Рішення
від 15.07.2016 по справі 265/622/16-ц
ОРДЖОНІКІДЗЕВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.МАРІУПОЛЯ

Справа №265/622/16-ц

Провадження №2/265/1422/16

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 липня 2016 року місто Маріуполь

Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі:

головуючого судді Міхєєва І. М.,

при секретарі - Осіпенко С.І.,

розглянувши цивільну справу за позовом Кредитної спілки "Південно-Східна Кредитна Компанія" до ОСОБА_1, про звернення стягнення на предмет іпотеки ,

В С Т А Н О В И В:

КС «Південно-Східна кредитна компанія» звернулась до суду з позовом до ОСОБА_1 про звернення стягнення на предмет іпотеки.

Вимоги за позовом обґрунтовувала тим, що 30 липня 2003 року між КС «Південно- Східна кредитна компанія» та ОСОБА_1 був укладений кредитний договір № 89- О, додаткова угода № 89-О/1 від 23.08.2013р., відповідно до яких відповідач отримав:

-31.07.2013р. - 60 000 грн.;

-23.08.2013р. - 15000 грн. зі сплатою 48% річних за строковою позикою, та 144

річних за простроченою позикою.

З метою забезпечення виконання зобов`язання по вищевказаному кредитному договору КС «Південно-Східна кредитна компанія» та ОСОБА_1 31 липня 2013 року був укладений договір іпотеки № 1540, згідно умов якого ОСОБА_1 передав в іпотеку банку земельну ділянку № 104-104а, розташовану за адресою: Донецька область, м. Маріуполь, вул. Виноградна, площею 0,0969 га, переданої для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), Кадастровий номер 1412336900:01:004:0262, яка належить іпотекодавцю на праві приватної власності - на підставі свідоцтва про право власності № 5224248.

Оскільки боржник ОСОБА_1 належним чином не виконував свої зобов'язання за кредитним договором від 30 липня 2003 року, у зв'язку з чим, станом на 4 лютого 2016 року утворилась заборгованість в розмірі 344 940,00 грн., яка складається з: заборгованості по кредиту в сумі 75000,00 грн. та заборгованості по відсотках за користування кредитом в сумі 269 940,00 грн. Позивач просив звернути стягнення на предмет іпотеки, яким забезпечено зобов'язання ОСОБА_1 за кредитним договором шляхом набуття кредитною спілкою права власності на предмет іпотеки.

В судове засідання представник позивача ОСОБА_2, який діє на підставі довіреності, не з'явився - надав суду заяву про розгляд справи в його відсутність, наполягав на задоволенні позовних вимог.

Відповідач до судового засідання не з'явився, до суду надійшла заява з проханням розглядати справу у його відсутність, в якій зазначив, що визнав позовні вимоги у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

Відповідно зі ст.1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк (кредитор) зобов'язується передати грошові кошти (кредит) позичальнику в розмірі і умовах передбачених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит і сплатити відсотки.

Відповідно зі ст.1048 ЦК України кредитор має право на отримання з позичальника відсотків на суму позики, якщо інше не встановлене договором або законом. Розмір і порядок отримання відсотків встановлюється договором.

30 липня 2003 року між КС «Південно-Східна кредитна компанія» та ОСОБА_1 був укладений кредитний договір № 89- О, додаткова угода № 89-О/1 від 23.08.2013р., відповідно до яких відповідач отримав: 31.07.2013р. - 60 000 грн.; 23.08.2013р. - 15000 грн. зі сплатою 48% річних за строковою позикою, та 144 річних за простроченою позикою, що підтверджено копіями видаткових касових ордерів.

Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України, якою встановлено цивільно-правову відповідальність за порушення умов договору, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Статтею 5 вказаного кредитного договору передбачено відповідальність за порушення Позичальником своїх зобов'язань у вигляді сплати на користь Банку пені у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у відповідний період, від суми прострочених виконанням зобов'язань за день прострочення (п.5.2 кредитного договору).

З метою забезпечення виконання зобов`язання по вищевказаному кредитному договору КС «Південно-Східна кредитна компанія» та ОСОБА_1 31 липня 2013 року був укладений договір іпотеки № 1540, згідно умов якого ОСОБА_1 передав в іпотеку банку земельну ділянку № 104-104а, розташовану за адресою: Донецька область, м. Маріуполь, вул. Виноградна, площею 0,0969 га, переданої для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), Кадастровий номер 1412336900:01:004:0262, яка належить іпотекодавцю на праві приватної власності - на підставі свідоцтва про право власності № 5224248 , як зазначено в іпотечному договорі.

Відповідно до п. 3 розділу «Задоволення вимог за рахунок предмету іпотеки та його реалізація» зазначеного іпотечного договору у разі невиконання або неналежного виконання Іпотекодавцем основного зобов'язання Іпотекодержатель вправі задовольнити свої вимоги за основним зобов'язанням шляхом звернення стягнення на предмет іпотеки.

Відповідно до ст. ст. 526,527,530 ЦК України зобов'язання повинні виконуватись належним чином та в термін, передбачений договором, одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається, боржник не звільняється від відповідальності за невиконання грошового зобов'язання.

Згідно із ст. 1050 ЦК України якщо договором встановлено обов'язок позичальника повернути позику частинами, то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася та сплати відсотків.

У зв'язку із неналежним виконанням ОСОБА_1 обов'язків щодо повернення кредитних коштів за кредитним договором, на 04.02.2016 року утворилась заборгованість в розмірі 344940,00 грн., яка складається з: заборгованості по кредиту в сумі 75000,00 грн. та заборгованості по відсотках за користування кредитом в сумі 269940,00 грн. Розмір вказаної заборгованості підтверджується доданим до позовної заяви розрахунком.

Правові наслідки порушення зобов'язання, забезпеченого іпотекою, передбачені Законом України "Про іпотеку".

Іпотека має похідний характер від основного зобов'язання і є дійсною до припинення основного зобов'язання або до закінчення строку дії іпотечного договору (ст. 3 Закону України "Про іпотеку").

Згідно із ч. 1 ст. 7 Закону України "Про іпотеку" за рахунок предмета іпотеки іпотекодержатель має право задовольнити свою вимогу за основним зобов'язанням у повному обсязі або в частині, встановленій іпотечним договором, що визначена на час виконання цієї вимоги, включаючи сплату процентів, неустойки, основної суми боргу та будь-якого збільшення цієї суми, яке було прямо передбачено умовами договору, що обумовлює основне зобов'язання.

За змістом ч. 1 ст. 33 Закону України "Про іпотеку" у разі невиконання або неналежного виконання боржником основного зобов'язання іпотекодержатель вправі задовольнити свої вимоги за основним зобов'язанням шляхом звернення стягнення на предмет іпотеки.

Статтею 36 Закону України "Про іпотеку" передбачено, що сторони іпотечного договору можуть вирішити питання про звернення стягнення на предмет іпотеки шляхом позасудового врегулювання на підставі договору. Позасудове врегулювання здійснюється згідно із застереженням про задоволення вимог іпотекодержателя, що міститься в іпотечному договорі, або згідно з окремим договором між іпотекодавцем і іпотекодержателем про задоволення вимог іпотекодержателя, що підлягає нотаріальному посвідченню, який може бути укладений одночасно з іпотечним договором або в будь-який час до набрання законної сили рішенням суду про звернення стягнення на предмет іпотеки.

Договір про задоволення вимог іпотекодержателя, яким також вважається відповідне застереження в іпотечному договорі, визначає можливий спосіб звернення стягнення на предмет іпотеки відповідно до цього Закону. Визначений договором спосіб задоволення вимог іпотекодержателя не перешкоджає іпотекодержателю застосувати інші встановлені цим Законом способи звернення стягнення на предмет іпотеки.

Пунктом 39 постанови пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 30 березня 2012 року № 5 "Про практику застосування судами законодавства при вирішенні спорів, що виникають із кредитних правовідносин" судам роз'яснено, що з урахуванням положень ч. 3 ст. 33, ст. 36, ч. 1 ст. 37 Закону України "Про іпотеку" іпотекодержатель може задовольнити забезпечену іпотекою вимогу шляхом набуття права власності на предмет іпотеки. Правовою підставою для реєстрації права власності іпотекодержателя на нерухоме майно, яке є предметом іпотеки, є договір про задоволення вимог іпотекодержателя або відповідне застереження в іпотечному договорі, яке прирівнюється до такого договору за своїми правовими наслідками та передбачає передачу іпотекодержателю права власності на предмет іпотеки в рахунок виконання основного зобов'язання.

Пунктами 4. Договору іпотеки від 31 липня 2013 року визначено, що іпотекодержатель за своїм вибором звертає стягнення на предмет іпотеки в один із перерахованих у цьому пункті способів, у тому числі шляхом передачі іпотекодержателю права власності на предмет іпотеки в рахунок виконання забезпечених іпотекою зобов'язань.

Відповідно до частини першої статті 37 Закону України В«Про іпотекуВ» іпотекодержатель може задовольнити забезпечену іпотекою вимогу шляхом набуття права власності на предмет іпотеки. Правовою підставою для реєстрації права власності іпотекодержателя на нерухоме майно, яке є предметом іпотеки, є договір про задоволення вимог іпотекодержателя або відповідне застереження в іпотечному договорі, яке прирівнюється до такого договору за своїми правовими наслідками та передбачає передачу іпотекодержателю права власності на предмет іпотеки в рахунок виконання основного зобов'язання.

Виходячи з положень частини другої статті 16 ЦК України, частини третьої статті 33, статті 36, частини першої статті 37 Закону України В«Про іпотекуВ» не виключається можливість звернення стягнення на предмет іпотеки шляхом передачі іпотекодержателю права власності на предмет іпотеки в рахунок виконання забезпечених іпотекою зобов'язань за рішенням суду, оскільки цими нормами передбачено задоволення вимог іпотекодержателя шляхом набуття права власності на предмет іпотеки, яке ототожнюється зі способом звернення стягнення, якщо такий спосіб передбачено іпотечним договором. (висновки Верховного Суду України, викладені у постанові № 6-124цс13 від 11 грудня 2013 року).

Враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, оскільки відповідач ОСОБА_1 основні зобов'язання за кредитним договором не виконує, суд приходить до висновку про задоволення позову КС «Південно-Східна кредитна компанія» про звернення стягнення на предмет іпотеки з метою забезпечення вимог іпотекодержателя.

Відповідно до ст.88 ЦПК України підлягає стягненню з відповідачів на користь позивача сплачений при зверненні до суду судовий збір у розмірі 2919,00 грн.

Керуючись ст.ст. 213-215, 224-227 ЦПК України , суд -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги Кредитної спілки "Південно-Східна кредитна компанія" до Тилик ОСОБА_1 про звернення стягнення на предмет іпотеки - задовольнити.

В рахунок погашення заборгованості ОСОБА_1 перед КС "Південно-Східна кредитна компанія" за Кредитним договором № 89-О від 30.07.2003 року, та додатковій № 89-О/1 від 23.08.2013р., - звернути стягнення на земельну ділянку № 104-104а, яка розташована за адресою: Донецька область, м.Маріуполь, вул.. Виноградна, площею - 0,0969 га, переданої для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), Кадастровий номер 1412336900:01:004:0262, шляхом набуття кредитною спілкою "Південно-Східна кредитна компанія" (87515, Україна, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Євпаторійська, 56, приміщення 5, код ЄДРПОУ 26020164) права власності на предмет іпотеки (на підставі договору іпотеки № 1540 від 31.07.2013 року) за вартістю обумовленою сторонами предмету іпотеки, з отриманням витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, з реєстрацією переходу права власності на предмет іпотеки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, з отриманням дублікатів правовстановлюючих документів на нерухомість у відповідних установах, підприємствах або організаціях незалежно від форм власності та підпорядкування, з можливістю здійснення КС "Південно-Східна кредитна компанія" всіх передбачених нормативно-правовими актами держави дій, необхідних для оформлення права власності на предмет іпотеки.

Стягнути з ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) на користь КС "Південно-Східна кредитна компанія" (код ЄДРПОУ 26020164) судові витрати у розмірі 2919,00 гривень.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області в місті Маріуполі через Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його оголошення або у разі неприсутності сторін під час проголошення судового рішення протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя:


І.М. Міхєєва

СудОрджонікідзевський районний суд м.Маріуполя
Дата ухвалення рішення15.07.2016
Оприлюднено21.07.2016
Номер документу59031430
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —265/622/16-ц

Рішення від 15.07.2016

Цивільне

Орджонікідзевський районний суд м.Маріуполя

Міхєєва І. М.

Ухвала від 07.06.2016

Цивільне

Орджонікідзевський районний суд м.Маріуполя

Міхєєва І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні