Справа № 523/3703/16-ц
Провадження №2/523/2290/16
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"12" липня 2016 р.
Суворовський районний суд м. Одеси у складі:
головуючої судді - Середи І.В.,
при секретарі - Щербан О.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду №9 в м.Одесі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до фірми «Волва» ЛТД /мале підприємство у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю/ про захист авторських прав та стягнення грошової компенсації за порушення авторського права,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися з позовом до суду про захист порушеного авторського права та стягнення грошової компенсації по 13780 грн. за кожне порушення авторського права, а всього просили стягнути по 41340 грн.. Свої вимоги позивачі обгрунтовують тим, що в листопаді 2015 року в кафе-барі «Два Толстяка», який знаходиться за адресою:м.Одеса, вул.Ген.Бочарова,37/1, де здійснює свою підприємницьку діяльність фірма «Волва» ЛТД /мале підприємство у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю/ було зафіксовано факти відтворення на вивісках та на будівлях без дозволу позивачів самостійних об'єктів авторського права - персонажів «Око», «Грай» і «Тур» з аудіовізуального твору - мультиплікаційного серіалу «Как казаки...». При цьому позивачі вказували на те, що їх представником було зафіксовано три окремих випадки порушення авторського права, тобто щодо кожного персонажу окремо. Посилаються на те, що їм належать виключні авторські права на графічне (мальоване) зображення вказаних персонажів, а відповідач, здійснюючи свою господарську діяльність, порушив таке право позивачів, а тому вони і звернулись до суду з даним позовом.
В судовому засіданні представник позивача підтримала заявлені вимоги та просила їх задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з'явилася, про час та місце проведення судового засідання повідомлена належним чином, про причини своєї неявки суд не сповістила.
Вислухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
09 січня 2014 року Державною службою інтелектуальної власності зареєстровано за позивачем ОСОБА_1 авторське право на графічне зображення козаків з мультиплікаційного серіалу «Як козаки...», що підтверджується наявною в матеріалах справи копією свідоцтва про реєстрацію авторського права на твір №52994 від 09 січня 2014 року.
20 квітня 2010 року позивачці ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом перейшли авторські права ОСОБА_3 згідно свідоцтва №5833 від 02 липня 2002 року про реєстрацію авторського права на твір - Опис і зображення головних персонажів аудіовізуальних анімаційних (мультиплікаційних) творів із серії «Як козаки ...» - трьох запорізьких козаків «Грая, Тура та Ока».
Рішенням Дарницького районного суду м. Києва від 11 грудня 2014 року у цивільній справі №753/19860/14-ц за позовом ОСОБА_1 встановлено, що позивачі є співавторами мальованого зображення персонажів «Грая», «Тура», «Око». Вказана обставина у відповідності до ст. 61 ЦПК України не підлягає додатковому доказуванню.
Обгрунтовуючи свої вимоги позивачі посилаються на те, що ними понесено передбачувані збитки у вигляді неотримання суми ліцензійного платежу від використання творів, шляхом відтворення об'єктів інтелектуальної власності. Велика кількість відвідувачів кафе-бару введені в оману щодо статусу кафе. Відповідач, здійснюючи відтворення об'єктів інтелектуальної власності, мав намір отримати прибуток багаторазово порушуючи належні позивачам авторські права, користуючись тим, що і мультиплікаційний серіал в цілому і окремо його персонажі є загальновідомими та користуються особливою впізнаваністю у людей, тим самим звертаючи увагу відвідувачів та використовуючи їх з комерційною метою.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про авторське право і суміжні права» автор - фізична особа, яка своєю творчою працею створила твір. Нормами частини 2 статті 11 цього ж Закону встановлено, що авторське право на твір виникає внаслідок факту його створення.
Згідно ст. 15 Закону України «Про авторьске право і суміжні права», до майнових прав автора (чи іншої особи, яка має авторське право) належать: виключне право на використання твору; виключне право на дозвіл або заборону використання твору іншими особами.
У відповідності до ст.13 Закону України «Про авторське право і суміжні права», співавторами є особи, спільною творчою працею яких створено твір.
Авторське право на твір, створений у співавторстві, належить всім співавторам незалежно від того, чи утворює такий твір одне нерозривне ціле або складається із частин, кожна з яких має самостійне значення.
У разі порушення спільного авторського права кожен співавтор може доводити своє право в судовому порядку.
Персонажі «Грай», «Око», «Тур» є частинами аудіовізуального твору - мультиплікаційного серіалу «Как казаки...», а тому відповідно до ст. 9 Закону України «Про авторське право і суміжні права», частина твору, яка може використовуватися самостійно, у тому числі й оригінальна назва твору, розглядається як твір і охороняється відповідно до цього Закону.
В підтвердження позовних вимог позивачами було представлено фотографії, відеозапис та фіскальний чек від 15.11.2015 року №0002.
За таких обставин, відтворення на вивісках та на будівлях кафе-бару «Два толстяка» без дозволу позивачів самостійних об'єктів авторського права - персонажів «Око», «Грай» і «Тур» з аудіовізуального твору - мультиплікаційного серіалу «Как казаки…» є порушенням прав позивачів з боку відповідача.
Згідно п. г) ч. 1 ст. 52 Закону України «Про авторське право і суміжні права», за захистом свого авторського права позивач, в свою чергу, має право звернутись в установленому порядку до суду з позовом про виплату компенсацій, виходячи з факту порушення авторських прав відповідачем.
При цьому суд, згідно п. г) ч. 2 ст. 52 Закону України «Про авторське право і суміжні права» має право постановити рішення про виплату компенсації у розмірі від 10 до 50000 мінімальних заробітних плат.
Як зазначено у п. 42 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 04 червня 2010 року «Про застосування судами норм законодавства у справах про захист авторського права і суміжних прав», відповідно до пункту "г" частини першої статті 52 Закону N 3792-XII суб'єкт авторського права і (або) суміжних прав має право вимагати виплату компенсації замість відшкодування збитків або стягнення доходу.
При вирішенні відповідних спорів судам слід мати на увазі, що компенсація підлягає виплаті у разі доведення факту порушення майнових прав суб'єкта авторського права і (або) суміжних прав, а не розміру заподіяних збитків. Таким чином, для задоволення вимоги про виплату компенсації достатньо наявності доказів вчинення особою дій, які визнаються порушенням авторського права і (або) суміжних прав. Для визначення суми такої компенсації, яка є адекватною порушенню, суд має дослідити: факт порушення майнових прав та яке саме порушення допущено; об'єктивні критерії, що можуть свідчити про орієнтовний розмір шкоди, завданої неправомірним кожним окремим використанням об'єкта авторського права і (або) суміжних прав; тривалість та обсяг порушень (одноразове чи багаторазове використання спірних об'єктів); розмір доходу, отриманий унаслідок правопорушення; кількість осіб, право яких порушено; наміри відповідача; можливість відновлення попереднього стану та необхідні для цього зусилля тощо.
При цьому слід враховувати загальні засади цивільного законодавства, встановлені статтею 3 ЦК, зокрема справедливість, добросовісність та розумність. Відповідні мотиви визначення розміру компенсації повинні бути наведені в судовому рішенні.
Розмір компенсації визначається судом виходячи з позовних вимог, однак не може бути меншим від 10 і не може перевищувати 50000 мінімальних заробітних плат (пункт "г" частини другої статті 52 Закону N 3792-XII ), які встановлені законом на час ухвалення рішення у справі.
Відповідно до вимог Закону України «Про Державний бюджет на 2016 рік» на час звернення до суду розмір мінімальної заробітної плати складав 1378 грн..
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що суми компенсації в розмірі 30 мінімальних заробітних плат буде достатньо для поновлення майнових авторських прав позивачів за кожен персонаж окремо, а саме: «Грай», «Око» та «Тур» з аудіовізуального твору - мультиплікаційного серіалу «Как казаки...», з огляду на наступний розрахунок: 1378 грн.Х10 Х3 =41340 грн.
Таким чином, з метою захисту порушених авторських прав з відповідача на користь позивачів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 підлягає стягненню сума компенсації в розмірі 41340 грн. на кожного.
Крім того, відповідно до вимог ст.88 ЦПК України та ст.4 Закону України «Про судовий збір» з відповідача на користь позивачів необхідно стягнути судовий збір у розмірі 551,20 грн. на кожного.
Керуючись ст.ст.10,11, 60, 64,88,212-215 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ :
Позовну заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_2 задовольнити.
Стягнути з фірми «Волва» ЛТД /мале підприємство у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю/ (код 13924094, м.Одеса вул.Пісочна, буд.8) на користь ОСОБА_1 (іпн:НОМЕР_1, АДРЕСА_1) суму компенсації в розмірі 41340 грн. та судовий збір у розмірі 551,20 грн.
Стягнути з фірми «Волва» ЛТД / мале підприємство у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю/ (код 13924094, м.Одеса вул.Пісочна, буд.8) на користь ОСОБА_2 (іпн:НОМЕР_2, АДРЕСА_2) суму компенсації в розмірі 41340 грн. та судовий збір у розмірі 551,20 грн..
Рішення може бути оскаржене в апеляційний суд Одеської області через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-ти денний строк з дня його проголошення, а для відповідача з дня отримання копії.
Суддя:
Суд | Суворовський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 12.07.2016 |
Оприлюднено | 22.07.2016 |
Номер документу | 59058331 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Суворовський районний суд м.Одеси
Середа І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні