Чортківський районний суд Тернопільської області
У Х В А Л А
13 липня 2016 року Справа № 608/1176/16-к
Номер провадження1-кс/608/262/2016
Слідчий суддя Чортківського районного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , з участю секретаря ОСОБА_2
та сторони кримінального провадження: слідчого ОСОБА_3 ,
розглянувши в залі судового засідання в місті Чорткові клопотання слідчого СВ Чортківського відділу поліції ГУНП в Тернопільській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_4 про проведення огляду в кримінальному провадженні № 12016210190000319 від 9 липня 2016 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 310 Кримінального кодексу України, -
В С Т А Н О В И В:
Слідчий СВ Чортківського ВП ГУНП в Тернопільській області старший лейтенант поліції ОСОБА_4 за погодженням із прокурором Чортківської місцевої прокуратури ОСОБА_5 звернувся в суд з клопотанням, в якому вказав, що 8 липня 2016 року від працівників ДІМ Чортківського ВП ГУНП в Тернопільській області надійшов рапорт про те, що в ході проведення операції «Мак 2016» на земельній ділянці, що в АДРЕСА_1 біля будинку ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка знаходиться в її користуванні, виявлено незаконний посів рослин ззовні схожих на рослини снотворного маку.
Відомості по даному факту внесено до ЄРДР за № 12016210190000319 від 9 липня 2016 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 310 Кримінального кодексу України.
На даний час виникла необхідність у проведенні огляду земельної ділянки ОСОБА_6 з метою виявлення рослин маку снотворного, що будуь виступати у кримінальному провадженні як речовий доказ.
В судовому засіданні слідчий ОСОБА_3 клопотання підтримує, просить його задовольнити та винести ухвалу про проведення огляду.
Вислухавши слідчого, вивчивши документи, якими слідчий обґрунтовує своє клопотання, вважаю, що в задоволенні клопотання слід відмовити з наступних підстав.
Згідно ст. 2 Кримінального процесуального кодексу України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Згідно ст. 8 Кримінального процесуального кодексу України кримінальне провадження здійснюється з додержанням принципу верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Принцип верховенства права у кримінальному провадженні застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до вимог ст. 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров`я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
Така позиція Європейського суду з прав людини сформульована в рішеннях «Ратушна проти України», «Поліщук проти України», «Васильчук проти України», «Головань проти України», «Смирнов проти Росії».
Зокрема, в пункті 72 рішення Європейського суду з прав людини суд нагадує, що коли держави вважають за необхідне вдаватися до таких заходів, як обшуки житлових приміщень, з метою отримання доказів факту вчинення правопорушень, Суд буде оцінювати, чи були підстави, наведені для виправдання таких заходів, відповідними та чи було дотримано принцип пропорційності. Суд також буде вивчати наявність у національному законодавстві ефективних гарантій від зловживань та свавілля та перевіряти, як ці гарантії працюють в окремому випадку, який розглядається. Критерії, які слід брати до уваги в цьому контексті (але не обмежуватись ними), - це спосіб та обставини, за яких було ухвалено постанову про проведення обшуку, інші докази, доступні на той час, а також зміст та обсяг постанови. При цьому особлива увага має приділятись гарантіям, застосованим з метою обмежити розумними рамками вплив цього заходу (див. вищезазначене рішення у справі «Бак проти Німеччини» (Buck у. Germany), пункти 44-45).
Стаття 30 Конституції України гарантує кожному недоторканність житла чи іншого володіння особи. Так, згідно із цією статтею не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 234 Кримінального процесуального кодексу України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
У відповідності з вимогами ч. 5 ст. 234 вищезазначеного Кодексу слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про обшук, якщо прокурор, слідчий не доведе наявність достатніх підстав вважати, що було вчинено кримінальне правопорушення; відшукувані речі і документи мають значення для досудового розслідування; відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах можуть бути доказами під час судового розгляду; відшукуванні речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи.
Згідно ст. 237 Кримінального процесуального кодексу України з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення слідчий, прокурорпроводять огляд місцевості, приміщення, речей та документів. Огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами цього Кодексу, передбаченими для обшуку житла чи іншого володіння особи.
В клопотанні слідчий просить надати дозвіл на проведення огляду земельної ділянки, яка розташована в АДРЕСА_1 і належить ОСОБА_6 .
Згідно довідки № 10-1917-99.3-660/2-16 від 11 липня.2016 року, виданої відділом Держгеокадастру у Чортківському районі Тернопільської області, яка додана до матеріалів клопотання, в користуванні ОСОБА_6 знаходиться земельна ділянка за адресою АДРЕСА_2 , згідно програми «Реєстрації земельних ділянок та держактів» на території Чортківського району Тернопільської області, площею 0,1136 га за кадастровим номером 6125588000:03:001:0559.
Проте в цій довідці відсутня точна адреса земельної ділянки, яка знаходиться в користуванні ОСОБА_6 .. Інших даних, які би підтверджували наявність в користуванні ОСОБА_6 земельної ділянки по АДРЕСА_1 , в матеріалах клопотання не має.
В клопотанні слідчий посилається на рапорт дільничного інспекора Чортківського ВП ГУНП в Тернопільській області. як на одну з підстав проведення огляду земельної ділянки.
Однак, такий рапорт не може бути прийнятий до уваги, оскільки відповідно до п. 2.2.9 Інструкції з діловодства в системі Міністерства внутрішніх справ України, затвердженої наказом МВС України від 23 серпня 2012 року № 747, рапорт відноситься до внутрішніх документів МВС України.
Згідно витягу з ЄРДР № 12016210190000319 від 9 липня 2016 року працівниками поліції під час проведення профілактичних заходів в рамках операції "Мак" було виявлено незаконний посів снодійного маку на території домогоподарства громадянки ОСОБА_7 в одному з сіл Чортківського району.
За таких обставин слідчий суддя не знаходить підстав задоволити клопотання слідчого про проведення огляду, так як слідчим належними доказами не доведено, що земельна ділянка ОСОБА_6 знаходиться саме по АДРЕСА_1 і на цій земельній ділянці є посів рослин схожих на рослини снотворного маку.
З врахуванням наведеного, керуючись ст.ст. 234, 235, 372 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий суддя, -
УХВАЛИВ:
Відмовити в задоволенні клопотання слідчого СВ Чортківського відділу поліції ГУНП в Тернопільській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_4 про проведення огляду земельної ділянки, яка належить ОСОБА_6 та розташована в АДРЕСА_1 .
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження.
Слідчий суддя: ОСОБА_1
Суд | Чортківський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 13.07.2016 |
Оприлюднено | 14.03.2023 |
Номер документу | 58917759 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Чортківський районний суд Тернопільської області
Парфенюк В. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні