Єдиний унікальний номер 722/1341/16-ц
Номер провадження 2/722/314/16
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 липня 2016 року Сокирянський районний суд Чернівецької області
в складі:
головуючого судді Унгуряна С.В.
секретаря Ткач Н.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Сокиряни цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Василівської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області про визначення додаткового строку, необхідного для подання заяви про прийняття спадщини,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся в суд з вищевказаним позовом до Василівської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області про визначення додаткового строку, необхідного для подання заяви про прийняття спадщини.
Посилався на те, що 03.11.2006 року помер ОСОБА_2, який згідно заповіту від 26.12.2003 року все належне йому на момент смерті майно він заповів йому (позивачу).
Після його смерті відкрилась спадщина, що складається із права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії ЧВ № 0106188. Інші спадкоємці після смерті ОСОБА_2 відсутні.
21.05.2016 року поштовим зв'язком він отримав листа із Василівської сільської ради про те, що під час здійснення перезакладки погосподарських книг та проведенні інвентаризації домоволодінь жителів с.Василівка та с.Розкопинці виявлено, що житловий будинок, господарські будівлі та споруди, які належали спадкодавцю не переоформлені, а також повідомлено про наявність заповіту на його ім'я від 26.12.2003 року.
Попередньо про наявність вказаного заповіту йому не було відомо, оскільки як йому було роз'яснено в сільській раді, спадкодавець не хотів, щоб до його смерті він дізнався про його волевиявлення.
24.05.2016 року, звернувшись в сільську раду, він отримав дублікат вказаного вище заповіту.
26.05.2016 року він звернувся в Сокирянську державну нотаріальну контору із заявою про видачу йому свідоцтва про право на спадщину за заповітом, що залишилась після ОСОБА_2, але йому у цьому, в усному порядку було відмовлено по причині пропуску шестимісячного строку подання ним такої заяви та надано роз'яснення, що постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії не може бути видана, оскільки спадкова справа після покійного спадкодавця ще не заведена.
Вважає, що зазначений вище строк був пропущений ним з поважної причини, а саме через незнання про той факт, що спадкодавець розпорядився своїм майном на його користь.
Просив визначити йому додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом, що залишилась після смерті ОСОБА_2, який проживав у ІНФОРМАЦІЯ_1, і помер там 03.11.2006 року. Судові витрати по справі залишити за ним.
Позивач у судове засідання не з'явився, однак подав до суду письмову заяву, в якій позовні вимоги повністю підтримав, просив їх задовольнити, а також просив розглянути справу без його присутності.
Представник відповідача в судове засідання також не з'явився, проте сільський голова с.Василівка ОСОБА_3 подав до суду письмову заяву, в якій позовні вимоги визнав, не заперечив проти їх задоволення та просив розглянути справу без його участі.
У зв'язку із неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, у відповідності до вимог ст.197 ч.2 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Оскільки всі особи, які беруть участь у справі, заявили клопотання про розгляд справи за їх відсутності, суд, у відповідності до вимог ст.158 ч.2 ЦПК України, вважає за можливе провести судовий розгляд у судовому засіданні за відсутності сторін та вирішити справу на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши письмові докази по даній цивільній справі, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
З наведених у позовній заяві обставин, які згідно положень ст.61 ЦПК України не підлягають доказуванню, оскільки визнані сторонами, встановлено, що 03.11.2006 року в с.Василівка Сокирянського району Чернівецької області помер ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, мешканець с.Василівка, вул.Л.Українки,18 Сокирянського району Чернівецької області.
Після смерті ОСОБА_2 залишилось спадкове майно, до складу якого ввійшло право на земельну частку (пай), що підтверджується сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії ЧВ № 0106188, зареєстрованого 03.02.1997 року у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №188.
Спадкоємцем майна ОСОБА_2 за заповітом, посвідченим 26.12.2003 року секретарем виконавчого комітету Василівської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області ОСОБА_4 є позивач ОСОБА_1
Позивач у встановлений законом шестимісячний строк з часу відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини в нотаріальну контору не подав, звернувшись до Сокирянської державної нотаріальної контори Чернівецької області лише 26 травня 2016 року, тобто пропустив встановлений законом строк прийняття спадщини, у зв'язку з чим йому було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії та надано відповідні роз'яснення.
Згідно ст.1268 ч.1 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно ст.1269 ч.1 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
На підставі ст.1272 ч.3 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Причиною пропуску своєчасного звернення позивача до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини стала його необізнаність про факт волевиявлення ОСОБА_2 щодо свого майна після його смерті, тобто наявність заповіту, посвідченого 26.12.2003 року секретарем виконавчого комітету Василівської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області ОСОБА_4, що підтверджує той факт, що про його існування ОСОБА_1 довідався із листа в.о. сільського голови ОСОБА_4 за вих.№146 від 20.05.2016 року, у зв'язку з чим отримав 24.05.2016 року дублікат вказаного заповіту.
З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги, оцінивши досліджені письмові докази, які є належними та допустимими, суд приходить до висновку, що причини пропуску позивачем ОСОБА_1 строку подачі заяви про прийняття спадщини є поважними, а тому позовні вимоги слід задовольнити.
Згідно ч.1 ст.88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
З огляду на вказану норму процесуального закону, а також враховуючи те, що рішення у даній справі ухвалено на користь позивачки, суд вважає, що понесені останньою документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 551,20 грн. підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст.15, 16, 1262, 1268-1270, 1272 ЦК України, ст.ст.10, 11, 61, 88, 174, 213-215 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, жителю ІНФОРМАЦІЯ_4, трьохмісячний строк з дня набрання даним рішенням законної сили для подання нею заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2, який помер 03.11.2006 року в с.Василівка Сокирянського району Чернівецької області.
Стягнути з Василівської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області (60232, с. Василівка, Сокирянський район, Чернівецька область, Код ЄДРПОУ: 04417872, КОАТУУ: НОМЕР_1) на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, ідентифікаційний номер - НОМЕР_2, жителя ІНФОРМАЦІЯ_5, понесені ним судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного суду Чернівецької області шляхом подачі апеляційної скарги через Сокирянський районний суд Чернівецької області в 10-денний строк з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Сокирянського
районного суду ОСОБА_5
Суд | Сокирянський районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 20.07.2016 |
Оприлюднено | 25.07.2016 |
Номер документу | 59097723 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Сокирянський районний суд Чернівецької області
Унгурян С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні