Справа № 569/4162/16-ц
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 червня 2016 року Рівненський міський суд Рівненської області
в особі судді Музичук Н.Ю.
при секретарі Довбенко Г.В.
за участю позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Рівне цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 про визначення частки у праві приватної спільної сумісної на земельну ділянку,
ВСТАНОВИВ:
В квітні 2016 року позивач звернулась до суду з вищевказаним позовом, мотивуючи його тим, що їй на праві спільної сумісної власності належить земельна ділянка площею 0,1037 га по вул. Петра Могили № 15 в м. Рівне. Всі співвласники земельної ділянки живуть в одному будинку № 15 по вул.Петра Могили в м. Рівне. Дана земельна ділянка має цільове призначення: для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд. Право власності на земельну ділянку підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку серії РВ № 005140, який виданий на ім'я ОСОБА_7, та зареєстрований за № 3058 від 21 липня 2003 року. Відповідачі, а також ОСОБА_8, зазначені в даному державному акті у списку співвласників земельної ділянки без визначення часток. 20 Вересня 1986 року позивач уклала шлюб з ОСОБА_7, який зареєстрований у відділі ЗАГС м. Рівне. 23 Жовтня 2015 року її чоловік ОСОБА_7 помер, після смерті якого відкрилась спадщина, для спадкоємців першої черги, відповідно до ст. 1261 ЦК України, її, як дружини, та сина - ОСОБА_2. Спадщину вони прийняли своєчасно, шляхом звернення з відповідними заявами до нотаріуса. Для оформлення спадщини на частку померлого необхідно визначити розмір цієї частки.
Відповідно до ст.ст. 370, 372 ЦК України у разі виділу чи поділу майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними. Оскільки частка спадкодавця ОСОБА_7 не визначена, його спадкоємці не мають можливості оформити свідоцтво про право на спадщину та розпорядитись своїм майном. Тому вони були змушені звернутися до суду.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю, дала пояснення по суті заявленої позовної вимоги. В тому числі пояснила, що будь-яких угод між співвласниками чи рішень судів про відступлення від рівності часток в праві спільної сумісної власності на земельну ділянку не існує. Просила суд задовольнити позовну вимогу.
Відповідачі, будучи повідомленими про час і місце розгляду цивільної справи у встановленому порядку, в судове засідання не з'явились, попередньо подали через канцелярію суду письмову заяву про розгляд справи у їх відсутність, зазначили, що позов визнають та просять його задовольнити.
Згідно ч. 2 ст. 158 ЦПК України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Врахувавши пояснення, думки та позиції сторін, викладені у поданих до суду письмових заявах, дослідивши письмові докази в справі та надавши їм належну правову оцінку, суд дійшов такого висновку.
Відповідно до частини 1 статті 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно ч.1 ст.11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу , в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Судом встановлено, що 23 жовтня 2015 року в м. Рівне, Рівненської області помер ОСОБА_7, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії І-ГЮ від 23 жовтня 2015 року.
Після смерті ОСОБА_7 відкрилась спадщина на належне йому майно, в тому числі й на частку земельної ділянки площею 0,1037 га по вул. Петра Могили № 15 в м. Рівне. Всі співвласники земельної ділянки живуть в одному будинку № 15 по вул. Петра Могили в м. Рівне. Дана земельна ділянка має цільове призначення: для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, має кадастровий номер 5610100000:01:025:0019. Право власності спадкодавця на частку земельної ділянки підтверджується дослідженим в судовому засіданні Державним актом на право власності на земельну ділянку серії РВ № 005140, який виданий на ім'я ОСОБА_7, та зареєстрований за № 3058 від 21 липня 2003 року.
Відповідно до ст. 1269 Цивільного кодексу України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Згідно з ст. 1216 ЦК України , спадкування є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців)
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок йото смерті.
За нормами ч. 1 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи.
Згідно з вимогами ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив та батьки.
Відповідно позивач, як спадкоємець першої черги, що підтверджується штампом в паспорті позивача про реєстрацію шлюбу відділом ЗАГС м. Рівне 20.09.1986 року із ОСОБА_7, має право вимоги щодо визначення спадкової частки ОСОБА_7 в спільній сумісній власності на землю в судовому порядку.
Частинами 1,2 ст.370 ЦК України передбачено, що співвласники мають право на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній сумісній власності. У разі виділу частки із майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки кожного із співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними, законом або рішенням суду.
Згідно положень ст. 372 ЦК України, майно, що є у спільній сумісній власності, може бути поділене між співвласниками за домовленістю між ними. У разі поділу майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними або законом. За рішенням суду частка співвласника може бути збільшена або зменшена з урахуванням обставин, які мають істотне значення.
Аналізуючи зібрані по справі докази та встановлені обставини в їх сукупності, суд вважає, що позивачка та син спадкодавця, будучи спадкоємцями за законом, з незалежних від них підстав позбавлені можливості оформити право власності в нотаріальному порядку на спадкове майно, оскільки спадкова частка в праві спільної сумісної власності на земельну ділянку не визначена.
Належність спадкодавцю на праві спільної сумісної власності в складі шести співвласників /всі відповідачі та ОСОБА_8, померла02.03.2013 року/ на земельну ділянку площею 0,1037 га, розташовану по вул. Петра Могили, 15 у м. Рівне для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер 5610100000:01:025:0019, документально підтверджено. Обставин, які мають істотне значення, та можуть бути підставою для визначення нерівності часток у праві власності, а рівно нотаріально посвідчених угод співвласників або рішень чсудів з цього приводу, не встановлено.
За таких обставин, суд вважає обґрунтованими, доведеними, такими, що підлягають до задоволення вимоги ОСОБА_1, шляхом визначення частки спадкодавця ОСОБА_7, померлого 23 жовтня 2015 року в місті Рівне, у праві спільної сумісної власності на земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер 5610100000:01:025:0019, площею 0,1037 га, розташовану по вулиці Петра Могили,15 в місті Рівне, яка становить 1/6 частину вказаної земельної ділянки.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 10,11,57-60, 208, 209,212-215,218,223,292,294 ЦПК України, суд -
в и р і ш и в:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визначити частку спадкодавця ОСОБА_7, померлого 23 жовтня 2015 року в місті Рівне, у праві спільної сумісної власності на земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер 5610100000:01:025:0019, площею 0,1037 га, розташовану по вулиці Петра Могили,15 в місті Рівне, яка становить 1/6 частину вказаної земельної ділянки.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Рівненської області через Рівненський міський суд поданням апеляційної скарги в десятиденний строк з дня проголошення рішення, а для осіб, якій брали участь але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення - протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Рівненського міського суду Н.Ю.Музичук
Суд | Рівненський міський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 09.06.2016 |
Оприлюднено | 19.07.2016 |
Номер документу | 58943111 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Рівненський міський суд Рівненської області
Музичук Н.Ю. Н. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні