Справа №485/10/16-ц 18.07.2016 18.07.2016 18.07.2016
Провадження №22-ц/784/1166/16
Справа № 485/10/16--ц Головуючий в 1 інстанції - Квєтка І.А.
Провадження № 22-ц/784/1166/16 Доповідач - Маляренко І.Б
Категорія: 5
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 липня 2016 року колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Миколаївської області у складі :
Головуючого: Маляренко І.Б.
Суддів: Темнікової В.І., Шаманської Н.О.
За участю секретаря: Горенко Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Миколаєві цивільну справу за
апеляційною скаргою ОСОБА_1 на заочне рішення Снігурівського районного суду Миколаївської області від 05 лютого 2016 року за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про визнання права власності в порядку спадкування,
В С Т А Н О В И Л А:
У січні 2016 року ОСОБА_2 через представника ОСОБА_3 звернувся до суду із позовом до ОСОБА_1 про визнання права власності в порядку спадкування.
В обґрунтування позовних вимог зазначав, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_4 Після її смерті залишилися спадщина, яка складається з двох земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в межах території Новотимофіївської сільської ради площею 5.00 га, одна з яких належала матері згідно з Державним актом на право власності, який утримується відповідачкою, а другу мати успадкувала після смерті батька ОСОБА_5 на підставі Свідоцтва про право на спадщину від 05 грудня 2009 року, однак належним чином не оформила. Він є спадкоємцем майна померлої у розмірі 1/2 частки, іншу частку успадкувала відповідачка. З метою оформлення спадкових прав він звернувся до нотаріальної контори, однак йому було відмовлено у видачі Свідоцтв про право власності на ? частку вищезазначених земельних ділянок в порядку спадкування, в зв'язку з тим, що оригінали Державних актів, які посвідчують право власності на земельну ділянку, відсутні.
Посилаючись на вказані обставини, а також у зв'язку з невизнанням сестрою його права на спадщину, просив визнати за ним в порядку спадкування за законом право власності на ? частку земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастрові номери яких № НОМЕР_1 та з№
НОМЕР_2.
Заочним рішенням Снігурівського районного суду Миколаївської області від 05 лютого 2016 року позов задоволено.
Визнано за ОСОБА_2 в порядку спадкування після смерті ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1, право власності на 1/2 частку земельної ділянки площею 5.00 га. для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер НОМЕР_1, на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_3, виданого Новотимофіївською сільською Радою народних депутатів 18 квітня 2001 року на ім'я ОСОБА_4, та на 1/2 частку земельної ділянки площею 5.00 га, кадастровий номер НОМЕР_2, на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_4, виданого Новотимофіївською сільською Радою народних депутатів 18 квітня 2001 року на ім"я ОСОБА_2, що помер ІНФОРМАЦІЯ_2.
Повернуто ОСОБА_2 зайве сплачений судовий збір у розмірі 166 грн.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 ставиться питання про скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог з двох підстав: оскільки раніше при розгляді судом її позову про визнання права власності на земельну ділянку ОСОБА_2 як відповідач визнавав її вимоги у повному обсязі; він взагалі не має права на спадщину, оскільки не здійснював догляду за матір'ю, коли вона хворіла, і не надавав їй будь-якої допомоги.
Заслухавши доповідача, перевіривши законність рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів приходить до наступного.
Так, відповідно до ст. 213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим, тобто суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, повинен вирішити справу згідно із законом, ухваливши рішення на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Як вбачається із матеріалів справи і встановлено судом, ІНФОРМАЦІЯ_2 помер батько позивача - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 - мати ОСОБА_4.
ОСОБА_4 за життя на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_3, виданого Новотимофіївською сільською Радою народних депутатів 18 квітня 2001 року, належала земельна ділянка площею 5.00 га., кадастровий номер НОМЕР_1.
Зазначена земельна ділянка увійшла до складу спадщини після її смерті
Рішенням Снігурівського районного суду Миколаївської області від 25 грудня 2013 року було встановлено, що до складу спадщини після смерті ОСОБА_4 увійшла також земельна ділянка площею 5.00 га, кадастровий номер НОМЕР_2, яка на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_4, виданого Новотимофіївською сільською Радою народних депутатів 18 квітня 2001 року, належала ОСОБА_2
Відповідно до частин першої, другої статті 78 ЗК України (2001 року) право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками.
Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.
Поняття земельної ділянки як об'єкта права власності визначено у частині першій статті 79 ЗК України як частини земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.
Нормами статті 81 ЗК України передбачено, що громадяни набувають права власності на земельні ділянки на підставі, зокрема, придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами, прийняття спадщини.
Статтями 1216, 1218 ЦК України встановлено, що спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ч.1 ст.1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
І позивач, і відповідачка своєчасно звернулись до нотаріальної контори із заявами про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_4.
Відповідачка ОСОБА_1 10 червня 2011 року отримала Свідоцтво про право на спадщину -1/2 частину земельної ділянки, кадастровий номер НОМЕР_1 (за державним актом на ім'я померлої ОСОБА_4.), право власності на1/2 частину земельної ділянки, кадастровий номер НОМЕР_2 (за державним актом на ім'я ОСОБА_5.) за нею визнано рішенням Снігурівського районного суду Миколаївської області від 25.12.2013 року.
Постановою нотаріуса Снігурівської державної нотаріальної контори від 15 грудня 2015 року позивачеві відмовлено в оформлені спадкових прав на вказані земельні ділянки за відсутності оригіналів правовстановлюючих документів на спадкове майно.
Вказані документи, як зазначав позивач, знаходяться у відповідачки, яка не визнає його права на земельні ділянки як спадкоємця.
Відповідачка ОСОБА_1 є спадкоємицею за законом після смерті матері, прийняла спадщину у рівних частках з відповідачем по справі, що вбачається з матеріалів спадкової справи №471/2010 (а.с.30-34).
3гідно зі ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Чинним рішенням Снігурівський районний суд Миколаївської області від 25 грудня 2013 року, як уже зазначалося вище, встановлено, що до складу спадщини після смерті ОСОБА_4 входить крім належної їй самій на праві власності земельної ділянки і земельна ділянка, яка належала ОСОБА_5
Також суд встановив, що ОСОБА_1 прийняла спадщину після смерті матері у рівних частках з ОСОБА_2
ОСОБА_2, який брав участь у зазначеній цивільній справі як відповідач, дійсно, визнавав позовні вимоги ОСОБА_1, але остання просила визнати за нею право власності в порядку спадкування за законом не на всю земельну ділянку, а на її ? частину.
Та обставина, що позивач не надавав допомоги хворій матері, на що послалася апелянт, не є підставою для відмови у задоволенні позовних вимог, що розглядаються в межах даної цивільної справи.
Колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції у повній мірі відповідають обставинам справи і наявним у ній доказам.
Згідно зі ст. 308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Не може бути скасоване правильне по суті і справедливе рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 303,307,308,313-315 ЦПК України,
колегія суддів -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - відхилити, заочне рішення Снігурівського районного суду Миколаївської області від 05 лютого 2016 року у справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про визнання права власності в порядку спадкування - залишити без змін.
Ухвала набирає чинності негайно, але протягом 20 днів може бути оскаржена
шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України
з розгляду цивільних і кримінальних справ.
Головуючий:
Судді:
Суд | Апеляційний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 18.07.2016 |
Оприлюднено | 21.07.2016 |
Номер документу | 59024536 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Миколаївської області
Маляренко І. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні