного договору є отримання орендної плати, зважаючи на те, що орендна плата не сплачувалась, було запропоновано орендареві підписати угоду про розірвання договору оренди земельної ділянки, однак пропозиція не була підтримана відповідачем. У зв'язку із тим, що орендар систематично не сплачує орендної плати, у позивача є всі підстави для одностороннього розірвання договору оренди земельної ділянки за рішенням суду.
В судове засідання представник позивача не з'явився, про розгляд справи був повідомлений належним чином, надав до суду заяву, якою позовні вимоги підтримує та наполягає на їх задоволенні.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про місце та час розгляду справи був повідомлений належним чином, надав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність, проти задоволення позовних вимог не заперечує.
Відповідно до ч. 2 ст. 197 ЦПК України, у зв'язку з неявкою в судове засідання осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
В судовому засіданні було встановлено, що ОСОБА_1 належить земельна ділянка площею 4,33 га, яка розташована на території Кирничанської сільської ради Ізмаїльського району Одеської області, передана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ОД № 026672, виданого 14.08.2003 року Ізмаїльської райдержадміністрацією, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю за № 10-07-630.
01.01.2011 року між ОСОБА_1 та сільськогосподарським обслуговуючим кооперативом «Болградська Нива» був укладений договір оренди земельної ділянки, договір був зареєстрований у відділі Держкомзему в Ізмаїльському районі Одеської області про що в Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинений запис № 512208264000191 від 16.05.2011 року.
Правовідносини, що виникли між сторонами, врегульовані нормами Цивільного кодексу України щодо загальних положень про договір, Земельного кодексу України, а також Законом України «Про оренду землі».
Відповідно до ч. 1 ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації (ст.18 Закону).
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Спір між сторонами виник з приводу порушення істотних умов договору, зокрема щодо систематичної несплати орендарем орендної плати.
Відповідно до частин першої та другої статті 792 ЦК України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Пунктами 4.1 та 4.3 договору оренди земельної ділянки від 01.01.2011 року, передбачено, що орендна плата за земельну ділянку проводиться «орендарем» у натуральній формі й у розмірі: 100 кг зернових одиниць за 1 га один раз у рік, а по закінченню 7 років і на весь термін дії договору в натуральній формі й у розмірі: 500 кг зернових одиниць за 1 га один раз у рік не пізніше 15 числа наступного за звітним роком місяця. Початок внесення орендної плати визначається датою державної реєстрації договору оренди.
Відповідно до ч. 3 ст. 31 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
Згідно із ст. 32 Закону України «Про оренду землі» на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Відповідно до частини першої статті 24 вказаного вище Закону орендодавець, зокрема, має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Відповідно до ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Відповідно до п. «д» ст. 141 Земельного кодексу України однією з підстав для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати.
Враховуючи, що орендарем систематично не сплачувалась орендна плата за користування земельною ділянкою, суд приходить до висновку про розірвання договору оренди земельної ділянки від 01.01.2011 року.
Керуючись ст.ст.10, 60,213-215 ЦПК України, ст. ст. 638, 651, 792 ЦК України, п. «д» ст. 141 ЗК України, ст. ст. 1, 13- 15, 18, 21, 22, 24, 25,31,32 Закону України «Про оренду землі», суд ,-
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу «Болградська Нива» про розірвання договору оренди - задовольнити.
Розірвати договір оренди земельної ділянки від 01.01.2011 року, укладений між ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) та сільськогосподарським обслуговуючим кооперативом «Болградська Нива» (код ЄДРПОУ 31786630), зареєстрований відділом Держкомзему в Ізмаїльському районі Одеської області за № 512208264000191 від 16.05.2011 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: ОСОБА_2
Суд | Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 30.06.2016 |
Оприлюднено | 15.07.2016 |
Номер документу | 58907412 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області
Присакар О. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні