Провадження № 2/235/923/16
Справа № 235/1631/16-ц
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 липня 2016 року м. Покровськ
Красноармійський міськрайонний суд Донецької області
у складі: головуючого - судді Назаренко Г.В.
при секретарі Іванченко І.О.
за участю представників позивачки ОСОБА_1, ОСОБА_2
представників відповідача ОСОБА_3, ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_5 до Приватного акціонерного товариства "Агро Ресурс" про розірвання договору оренди землі та зобов'язання повернути земельну ділянку, -
ВСТАНОВИВ:
В березні 2016 року ОСОБА_5 звернулась до суду з позовом до року ОСОБА_6 звернувся до суду з позовом до Приватного акціонерного товариства "Агро Ресурс" (далі - ПАТ "Агро Ресурс") про розірвання договору оренди землі та зобов'язання повернути земельну ділянку. В обгрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що є власником земельної ділянки загальною площею 7,900 га з кадастровим № 1422782300:02:000:1297, яка розташована на території Красненської сільської ради Красноармійського району Донецької області, з цільовим призначенням - для ведення товарного сільського господарського виробництва, що належить їй на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 18301, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010716000053. 28 липня 2008 року між нею та Закритим акціонерним товариством "Агроресурс" був укладений договір оренди землі, зареєстрований в Красноармійському районному відділенні Донецької регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Держаному комітеті України по земельних ресурсах" 28 липня 2008 року № 040816000294, відповідно до пунктів 1, 2 якого позивач надав, а відповідач прийняв у строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 7,900 га з кадастровим номером 1422782300:02:000:1297, що належить позивачці, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на строк 9 років. Земельна ділянка була передана відповідачу 1 серпня 2008 року згідно акту приймання-передачі земельної ділянки. В порушення вимог ст.24 Закону України "Про оренду землі", ст.22 ЗК України та п.28 договору оренди землі відповідач за весь період користування земельною ділянкою не виконав і не надав орендодавцю проект землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь. Позивачка вважає, що відповідачем не дотримується порядок сівозміни на земельній ділянці, що передана йому в користування, що призводить до зниження якісних характеристик ґрунту і є порушенням умов договору оренди землі. Орендарем кожного року проводяться весняно-польові роботи на ділянці та вирощуються різні види культур, які виснажують землю. Чергування сільськогосподарських культур і парів відповідачем не здійснюється, а отже земля виснажується, проте на наступний рік знову використовується для вирощування культур. Така сільськогосподарська діяльність орендаря приводить до зниження родючості землі. Вона зверталась до орендаря з приводу нераціонального використання земельної ділянки а виснаження ґрунтів, однак відповідач продовжує використовувати землю в такому ж режимі. Враховуючи те, що протиправна поведінка відповідача загрожує збереженню стану орендованої земельної ділянки, позичка вважає, що договір оренди землі має бути розірваний на підставі п.п.28, 38 договору та ст.ст.24, 25 Закону України "Про оренду землі".
Вона є людиною похилого віку і останнім часом має проблеми із серцем, постійно хворіє. Розмір і порядок внесення орендної плати її не влаштовує, оскільки для лікування потрібні значні кошти. Наприкінці серпня 2015 оку вона захворіла та перебувала на стаціонарному лікуванні. Оскільки для лікування були необхідні кошти вона звернулась до орендаря з приводу виплати орендної плати, надала копію медичної довідки з медичного пункту, але відповідач здійснив виплату орендної плати із затримкою - в грудні 2015 року та лише за сприянням сусідів, які безпосередньо зустрілись та провели переговори з керівництвом відповідача. Таким чином внаслідок тяжкої обставини позивач вимагає розірвати договір оренди землі, оскільки продовження дії договору порушує її права та інтереси та може призвести до суттєвого погіршення її стану здоров'я.
Пунктом 11 договору оренди землі передбачено, що орендна плата вноситься один раз на рік - до 15 листопада. За 2015 рік орендна плата позивачем отримана лише в кінці грудня 2015 року, тобто з простроченням її сплати. Несвоєчасне внесення орендної плати призводить до знецінення цих коштів, оскільки за період затримки змінився курс національної валюти, збільшилась інфляція, тобто вона втрачає кошти, оскільки орендна плата вноситься у гривні.
19 жовтня 2015 року вона звернулась до ПрАТ "Агро Ресурс" із заявою про розірвання договору оренди землі від 28 липня 2008 року у зв'язку з несвоєчасною сплатою орендної плати, також просила не проводити ніяких робіт на її земельній ділянці. У відповіді від 18.11.2015р. вих. № 139 орендар повідомив її, що підстав для припинення весняно-польових робіт немає, проте жодних пояснень з приводу несвоєчасної сплати орендної плати не надав, взагалі проігнорував це питання.
В грудні 2015 року нею у присутності свідків було складено акт про порушення умов договору оренди землі від 28 липня 2008 року та зафіксовано факт несвоєчасної сплати орендарем орендної плати за договором. Таким чином, невиконання орендарем обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 Закону України "Про оренду землі", за думкою позивачки, є підставою для розірвання договору оренди землі в судовому порядку.
Відповідно до п.38 договору оренди землі дія договору припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотне перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом. В даному випадку підставами для розірвання договору оренди землі є незбереження орендарем родючості ґрунтів, недотримання сівозміни та чергування культур на ділянці, виснаження землі, а також несвоєчасне внесення орендної плати за договором.
На підставі наведеного позивачка просить розірвати договір оренди землі від 28 липня 2008 року, укладений між нею та ПАТ "Агро ресурс", скасувати його державну реєстрацію та зобов'язати відповідача повернути їй земельну ділянку загальною площею 7,900 га з кадастровим № 1422782300:02:000:1297, яка розташована на території Красненської сільської ради Красноармійського району Донецької області.
Позивачка в судове засідання не з'явилась, надала заяву, в якій підтримала позовні вимоги, просила справу розглянути за її відсутності.
В судовому засіданні представники позивачки ОСОБА_1, ОСОБА_2 підтримали позовні вимоги і суду пояснили, що орендну плату за землю позивачка отримала в середині грудня 2015 року. Першу заяву про розірвання договору оренди землі була подана ОСОБА_5 16 жовтня 2015 року, і тільки через 1-1,5 місяці їй було надано відповідь про відмову в розірванні договору. Доказами зниження родючості земельної ділянки є їх візуальне спостереження, оскільки останні 7 років земля постійно засівається, під парою не знаходиться.
Представники відповідача ОСОБА_3, ОСОБА_4 позовні вимоги не визнали і суду пояснили, що позивачка жодного разу з моменту підписання договору не зверталась до ПрАТ "Агро Ресурс" щодо порушення порядку сівозміни на земельній ділянці. Також твердження позивача, що відповідач не дотримується порядку сівозміни на земельній ділянці позивача, виснаження землі та зниження родючості є хибним та не підтверджується жодним доказом. Вирощування сільськогосподарських культур робиться згідно Проекту землеустрою еколого- економічного обгрунтування сівозмін і впорядкування угідь на земельних ділянках ПрАТ "Агро Ресурс" на території Красненської сільської ради Красноармійського району Донецької області, розробленого ДП "Донецький науково-дослідний і проектний інститут землеустрою № 33-23240 в 2012 році, затвердженого Державною експертизою Державного Агентства Земельних Ресурсів України 13.03.2012р. № 67-12, яким передбачена сівозміна - чорна пара - озима пшениця - соняшник. 19 жовтня 2015 року, тобто за місяць до виплати орендної плати згідно умов договору, позивачка звернулась до відповідача із заявою про розірвання договору оренди землі у зв'язку з несвоєчасною сплатою орендної плати, але орендна плата вноситься до 15 листопада поточного року. Видача та отримання орендної плати здійснюється відповідачем у касі, яка розташована у приміщенні адміністративної будівлі ПрАТ "Агро Ресурс". Для отримання орендної плати орендодавці повинні звернутися до каси, щоб отримати кошти готівкою. Відповідачем була вчасно нарахована орендна плата, однак позивач до каси підприємства для її отримання звернувся у грудні 2015 року, отже відповідач виконав свій обов'язок перед позивачкою щодо виплати орендної плати за користування земельною ділянкою у 2015 році, а тому представники відповідача вважають, що позовні вимоги щодо стягнення орендної плати у судовому порядку є безпідставними.
Представники відповідача зазначили, що підставою припинення права користування земельною ділянкою, передбаченою п. "д" ст.141 ЗК України, є систематична несплата земельного податку або орендної плати, а разове порушення умов договору в цій частині не є підставою для його розірвання, про що зазначено у правовій позиції Верховного Суду України, викладеній у постанові від 12.12.2012р., справі № 6-14бцс12. На підставі наведеного просили в задоволенні позовних вимог позивачці відмовити в повному обсязі.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, суд вважає, що в задоволенні позову необхідно відмовити повністю.
Судом встановлені такі обставини та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_5 є власником земельної ділянки площею 7,900 га, яка розташована на території Красненської сільської ради, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯД № 128301, виданого на підставі розпорядження голови Красноармійської районної державної адміністрації № 474 від 17.10.2006р., зареєстрованого в Книзі реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010716000053.
28 липня 2008 року між Закритим акціонерним товариством "Агроресурс" та ОСОБА_5 був укладений договір оренди землі, згідно умов якого орендодавець надав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 7,900 га, кадастровий номер 1422782300:02:000:1297, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва строком на 9 років із внесенням орендної плати в розмірі 2,5% нормативної оцінки земельної ділянки - 1427,16 грн. в строк до 15 листопада поточного року.
Фактична передача земельної ділянки оформлена актом приймання-передачі ділянки між ОСОБА_5 та ЗАТ "Агроресурс" від 1 серпня 2008 року.
Рішенням загальних зборів акціонерів (протокол № 15 від 29 грудня 2006 року) до ЗАТ В«АгроресурсВ» приєднане товариство з обмеженою відповідальністю В«ДонагроінвестВ» з правонаступництвом Товариством усіх прав та обов'язків ТОВ В«ДонагроінвесетВ» . Рішенням позачергових загальних зборів (протокол № 21 від 1 березня 2011 року) Закрите акціонерне товариство В«АгроресурсВ» було перейменоване у Приватне акціонерне товариство В«АГРО РЕСУРСВ» , що випливає із статуту відповідача.
Державним підприємством "Донецький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" на підставі договору № 160 від 17.10.2011р. затверджений проект землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обгрунтування сівозміни та впорядкування угідь на земельних ділянках ПрАТ "Агро Ресурс" на території Красненської сільської ради Красноармійського району Донецької області.
Відповідно до абз.3 ч.1 ст.24 Закону України "Про оренду землі" орендодавець має право вимагати від орендаря дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості землі, додержання державних стандартів, норм і правил при користуванні земельною ділянкою.
Аналогічне право орендаря міститься в п.28 договору оренди землі від 28 липня 208 року, укладеного між сторонами.
Згідно ч.1 ст.60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу.
Статтею 57 ЦПК України визначено, що доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, їхніх представників, допитаних як свідків, показань свідків, письмових доказів, речових доказів, зокрема звуко- і відозаписів, висновків експертів.
Керуючись принципом змагальності сторін, що міститься в ст.10 ЦПК України, згідно якого, зокрема, суд сприяє всебічному і повному з'ясуванню обставин справи: роз'яснює особам, які беруть участь у справі, їх права та обов'язки, попереджує про наслідки вчинення або невчинення процесуальних дій і сприяє здійсненню їхніх прав у випадках, встановлених цим Кодексом, судом було роз'яснено представникам позивачки щодо можливості доведення факту нераціонального використання земельної ділянки і незбереження родючості ґрунту шляхом призначення по справі судової земельної експертизи, оскільки це питання потребує спеціальних знань в області землекористування, однак вони від призначення такої експертизи відмовились, що підтверджується технічним записом судового засідання та записом у журналі судового засідання.
Згідно зі ст.13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно ч.ч.1, 2 ст.21 Закону України В«Про орендну земліВ» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Сторони договору оренди землі домовились, що орендна плата вноситься орендарем в розмірі 2,5% від нормативної оцінки земельної ділянки - 1427,16 грн. один раз на рік, до 15 листопада (пункти 9, 11 договору оренди землі).
Відповідно до ст.526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов статтею 525 ЦК України не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно ч.1 ст.32 Закону України В«Про орендну земліВ» на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використання земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Пунктом 38 договору оренди землі передбачено, що дія договору оренди припиняється шляхом його розірвання, зокрема, за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором.
Відповідно до п. "д" ч.1 ст.141 ЗК України підставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати.
За змістом зазначених норм договір оренди землі можливо розірвати лише в разі систематичної несплати орендної плати, разове порушення умов договору у цій часині не є підставою для його розірвання.
Судом встановлено, що орендна плата за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі за 2015 рік внесена орендарем орендодавцеві з порушенням вимог Закону України "Про оренду землі" та умов укладеного договору оренди землі - 9 грудня 2015 року, що підтверджується копією відомості на виплату грошей ПрАТ "Агро ресурс" № 00000000943 за 9 грудня 2015 року, замість установленого договором строку внесення орендної плати - до 15 листопада 2015 року, отже встановлено порушення відповідачем строків внесення орендної плати за користування земельною ділянкою.
Посилання представників відповідача на те, що ПрАТ "Агро Ресурс" орендна плата позивачці була нарахована своєчасно, що випливає з відомості нарахування паїв № АРЕ00000004 від 1 січня 2015 року, не заслуговує на увагу, оскільки виходячи з вимог ст.21 Закону України "Про оренду землі" та п.11 договору оренди землі від 28 липня 2008 року, укладеного між сторонами, на орендаря покладається обов'язок в строк до 15 листопада саме внести орендну плату орендодавцю, а не нарахувати її у зазначений строк.
Згідно ч.1 ст.360-7 ЦПК України рішення Верховного Суду України, прийняте за наслідками розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своєї діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначену норму права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність із рішенням Верховного Суду України.
Відповідно до правової позиції, висловленої Верховним Судом України у постанові від 12 грудня 2012 року у справі № 6-146цс12, за змістом статей 13, 21, 32 Закону України "Про оренду землі" п. "д" ч.1 ст.141 ЗК України договір оренди землі можливо розірвати лише в разі систематичної несплати орендної плати, разове порушення умов договору у цій частині не є підставою для його розірвання.
Також суд не вбачає підстав для розірвання договору оренди землі у зв'язку з достроковою невиплатою відповідачем за заявою позивачки орендної плати за станом її здоров'я, оскільки умовами договору оренди землі сторонами була передбачена дата внесення орендної плати орендарем орендодавцю, а саме до 15 листопада, і невиконання вимог позивачки про дострокову виплату їй орендної плати відповідачем не є підставою для розірвання в судовому порядку договору оренди землі.
На підставі наведено, суд приходить до висновку про те, що законних підстав для розірвання договору оренди землі між сторонами немає, права позивачки відповідачем не порушені і не потребують судовому захисту.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позову повністю понесені позивачкою і документально підтверджені судові витрати відшкодуванню відповідачем не підлягають.
Відповідно до ст.ст.13, 21, 32 Закону України В«Про орендну земліВ» , п. "д" ч.1 ст.141 ЗК України ст.ст.252, 526 ЦПК України, керуючись ст.ст.15, 60, 88, 213-215 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_5 до Приватного акціонерного товариства "Агро Ресурс" про розірвання договору оренди землі та зобов'язання повернути земельну ділянку відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Апеляційного суду Донецької області через Красноармійський міськрайонний суд Донецької області протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Вступна та резолютивна частини проголошені негайно після проголошення судового розгляду 11 липня 2016 року, повний текст рішення суду виготовлений 15 липня 2016 року.
Суддя Г.В. Назаренко
Суд | Красноармійський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 11.07.2016 |
Оприлюднено | 20.07.2016 |
Номер документу | 58971999 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Красноармійський міськрайонний суд Донецької області
Назаренко Г. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні