АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22-ц/793/996/16Головуючий по 1 інстанції Категорія : 23 Діденко Т. І. Доповідач в апеляційній інстанції Захарова А. Ф.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 травня 2016 року Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Черкаської області в складі:
головуючогоЗахарової А. Ф. суддівКачана О. В., Фетісової Т. Л. при секретаріШоколенко Т. М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Черкаси апеляційну скаргу ОСОБА_6 на рішення Монастирищенського районного суду Черкаської області від 17 лютого 2016 року у справі за позовом ТОВ "Лукашівка І К" до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, ОСОБА_6 третя особа : Реєстраційна служба Монастирищенського районного управління юстиції Черкаської області, про визнання недійсним договору оренди землі, скасування його держаної реєстрації, визнання договору оренди землі поновленим із попереднім орендарем та укладання додаткової угоди про поновлення строку дії договору оренди цієї земельної ділянки, -
Вивчивши матеріали справи, вислухавши представників апелянта, які підтримали доводи апеляційної скарги, та представника ТОВ "Лукашівка І К", який на них заперечував, судова палата, -
в с т а н о в и л а :
У травні 2015 року ТОВ "Лукашівка І К" звернулось до суду із позовом до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області , ОСОБА_6 третя особа : Реєстраційна служба Монастирищенського районного управління юстиції Черкаської області, про визнання недійсним договору оренди землі, скасування його держаної реєстрації, визнання договору оренди землі поновленим із попереднім орендарем та укладання додаткової угоди про поновлення строку дії договору оренди цієї земельної ділянки.
Позивач посилався на те, що 12.03.2007 року товариство з обмеженою відповідальністю «Лукашівка І К» уклало договір оренди земельної ділянки площею 33,0958 га., в тому числі 33,0958 га. ріллі із земель резервного фонду, з Монастирищенського районною державною адміністрацією (РДА).
Земельна ділянка розташована за межами населеного пункту села Долинка в адміністративних межах Долинківської сільської ради Монастирищенського району Черкаської області, кадастровий номер НОМЕР_2.
Договір оренди було укладено на 4 роки 11 місяців та зареєстровано в Монастирищенському районному відділі Черкаської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» про що у державному реєстрі земель вчинено запис за № 040779100013 від 10.05.2007 року, термін дії договору до 10.04.2012 року .
Актом прийому-передачі земельної ділянки від 10.05.2007 року орендодавець передав, а орендар прийняв у користування земельну ділянку, що є предметом договору оренди землі від 12.03.2007 року.
Після закінчення терміну договору орендар має переважне право на поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
25.02.2009 року сторони договору оренди землі уклали додаткову угоду до договору оренди землі від 12.03.2007 року, якою за взаємною згодою сторін змінено умови договору щодо орендної плати (п. 9 договору) та щодо обов'язків орендаря (п. 31 договору). Дана додаткова угода зареєстрована у Монастирищенському районному відділі Черкаської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті по земельних ресурсах», про що в державному реєстрі земель вчинено запис від 02.06.2009 року за № 040979100025.
03.02.2012 року листом за вихідним номером № 48 орендар повідомив орендодавця -Монастирищенську районну державну адміністрацію, про свій намір поновити дію договору на строк 5 років 1 місяць на тих самих умовах. До листа-повідомлення було додано проект додаткової угоди, підписаної орендарем.
Враховуючи те, що на момент укладення договору не виготовлялась ні технічна документація із землеустрою, ні проект відведення земельної ділянки, виникла необхідність виготовити таку технічну документацію.
21.11.2011 року ТОВ «Лукашівка І К» звернулося до Монастирищенської районної державної адміністрації з листом № 121 про надання дозволу на розроблення технічної документації, в тому числі на вказану земельну ділянку, 23.04.2012 року головою Монастирищенської районної державної адміністрації видано розпорядження № 62/01-02-1 про надання дозволу ТОВ «Лукашівка І К» на розробку технічної документації із землеустрою.
На виконання вказаного розпорядження ТОВ «Лукашівка І К» уклало договір із фізичною особою-підприємцем ОСОБА_7 на розробку технічної документації із землеустрою. Технічна документація із землеустрою була виготовлена, проте до 31.12.2012 року не була затверджена розпорядженням Монастирищенської районної державної адміністрації.
З 01.01.2013 року набула чинності нова редакція частини ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України, якою повноваження щодо передачі в оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення передано територіальним органам Державного агентства земельних ресурсів.
У зв'язку з цим, ТОВ «Лукашівка І К» через дозвільний центр звернулось із заявою реєстраційний Ж 3012000657 від 20.02.2013 року на ім'я начальника відділу Держземагенства у Монастирищенському районі з проханням затвердити технічну документацію із землеустрою, на яку 01.03.2013 року отримали відповідь № 35 відділу Держземагенства у Монастирищенському районі Черкаської області про те, що відповідно до наказу Мінагрополітики № 40 від 25.01.2013 року повноваження щодо передачі в оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення передані Головному управлінню Держземагенства в областях.
Наказом Державного агентства земельних ресурсів України від 05.09.2012 року №417 затверджено Положення про Головне управління Держземагенства у Черкаській області, державну реєстрацію якого як юридичної особи проведено 20.09.2012 року.
Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.01.2013 року N 40, який зареєстровано в Міністерстві юстиції 14.02.2013 року за № 260/22792 України доповнено п. 4 Положення новим підпунктом 4.32., згідно з яким Головне управління відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, передає відповідно до закону земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або в користування для всіх потреб в межах області.
Наказом Державного агентства земельних ресурсів № 72 від 28.02.2013 року «Про деякі питання реалізації повноважень з питань передачі земель сільськогосподарського призначення державної власності для всіх потреб» затверджені методичні рекомендації щодо порядку реалізації головним управлінням Держземагенства в областях, містах Києві та Севастополі повноважень з поновлення договорів оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності та/або внесення змін до них, згідно яких для прийняття рішення територіальними органами про поновлення договорів оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності або внесення змін до них відповідно до вимог ст. 33 Закону України "Про оренду землі" територіальним органам рекомендується здійснити наступні організаційні заходи:
2.2. Провести інвентаризацію усіх договорів оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, укладених до 31.12.2012 року включно, та за результатами проведених робіт скласти відповідний електронний та паперовий реєстр договорів оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності (далі - реєстр договорів оренди).
2.3. У Реєстрі договорів оренди відображати інформацію про : орендодавця та орендаря земельної ділянки;
дату укладання та державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки;
термін дії договору оренди земельної ділянки, площу земельної ділянки, її цільове призначення та інші істотні умови договору;
дату закінчення строку дії договору оренди земельної ділянки;
наявність чи відсутність кадастрового номера земельної ділянки;
наявність „чи відсутність відомостей про земельну ділянку у Державному земельному кадастрі (можливість сформувати витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку);
термін, встановлений договором, згідно якого орендар зобов'язаний повідомити орендодавця про намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк.
2.4. У реєстрі договорів оренди рекомендується відсортувати договори оренди по даті їх закінчення, починаючи із договорів, термін дії яких закінчився 01.01.2013 року.
2.5. У електронному реєстрі договорів оренди рекомендується:
2.5.1. Червоним кольором відмітити договори оренди, строк дії яких на дату складання цього реєстру закінчився, або закінчився термін, встановлений договором, згідно якого орендар зобов'язаний повідомити орендодавця про намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, а також ті договори оренди, якими порушуються терміни, встановлені ст. 33 Закону України "Про оренду землі";
2.5.2. Жовтим кольором відмітити договори оренди, строк дії яких або термін, встановлений договором, згідно якого орендар зобов'язаний повідомити орендодавця про намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, складає не більше трьох місяців.
2.6. Рекомендується направити орендарям, термін дії договору оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності яких закінчився, лист-повідомлення про заперечення у поновленні договору оренди земельних ділянок.
2.7. Рекомендується направити орендарям, у яких термін, що встановлений договором щодо повідомлення орендодавця про намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк закінчився, або орендарям, що порушують терміни, встановлені статтею 33 Закону України "Про оренду землі", лист-повідомлення про заперечення у поновленні договору оренди земельних ділянок державної власності сільськогосподарського призначення.
2.8. Рекомендується повідомити орендарів, строк дії договору оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності яких закінчується протягом поточного року, що у разі якщо такі орендарі мають намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди земельних ділянок державної власності сільськогосподарського призначення на новий строк, вони:
у випадках, коли кадастровий номер земельній ділянці не присвоєний або відомості про земельну ділянку відсутні у Державному земельному кадастрі, а договір оренди зареєстрований до 01.01.2011 року, можуть замовити в порядку, встановленому законодавством, розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);
у випадку відсутності нормативної грошової оцінки на земельну ділянку можуть провести її відповідно до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 року N 213, та Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого спільним наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 05.04.2006 року N388/12262.
2.9. По договорах оренди, термін дії яких закінчується протягом поточного року, рекомендується звернутися до органів місцевого самоврядування або місцевих державних адміністрацій, які здійснювали укладання договорів оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, про надання інформації щодо виконання орендарем істотних умов договору.
Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин своїм територіальним органам визначив механізм прийняття рішення при поновленні дії договору оренди землі, тому будь-які посилання відповідача на необізнаність існування договорів оренди землі на території, де він здійснює свої повноваження, буде грубим порушенням підзаконного нормативно-правового акту, який визначає його повноваження та обов'язки з питань оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності.
Відповідно до змін, внесених до земельного законодавства України, з 14.02.2013 року Головне управління Держземагенства у Черкаській області виконує функції розпорядника землями сільськогосподарського призначення та є правонаступником Монастирищеської районної державної адміністрації в частині розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності.
Орендар ТОВ «Лукашівка І К» не отримав у визначений законом строк листа-повідомлення про заперечення у поновленні договору оренди землі ні від Монастирищенської районної державної адміністрації до 31.12.2012 року, ні від Головного управління Держземагенства в Черкаській області, земельна ділянка фактично не поверталась орендодавцеві, сторони протягом 2012-2014 років продовжували виконувати умови договору оренди. ТОВ «Лукашівка І К» з квітня 2012 року по грудень 2014 року користувалося земельною ділянкою, своєчасно та у повному обсязі сплачувало орендну плату за землю, а орендодавець приймав передбачену договором орендну плату та не заперечував щодо користування земельною ділянкою орендарем.
24.12.2014 року на запит ТОВ «Лукашівка і К» голова Монастирищенської районної державної адміністрації листом № 62/04-18 повідомив, що відповідно до порядку, визначеного ч. 6 ст. 33 Закону України «Про оренду землі» Монастирищенська районна державна адміністрація не направляла на адресу ТОВ «Лукашівка і К» лист-повідомлення про заперечення у поновленні договору оренди землі від 12.03.2007 року, укладеного між ТОВ «Лукашівка і К» та Монастирищенською районною державною адміністрацією, зареєстрованого в Монастирищенському районному відділі Черкаської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті по земельних ресурсах», про що в державному реєстрі земель вчинено запис від 10.05.2007 року № 040779100013.
Позивач вважає, що договір оренди, який укладений 12.03.2007 року між Монастирищенською районною державною адміністрацією та ТОВ «Лукашівка І К», що був зареєстрований в Монастирищенському районному відділі Черкаської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру», запис за №040779100013 від 10.05.2007 року, поновлений на новий строк на тих самих умовах.
Для поновлення договору оренди землі з підстав, які передбачені ч.6 ст. 33 Закону України «Про оренду землі», необхідна наявність таких юридичних фактів: орендар продовжує користування виділеною земельною ділянкою; орендар належно виконує свої обов'язки за договором, відсутнє письмове повідомлення орендодавця про відмову в поновленні договору оренди, сторони укладають додаткову угоду про поновлення договорів оренди.
28.05.2013 року ТОВ «Лукашівка І К» звернулось до Головного управління Держземагенства у Черкаській області із листом № 67 від 28.05.2013 року про підписання на виконання вимог ч. 6 ст. 33 Закону додаткової угоди про поновлення дії договору оренди землі, цей лист залишився без відповіді.
10.02.2014 року ТОВ «Лукашівка І К» повторно звернулось до Головного управління Держземагенства в Черкаській області із клопотанням затвердити виготовлену технічну документацію, провести державну реєстрацію таких земельних ділянок та укласти з ТОВ «Лукашівка І К» додаткову угоду про поновлення строку договору оренди землі, до клопотання було додано копію листа-повідомлення від 03.02.2012 року з додатковою угодою про поновлення строку дії договору. Зазначене клопотання зареєстроване Головним управлінням Держземагенства в Черкаській області 18.02.2014 року за№ 395.
Головне управління Держземагенства у Черкаській області 22.09.2014 року листом № 881/0/300-14-СГ відмовило ТОВ «Лукашівка І К» у поновленні договору оренди землі зареєстрованого в державному реєстрі земель за № 040779100013 від 10.05.2007 року щодо оренди земельної ділянки, площею 33,0958 га. у зв'язку з закінченням строку дії договору та відсутністю документів, що підтверджують його пролонгацію, послалось на те, що вирішення порушеного питання можливо лише за результатами проведення земельних торгів.
Не зважаючи на те, що договір оренди землі є фактично поновлений відповідно до діючого законодавства, та на те, що ТОВ «Лукашівка І К» не повертало орендодавцю предмет оренди, орендодавець 17.12.2014 року підписав з відповідачем ОСОБА_6 договір оренди вказаної земельної ділянки, земельну ділянку передав в користування ОСОБА_6 Отже зазначений договір сторони уклали у той час, як ТОВ «Лукашівка І К» продовжувало правомірно використовувати цю земельну ділянку та відповідно сплачувати передбачену договором орендну плату, що грубо порушує право оренди ТОВ «Лукашівка І К»-, захист якого гарантовано ст. 27 ЗУ «Про оренду землі».
На підставі наведеного, ст. ст. 205, 651,792 ЦК України, ст.33 ЗУ «Про оренду землі», ст.ст. ЗК України, позивач просив суд:
- визнати недійсним Договір оренди землі (кадастровий номер земельної ділянки: НОМЕР_2), укладений між Головним управлінням Держземагенства в Черкаській області та ОСОБА_6;
- визнати поновленим договір оренди землі, укладений 12.03.2007 року між ТОВ «Лукашівка І К», та Монастирищенською районною державною адміністрацією Черкаської області, що зареєстрований в Монастирищенському районному відділі Черкаської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру», про що у державному реєстрі земель вчинено запис за № 040779100013 від 10.05.2007 року з додатковою угодою до нього від 25.02.2009 року, що зареєстрована у Монастирищенському районному відділі Черкаської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» при Державному комітеті по земельних ресурсах, про що в державному реєстрі земель вчинено запис від 02.06.2009 року за № 040979100025, на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором оренди землі від 12.03.2007 року;
- вважати укладеною додаткову угоду № 1 до договору оренди землі, що зареєстрований 10.05.2007 року за № 040779100013 з додатковою угодою до нього від 25.02.2009 року, що зареєстрована у Монастирищенському районному відділі Черкаської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» при Державному комітеті по земельних ресурсах, про що в державному реєстрі земель вчинено запис від 02.06.2009 року за № 040979100025 на умовах проекту додаткової угоди.
Рішення Монастирищенського районного суду Черкаської області від 17 лютого 2016 року позов задоволено частково.
Визнано недійсним договір оренди землі, який укладений 17.12.2014 року Головним управлінням Держземагенства у Черкаській області з ОСОБА_6 (кадастровий номер земельної ділянки: НОМЕР_2, площа земельної ділянки 33,0958 га.).
Скасовано державну реєстрацію права оренди земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_2 площею 33,0958 га., яке 14.01.2015 року зареєстроване за ОСОБА_6, номер запису про інше речове право 3374995.
Визнано поновленим договір оренди землі, укладений між ТОВ «Лукашівка І К» та Монастирищенською районною державною адміністрацією Черкаської області, на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором оренди землі від 12.03.2007 року, що зареєстрований в Монастирищенському районному відділі Черкаської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру», про що у державному реєстрі земель вчинено запис за № 040779100013 від 10.05.2007 року з додатковою угодою до нього від 25.02.2009 року, що зареєстрована у Монастирищенському районному відділі Черкаської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті по , земельних ресурсах, про що в державному реєстрі земель вчинено запис від 02.06.2009 року за № 040979100025.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Стягнуто з Головного управління Держгеокадастру в Черкаській області на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Лукашівка І К» судові витрати в розмірі 243,60 грн..
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_6 подав апеляційну скаргу. Посилаючись на те, що дане рішення незаконне, не відповідає обставинам справи, прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить його скасувати, ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити повністю.
Обговоривши матеріали справи, судова палата вважає, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення, а рішення суду - до скасування з ухваленням нового - про відмову в задоволенні позовних вимог.
Визнаючи недійсним договір оренди землі, укладений 17.12.2014 року Головним управлінням Держземагенства у Черкаській області з ОСОБА_6 щодо земельної ділянки, площею 33,0958 га, кадастровий номер НОМЕР_2, із скасуванням державної реєстрації права оренди на вказану земельну ділянку і, визнаючи поновленим договір оренди землі, укладений між ТОВ «Лукашівка І К» та Монастирищенською РДА Черкаської області на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором оренди землі від 12.03.2007 року, що зареєстрований в Монастирищенському райвідділі Черкаської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» (ДП «Центр ДЗК») 10.05.2007 року за реєстровим № 040779100013 з додатковою угодою до нього від 25.02.2009 року, що зареєстрована у Монастирищенському райвідділі Черкаської регіональної філії ДП «Центр ДЗК» 02.06.2009 року за реєстровим № 040979100025, суд виходив з того, що позивач ТОВ «Лукашівка І К» належно виконував обов'язки за умовами договору оренди від 12.03.2007 року, дотримувався порядку та строків повідомлення орендодавця про наміри поновити договір оренди землі і має переважне право на укладення договору оренди землі на повний строк.
Проте, з цим не можна погодитися.
По справі встановлено, що 12.03.2007 року позивач - товариство з обмеженою відповідальністю «Лукашівка І К» уклав договір оренди земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_2 площею 33,0958 га ріллі із земель резервного фонду з Монастирищенською районною державною адміністрацією Черкаської області. Земельна ділянка розташована за межами населеного пункту села Долинка в адміністративних межах Долинківської сільської ради Монастирищенського району Черкаської області, який зареєстрований в Монастирищенському районному відділі Черкаської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» при Державному комітеті по земельних ресурсах, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 10.05.2007 року за№ 040779100013. Договір оренди було укладено на 4 роки 11 місяців, набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.10.05.2007 року орендодавець передав, а орендар прийняв у користування земельну ділянку площею 33,0958 га, що є предметом договору оренди землі від 12.03.2007 року,'що підтверджено актом прийому-передачі земельної ділянки (т.1, а.с. 16-20).
25.02.2009 року між цими ж сторонами укладено додаткову угоду до договору оренди землі від 12.03.2007 року, яка зареєстрована в Монастирищенському районному відділі Черкаської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» при Державному комітеті по земельних ресурсах, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 02.06.2009 року за№ 040979100025, щодо розміру орендної плати та розширення обов»язків орендаря (т.1, а.с.22-23).
У відповідності до п.8 договору оренди від 12 березня 2007 року після закінчення терміну договору орендар має переважне право поновлення його на новий термін. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 60 днів до закінчення терміну дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Як вбачається із справи, ТОВ «Лукашівка І К» 03 лютого 2012 року за вихідним № 48 направило на ім'я орендодавця - Монастирищенської РДА лист-повідомлення про намір поновити дію договору оренди на строк 5 років і 1 місяць на тих самих умовах. І цією ж датою лист отриманий адресатом (ар. 24, т. 1).
Суд вважає, що даний лист було направлено у відповідності з п.8 укладеного 12.03.2007 року договору оренди земельної ділянки між сторонами щодо порядку і строків повідомлення орендодавця про намір продовжити договір оренди. Однак лист-повідомлення було направлено позивачем за 09 днів до закінчення терміну дії договору, а не за 60 днів, як передбачено договором оренди, тобто не можна погодиться з судом щодо дотримання позивачем умов договору.
Одночасно з листом-повідомленням направлявся і проект додаткової угоди на виконання вимог ст. 33 Закону України «Про оренду землі».
Відповідно до ч. 5 ст. 33 Закону України «Про оренду землі» (в редакції Закону N 3038-VI від 17.02.2011 року), орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і за відсутності заперечень приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.
Судом встановлено, що у зв'язку із змінами в земельному законодавстві у місячний строк додаткова . угода укладена не була, оскільки для її укладення необхідно було виготовити технічну документацію.
Відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст. 123 Земельного кодексу України в редакції, яка діяла станом на момент звернення позивача до орендодавця, позивач 21.11.2011 року звернувся до Монастирищенської районної державної адміністрації з листом № 121 про надання дозволу на розроблення технічної документації, в тому числі на вказану земельну ділянку. При укладенні договору оренди від 12.03.2007 року технічна документація не виготовлялася, вимог щодо її виготовлення на момент укладення договору не було.
23.04.2012 року головою Монастирищенської районної державної адміністрації видано розпорядження № 62/01-02-1 про надання дозволу ТОВ «Лукашівка І К» на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що поновлюють право користування земельною ділянкою площею 33,09 га, яка знаходиться в адмінмежах Долинківської сільської ради (за межами населеного пункту).
На замовлення позивача техдокументація була виготовлена, проте до 31.12.2012 року не була затверджена Монастирищенською РДА.
З 01.01.2013 року набула чинності нова редакція частини ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України, якою повноваження щодо передачі в оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення передано територіальним органам Державного агентства земельних ресурсів.
20.02.2013 року позивач- звернувся у відділ Держземагенства у Монастирищенському районі Черкаської області із заявою реєстраційний № 3012000657 про затвердження технічної документації із землеустрою, до якої додав технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі ТОВ «Лукашівка І К» площею 33,0958 га із земель резервного фонду (рілля) для ведення товарного с/г виробництва в адмінмежах Долинківської сільської ради (т.1, а.с.28).
На дану заяву 01.03.2013 року позивач отримав лист відділу Держземагенства у Монастирищенському районі Черкаської області № 35 про те, що відповідно до наказу Мінагрополітики № 40 від 25.01.2013 року повноваження щодо передачі в оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення передані Головному управлінню Держземагенства в областях (т.1, а.с.29).
Відповідно до п.4.32. Положення про дане управління позивач звернувся до Головного управління Держземагенства в Черкаській області з листами № 67 від
28.05.2013 року, № 18 від 10.02.2014 року та відповідними додатками до них про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі ТОВ «Лукашівка І К» площею 33,0958 га із земель резервного фонду (рілля) для ведення товарного с/г виробництва в адмінмежах Долинківської сільської ради та укладення з ним договору оренди даної земельної ділянки строком на 10 років (т.1,а.с.30-34).
Головне управління Держземагенства в Черкаській області листом № 881/0/300-14-СГ від 22.09.2014 року повідомив позивача, що станом на день написання цього листа термін дії договору оренди землі від 12.03.2007 року закінчився, документа, який би підтверджував його пролонгацію, у ТОВ «Лукашівка І К» немає, відповідно до ст.124 Земельного Кодексу передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, передбачених ст.134 цього кодексу.
Як зауважив суд, згідно ч.1 ст. 777 ЦК України наймач, що належно виконує свої обов'язки за договором найму, після спливу строку договору має переважне право на укладення договору на новий строк .
Відповідно до ст.764 ЦК України, якщо наймач продовжує користуватися майном після закінчення строку договору найму, то за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором.
У відповідності до ст. 152 Земельного кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю, а власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Згідно з роз'ясненнями в п. 217 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України за №6 від 17.05.2011 року «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» у вирішенні спорів, пов'язаних з поновленням (пролонгацією) договорів оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, судам слід враховувати положення статті 33 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», який набрав чинності з 12.03.2011 року.
Частиною шостою зазначеної статті передбачено, що договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором, у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою і за відсутності протягом місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі.
Відтак господарським судам у вирішенні відповідних спорів необхідно з'ясовувати, зокрема, чи повідомляв орендар орендодавця у встановленому порядку про намір скористатись переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк та чи заперечував орендодавець у строк, визначений законом, проти поновлення договору.
Разом з тим судам слід враховувати, що до спірних правовідносин має застосовуватись саме та редакція закону, яка була чинною на дату, з якої виникло переважне право на поновлення договору оренди земельної ділянки. При цьому, якщо відповідні правовідносини виникли між сторонами до внесення змін до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (набрав чинності з 12.03.2011 року) до статті 33 Закону України «Про оренду землі», судам слід брати до уваги, що попередня редакція зазначеної статті Закону України «Про оренду землі» не передбачала автоматичного поновлення договорів оренди землі. Реалізація переважного права на поновлення договору оренди земельної ділянки державної або комунальної власності пов'язувалась з наявністю відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
У відповідності з статтею 33 Закону України «Про оренду землі» по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).
Орендар, який має намір скористатись переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі.
До листа-повідомлення про поновлення строку договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.
При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін.
У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.
Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі.
За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняття орендодавцем рішення.
У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із: власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності); уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності).
Керівник органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який уповноважений підписувати додаткову угоду до договору оренди землі щодо земельної ділянки державної або комунальної власності, визначається рішенням цього органу.
Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку.
Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді.
У разі зміни межі або цивільного призначення земельної ділянки поновлення договору оренди землі здійснюється у порядку одержання земельної ділянки на праві оренди.
З матеріалів справи встановлено, що ТОВ «Лукашівка І К» мало право на укладення додаткової угоди про поновлення договору оренди земельної ділянки, але в установлений термін не уклала додаткову угоду про поновлення договору оренди земельної ділянки з райдержадміністрацією.
В силу змін до законодавства, зокрема до Земельного кодексу України, а саме статті 122 від 01.01.2013 р. повноваження щодо передачі в оренду вище зазначеної земельної ділянки належать Головному управлінню Держгеокадстру у Черкаській області, тому позивач вирішив знайти вихід з даної ситуації і звернувся до Головного управління з вимогою укладення додаткової угоди про поновлення договору оренди земельної ділянки. Листом від 22.09.2014 року № 881/0/300-14-СГ Головне управління надало відповідь, що термін дії договору оренди землі від 12.03.2007 року закінчився, а документа, який би підтверджував його пролонгацію у ТОВ «Лукашівка І К» немає (ар.спр.35 т.1).
Відповідно до ст. 31 Закону України «Про оренду землі» однією з підстав припинення договору оренди землі є закінчення строку, на який його було укладено.
Для поновлення договору оренди землі з підстав, передбачених ч. 6 ст. 33 ЗУ «Про оренду землі» необхідна наявність наступних юридичних фактів: орендар продовжує користування виділеною земельною ділянкою; орендар належно виконує свої обов'язки за договором; відсутнє письмове повідомлення орендодавця про відмову у поновленні договору оренди; сторони укладають додаткову угоду про поновлення договорів оренди.
Аналіз зазначених правових норм дає підстави для висновку про те, що порушення переважного права орендаря, яке підлягає захисту відповідно до статті 3 ЦК України матиме місце при укладенні договору оренди:
- із новим орендарем при отриманні письмового повідомлення попереднього орендаря про намір реалізувати переважне право;
- у випадку недосягнення згоди щодо плати за новим договором та інших умов договору з іншим наймачем на більш сприятливих умовах та укладення з ним договору на тих самих умовах, які запропоновані попереднім наймачем при реалізації переважного права;
- укладення договору з новим орендарем за умови, що підставою відмови попередньому орендарю у поновленні договору оренди було повідомлення орендодавця про необхідність використовувати об'єкт оренди для власних потреб.
Виходячи із вищезазначених норм, реалізація поновлення договору оренди землі може бути здійснена лише за наявності волевиявлення сторін шляхом укладення додаткової угоди сторін. Відмова або наявне зволікання в укладенні додаткової угоди можуть бути оскаржені до суду, як зазначено у вищенаведеній ст. 33 ЗУ «Про оренду землі».
Додаткова угода до договору про оренду землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку (ч.8 ст. 33 ЗУ «Про оренду землі»).
Разом з тим, відповідно до статей 125 і 126 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, право користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Таким чином, не укладення додаткової угоди до договору оренди землі з райдержадміністрацією у місячний термін, встановлений ч.8 ст.33 ЗУ «Про оренду землі», і закінчення строку вищевказаного договору оренди землі свідчить про припинення права оренди та втрату переважного права на його поновлення.
Такий висновок відповідає і правовій позиції, висловленій судовою палатою в цивільних справах Верховного Суду України в постанові від 25 лютого 2015 року по справі № 6-219цс14.
Тому необґрунтованим є висновок суду про те, що доказів неналежного виконання умов договору оренди землі позивачем та інших доказів, які б вказували на відсутність у позивача переважного права на укладення, поновлення, пролонгацію договору оренди земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_2 суду не надано.
По справі встановлено, що розглянувши заяву ОСОБА_6 від 24.09.2014 року Головне управління Держземагенства наказом від 10.10.2014 року №23-4119/14-14-СГ надало дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, площею 33,0958 га сільськогосподарського призначення із земель державної власності в оренду, що розташована в адмінмежах Долинківської сільської ради Монастирищенського району Черкаської області для ведення фермерського господарства.
12 грудня 2014 року ОСОБА_6 звернувся до Головного управління із заявою про погодження проекту землеустрою щодо відведення вищезазначеної земельної ділянки в оренду.
Наказом Головного управління від 17 грудня 2014 року за № 23-5897/14-14-СГ затверджено вказаний проект землеустрою.
17 грудня 2014 року між Головним управлінням та ОСОБА_6 укладено договір оренди землі строком на 20 років (ар.спр.243-245 т.1).
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень від 14.01.2015 року (індексний номер 32192021) ОСОБА_6 зареєстрував право оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 33,0458 га, кадастровий № НОМЕР_2, у відділі Держземагенства у Монастирищенському районі Черкаської області (ар.спр.248 т.1).
Отже, виходячи з викладеного, ТОВ «Лукашівка І К» втратило переважне право на поновлення договору оренди землі, дії Головного управління Держземагенства щодо передачі в оренду землі і, відповідно, договір оренди, укладений з ОСОБА_6 на думку колегії, є такими, що відповідають вимогам чинного законодавства, що не врахував суд.
Таким чином, рішення суду, висновки якого не відповідають обставинам справи, вимогам закону, підлягає до скасування з ухваленням нового, - у відповідності з матеріалами справи, - про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 303, 304, 307, 309, 316, 317, 2018 ЦПК України, судова палата, -
в и р і ш и л а :
Апеляційну скаргу ОСОБА_6 задоволити частково.
Рішення Монастирищенського районного суду Черкаської області від 17 лютого 2016 року по даній справі скасувати.
В задоволенні позовних вимог ТОВ «Лукашівка І К» до Головного управління Держгеокадастру в Черкаській області, ОСОБА_6, третя особа - реєстраційна служба Монастирищенського районного управління юстиції Черкаської області визнання недійсним договору оренди землі, скасування його держаної реєстрації, визнання договору оренди землі поновленим з попереднім орендарем та укладення додаткової угоди про поновлення строку дії договору оренди цієї земельної ділянки, - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в касаційному порядку протягом 20 днів.
Головуючий :
Судді :
Суд | Апеляційний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 20.05.2016 |
Оприлюднено | 20.07.2016 |
Номер документу | 58999701 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Журавель Валентина Іванівна
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Журавель Валентина Іванівна
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Журавель Валентина Іванівна
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Журавель Валентина Іванівна
Цивільне
Апеляційний суд Черкаської області
Захарова А. Ф.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні